Usuń wirusa Mischa (Poprawione instrukcje) - Ostatnia aktualizacja, sie 2016

Instrukcja usuwania wirusa Mischa

Czym jest WIrus Mischa?

Wirus Mischa: złośliwy młodszy brat wirusa Petya

Wirus Mischa jest stosunkowo nowym cyber zagrozeniem, które zostalo ogloszone przez autorow oprogramowania jako mlodszy brat zagrozenia znanego pod nazwa wirusa Petya, który to ostatnimi czasy staje sie coraz to bardziej agresywny ze wzgledu na wykorzystanie nowej taktyki do infekowania komputerow uzytkownika. Wirus instaluje wirusa Mischa, jezeli nie uda mu sie przedostac do twojego komputera standardowa droga dzieki temu minimalizuje ryzyko porazki. Jezeli nie masz na codzien do czynienia z wirusami tego typu to powinienes wiedziec ze tego typu aplikacje moga przeniknac do komputera i szyfrowac dane na nim zawarte z pomoca specjalnego algorytmu, który na dzien dzisiejszy jest niemozliwy do złamania. Na koncu warto wiedziec ze ofiara otrzymuje notke w której widnieje suma pieniedzy ktora zycza sobie autorzy teg ooprogramowania za odblokowanie twoich plikow. Nie polecamy stosowac sie do zadnej z tych instrukcji ze wzgledu na to ze twoj komputer moze po prostu zostac oczyszczony z plikow a ty mozesz stracic swoje pieniadze. Zamiast tego powinienes usunac wirusa najszybciej jak sie da. W procesie usuwania tego typu wirusow moze pomoc ci aplikacja o nazwie FortectIntego

Ostatnimi czasy autorzy wirusa Mischa oraz Petya pochodzacych z korporacji Janus Cybercrime Solutions rozpoczeli oficjalny kanal dystrybucji tego typu zagrozen. Po krotkiej darmowej rejestracji uzytkownik staje sie oficjalnym dystrybutorem oprogramowania ransomware. Zaraz po procesie darmowej rejestracji uzytkownik staje sie dystrybutorem i moze samodzielnie zarabiac pieniadze. Istnieje podzial zyskow pomiedzy autorem oprogramowania a dystrybutorem, najczesciej wyplaty mozna dokonac raz w tygodniu. Oczywiscie im wiecej wygenerujesz zysku, tym wiecej dostniesz. Oczywiscie branie udzialu w takim interesie jest wyjatkowo niebezpieczne i nielegalne, w takim procederze czesto biora udzial ludzie zli z natury. Dzieki takim posunieciom tego oprogramowania ich aplikacje staja sie jeszcze bardziej niebezpieczne. Chcielibysmy cie zachecic do podjecia stosownych dzialan do ochrony twojego komputera zanim jeszcze nie jest za pozno.

W jaki sposób ten program ransomware zachwouje się na zainfekowanych komputerach?

Mechanika działania oprogramowania Petya jest nieco bardziej skomplikowana, wymaga posiadania uprawnien administratora do uruchomienia zlosliwych procesow, raczej prosty proces w jaki wirus Mischa moze przedostac sie do twojego systemu to po prostu plan B dla wirusa Petya. W przeciwienstwie do wirusa Petya, ktory wymaga praw administratora do modyfikacji pewnych ustawien Mischa zostaje po prostu zainstalowany i niemalze natychmiast skanuje twoj komputer w poszukiwaniu plikow. Wirus podobnie jak wiekszosc programw ransomware jest nastawiony na poszukiwanie roznego rodzaju dokumentow, filmow wideo, obrazow a takze archiwow, dodatkowo jest w stanie infekowac inne aplikacje takie jak pliki wykonywalne z rozszerzeniem .exe. Zaraz po tym jak program wykona co do niego nalezy do kazdego zaszyfrowanego pliku zostaje dodane rozszerzenie o 4 znakach. Niestety uzytkownik nie ma dostepu do zainfekowanych plikow.

