Usuń wirusa WannaCryptor (Poradnik usuwania) - zaaktualizowano, maj 2017

Instrukcja usuwania wirusa WannaCryptor

Czym jest Wirus ransomware WannaCryptor?

WannaCryptor – naśladowca CryptoLockera

Wirus WannaCryptor po raz pierwszy pojawił się w lutym 2017 roku w formie ransomware’a określanego jako wirus rozszerzenia pliku Wcry. Zadaniem jego, tak jak i poprzednich wersji, jest zaszyfrowanie wszystkich plików na komputerze w celu wyciągnięcia pieniędzy od użytkownika. Podczas szyfrowania wirus – znany także jako ransomware WannaCry – dodaje rozszerzenie .wcry do wszystkich przejętych plików. Celem złośliwego kodu zostają głównie użytkownicy Windowsa – jak tylko WannaCryptor znajdzie się w systemie, blokuje dostęp do wszystkich plików z wykorzystaniem szyfrowania RSA i AES. Do tego usuwa wszelkie Poprzednie Wersje z komputera w celu utrudnienia odzyskania danych. Wisienką na torcie zaś jest podmiana tapety na plik !WannaCryptor!.bmp głoszący:

Ojojoj, Twoje ważne pliki zostały zaszyfrowane…
Jeśli widzisz ten tekst, ale nie widzisz okienka „Wanna Deryptor” – twój antywirus prawdopodopnie usunął oprogramowanie deszyfrujące lub samemu usunąłeś je z komputera.”

Reszta wiadomości zawiera sugestię pobrania !WannaDecryptor!.exe poprzez DropBox. Sztuczka ta została już wykorzystana przez jedną z kopii ransomware’a CryptoLocker, który zalaczł ofiarom pobranie malware raz jeszcze w celu zdobycia instrukcji, jak odzyskać pliki. Wirus zapisuje też notkę z okupem nazwaną !Please Read Me!.txt z instrukcją odzyskania plików wewnątrz. Jeśli ofiara nie ma antywirusa, okienko !WannaDecryptor! pojawia się także na pulpicie. Pierwotną stawką okupu jest 300 dolarów, płatne w Bitcoinach. Okienko zawiera również informację o kryptowalucie, jak ją zdobyć oraz stronę „Skontaktuj się”, która zawiera najprawdopodobniej szczegóły kontaktu z cyberprzestępcami.

WannaCryptor grozi wzrostem kwoty okupu, jeśli ofiara nie zdąży zapłacić w pierwotnym terminie. Jeśli ten wirus zablokował twoje pliki, pierwszą myślą będzie opłata okupu – my jednak stanowczo tego odradzamy. Pamiętaj z kim masz do czynienia – danie przestępcom tego, czego sobie życzą, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Mogą oni przecież nie dopełnić swojej części umowy, zostawiając Ciebie na lodzie z masą zaszyfrowanych danych i bez klucza deszyfrującego. Stąd zalecamy usunięcie WannaCryptor – im szybciej, tym lepiej. Najlepszą opcją będzie program typu anty-malware, taki jak FortectIntego.

Wirus ransomware WannaCryptorTen złośliwy program sugeruje zakup !WannaDecryptor! - własnego dekryptera. Jak widzicie, w cenie 300 dolarów.

Jak WannaCryptor zdołał dostać się do systemu mojego komputera?

Jest wiele dróg, jakimi ten ransomware może przedostać się do komputera ofiary niepostrzeżenie. Najczęściej dzieje się to poprzez spam mejlowy, który instaluje wirusa w momencie kliknięcia niebezpiecznego linku bądź otwarcia załącznika. Miej na uwadze, że te wiadomości zwykle są podpisane przez osoby udające pracowników renomowanych firm i sugerują przejrzenie dodatkowej zawartości jako opcję uzyskania niezwykle cennych informacji. Oczywiście, to oszustwo ma na celu przekonanie ofiary do własnoręcznej instalacji tego malware w systemie. Pamiętaj o tym także, gdy ktoś tobie nieznany próbuje nakłonić cię do otwarcia podobnego linku bądź pliku. Ten ransomware rozprzestrzenia się także poprzez exploity czy malvertising – te sposoby są jednak stoowane przez zaawansowanych twórców szkodliwego oprogramowania z projektów takich jak Cerber czy Spora. Średnio-zaawansowani cyberprzestępcy bardzo rzadko wykorzystują takie techniki.

W jaki sposób mogę usunąć WannaCryptor z systemu?

W momencie, gdy WannaCryptor dostanie się do komputera i zaszyfruje wszytkie pliki, trzeba podjąć decyzję. Możesz zaryzykować utratę pieniędzy i zapłacić żądany okup, możesz jednak też odmówić posłuchania się złoczyńców. Jeśli wybierasz drugą opcję, czym prędzej usuń WannaCryptor i zacznij szukać sposobu na odzyskanie danych z pomocą różnorakich metod. Do usunięcia wirusa sugerujemy program anty-malware, a do odzyskania danych metody przedstawione poniżej. Oczywiście, najlepszym i niezawodnym sposobem na odzyskanie danych w tym wypadku jest skorzystanie z zewnętrznej kopii zapasowaj. Jeśli nie udało się Tobie utworzyć takowej przed atakiem wirusa, odzyskanie plików będzie bardzo trudne.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa WannaCryptor

Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Usuń WannaCry z komputera z pomocą poniższych poradników.

