Eksperci ostrzegają przed spodziewanym wzrostem aktywności szkodliwego oprogramowania w Czarny Piątek

Listopad 25th jest dniem, na który najbardziej entuzjastyczni klienci z niecierpliwością czekali. Chociaż niektórzy z nich przygotowują się do wyjścia i opróżnienia sklepów, inni przebywają w domu, w nadziei na polowanie na najlepsze oferty sprzedaży Black Friday on-line. Niestety, dla tej drugiej grupy, takie szaleństwo zakupów może skończyć napotykaniem na coś zupełnie innego niż ich pożądane dobra, na przykład Locky. Twórcy szkodliwego oprogramowania przygotowują najbardziej oszukańcze i nieprzyjemne programy na dwa miesiące prawdopodobnie najbardziej aktywnego ruchu w Internecie w ciągu całego roku. Oni pracują na uzyskanie jak najwięcej z ich zakaźnej treści w internecie, jak to tylko możliwe. Zatem szanse stania się ofiarą ataku złośliwego oprogramowania podczas tego szczególnego okresu drastycznie wzrastają.

Według statystyk, w ubiegłym roku liczba infekcji złośliwym oprogramowaniem wzrosła o połowę, w porównaniu do ataków zapisanych dawniej w 2014 roku. Dalszy wzrost przewiduje się również w tym roku. Eksperci ostrzegają przed trzema głównymi rodzajami taktyki oszustów internetowych i hakerów wykorzystywanych w takich okazjach:

  • Mylące reklamy. Podczas głównych sprzedaży i okresu świątecznego w ogóle, firmy inwestują więcej w reklamy online, więc zazwyczaj można zauważyć różne oferty przedstawione tobie częściej niż zwykle. Twórcy szkodliwego oprogramowania używają ten przypływ osadzając złośliwe reklamy obok uzasadnionych, w ten sposób zwiększając dystrybucję swoich oszukańczych elementów, takich jak mylucky123.com lub wirus web-start.org. Zazwyczaj fałszywe reklamy trudno wykryć, więc trudno jest odróżnić je od prawdziwych.
  • Spam na skrzynce email. Nie brzmi wygodnie opcja uzyskiwania najlepszych ofert Black Friday prosto do skrzynki odbiorczej, gdzie tylko jedno kliknięcie prowadzi od ich przeglądu oraz, miejmy nadzieję, że zakup niektórych towarów, których szukasz od dłuższego czasu? To na pewno jest przydatna funkcja, ale jeśli te oferty nie pochodzą od oficjalnych sprzedawców, ale raczej od nieznanych nadawców – prawdopodobnie jesteś na celowniku oszustów, którzy pracują nad infekowaniem ludzi ransomware Thor lub podobnym zagrożeniem. Bądź ostrożny! Kilka sprytnych oszustów może działać pod przykrywką renomowanych firm i próbować zwabić cię do zakupu ich towarów.
  • Szkodliwe linki na stronach intenretowych. Jest to kolejna metoda, która daje hakerom zdolność do dostarczenia użytkownikom szkodliwej zawartości, podczas gdy są onei skupieniu na przeglądaniu towarów w Internecie. Linki te mogą być wyświetlane na renomowanych stronach internetowych lub wbudowane przez złośliwe oprogramowanie, takie jak porywaczy przeglądarki lub adware.

Należy mieć na uwadze, że takie infekcje mogą prowadzić do wycieku danych lub problemów z wydajnością systemu, a nawet całkowitego zepsucia. W ten sposób zawsze jest przydatne do naśladowania stare powiedzenie, że należy mieć nadzieję na najlepsze, ale przygotować się na najgorsze. Trzymaj się z dala od folderu spamu w wiadomościach e-mail i powstrzymaj się od otwierania nieznanych maili, bez względu na kuszące oferty, które mogą głosić. To samo dotyczy reklam – nie ufaj wszystkim co można zobaczyć w Internecie, a przed podjęciem jakichkolwiek działań dokładnie rozważ potencjalne konsekwencje. Więc śmiało, baw się i kupuj do utraty tchu, po prostu nie zapomnij zachować czujność!

O autorze
Lucia Danes
Lucia Danes - Ekspert od wyszukiwania wirusów.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Przeczytaj także w innych językach
Pliki
Software
Porównaj