Skala niebezpieczeństwa:  
  (96/100)

Usuń wirusa WannaCryptor (Poradnik usuwania) - zaaktualizowano, Maj 2017

stworzone przez Julie Splinters - -   WanaCrypt0r | Rodzaj: Ransomware

WannaCryptor – naśladowca CryptoLockera

Wirus WannaCryptor po raz pierwszy pojawił się w lutym 2017 roku w formie ransomware’a określanego jako wirus rozszerzenia pliku Wcry. Zadaniem jego, tak jak i poprzednich wersji, jest zaszyfrowanie wszystkich plików na komputerze w celu wyciągnięcia pieniędzy od użytkownika. Podczas szyfrowania wirus – znany także jako ransomware WannaCry – dodaje rozszerzenie .wcry do wszystkich przejętych plików. Celem złośliwego kodu zostają głównie użytkownicy Windowsa – jak tylko WannaCryptor znajdzie się w systemie, blokuje dostęp do wszystkich plików z wykorzystaniem szyfrowania RSA i AES. Do tego usuwa wszelkie Poprzednie Wersje z komputera w celu utrudnienia odzyskania danych. Wisienką na torcie zaś jest podmiana tapety na plik !WannaCryptor!.bmp głoszący:

Ojojoj, Twoje ważne pliki zostały zaszyfrowane…
Jeśli widzisz ten tekst, ale nie widzisz okienka „Wanna Deryptor” – twój antywirus prawdopodopnie usunął oprogramowanie deszyfrujące lub samemu usunąłeś je z komputera.”

Reszta wiadomości zawiera sugestię pobrania !WannaDecryptor!.exe poprzez DropBox. Sztuczka ta została już wykorzystana przez jedną z kopii ransomware’a CryptoLocker, który zalaczł ofiarom pobranie malware raz jeszcze w celu zdobycia instrukcji, jak odzyskać pliki. Wirus zapisuje też notkę z okupem nazwaną !Please Read Me!.txt z instrukcją odzyskania plików wewnątrz. Jeśli ofiara nie ma antywirusa, okienko !WannaDecryptor! pojawia się także na pulpicie. Pierwotną stawką okupu jest 300 dolarów, płatne w Bitcoinach. Okienko zawiera również informację o kryptowalucie, jak ją zdobyć oraz stronę „Skontaktuj się”, która zawiera najprawdopodobniej szczegóły kontaktu z cyberprzestępcami.

WannaCryptor grozi wzrostem kwoty okupu, jeśli ofiara nie zdąży zapłacić w pierwotnym terminie. Jeśli ten wirus zablokował twoje pliki, pierwszą myślą będzie opłata okupu – my jednak stanowczo tego odradzamy. Pamiętaj z kim masz do czynienia – danie przestępcom tego, czego sobie życzą, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Mogą oni przecież nie dopełnić swojej części umowy, zostawiając Ciebie na lodzie z masą zaszyfrowanych danych i bez klucza deszyfrującego. Stąd zalecamy usunięcie WannaCryptor – im szybciej, tym lepiej. Najlepszą opcją będzie program typu anty-malware, taki jak Reimage.

Wirus ransomware WannaCryptor
Ten złośliwy program sugeruje zakup !WannaDecryptor! - własnego dekryptera. Jak widzicie, w cenie 300 dolarów.

Jak WannaCryptor zdołał dostać się do systemu mojego komputera?

Jest wiele dróg, jakimi ten ransomware może przedostać się do komputera ofiary niepostrzeżenie. Najczęściej dzieje się to poprzez spam mejlowy, który instaluje wirusa w momencie kliknięcia niebezpiecznego linku bądź otwarcia załącznika. Miej na uwadze, że te wiadomości zwykle są podpisane przez osoby udające pracowników renomowanych firm i sugerują przejrzenie dodatkowej zawartości jako opcję uzyskania niezwykle cennych informacji. Oczywiście, to oszustwo ma na celu przekonanie ofiary do własnoręcznej instalacji tego malware w systemie. Pamiętaj o tym także, gdy ktoś tobie nieznany próbuje nakłonić cię do otwarcia podobnego linku bądź pliku. Ten ransomware rozprzestrzenia się także poprzez exploity czy malvertising – te sposoby są jednak stoowane przez zaawansowanych twórców szkodliwego oprogramowania z projektów takich jak Cerber czy Spora. Średnio-zaawansowani cyberprzestępcy bardzo rzadko wykorzystują takie techniki.

W jaki sposób mogę usunąć WannaCryptor z systemu?