Ważne! →
Przewodnik ręcznego usuwania może być zbyt skomplikowany dla zwykłych użytkowników komputerów. Przeprowadzenie go w sposób prawidłowy wymaga zaawansowanej wiedzy z zakresu informatyki (jeśli ważne pliki systemowe zostaną usunięte lub uszkodzone, może to skutkować uszkodzeniem całego systemu Windows) i może zająć wiele godzin. Dlatego też zdecydowanie zalecamy skorzystanie z automatycznej metody przedstawionej wyżej. 

Krok 1. Przejdź do trybu awaryjnego z obsługą sieci 

Ręczne usuwanie malware powinno być wykonywane w Trybie awaryjnym. 

Windows 7 / Vista / XP

 1. Kliknij Start > Zamknij > Uruchom ponownie > OK.
 2. Kiedy twój komputer stanie się aktywny, zacznij naciskać przycisk F8 (jeśli to nie zadziała, spróbuj F2, F12, Del, itp. – wszystko zależy od modelu płyty głównej) wiele razy, aż zobaczysz okno Zaawansowane opcje rozruchu.
 3. Wybierz z listy opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Windows 10 / Windows 8

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start i wybierz Ustawienia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Przewiń w dół i wybierz Aktualizacja i zabezpieczenia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Wybierz Odzyskiwanie po lewej stronie okna. 
 4. Teraz przewiń w dół i znajdź sekcję Zaawansowane uruchamianie.
 5. Kliknij Uruchom ponownie teraz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Wybierz Rozwiązywanie problemów. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 7. Idź do Zaawansowanych opcji. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 8. Wybierz Ustawienia uruchamiania. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 9. Naciśnij Uruchom ponownie.
 10. teraz wciśnij 5 lub kliknij 5) Włącz tryb awaryjny z obsługą sieci. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 2. Zamknij podejrzane procesy

Menedżer zadań systemu Windows to przydatne narzędzie, które wyświetla wszystkie procesy działające w tle. Jeśli malware uruchomiło proces, to musisz go zamknąć: 

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań. 
 2. Kliknij Więcej szczegółów.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Przewiń w dół do sekcji Procesy w tle i wyszukaj wszystko, co wygląda podejrzanie. 
 4. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Otwórz lokalizację pliku.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Wróć do procesu, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy i wybierz Zakończ proces.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Usuń zawartość złośliwego folderu.

Krok 3. Sprawdź Uruchamianie

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań systemu Windows. 
 2. Idź do karty Uruchamianie
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy na podejrzany program i wybierz Wyłącz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 4. Usuń pliki wirusów

Pliki powiązane z malware można znaleźć w różnych miejscach na komputerze. Oto instrukcje, które pomogą ci je znaleźć: 

 1. Wpisz Czyszczenie dysku w wyszukiwarce Windows i naciśnij Enter.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Wybierz dysk, który chcesz wyczyścić (C: to domyślny dysk główny i prawdopodobnie jest on tym, który zawiera złośliwe pliki).
 3. Przewiń w dół przez listę Pliki do usunięcia i wybierz następujące:

  Tymczasowe pliki internetowe
  Pliki do pobrania
  Kosz
  Pliki tymczasowe 

 4. Wybierz Wyczyść pliki systemowe.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Możesz także poszukać innych złośliwych plików ukrytych w następujących folderach (wpisz te wpisy w wyszukiwaniu Windows i wciśnij Enter):

  %AppData%
  %LocalAppData%
  %ProgramData%
  %WinDir%

Po zakończeniu, uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. 

Usuń WannaCryptor korzystająć z System Restore

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Command Prompt
  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Command Prompt w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Przywróć ustawienia fabryczne i pliki systemowe
  1. Jak tylko zobaczysz okno Command Prompt, wpisz cd restore i wybierz Enter Wpisz 'cd restore' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  2. Teraz wybierz rstrui.exe a nastepnie kliknij Enter jeszcze raz. Wpisz 'rstrui.exe' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  3. Kiedy pokaże ci się nowe okno wybierz Next a nastepnie wybierz punkt przywracania systemu, który wypada przed zainstalowaniem WannaCryptor. Zaraz po tym wybierz $3$s. Kiedy pojawi się okno 'System Restore' wybierz 'Next'. Wybierz punkt przywracania systemu i wybierz 'Next'
  4. Teraz wybierz Yes aby rozpocząć przywracanie systemu Kliknij 'Yes' i rozpocznij przywracanie systemu.
  Jak tylko przywrócisz system do poprzednich ustawien, pobierz na swoj komputer program FortectIntego i z jego pomoca dokonaj skanowania swojego systemu, upewnij się że udało ci sie usunąć oprogramowanie WannaCryptor

Bonus: przywróć swoje dane

Poradnik zaprezentowany powyżej powinien pomóc ci w usunieciu oprogramwania WannaCryptor z twojego komputera. Celem przywrócenia zaszyfrowanych danych prosze skorzystaj z dokladnego poradnika przygotowanego przez naszych ekspertow do spraw bezpieczenstwa usunwirusa.pl

Niestety, nie ma obecnie żadnych narzędzi w pełni przywracających pliki z rozszerzeniem .wcry. Najlepiej będzie użyć zewnętrznej kopii zapasowej plików – jesli jednak takiej nie masz, spróbuj jednej z następujących metod odzyskania danych.

Jezeli twoje pliki zostaly zaszyfrowane przez WannaCryptor mozesz skorzystac z podanych metod aby je przywrocic

Użyj Data Recovery Pro

Rozszerzenie .wcry przy każdym pliku oznacza zaszyfowanie tegoż przez WannaCryptor. Zawsze możesz spróbować odzyskać te pliki z pomocą Data Recovery Pro.

 • Pobierz Data Recovery Pro;
 • Zapoznaj się z nastepującymi krokami Data Recovery a nastepnie zainstaluj program na swoim komputerze.
 • Uruchom go a nastepnie przeskanuj swoj zaszyfrowany komputer w poszukiwaniu WannaCryptor.
 • Przywróć je

Użyj Poprzednich Wersji plików

Jeśli utworzyłeś Punkt Przywracania Systemu przed atakiem, istnieje szansa na odzyskanie plików po ataku. W tym celu skorzystaj z tego poradnika:

 • Znajdź zaszyfrowany plik, który chcesz przywrócić i kliknij na nim prawym przyciskiem myszy
 • Wybierz “Properties” a nastepnie przejdz do zakladki “Previous versions”
 • Tutaj sprawdz dostepne kopie pliku w “Folder versions”. Powinienes wybrac wersje ktora cie interesuje i kliknac przycisk przywracania “Restore”

Na chwilę obecną nie istnieje żaden darmowy dekrypter WannaCryptor’a.

Na końcu powinienes dodatkowo pomyśleć o ochronie swojego komputera przed oprogramowaniem ransomware. Aby chronić swój komputer przed WannaCryptor i innym szkodliwym oprogramowaniem polecamy skorzystanie ze sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego takiego jak FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes

Polecane dla ciebie:

Nie pozwól, by rząd cię szpiegował

Rząd ma wiele problemów w związku ze śledzeniem danych użytkowników i szpiegowaniem obywateli, więc powinieneś mieć to na uwadze i dowiedzieć się więcej na temat podejrzanych praktyk gromadzenia informacji. Uniknij niechcianego śledzenia lub szpiegowania cię przez rząd, stając się całkowicie anonimowym w Internecie.

Możesz wybrać różne lokalizacje, gdy jesteś online i uzyskać dostęp do dowolnych materiałów bez szczególnych ograniczeń dotyczących treści. Korzystając z Private Internet Access VPN, możesz z łatwością cieszyć się połączeniem internetowym bez żadnego ryzyka bycia zhakowanym.

Kontroluj informacje, do których dostęp może uzyskać rząd i dowolna inna niepożądana strona i surfuj po Internecie unikając bycia szpiegowanym. Nawet jeśli nie bierzesz udziału w nielegalnych działaniach lub gdy ufasz swojej selekcji usług i platform, zachowaj podejrzliwość dla swojego własnego bezpieczeństwa i podejmij środki ostrożności, korzystając z usługi VPN.

Kopie zapasowe plików do późniejszego wykorzystania w przypadku ataku malware

Problemy z oprogramowaniem spowodowane przez malware lub bezpośrednia utrata danych w wyniku ich zaszyfrowania może prowadzić do problemów z twoim urządzeniem lub do jego trwałego uszkodzenia. Kiedy posiadasz odpowiednie, aktualne kopie zapasowe, możesz z łatwością odzyskać dane po takim incydencie i wrócić do pracy.

Bardzo ważne jest, aby aktualizować kopie zapasowe po wszelkich zmianach na urządzeniu, byś mógł powrócić do tego nad czym aktualnie pracowałeś, gdy malware wprowadziło jakieś zmiany lub gdy problemy z urządzeniem spowodowały uszkodzenie danych lub wpłynęły negatywnie na wydajność. 

Posiadając poprzednią wersję każdego ważnego dokumentu lub projektu, możesz oszczędzić sobie frustracji i załamania. Jest to przydatne, gdy niespodziewanie pojawi się malware. W celu przywrócenia systemu, skorzystaj z Data Recovery Pro.

O autorze
Julie Splinters
Julie Splinters - Specjalistka od usuwania oprogramowania malware

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach