Zagrożenie roku: Cryptolocker

The threat of the year: CryptolockerWygląda na to, że czas najwyższy pokazać zagrożenie roku! Wirus którego można znaleźć niemalże na każdym internetowym forum czy tez stronie powiązanej z wirusami, jego nazwa to Cryptolocker. W nawiązaniu do danych pochodzących z ostatnich 14 miesięcy, Internet Crime Complain Center otrzymało niemalże 1000 skarg na działanie oprogramowania Cryptolocker. Wygląda na to ze program wygenerował straty na laczna sume 18 milionów dolatów. Naley dodać że nie wliczono w to kwote innych wariantów tego oprogramowania ransomware takiego jak Cryptowall czy też CTB Locker, przypuszczamy że liczby muszą być podobne.

Pewnie zastanawiasz się co generuje aż takie strony? Oczywiście jest to grzywna, którą wymaga oprogramowanie Cryptolocker zaraz po zaszyfrowaniu twoich plików. Jezeli chcialbys je odszyfrowac to powinienes wiedziec ze zagrozenie korzysta z algorytmu AES, tak wiec niemozliwm jest odkrycie kodu wymaganego do odszyfrowania plikow. Powinienes skorzystac z plikow przeznazonych do odszyfrowania tego typu zagrozen. Jezeli nie zaplacisz grzywny narazasz sie na ryzyko utraty swoich danych ze wzgledu na niedostepnosc klucza do odszyfrowania do czasu wplaty grzywny. Jezeli jestes zainteresowany wysokoscia tej oplaty powinienes wiedziec ze jest to kwota z przedziału od $200 aż do $10,000.

Oczywiście konieczność wniesienie opłaty to nie jedyna strata jaką może powodować Cryptolocker. Jeżeli celem jest duża firma to straty mogą także dotyczyć produktywności pracowników.

Oczywiście rodziny i firmy powinny przeciwdziałać obecności tego typu aplikacji na swoich komputerach jak złośliwych załączników z nimi wpsolpracujacych. Najwazniejszym wydaje sie zapamietac ze ci którzy chca sie ustrzec przed przenikaniem wirusa Cryptolocker powinni uwazac na wiadomosci przesylane przez nieznanych nadawców. Dodatkowo powinni trzymac sie z daleka od reklam które wygladaja na prawdziwe. Na koncu warto wspomniec o zainfekowanych stronach, które sa przepełnione złośliwymi reklamami których nigdy nie powinienes odwiedzac czy tez korzystac z ich reklam. Na końcu damy ci jeszcze jedna porade, którą otrzymaliśmy od ludzi z FBI: „Jezeli otrzymasz wyskakujaca reklame na swoim urzedzaniu informujaca cie o zainfekowaniu komputerem czym predzej przerwij polaczenie z internetem celem uniknięcia straty danych czy tez wiekszej ilosci infekcji.”

O autorze
Lucia Danes
Lucia Danes - Ekspert od wyszukiwania wirusów.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Przeczytaj także w innych językach
Pliki
Software
Porównaj