Jak tylko uzytkownik zrozumie ze stracil dostep do swoich danych to oprogramowanie ransomware moze pozostawic na komputerze dokumenty takie jak YOUR_FILES_ARE_ENCRYPTED.HTML a takze plik YOUR_FILES_ARE_ENCRYPTED.TXT do niemalze kazdego folderu na zainfekowanym urzadzeniu. W tego typu dokumentach oprogramowanie ransomware stawia swoje warunki. W tym momencie uzytkownicy sa proszeni o zaplate rownowartosci 1,93Bitcoina (co stanowi rownowartosc okolo 875dolarów wzamian za klucz deszyfrujacy). Jednakze nie ma zadnej gwarancji na to ze ta suma nie wzrosnie w pozniejszym czasie. W nastepnym kroku uzytkownik zobaczy linki do strony w sieci TOR przez ktore ofiara powinna zaplacic grzywne. Uzytkownik widzi specjalny kod ktory stanowi jego klucz do platnosci. Niestety nie ma zadnego sposobu na odszyfrowanie plikow bez placenia. Przelewanie pieniedzy na konta cyber przestepcow nie powinno cie zainteresowac. Jedna z lepszych opcji jest usuniecie wirusa Mischa z zainfekowanego komputera i odzyskanie swoich plikow poprzez kopie zapasowa. Dodatkowo mozesz postarac sie odzyskac pliki poprzez oprogramowawanie takie jak Photorec, Kaspersky virus-fighting utilities lub tez R-Studio.

W jaki sposób Mischa może zainfekować twój komputer?

Najczesciej zlosliwy program Petya czy tez Mischa przemieszcza sie poprzez zlosliwe wiadomosci email, ktore posiadaja link do chmury w ktorej znajduje sie plik PDF dotyczacy pracy podejrzanej aplikacji. W rzeczywistosci nie ma zadnego takiego pliku i poprzez klikniecie na ten link uzytkownik moze po prostu pobrac zlosliwego wirusa na swoj komputer. Raz sciagniety lik wyglada jak zwykly dokument PDF. Jak tylko uzytkownik otworzy plik to zlosliwy skrypt aktywuje wirusa, rozpoczyna sie jego instalacja. Plik wykonywalny bedzie staral sie zainstalowac program Petya. Jezeli z jakichs wzgledow sie to nie uda to na twoim komputerze zostanie zainstalowane oprogramowanie Mischa.

Sposobem na usuniecie zagrozen czychajacych na twoj komputer jest posiadanie sprawnego oprogramowania antywirusowego, ktory pomoze ci dodatkowo chronic twoj komputer przed wirusami. Dodatkowo powinienes byc wyjatkowo ostrozny jezeli chodzi o twoja skrzynke email. Staraj sie trzymac z dala od katalogu spam – zazwyczaj zawiera on najbardziej zlosliwe maile. Powinienes zawsze zwracac uwage na otrzymane wiadomosci email i starac sie je przegladac pod katem gramatyki a takze bledow jezykowych czy stylistycznych, jezeli zauwazysz nieprawidlowosci dobrym pomyslem bedzie unikanie tego typu maili. Zawsze powinienes miec kopie zapasowa swoich plikow na dysku zewnetrznym i pamietac o jego regularnej aktualizacji. Dodatkowo chcemy cie ostrzec przed jego nieustanny podlaczaniem ze wzgledu na to ze wirus Mischa moze dosc latwo przeniknac do twojego komputera i szyfrowac twoje pliki, a takze dyski podlaczone do twojego komputera.

Sposoby usuwania wirusa Mischa:

Jezeli w jakis sposob utracisz dostep do swoich plikow, jednakze ciagle nie chcesz placic grzywny aby wesprzec cyber przestepcow to jedyna sensowna opcja wydaj sie usuniecie wirusa Mischa z twojego komputera. Niestety usuniecie wirusa nie moze przywrocic twoich plikow, jednakze jezeli chcesz normalnie uzywac swojego narzedzia to powinienes pozbyc sie zlosliwych komponentow. W tym celu powinienes skorzystac ze sprawdzonego, wyszukanego rozwiazania. Jednakze pamietaj o tym ze oprogramowanei ransomware moze takze szyfrowac twoje aplikacje, tak wiec program antywirusowy moze miec problemy z ich usunieciem. W tym wypadku mozesz postarac sie usuna wirusa manualnie poprzez skorzystanie z instrukcji usuwania oprogramowania zawartej ponizej. Nie zapomnij przeskanowac swojego komputera zaraz po usunieciu wirusa aby upewnic sie ze zaden zlosliwy program nie pozostal na twoim komputerze.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa Mischa

Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Ważne! →
Przewodnik ręcznego usuwania może być zbyt skomplikowany dla zwykłych użytkowników komputerów. Przeprowadzenie go w sposób prawidłowy wymaga zaawansowanej wiedzy z zakresu informatyki (jeśli ważne pliki systemowe zostaną usunięte lub uszkodzone, może to skutkować uszkodzeniem całego systemu Windows) i może zająć wiele godzin. Dlatego też zdecydowanie zalecamy skorzystanie z automatycznej metody przedstawionej wyżej. 

Krok 1. Przejdź do trybu awaryjnego z obsługą sieci 

Ręczne usuwanie malware powinno być wykonywane w Trybie awaryjnym. 

Windows 7 / Vista / XP

 1. Kliknij Start > Zamknij > Uruchom ponownie > OK.
 2. Kiedy twój komputer stanie się aktywny, zacznij naciskać przycisk F8 (jeśli to nie zadziała, spróbuj F2, F12, Del, itp. – wszystko zależy od modelu płyty głównej) wiele razy, aż zobaczysz okno Zaawansowane opcje rozruchu.
 3. Wybierz z listy opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Windows 10 / Windows 8

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start i wybierz Ustawienia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Przewiń w dół i wybierz Aktualizacja i zabezpieczenia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Wybierz Odzyskiwanie po lewej stronie okna. 
 4. Teraz przewiń w dół i znajdź sekcję Zaawansowane uruchamianie.
 5. Kliknij Uruchom ponownie teraz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Wybierz Rozwiązywanie problemów. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 7. Idź do Zaawansowanych opcji. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 8. Wybierz Ustawienia uruchamiania. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 9. Naciśnij Uruchom ponownie.
 10. teraz wciśnij 5 lub kliknij 5) Włącz tryb awaryjny z obsługą sieci. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 2. Zamknij podejrzane procesy

Menedżer zadań systemu Windows to przydatne narzędzie, które wyświetla wszystkie procesy działające w tle. Jeśli malware uruchomiło proces, to musisz go zamknąć: 

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań. 
 2. Kliknij Więcej szczegółów.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Przewiń w dół do sekcji Procesy w tle i wyszukaj wszystko, co wygląda podejrzanie. 
 4. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Otwórz lokalizację pliku.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Wróć do procesu, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy i wybierz Zakończ proces.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Usuń zawartość złośliwego folderu.

Krok 3. Sprawdź Uruchamianie

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań systemu Windows. 
 2. Idź do karty Uruchamianie
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy na podejrzany program i wybierz Wyłącz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 4. Usuń pliki wirusów

Pliki powiązane z malware można znaleźć w różnych miejscach na komputerze. Oto instrukcje, które pomogą ci je znaleźć: 

 1. Wpisz Czyszczenie dysku w wyszukiwarce Windows i naciśnij Enter.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Wybierz dysk, który chcesz wyczyścić (C: to domyślny dysk główny i prawdopodobnie jest on tym, który zawiera złośliwe pliki).
 3. Przewiń w dół przez listę Pliki do usunięcia i wybierz następujące:

  Tymczasowe pliki internetowe
  Pliki do pobrania
  Kosz
  Pliki tymczasowe 

 4. Wybierz Wyczyść pliki systemowe.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Możesz także poszukać innych złośliwych plików ukrytych w następujących folderach (wpisz te wpisy w wyszukiwaniu Windows i wciśnij Enter):

  %AppData%
  %LocalAppData%
  %ProgramData%
  %WinDir%

Po zakończeniu, uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. 

Usuń Mischa korzystająć z System Restore

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Command Prompt
  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Command Prompt w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Przywróć ustawienia fabryczne i pliki systemowe
  1. Jak tylko zobaczysz okno Command Prompt, wpisz cd restore i wybierz Enter Wpisz 'cd restore' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  2. Teraz wybierz rstrui.exe a nastepnie kliknij Enter jeszcze raz. Wpisz 'rstrui.exe' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  3. Kiedy pokaże ci się nowe okno wybierz Next a nastepnie wybierz punkt przywracania systemu, który wypada przed zainstalowaniem Mischa. Zaraz po tym wybierz $3$s. Kiedy pojawi się okno 'System Restore' wybierz 'Next'. Wybierz punkt przywracania systemu i wybierz 'Next'
  4. Teraz wybierz Yes aby rozpocząć przywracanie systemu Kliknij 'Yes' i rozpocznij przywracanie systemu.
  Jak tylko przywrócisz system do poprzednich ustawien, pobierz na swoj komputer program FortectIntego i z jego pomoca dokonaj skanowania swojego systemu, upewnij się że udało ci sie usunąć oprogramowanie Mischa

Na końcu powinienes dodatkowo pomyśleć o ochronie swojego komputera przed oprogramowaniem ransomware. Aby chronić swój komputer przed Mischa i innym szkodliwym oprogramowaniem polecamy skorzystanie ze sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego takiego jak FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes

Polecane dla ciebie:

Nie pozwól, by rząd cię szpiegował

Rząd ma wiele problemów w związku ze śledzeniem danych użytkowników i szpiegowaniem obywateli, więc powinieneś mieć to na uwadze i dowiedzieć się więcej na temat podejrzanych praktyk gromadzenia informacji. Uniknij niechcianego śledzenia lub szpiegowania cię przez rząd, stając się całkowicie anonimowym w Internecie.

Możesz wybrać różne lokalizacje, gdy jesteś online i uzyskać dostęp do dowolnych materiałów bez szczególnych ograniczeń dotyczących treści. Korzystając z Private Internet Access VPN, możesz z łatwością cieszyć się połączeniem internetowym bez żadnego ryzyka bycia zhakowanym.

Kontroluj informacje, do których dostęp może uzyskać rząd i dowolna inna niepożądana strona i surfuj po Internecie unikając bycia szpiegowanym. Nawet jeśli nie bierzesz udziału w nielegalnych działaniach lub gdy ufasz swojej selekcji usług i platform, zachowaj podejrzliwość dla swojego własnego bezpieczeństwa i podejmij środki ostrożności, korzystając z usługi VPN.

Kopie zapasowe plików do późniejszego wykorzystania w przypadku ataku malware

Problemy z oprogramowaniem spowodowane przez malware lub bezpośrednia utrata danych w wyniku ich zaszyfrowania może prowadzić do problemów z twoim urządzeniem lub do jego trwałego uszkodzenia. Kiedy posiadasz odpowiednie, aktualne kopie zapasowe, możesz z łatwością odzyskać dane po takim incydencie i wrócić do pracy.

Bardzo ważne jest, aby aktualizować kopie zapasowe po wszelkich zmianach na urządzeniu, byś mógł powrócić do tego nad czym aktualnie pracowałeś, gdy malware wprowadziło jakieś zmiany lub gdy problemy z urządzeniem spowodowały uszkodzenie danych lub wpłynęły negatywnie na wydajność. 

Posiadając poprzednią wersję każdego ważnego dokumentu lub projektu, możesz oszczędzić sobie frustracji i załamania. Jest to przydatne, gdy niespodziewanie pojawi się malware. W celu przywrócenia systemu, skorzystaj z Data Recovery Pro.

O autorze
Olivia Morelli
Olivia Morelli

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach