Skala niebezpieczeństwa:  
  (99/100)

Usuń wirusa Wana Decrypt0r (Poradnik usuwania) - Ostatnia aktualizacja, Sty 2021

stworzone przez Gabriel E. Hall - - | Rodzaj: Ransomware

Wana Decrypt0r – szalenie niebezpieczny ransomware z ponad 60 tysiącami ofiar w ciągu pierwszego dnia

Wana Decryptor to wirus typu ransomware, który zaskoczył sieć 12 maja 2017 roku. Jego piierwszymi ofiarami zostały: hiszpańska Telefonica, portgalski Telecom oraz angielskie NHS Hospitals. Kilka godzin później eksperci ds. bezpieczeństwa mówią już o ponad 60 tysiącach zainfekowanych komputerów przez unowocześnioną wersję tego wirusa – Wana Decrypt0r 2.0 – m.in. w Rosji, na Ukrainie i Taiwanie. Wirus ten jest także znany jako WCry, WNCry, WannaCry, and WanaCrypt0r. Najprawdopodobniej Wana Decryptor unowocześnioną wersją ransomware’a WCry używającego sposobów zbliżonych do Cryptolockera. W momencie dostania się do systemu program szyfruje pliki korzystając z AES oraz RSA, po czym dołącza rozszerzenie .wcry, .wcryt, .wncry lub .wncrrytt na końcu plików. W efekcie powstają pliki typu: nazwa_pliku_pl.jpg.WNCRY. Dodatkowo, zostawia plik @Please Read Me@.txt z instrukcjami dotyczącymi okupu – czyli adresem bitcoin oraz informacjami do kontaktu z twórcami programu – na pulpicie ofiary. Nie wiadomo, jak dużo osób zdecydowało się do tej pory zapłacić okup. Ten zaś – zgodnie z informacjami – wynosi 300 dolarów na jeden komputer, płacone w bitcoinach. Jeśli wiesz, że Wana Decryptor znajduje się już na twoim komputerze, nie pozostaw mu szans na zaszyfrowanie plików. Możesz się pozbyć Wana Decrypt0r 2.0 z pomocą ReimageIntego.

Ransomware, Wana Decrypt0r

Sposoby rozpowszechniania się

Wana Decryptor rozpowszechnia się tylko na maszynach z systemem Windows. Nie ma odmiany na Mac OS X. Głównym żródłem infekcji jest problem związany z EternalBlue, w systemach Vista, 7, 8, 10 oraz Windows Server. Mimo załatania tej luki w marcu, nie wszycy użytkownicy zaktualizowali odpowiednio system. Jeśli więc wśród uaktualnień Windowsa nie widzisz łatek MS17-010, CVE-2017-0146 oraz CVE-2017-0147, hakerzy mogą z łatwością wykorzystać EternalBlue do dostania się na Twój komputer i zainfekowania go WannaCry. Nie wiadomo, czy twórcy także rozpowszechniają ten malware poprzez spam. Pamiętaj jednak, że możesz paść ofiarą Wana Decryptora, klikając załącznik wiadomości podającej się jako ważny rachunek bądź wyciąg bankowy.

Jak usunąć Wana Decrypt0r 2.0?

Żeby pozbyć się Wana Decrypt0r, musisz usunąć każdy z plików związanych z tym wirusem. Zalecamy skorzystanie z uaktualnionych programów anti-spyware, ponieważ znalezienie wszystkich plików ręcznie będzie w tym wypadku wymaga uzdolnionego fachowca. Jeśli Twój komputer został zarażony, skorzystaj z ReimageIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes, by naprawić szkody po ataku Wana Decryptora. Pomyśl też o odzyskaniu zaszyfrowanych plików. W tym celu powinieneś jednak skorzystać z kopii zapasowych znajdujących się w chmurach czy na zewnętrznych nośnikach pamięci. Jeśli jednak nie posiadasz kopii zapasowych tych plików i potrzebujesz innego rozwiązania, skorzystaj z opcji proponownaych poniżej.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Reimage Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Supported versions Program jest kompatybilny z OS X Supported versions
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Reimage Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Reimage Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Reimage Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Reimage, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.
Wirus ransomware Wana Decrypt0r snapshot
Wirus ransomware Wana Decrypt0r snapshot

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa Wana Decrypt0r:

Usuń Wana Decrypt0r korzystająć z Safe Mode with Networking

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Networking

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Networking'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Networking w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Networking'
 • Krok 2: Usuń Wana Decrypt0r

  Zaloguj się na zainfekowane konto a następnie uruchom przeglądarkę internetową. Pobierz ReimageIntego lub też inny sprawdzony program antyszpiegujący. Zaaktualizuj go przed wykonaniem pełnego skanu systemu a następnie usuń podejrzane pliki powiązane z wirusem ransomware, zakończ usuwanie Wana Decrypt0r.

Jeżeli program ransomware blokuje skorzystanie z Safe Mode with Networking, skorzystaj z innej metody

Usuń Wana Decrypt0r korzystająć z System Restore

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Command Prompt

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Command Prompt w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Przywróć ustawienia fabryczne i pliki systemowe
  1. Jak tylko zobaczysz okno Command Prompt, wpisz cd restore i wybierz Enter Wpisz 'cd restore' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  2. Teraz wybierz rstrui.exe a nastepnie kliknij Enter jeszcze raz. Wpisz 'rstrui.exe' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  3. Kiedy pokaże ci się nowe okno wybierz Next a nastepnie wybierz punkt przywracania systemu, który wypada przed zainstalowaniem Wana Decrypt0r. Zaraz po tym wybierz $3$s. Kiedy pojawi się okno 'System Restore' wybierz 'Next'. Wybierz punkt przywracania systemu i wybierz 'Next'
  4. Teraz wybierz Yes aby rozpocząć przywracanie systemu Kliknij 'Yes' i rozpocznij przywracanie systemu.
  Jak tylko przywrócisz system do poprzednich ustawien, pobierz na swoj komputer program ReimageIntego i z jego pomoca dokonaj skanowania swojego systemu, upewnij się że udało ci sie usunąć oprogramowanie Wana Decrypt0r

Na końcu powinienes dodatkowo pomyśleć o ochronie swojego komputera przed oprogramowaniem ransomware. Aby chronić swój komputer przed Wana Decrypt0r i innym szkodliwym oprogramowaniem polecamy skorzystanie ze sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego takiego jak ReimageIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes

Nie pozwól, by rząd cię szpiegował

Rząd ma wiele problemów w związku ze śledzeniem danych użytkowników i szpiegowaniem obywateli, więc powinieneś mieć to na uwadze i dowiedzieć się więcej na temat podejrzanych praktyk gromadzenia informacji. Uniknij niechcianego śledzenia lub szpiegowania cię przez rząd, stając się całkowicie anonimowym w Internecie.

Możesz wybrać różne lokalizacje, gdy jesteś online i uzyskać dostęp do dowolnych materiałów bez szczególnych ograniczeń dotyczących treści. Korzystając z Private Internet Access VPN, możesz z łatwością cieszyć się połączeniem internetowym bez żadnego ryzyka bycia zhakowanym.

Kontroluj informacje, do których dostęp może uzyskać rząd i dowolna inna niepożądana strona i surfuj po Internecie unikając bycia szpiegowanym. Nawet jeśli nie bierzesz udziału w nielegalnych działaniach lub gdy ufasz swojej selekcji usług i platform, zachowaj podejrzliwość dla swojego własnego bezpieczeństwa i podejmij środki ostrożności, korzystając z usługi VPN.

Kopie zapasowe plików do późniejszego wykorzystania w przypadku ataku malware

Problemy z oprogramowaniem spowodowane przez malware lub bezpośrednia utrata danych w wyniku ich zaszyfrowania może prowadzić do problemów z twoim urządzeniem lub do jego trwałego uszkodzenia. Kiedy posiadasz odpowiednie, aktualne kopie zapasowe, możesz z łatwością odzyskać dane po takim incydencie i wrócić do pracy.

Bardzo ważne jest, aby aktualizować kopie zapasowe po wszelkich zmianach na urządzeniu, byś mógł powrócić do tego nad czym aktualnie pracowałeś, gdy malware wprowadziło jakieś zmiany lub gdy problemy z urządzeniem spowodowały uszkodzenie danych lub wpłynęły negatywnie na wydajność. 

Posiadając poprzednią wersję każdego ważnego dokumentu lub projektu, możesz oszczędzić sobie frustracji i załamania. Jest to przydatne, gdy niespodziewanie pojawi się malware. W celu przywrócenia systemu, skorzystaj z Data Recovery Pro.

O autorze
Gabriel E. Hall
Gabriel E. Hall - Pasjonat wyszukiwania wirusów komputerowych.

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach