Chromium recenzja

Chromium jest open-source'owym projektem przeglądarki internetowej uruchomionym przez Google

Chromium to projekt rozpoczęty przez Google w 2008 roku. Ten open-source'owy kod pozwala programistom na tworzenie własnych przeglądarek internetowych. Projekt rozpoczął się w celu stworzenia przeglądarki Google Chrome. Obecnie, deweloperzy mogą modyfikować i ulepszać kod w celu tworzenia nowych narzędzi do przeglądania sieci, które oferują zaawansowane funkcje dla swoich użytkowników.

Przeglądarka internetowa Chromium może być tak bezpieczna w użyciu, jak Google Chrome. Jednakże, tak jak wiele innych projektów open-source'owych, może zostać też użyta w niecnych celach. Z tego powodu warto nauczyć się, jak odróżniać prawdziwe przeglądarki internetowe od tych niebezpiecznych.

Ze względu na podobieństwo nazw, wielu użytkowników komputerów wciąż nie może zrozumieć, czym jest Chromium i w jaki sposób różni się od Google Chrome. Dlatego, w tym artykule, wyjaśnimy główne różnice pomiędzy tymi dwoma produktami oraz powiemy, jak rozpoznać złośliwe przeglądarki bazujące na Chromium.

Chromium kontra Chrome: rozplątanie definicji

Definicja Chromium na oficjalnej stronie ujawnia główną różnicę między nią, a Google Chrome – nie jest to przeglądarka:

Chromium is an open-source browser project that aims to build a safer, faster, and more stable way for all users to experience the web.

Jak już wspomnieliśmy na początku, projekt Google Chromium jest bazowym kodem do stworzenia Google Chrome – przeglądarki internetowej wykorzystywanej na całym świecie. Z tego powodu Chromium jest kodem, gdy Chrome jest produktem finalnym.

Poniżej możesz zobaczyć tabelę podkreślającą kolejne różnice między nimi:

Google Chrome Chromium
wielokolorowe logo Niebieskie logo
Monitorowany przez deweloperów Chrome Modyfikowany przez dystrybutorów
Aktualizowany automatycznie przez Chrome Aktualizacje zależą od dewelopera
Nowe wydania są dogłębnie testowane Dystrybutorzy mogą wybrać stopień testów nowych wersji
Domyślnie aktywny Security Sandbox Sandbox zależy od dewelopera
Zgłaszanie awarii domyślnie włączone Zgłaszanie awarii niedostępne
Funkcja mierzenia użycia  Brak funkcji mierzenia użycia
Wsparcie dodatkowych formatów wideo  

Deweloperzy skorzystali jednak z otwartej natury kodu i stworzyli kilka przeglądarek. Przeglądarki Chromium zwykle posiadają podobne funkcje, wyjaśnione w prawej części tabeli. Różne programy mogą mieć jednak różną funkcjonalność, czy też cechy dodane przez ich twórców.

Bez względu na to, że Google Chrome oraz Chromium działają na prawie tej samej zasadzie, Chrome wciąż jest uznawany za wygodniejszy i efektywniejszy. Jedyną przewagą, jaką oferuje Google Chromium jest możliwość dopasowania przeglądarki swoich potrzeb. Musisz jednak wiedzieć, co robisz.

Wybór przeglądarki Google Chromium: najlepsze przykłady na rynku

Jak już wspomnieliśmy, Chromium został wydany w celu pomocy użytkownikom w wypełnieniu znanej przeglądarki dodatkowymi funkcjami. Istnieje wiele wiarygodnych przeglądarek bazujących na Chromium, o różnych poziomach funkcjonalności, bezpieczeństwa, prywatności i wyglądu. Najbardziej znanymi z nich są Vivaldi, Comodo Dragon, and Epic. 

Vivaldi przypomina o zagubionych cechach Opery

Image of Vivaldi web browser

Vivaldi jest jedną z najnowszych przeglądarek bazujących na Chromium. Przeglądarka została przedstawiona przez Vivaldi Technologies, firmę uruchomioną przez poprzedniego dyrektora i współzałożyciela Opera Software – ten deweloper definitywnie nie jest więc nowicjuszem. Celem Vivaldiego jest przywrócenie większości funkcji usuniętych z Opery wraz z jej najnowszymi aktualizacjami.

Najbardziej charakterystyczną cechą tej przeglądarki jest liczba tematów i modyfikacji dostępna dla użytkowników. Mogą oni zmienić kolor tła, stronę startową, pasek adresu, pozycję karty, a także wiele innych opcji. Vivaldi pozwala na „łączenie” kart, dodawanie notatek do zakładek, czy na instalację rozszerzeń stworzonych dla Google Chrome.

Główne cechy:

  • Automatyczna zmiana koloru 
  • Własne tematy wraz z planowaniem czasu zmiany
  • Łączenie kart
  • Blokada zawartości, filtry koloru, debugger CSS
  • Własne skróty klawiaturowe
  • Szybkie komendy
  • itd.

Epic Browser oferuje zaawansowaną ochronę prywatności

Image of Epic Privacy web browser

Główną cechą przeglądarki Epic jest prywatność. Stworzona przez Hidden Reflex, ta przeglądarka Chromium jest w stanie pomóc użytkownikom w podniesieniu poziomu bezpieczeństwa w sieci – dzięki temu mogą oni zapomnieć o potrzebie przeglądania sieci w trybie incognito bądź z pomocą VPNa.

Zasada działania Epic polega na usuwaniu wszelkich danych przeglądarki po wyłączeniu tejże. Niektórzy użytkownicy mogą serio zacząć zastanawiać się nad wyborem tej przeglądarki Chromium biorąc pod uwagę, że nie przechowuje ona na komputerze następujących informacji:

  • ciasteczek
  • cache
  • historii

Poza tym, Epic polega na połączeniach SLL, blokuje skrypty namierzające, a nawet szyfruje Twoje dane, by ukrywać lokalizację bądź pomagać uzyskać dostęp do zablokowanych stron. Niestety, przeglądarka ta nie jest kompatybilna z menedżerami haseł i może nie działać z niektórymi stronami. Na szczęście, jest kompatybilna z systemami Windows oraz Mac OS X.

Comodo Dragon zapewnia opcję bezpiecznego przeglądania sieci

Image of Comodo Dragon web browser

Innym twórcą oprogramowania korzystającym z Chromium w celu stworzenia własnej przeglądarki jest grupa Comodo. Deweloper ten jest już znany z powodu lat spędzonych na tworzeniu oprogramowania ochronnego, platform zarządzania informatycznego i podobnych aplikacji.

Według nich, głównym powodem, dla którego powinieneś skorzystać z przeglądarki Comodo Dragon jest zapewniane przez nią bezpieczeństwo. Poza tym, obiecują oni najszybszy silnik wyszukiwania oraz przyjazny dla użytkownika interfejs Niestety, ta przeglądarka Chromium jest obecnie dostępna tylko na system Windows.

W jaki sposób ta przeglądarka Chromium poprawia ochronę w sieci? Przede wszystkim, nie uruchamia śledzenia przez Chrome sugestii wyszukiwania i innych kontrowersyjnych funkcji wykorzystywanych przez to znane narzędzie. Poza tym, polega na certyfikacie SSL strony, by mierzyć do niej zaufanie. Interfejs przeglądarki jest też bardzo zbliżony – nie poczujesz się więc zagubiony po jej pobraniu.

Image of Chromium browsers

Malware Chromium: gdy wolne oprogramowanie jest wykorzystywane do niecnych celów

Użytkownicy szukający nowych programów do przeglądania sieci, często przychodzą z pytaniem o bezpieczeństwo Chromium oraz o to, czy powinni korzystać z tej przeglądarki. Trzy wcześniej wymienione przeglądarki bazujące na tym kodzie są absolutnie prawidłowe. Lista podobnych, lecz mniej  popularnych programów tego typu, rośnie.

Jednakże, gdy jedni twórcy spieszą się, by tworzyć przeglądarki wypełnione użytecznymi funkcjami, inni skorzystali z otwartej natury kodu i już wydali złośliwe aplikacje. Eksperci zauważyli już nowy trend – pojawianie się złośliwych przeglądarek bazujących na Chromium, np. wirus Chromium.

Niestety, wielu użytkowników nie ma bladego pojęcie, że mają do czynienia z potencjalnie niepożądanymi aplikacjami udającymi, że są bezpiecznymi w użyciu przeglądarkami bazującymi na Chromium. Radzimy zapoznać się z tymi nazwami i trzymać się od nich w sieci z daleka:

Każdy z tych programów stawia twoją prywatność i bezpieczeństwo w stan zagrożenia. Poza tym, może też inicjować niechciane zmiany w systemie, powodować awarie podczas przeglądania sieci oraz wywoływać inne problemy. Z tego powodu usunięcie fałszywych przeglądarek Chromium jest niezwykle zalecane. Na szczęście, takie aplikacje można usunąć ręcznie bądź automatycznie.

Identyfikacja złośliwej przeglądarki Chromium

Większość fałszywych przeglądarek Chromium jest promowana jako narzędzia poprawiające wrażenia z przeglądania sieci, dostarczające najtrafniejsze wyniki wyszukiwania i chroniące prywatność. Zwykle, twórcy tych aplikacji mówią, że są powiązani z Google bądź z oficjalnym projektem Chromium poprzez informacje, design i podobne szczegóły.

Jednakże, analiza różnych przykładów wirusa Chromium odkryła, że działają one jako potencjalnie niepożądane aplikacje. Głównymi cechami powiązanymi z tymi programami są:

  1. Dystrybucja w bundlach oprogramowania. Zazwyczaj, fałszywe przeglądarki Chromium są promowane w paczkach freeware lub shareware. Z tego powodu błędna instalacja darmowych aplikacji może skończyć się także instalacją niepożądanej przeglądarki. Może się to zdarzyć, przy instalacji z wykorzystaniem ustawień Szybkich/Zalecanych, które nie ujawniają swoich dodatkowych komponentów.
  2. Śledzenie danych. Złośliwe przeglądarki Chromium zwykle śledzą działania użytkownika w sieci. Zbierają wyszukiwane hasła, historię przeglądania, adresy IP, lokacją oraz inne informacje nie identyfikujące jednoznacznie użytkownika. Zauważ, że zawsze jest szansa, że będą one w stanie wykraść cenne dane – wliczając w to loginy, hasła lub szczegóły konta bankowego.
  3. Dostarczanie agresywnych reklam. Przeglądarki te są także zdolne do dostarczania zwiększonej liczby reklam online. Zbieranie informacji pozwala na stworzenie profilu użytkownika i zapewniania reklam, które ten jest w stanie chętniej kliknąć.

    Przesadna liczba reklam obniża wrażenia z przeglądania sieci. Mogą one zakrywać potrzebną treść bądź też całe okno przeglądarki, nie posiadać aktywnego przycisku zamykania, a tkże przekierowywać na strony komercyjne. Niektóre z tych reklam mogą też zawierać złośliwą zawartość, bądź przekierowywać na strony oszustw lub phishingu.

Jeśli miałeś do czynienia z jakąkolwiek z tych negatywnych cech, powinieneś wziąć pod uwagę następującą informację – istnieje duża szansa, że stałeś się ofiarą złośliwej przeglądarki bazującej na Chromium. Posiadanie takiej aplikacji w systemie może prowadzić do strat finansowych bądź kradzieży tożsamości. Ważne jest więc, by natychmiast usunąć przeglądarkę Chromium.

Rzeczy do zapamiętanie przy wyborze przeglądarki Chromium

By nie stać się ofiarą malware'a Chromium, powinieneś być ostrożny przy wybieraniu przeglądarki bazującej na Chromium. W tym celu zastosuj się do następujących wskazówek:

  • Sprawdź informację o deweloperach. Poszukaj ich poprzednich projektów i poczytaj opinii na temat przeglądarki Chromium, jaką chcesz zainstalować.
  • Zapoznaj się z recenzjami i opiniami online. Przed instalacją przeglądarki Chromium przeczytaj opinie nie tylko na stronie dewelopera (mogą być one fałszywe), ale też na forach i blogach. Poszukaj opinii ekspertów.
  • Pobierz przeglądarkę bazującą na Chromium tylko i wyłącznie ze strony wydawcy. Pamiętaj, że trzecie strony mogą posiadać złośliwą odmianę programu – możesz tak zainstalować wirusa Chromium zamiast prawdziwej aplikacji.
  • Jeśli zauważyłeś niepokojące działania, natychmiast odinstaluj Chromium. Jeśli widzisz zwiększoną liczbę reklam bądź przekierowania na podejrzane strony po instalacji nowej przeglądarki, usuń Chromium od razu w celu ochrony komputera i prywatności.
Oferta
O autorze
Jake Doevan
Jake Doevan - Życie jest za krótkie na walke z wirusami komputerowymi

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Pliki
Software
Porównaj