Skala niebezpieczeństwa:  
  (99/100)

Wirus ransomware Mamba. Jak się go pozbyć? (Poradnik usuwania)

stworzone przez Linas Kiguolis - - | Rodzaj: Ransomware

Obecny status ransomware'a Mamba wraz z najświeższymi informacjami na jego temat

Wirus ransomware Mamba nie pozwala użytkownikowi na korzystanie z komputera

Mówiąc o wirusie Mamba (znanym też jako ransomware HDD Cryptor), jest dokładnie tak toksyczny, jak i gatunek węża, od którego wirus zaczerpnął nazwę. Ten niesławny wirus pozwolił mieszkańcom San Francisco na darmowe podrużowanie miejską siecią metra, z powodu przejęcia komputerów spółki i żądania 73000 dolarów okupu.

Wirus ten nalezy do grupy krypto-ransomware – kategorii wirusów, które szyfrują pliki użytkownika, następnie domagając się okupu. Odkryto, że wirus ransomware Mamba korzysta z podobnego szyfrowania, co szyfrowanie będące modus operandi wirusa Petya.

W przeciwieństwie do Petya, ten ransomware zamiast rzeczy zwiazanych z uruchomieniem systemu, atakuje pliki znajdujące się na dysku. Wykorzystuje do tego celu oprogramowanie DiskCryptor. Wirus zostawia na komputerze plik 152.exe lub 141.exe odowiedzialny za przeprowadzenie procesu szyfrowania. Po zaszyfrwaniu plików ofiary, wirus uruchamia komputer ponownie, a następnie wyświetla następującą wiadomość na ekranie:

“You are Hacked ! H.D.D. Encrypted , Contact Us For Decryption Key (w889901665@yandex.com)

YOURID: [Victim’s ID]”

Ofiara może wpisać tam hasło do odzyskania danych. Jednakże, musi to hasło najpierw zdobyć. Niestety, ten malware nie daje się tak łatwo pokonać. Podany adres e-mail służy do skontaktowania się z twórcami złośliwego kodu i uzyskania od nich instrukcji odszyfrowania danych i odzyskana dostępu do sprzętu.

Wirus ten ząda okupu w wysokości 1 bitcoina na 1 komputer. Pieniądze powinny zostać przesłane na podany portfel Bitcoin. Jednakże, zawsze zalecamy użytkownikom, by NIE płacili okupu, ponieważ to nie daje gwarancji deszyfrowania plików. Usunięcie Mamby powinno być głównym celem i powinno zostać wykonane z użyciem programów anty-malware takich, jak Reimage czy Malwarebytes MalwarebytesCombo Cleaner. Nie próbuje usuwać wirusa ręcznie, ponieważ ten wirus mógł wprowadzić wraz z sobą dodatkowe wirusy do komputera.

W jaki sposób wirus infekuje komputery?

Ten wirus dostaje się do koputera ofiary w sposób skryty. Rozpowszechnia się niczym trojany, więc użytkownik może zainstalować go myśląc, że to zupełnie niegroźny plik.

Taki plik może być częścią niebeziecznego załącznika lub podzywać się pod aktualizację oprogramowania. Z tego powodu zalecane jest trzymanie się z daleka od stron zapewniających niezbyt bezpieczne pobieranie plików lub wyświetlające okienka mówiące o potrzebie zainstalowania łatki do istniejących programów.

Takie fałszywe aktualizacje często zawierają malware. Poza tym, ransomware rozpowszechnia się też poprzez exploity. By zapobiec atakom ransomware, użytkownicy powinni chronić swoje komputety instalując programy anty-malware, tworząc kopie zapasowe plików oraz unikając stron w sieci nie cieszących się dobrą opinią.

Wirus Mamba atakuje transport publiczny w San Francisco: pasażerowie podróżują za darmo

Pod koniec listopada 2016 roku, wirus Mamba osiągnął sukces, dostając się do sieci kolei miejskiej w San Francisco i zaszyfrował ważne rekordy poprzez szyff na tą chwilę niemożliwy do złamania. Zgodnie z raportami, wirus dotał się na 2112 komputerów ze wszystkich 8656, zablokował system e-maili, opłat oraz rozkładu jazdy.

Wirus nastepnie wyświetlił taką samą informację na wszystkich komputerach: Jesteś schakowany, wszystko zaszzyfrowane, skontaktuj się po klucz (cryptom27@yandex.ru). Ransomware zdołał także wyłączyć wszystkie kasowniki. Co ciekawe, twórca ramsomware powiedział dziennikarzom z San Francisco, że nie miał na celu coś innego niż miejska sieć kolejowa, ale skoro już wirus się dostał, to firma ma zapłacić 100 Bitcoinów (73000 dolarów), by uzyskać narzędzia do dekryptyzacji. Autor nazwał siebie Any Saolis, ale oczywiście, nie są to prawdziwe dane przestępcy.

Co gorsza, atakujący ogłosił, że wszedł w posiadanie ważnych plików firmy i jest gotów je opublikować w wypadku nie zapłacenia okupu przez spółkę. Do tej pory jednak, firma zdołała odzyskać pliki i poinformować, że atakujący nie dostał się do żadnych ważnych plików.. Okup nie został zapłacony.

