Skala niebezpieczeństwa:  
  (99/100)

Usuń wirusa Bad Rabbit (Poradnik usuwania) - Poradnik usuwania wirusa

stworzone przez Olivia Morelli - - | Rodzaj: Ransomware

BadRabbit – dziedzic NotPetya/Petya.A?

Obrazek przedstawiający stronę opłat BadRabbit

Wirus BadRabbit funkcjonuje jako nowe krypto-malware, które zdołało narobić zamętu w Europie Wschodniej. Działa on podobnie do złowieszczego wirusa Petya lub NotPetya, który grasował po sieci parę miesięcy temu. Po bliższym przyjrzeniu się, mimo podobieństw i podejrzeniu ekspertów o tych samych twórcach, kod źródłowy jest zupełnie inny.

Na chwilę obecnę liczba ofiar przekroczyła 200. Wygląda na to, że twórcy wirusa nie cierpią Rosji i Ukrainy, ponieważ te dwa kraje są najmocniej atakowane. Głównymi celami są tym razem Lotnisko Międzynarodowe w Odessie na Ukrainie oraz kilka przedsiębiorstw medialnych w Rosji – m.in. Interfax i Fontanka.ru. W dodatku atak ten rozszerzył się na sąsiednie kraje, takie jak Turcja czy Bułgaria.

Atak dostarczony przez aktualizację Flash Playera

Popularność Flash Playera – produktu Adobe – ponownie przynosi korzyści deweloperom malware. Główny plik zostawiający wirusa podszywa się pod fałszywą aktualizację Flasha. Malware ten jest pobierany jako plik install_flash_player.exe z przejętych stron. BadRabbit może być też ukryty pod innymi nazwami plików.

Analiza VirusTotal odsłania, że zagrożenie może czekać na określony „deinstalator”. Na szczęście infekcję tą większość aplikacji jest w stanie bezproblemowo wykryć. Malware korzysta z luk w serwerach SMB, co wyjaśnia w jaki sposób jest ona zdolna dostać się na serwery.

Po inwazji, Bad Rabbit tworzy plik C:\Windows\infpub.dat. W konsekwencji  tworzy też kolejne pliki – C:\Windows\cscc.dat i C:\Windows\dispci.exe. Są  one odpowiedzialne za modyfikację ustawień MBR. Co ciekawe, malware zawiera w sobie referencję do serii Gry o Tron. BadRabbit tworzy trzy zadania nazwane po trzech smokach w serii:

 • C:\Windows\system32\rundll32.exe C:\Windows\infpub.dat,#1 15
 • cmd.exe /c schtasks /Delete /F /TN rhaegal
 • cmd.exe /c schtasks /Create /RU SYSTEM /SC ONSTART /TN rhaegal /TR
 • cmd.exe /c schtasks /Create /SC once /TN drogon /RU SYSTEM /TR:00
 • C:\Windows\AF93.tmp” \

Korzysta też z open-source'owej usługi szyfrującej znanej jako DiskCryptor. Później zaś korzysta ze standardowych szyfrów AES i RSA-2048. Atakuje różnorodne rodzaje plików. Tak, jak Petya.A nie dodaje żadnego rozszerzenia, lecz miesza w ustawieniach Głównego Rejestru Uruchamiania (Master Boot Record, MBR).

Uruchamia on system ponownie i wyświetla takie samo żądanie okupu, co NotPetya. Kieruje też ofiarę na unikalną stronę opłat. Strona ta informuje o malware i domaga się 0.05 BTC okupu. Po kompletnym wniknięciu do systemu, malware ten wykorzystuje Mimikatz do zdobycia informacji na temat innych urządzeń widocznych w tej samej sieci.

Alternatywne nazwy trojana BadRabbitWirus BadRabbit kontynuuje dzieło Petyi.

Sposoby na zapobieganie BadRabbit

Ze względu na fakt, że ten krypto-malware podszywa się jako Flash Player i włamuje się na serwery, głównym środkiem zapobiegawczym będzie natychmiastowa instalacja obecnych aktualizacji. Wciąż jest mało informacji o lukach, które BadRabbit wykorzystuje. Upewnij się też, że masz także uaktualnione oprogramowanie antywirusowe. Warto będzie posiadać kilka aplikacji różnych rodzajów.

Na przykład, ReimageIntego lub Malwarebytes pomoże Ci zidentyfikować infekcję. Takie narzędzie może tylko pomóc usunąć BadRabbita. Poniżej znajdziesz też instrukcje odzyskania dostępu do komputera. Po tym powinieneś być w stanie usunąć wirusa BadRabbit.

Eliminacja crypto-malware'a BadRabbit

Ze względu na specyficzne metody działania, nie dziwi określanie tego wirusa kolejnym Petyą. Jeśli przytrafiło Ci eiś to cybernieszczęście, skorzystaj z poniższych instrukcji. Ponieważ ransomware zmienia ustawienia MBR, możesz nie być w stanie uruchomić komputera w Trybie Awaryjnym. Zastosuj instrukcje resetu MBR.

Następnie uruchom kompputer w Trybie Awaryjnym, aktywuj ponownie aplikacje i usuń wirusa BadRabbit. Po skanowaniu, uruchom normalnie komputer i powtórz procedurę. Potwierdzi to, że usunięcie Bad Rabbita zostało ukończone. Spójrz na to, że eliminacja malware'a nie przywróci zakodowanyh plików. Spróbuj odzyskać je z kopii zapasowych. Kilka sposobów na to znajdziesz poniżej.

W Windows 7:

 1. Włóż płytę DVD Windowsa 7.
 2. Uruchom płytę.
 3. Wybierz język i układ klawiatury. Wybierz Dalej.
 4. Wybierz system operacyny, zaznacz wykorzystanie narzędzi odzyskiwania i wybierz Dalej.
 5. Poczekaj na pojawienie się okna Opcji Przywracania Systemu, a tam Wiersz Poleceń.
 6. Wpisz następujące komendy i potwierdż je Enterem: bootrec /rebuildbcd, bootrec /fixmbr, andbootrec /fixboot.
 7. Wyjmij płytę instalacyjną i uruchom komputer ponownie.

W Windows 8/10:

 1. Włóż płytę instalacyjną lub dysk odzyskiwania.
 2. Wybierz opcję Napraw twój komputer.
 3. Wybierz Rozwiązywanie problemów oraz Wiersz poleceń.
 4. Wpisz następujące komendy i potwierdź je Enterem: bootrec /FixMbr, bootrec /FixBoot, bootrec /ScanOs, oraz bootrec /RebuildBcd.
 5. Wyjmij płytę lub dysk odzyskiwania.
 6. Wpisz exit i wciśnij Enter.
 7. Uruchom komputer ponownie.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Reimage Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Supported versions Program jest kompatybilny z OS X Supported versions
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Reimage Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Reimage Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Reimage Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Reimage, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa Bad Rabbit:

Usuń Bad Rabbit korzystająć z Safe Mode with Networking

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Networking

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Networking'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Networking w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Networking'
 • Krok 2: Usuń Bad Rabbit

  Zaloguj się na zainfekowane konto a następnie uruchom przeglądarkę internetową. Pobierz ReimageIntego lub też inny sprawdzony program antyszpiegujący. Zaaktualizuj go przed wykonaniem pełnego skanu systemu a następnie usuń podejrzane pliki powiązane z wirusem ransomware, zakończ usuwanie Bad Rabbit.

Jeżeli program ransomware blokuje skorzystanie z Safe Mode with Networking, skorzystaj z innej metody

Usuń Bad Rabbit korzystająć z System Restore

Po odzyskaniu dostępu do ustawień uruchamiania, uruchom komputer w Trybie Awaryjnym i rozpocznij kasowanie BadRabbita.

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Command Prompt

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Command Prompt w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Przywróć ustawienia fabryczne i pliki systemowe
  1. Jak tylko zobaczysz okno Command Prompt, wpisz cd restore i wybierz Enter Wpisz 'cd restore' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  2. Teraz wybierz rstrui.exe a nastepnie kliknij Enter jeszcze raz. Wpisz 'rstrui.exe' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  3. Kiedy pokaże ci się nowe okno wybierz Next a nastepnie wybierz punkt przywracania systemu, który wypada przed zainstalowaniem Bad Rabbit. Zaraz po tym wybierz $3$s. Kiedy pojawi się okno 'System Restore' wybierz 'Next'. Wybierz punkt przywracania systemu i wybierz 'Next'
  4. Teraz wybierz Yes aby rozpocząć przywracanie systemu Kliknij 'Yes' i rozpocznij przywracanie systemu.
  Jak tylko przywrócisz system do poprzednich ustawien, pobierz na swoj komputer program ReimageIntego i z jego pomoca dokonaj skanowania swojego systemu, upewnij się że udało ci sie usunąć oprogramowanie Bad Rabbit

Bonus: przywróć swoje dane

Poradnik zaprezentowany powyżej powinien pomóc ci w usunieciu oprogramwania Bad Rabbit z twojego komputera. Celem przywrócenia zaszyfrowanych danych prosze skorzystaj z dokladnego poradnika przygotowanego przez naszych ekspertow do spraw bezpieczenstwa usunwirusa.pl

Jezeli twoje pliki zostaly zaszyfrowane przez Bad Rabbit mozesz skorzystac z podanych metod aby je przywrocic

Czy Data Recovery Pro jest w stanie rozkodować pliki zmienione przez BadRabbit?

Program ten był orginalnie stworzony do odzyskiwania plików po awarii systemu. Z drugiej strony, jeśli nie masz kopii zapasowych, oprogramowanie może być jedną z ostatecznych opcji.

 • Pobierz Data Recovery Pro;
 • Zapoznaj się z nastepującymi krokami Data Recovery a nastepnie zainstaluj program na swoim komputerze.
 • Uruchom go a nastepnie przeskanuj swoj zaszyfrowany komputer w poszukiwaniu Bad Rabbit.
 • Przywróć je

Korzyści ShadowExplorer

Mimo skomplikowanie ransomware'a Bad Rabbit, nie ma informacji o tym, czy usuwa on ukryte wersje plików. Możesz więc spróbować skorzystać z tego programu.

 • Pobierz Shadow Explorer (http://shadowexplorer.com/);
 • W odniesieniu do manadzera instalacji Shadow Explorer po prostu postepuj z pozostalymi krokami instalacji.
 • Uruchom program, przejdz przez menu a nastepnie w górnym lewym roku kliknij dysk z zaszyfronwanymi danymi. Sprawdz jakie wystepuja tam foldery
 • Kliknij prawym przyciskiem na folder ktory chcesz przywrocic i wybierz “Export”. Nastepnie wybierz gdzie chcesz go skladowac.

Na końcu powinienes dodatkowo pomyśleć o ochronie swojego komputera przed oprogramowaniem ransomware. Aby chronić swój komputer przed Bad Rabbit i innym szkodliwym oprogramowaniem polecamy skorzystanie ze sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego takiego jak ReimageIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes

Nie pozwól, by rząd cię szpiegował

Rząd ma wiele problemów w związku ze śledzeniem danych użytkowników i szpiegowaniem obywateli, więc powinieneś mieć to na uwadze i dowiedzieć się więcej na temat podejrzanych praktyk gromadzenia informacji. Uniknij niechcianego śledzenia lub szpiegowania cię przez rząd, stając się całkowicie anonimowym w Internecie.

Możesz wybrać różne lokalizacje, gdy jesteś online i uzyskać dostęp do dowolnych materiałów bez szczególnych ograniczeń dotyczących treści. Korzystając z Private Internet Access VPN, możesz z łatwością cieszyć się połączeniem internetowym bez żadnego ryzyka bycia zhakowanym.

Kontroluj informacje, do których dostęp może uzyskać rząd i dowolna inna niepożądana strona i surfuj po Internecie unikając bycia szpiegowanym. Nawet jeśli nie bierzesz udziału w nielegalnych działaniach lub gdy ufasz swojej selekcji usług i platform, zachowaj podejrzliwość dla swojego własnego bezpieczeństwa i podejmij środki ostrożności, korzystając z usługi VPN.

Kopie zapasowe plików do późniejszego wykorzystania w przypadku ataku malware

Problemy z oprogramowaniem spowodowane przez malware lub bezpośrednia utrata danych w wyniku ich zaszyfrowania może prowadzić do problemów z twoim urządzeniem lub do jego trwałego uszkodzenia. Kiedy posiadasz odpowiednie, aktualne kopie zapasowe, możesz z łatwością odzyskać dane po takim incydencie i wrócić do pracy.

Bardzo ważne jest, aby aktualizować kopie zapasowe po wszelkich zmianach na urządzeniu, byś mógł powrócić do tego nad czym aktualnie pracowałeś, gdy malware wprowadziło jakieś zmiany lub gdy problemy z urządzeniem spowodowały uszkodzenie danych lub wpłynęły negatywnie na wydajność. 

Posiadając poprzednią wersję każdego ważnego dokumentu lub projektu, możesz oszczędzić sobie frustracji i załamania. Jest to przydatne, gdy niespodziewanie pojawi się malware. W celu przywrócenia systemu, skorzystaj z Data Recovery Pro.

O autorze
Olivia Morelli
Olivia Morelli

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Źródło: https://www.2-spyware.com/remove-bad-rabbit-ransomware-virus.html
Poradniki w innych językach

Twoja opinia na temat: Bad Rabbit ransomware virus