W momencie, gdy WannaCryptor dostanie się do komputera i zaszyfruje wszytkie pliki, trzeba podjąć decyzję. Możesz zaryzykować utratę pieniędzy i zapłacić żądany okup, możesz jednak też odmówić posłuchania się złoczyńców. Jeśli wybierasz drugą opcję, czym prędzej usuń WannaCryptor i zacznij szukać sposobu na odzyskanie danych z pomocą różnorakich metod. Do usunięcia wirusa sugerujemy program anty-malware, a do odzyskania danych metody przedstawione poniżej. Oczywiście, najlepszym i niezawodnym sposobem na odzyskanie danych w tym wypadku jest skorzystanie z zewnętrznej kopii zapasowaj. Jeśli nie udało się Tobie utworzyć takowej przed atakiem wirusa, odzyskanie plików będzie bardzo trudne.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Reimage (usuwanie) Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Reimage (usuwanie) Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Supported versions Program jest kompatybilny z OS X Supported versions
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Reimage, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Do usuwania szkód po wirusie zalecamy Reimage. Darmowy skaner oprogramowania pozwoli ci uzyskac informacje odnosnie tego czy twoj komputer zostal zainfekowany czy tez nie. Jezeli chcialbys usunac oprogramowanie malware lepiej bedzie jezeli zakupisz pelna licencje oprogramowania Reimage ktory jest sprawdznym oprogramowaniem do usuwania plikow malware.

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa WannaCryptor:

Usuń WannaCryptor korzystająć z Safe Mode with Networking

Usuń WannaCry z komputera z pomocą poniższych poradników.

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Networking

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Networking'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Networking w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Networking'
 • Krok 2: Usuń WannaCryptor

  Zaloguj się na zainfekowane konto a następnie uruchom przeglądarkę internetową. Pobierz Reimage lub też inny sprawdzony program antyszpiegujący. Zaaktualizuj go przed wykonaniem pełnego skanu systemu a następnie usuń podejrzane pliki powiązane z wirusem ransomware, zakończ usuwanie WannaCryptor.

Jeżeli program ransomware blokuje skorzystanie z Safe Mode with Networking, skorzystaj z innej metody

Usuń WannaCryptor korzystająć z System Restore

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Command Prompt

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Command Prompt w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Przywróć ustawienia fabryczne i pliki systemowe
  1. Jak tylko zobaczysz okno Command Prompt, wpisz cd restore i wybierz Enter Wpisz 'cd restore' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  2. Teraz wybierz rstrui.exe a nastepnie kliknij Enter jeszcze raz. Wpisz 'rstrui.exe' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  3. Kiedy pokaże ci się nowe okno wybierz Next a nastepnie wybierz punkt przywracania systemu, który wypada przed zainstalowaniem WannaCryptor. Zaraz po tym wybierz $3$s. Kiedy pojawi się okno 'System Restore' wybierz 'Next'. Wybierz punkt przywracania systemu i wybierz 'Next'
  4. Teraz wybierz Yes aby rozpocząć przywracanie systemu Kliknij 'Yes' i rozpocznij przywracanie systemu.
  Jak tylko przywrócisz system do poprzednich ustawien, pobierz na swoj komputer program Reimage i z jego pomoca dokonaj skanowania swojego systemu, upewnij się że udało ci sie usunąć oprogramowanie WannaCryptor

Bonus: przywróć swoje dane

Poradnik zaprezentowany powyżej powinien pomóc ci w usunieciu oprogramwania WannaCryptor z twojego komputera. Celem przywrócenia zaszyfrowanych danych prosze skorzystaj z dokladnego poradnika przygotowanego przez naszych ekspertow do spraw bezpieczenstwa usunwirusa.pl

Niestety, nie ma obecnie żadnych narzędzi w pełni przywracających pliki z rozszerzeniem .wcry. Najlepiej będzie użyć zewnętrznej kopii zapasowej plików – jesli jednak takiej nie masz, spróbuj jednej z następujących metod odzyskania danych.

Jezeli twoje pliki zostaly zaszyfrowane przez WannaCryptor mozesz skorzystac z podanych metod aby je przywrocic

Użyj Data Recovery Pro

Rozszerzenie .wcry przy każdym pliku oznacza zaszyfowanie tegoż przez WannaCryptor. Zawsze możesz spróbować odzyskać te pliki z pomocą Data Recovery Pro.

 • Pobierz Data Recovery Pro;
 • Zapoznaj się z nastepującymi krokami Data Recovery a nastepnie zainstaluj program na swoim komputerze.
 • Uruchom go a nastepnie przeskanuj swoj zaszyfrowany komputer w poszukiwaniu WannaCryptor.
 • Przywróć je

Użyj Poprzednich Wersji plików

Jeśli utworzyłeś Punkt Przywracania Systemu przed atakiem, istnieje szansa na odzyskanie plików po ataku. W tym celu skorzystaj z tego poradnika:

 • Znajdź zaszyfrowany plik, który chcesz przywrócić i kliknij na nim prawym przyciskiem myszy
 • Wybierz “Properties” a nastepnie przejdz do zakladki “Previous versions”
 • Tutaj sprawdz dostepne kopie pliku w “Folder versions”. Powinienes wybrac wersje ktora cie interesuje i kliknac przycisk przywracania “Restore”

Na chwilę obecną nie istnieje żaden darmowy dekrypter WannaCryptor’a.

Na końcu powinienes dodatkowo pomyśleć o ochronie swojego komputera przed oprogramowaniem ransomware. Aby chronić swój komputer przed WannaCryptor i innym szkodliwym oprogramowaniem polecamy skorzystanie ze sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego takiego jak Reimage, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes

O autorze

Julie Splinters
Julie Splinters - Specjalistka od usuwania oprogramowania malware

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Źródło: https://www.2-spyware.com/remove-wannacryptor-ransomware-virus.html

Poradniki w innych językach