Usuwanie wirusa ransomware Mamba

W celu usuniecia wirusa Mamba, jak już wspomnieliśmy, bardzo przyda się użycie oprogramowania anty-malware. Zalecamy korzystanie z tegoż, ponieważ jest ono stworzone przez specjalistów, analizujących każdego wirusa oddzielnie i tworzących algorytmy do znajdowania i usuwania plików zarażonych przez wirusa.

Jeśli nie masz doświadczenia w usuwaniu takich wirusów, nie próbuj usuwać go ręcznie – ryzykujesz usunięciem nie tych plików, pozostawieniem na sprzęcie lików wirusa i innych niepotrzebnych elementów na systemie. Na chwilę obecną, darmowy dekryptor Mamby nie istnieje; z tego powodu jedynym sposobem na odzyskanie plików jest kopia zapaswa tychże z zewnętrznego nośnika.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Reimage (usuwanie) Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Reimage (usuwanie) Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Supported versions Program jest kompatybilny z OS X Supported versions
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Reimage, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Do usuwania szkód po wirusie zalecamy Reimage. Darmowy skaner oprogramowania pozwoli ci uzyskac informacje odnosnie tego czy twoj komputer zostal zainfekowany czy tez nie. Jezeli chcialbys usunac oprogramowanie malware lepiej bedzie jezeli zakupisz pelna licencje oprogramowania Reimage ktory jest sprawdznym oprogramowaniem do usuwania plikow malware.
Wirus ransomware Mamba snapshot
System kolejowy Muni zaatakowany przez Mambę.

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa Mamba:

Usuń Mamba korzystająć z Safe Mode with Networking

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Networking

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Networking'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Networking w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Networking'
 • Krok 2: Usuń Mamba

  Zaloguj się na zainfekowane konto a następnie uruchom przeglądarkę internetową. Pobierz Reimage lub też inny sprawdzony program antyszpiegujący. Zaaktualizuj go przed wykonaniem pełnego skanu systemu a następnie usuń podejrzane pliki powiązane z wirusem ransomware, zakończ usuwanie Mamba.

Jeżeli program ransomware blokuje skorzystanie z Safe Mode with Networking, skorzystaj z innej metody

Usuń Mamba korzystająć z System Restore

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Command Prompt

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Command Prompt w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Przywróć ustawienia fabryczne i pliki systemowe
  1. Jak tylko zobaczysz okno Command Prompt, wpisz cd restore i wybierz Enter Wpisz 'cd restore' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  2. Teraz wybierz rstrui.exe a nastepnie kliknij Enter jeszcze raz. Wpisz 'rstrui.exe' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  3. Kiedy pokaże ci się nowe okno wybierz Next a nastepnie wybierz punkt przywracania systemu, który wypada przed zainstalowaniem Mamba. Zaraz po tym wybierz $3$s. Kiedy pojawi się okno 'System Restore' wybierz 'Next'. Wybierz punkt przywracania systemu i wybierz 'Next'
  4. Teraz wybierz Yes aby rozpocząć przywracanie systemu Kliknij 'Yes' i rozpocznij przywracanie systemu.
  Jak tylko przywrócisz system do poprzednich ustawien, pobierz na swoj komputer program Reimage i z jego pomoca dokonaj skanowania swojego systemu, upewnij się że udało ci sie usunąć oprogramowanie Mamba

Bonus: przywróć swoje dane

Poradnik zaprezentowany powyżej powinien pomóc ci w usunieciu oprogramwania Mamba z twojego komputera. Celem przywrócenia zaszyfrowanych danych prosze skorzystaj z dokladnego poradnika przygotowanego przez naszych ekspertow do spraw bezpieczenstwa usunwirusa.pl

Mimo, że nie ma darmowego dekryptera plików, nie wadaj w panikę i nie płać okupu. Przestępcy mogą wysłać tobie kolejny złowrogi plik wraz z dekrypterem, bądź też nie wysłać go w ogóle. Możesz poczekać, jeśli chcesz – czasem specjaliści zdążą złamać kod wirusa i przygotować darmowe narzędzie deszyfrujące. Oczywiście, możesz odzyskać pliki poprzez kopię zapasową na dysku zewnętrznym. Najpierw jednak usuń wirus Mamba.

Jezeli twoje pliki zostaly zaszyfrowane przez Mamba mozesz skorzystac z podanych metod aby je przywrocic

Wsparcie ze strony Data Recovery Pro

Jeśli twoje pliki padły ofiarą Mamby, możesz skorzystać z pomocy Data Recovery Pro. Zainstaluj ten program z pomocą poniższych instrukcji:

 • Pobierz Data Recovery Pro;
 • Zapoznaj się z nastepującymi krokami Data Recovery a nastepnie zainstaluj program na swoim komputerze.
 • Uruchom go a nastepnie przeskanuj swoj zaszyfrowany komputer w poszukiwaniu Mamba.
 • Przywróć je

Na końcu powinienes dodatkowo pomyśleć o ochronie swojego komputera przed oprogramowaniem ransomware. Aby chronić swój komputer przed Mamba i innym szkodliwym oprogramowaniem polecamy skorzystanie ze sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego takiego jak Reimage, Malwarebytes MalwarebytesCombo Cleaner lub Plumbytes Anti-MalwareMalwarebytes Malwarebytes

O autorze

Linas Kiguolis
Linas Kiguolis

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Źródło: https://www.2-spyware.com/remove-mamba-ransomware-virus.html

Poradniki w innych językach