Usuń wirusa „Is that you” Facebook (Poradnik usuwania) - zaaktualizowano, kw. 2018
Instrukcja usuwania wirusa „Is that you” Facebook
Czym jest Wirus Facebooka "Is that you"?
Wirus Facebooka “Is that you” to kolejna kampania malware’owa wykorzystywana do wyłudzania kont użytkowników
“Is that you” w Messengerze Facebooka to kolejny rodzaj wirusa na tą sieć społecznościową rozprowadzany przez hakerów do wyłudzania danych logowania i szerzenia malware. Wirus ten pierwotnie został zauważony w 2017 roku. Zespól Facebooka szybko naprawił lukę – nie powstrzymało to jednak wirusa na dobre, gdyż niedawno zauważono nową falę scamu.
Schemat wirusa Facebooka “Is that you” przypomina wirusa Facebooka “hahaha” oraz inne rodzaje wirusów Facebooka. Ludzie otrzymują wiadomość w Messengerze zawierającą imię, link do „wideo” oraz pytanie „czy to Ty?” Zazwyczaj otrzymuje się taką wiadomość od znajomego – czasem jednak nadawcą może być osoba reprezentująca fałszywe wsparcie techniczne Facebooka.
To oszustwo sieci społecznościowych jest niebezpieczne i może spowodować wyciek prywatnych informacji. Po kliknięciu na wideo wirus przekierowuje na fałszywą odmianę Youtube’a, a następnie uruchomi stronę zbliżoną do logowania do Messengera. Oszustwo to nie pozwoli zobaczyć filmu, dopóki użytkownik nie wpisze swojego loginu i hasła. W tym tkwi haczyk.
Wirus “Is that you” nie wyświetli żadnego filmu nawet, jeśli wpiszesz login i hasło. Jest to trik wykorzystywany przez oszustów, którzy w taki sposób uzyskują dostęp do kont użytkowników Facebooka. Złośliwe linki w mediach społecznościowych mogą być także wykorzystywane do dystrybucji malware lub poważnych cyberinfekcji – przed kliknięciem na wątpliwe wiadomości, które nie wyglądają na naturalne, spytaj się znajomego, czy wysyłał coś w takim stylu do Ciebie. Najprawdopodobniej jego konto zostało już zainfekowane przez tego wirusa – dlatego też automatycznie generuje złośliwe wiadomości.
Wirus Facebooka "Is that you" potrafi nakłonić ludzi do oddania swoich loginów i haseł do Facebooka
Jeśli myślisz, że Twój Facebook został zainfekowany wirusem “Is that you”, powinieneś niezwłocznie poinformować zespół wsparcia Facebooka i zmienić hasło do swojego konta. Następnie pobierz profesjonalny program anty-malware bądź zaktualizuj ten, który posiadasz i wykonaj kompletny skan systemu. Jest to najszybszy i najlepszy sposób na usunięcie wirusa “Is that you”. Do tego celu zalecamy program FortectIntego – możesz jednak użyć też każdego innego, zaufanego programu.
Dystrybucja różnych wariantów wirusów Facebooka pozostaje taka sama
Chociaż nie we wszystkich przypadkach, najczęściej użytkownicy Facebooka są atakowani poprzez wiadomości od jednego z ich znajomych. Infekcja rozprowadza się metodą łańcuchową: użytkownicy zarażają się od siebie wzajemnie poprzez klikanie w podejrzane linki.
Wirus „Is that you” generuje wiadomości według następującego schematu: najpierw imię potencjalne ofiary, następnie słowo „wideo” połączone ze złośliwą domeną oraz losowe emotki. Eksperci zauważyli, że wirus istnieje w różnych językach – jeśli przykładowo ofiara znajduje się we Włoszech, otrzyma wiadomość po włosku.
By chronić swoje konto Facebooka przed atakiem, powinieneś trzymać się od zwodniczych reklam i wiadomości zapewnianych przez platformę. Nie daj się skusić przez oferty wygrania biletów lotniczych czy promocje typu iPhone za złotówkę. Informacje zawierające półnagą kobietę z tytułem „Ta dziewczyna zrujnowała sobie życie w dwie minuty” także są oszustwem, które może skierować na strony phishingowe.
Eksperci z NoVirus.co zalecają użytkownikom włączenie dwustopniowej autoryzacji konta. Funkcja ta jest użytecznym środkiem zapobiegawczym, który utrudnia hakowanie konta. Z włączoną funkcję, za każdym razem, gdy krtoś spróbuje zalogować się do konta Facebook, otrzymasz potwierdzenie proszące o podanie unikalnego kodu bezpieczeństwa.
Naucz się jak usunąć wirusa “Is that you” z Facebooka
Wirus “Is that you” to niebezpieczny malware, który blokuje dostęp do konta Facebooka bądź próbuje zainstalować inne cyberinfekcje. Dlatego też tak szybko, jak Ty lub Twoi przyjaciele zauważą, że wysyłane przez Ciebie wiadomości w Messengerze pytają o ich obecność w fałszywym filmie, natychmiastowo przeskanuj system profesjonalnym programem ochronnym typu FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes.
Poza tym, nie zapomnij NATYCHMIAST zmienić hasła do Twojego Facebooka, by zapobiec kradzieży tożsamości i wycieku danych. Zaleca się taż zgłosić znajomym, że twoje konto zostało zaatakowane oraz, że nie powinni otwierać podejrzanych wiadomości wysyłanych do nich z Twojego konta.
Usunięcie “Is that you” wymaga też przyjrzenia się ustawieniom aplikacji na Facebooku. By wyłączyć złośliwe dodatki, powinieneś wykonać następujące kroki:
- Zaloguj się na konto Facebook i kliknij na mały trójkąt po twojej prawej;
- Kliknij Ustawienia, by otworzyć Ustawienia konta;
- Spójrz po lewej i zaznacz Aplikacje;
- Kliknij przycisk Edytuj w dziale Aplikacje, Strony i Wtyczki;
- Wybierz opcję Wyłącz, bu ochronić konto przed nieautoryzowanym dostępem zewnętrznych aplikacji.
Polecane dla ciebie:
Nie pozwól, by rząd cię szpiegował
Rząd ma wiele problemów w związku ze śledzeniem danych użytkowników i szpiegowaniem obywateli, więc powinieneś mieć to na uwadze i dowiedzieć się więcej na temat podejrzanych praktyk gromadzenia informacji. Uniknij niechcianego śledzenia lub szpiegowania cię przez rząd, stając się całkowicie anonimowym w Internecie.
Możesz wybrać różne lokalizacje, gdy jesteś online i uzyskać dostęp do dowolnych materiałów bez szczególnych ograniczeń dotyczących treści. Korzystając z Private Internet Access VPN, możesz z łatwością cieszyć się połączeniem internetowym bez żadnego ryzyka bycia zhakowanym.
Kontroluj informacje, do których dostęp może uzyskać rząd i dowolna inna niepożądana strona i surfuj po Internecie unikając bycia szpiegowanym. Nawet jeśli nie bierzesz udziału w nielegalnych działaniach lub gdy ufasz swojej selekcji usług i platform, zachowaj podejrzliwość dla swojego własnego bezpieczeństwa i podejmij środki ostrożności, korzystając z usługi VPN.
Kopie zapasowe plików do późniejszego wykorzystania w przypadku ataku malware
Problemy z oprogramowaniem spowodowane przez malware lub bezpośrednia utrata danych w wyniku ich zaszyfrowania może prowadzić do problemów z twoim urządzeniem lub do jego trwałego uszkodzenia. Kiedy posiadasz odpowiednie, aktualne kopie zapasowe, możesz z łatwością odzyskać dane po takim incydencie i wrócić do pracy.
Bardzo ważne jest, aby aktualizować kopie zapasowe po wszelkich zmianach na urządzeniu, byś mógł powrócić do tego nad czym aktualnie pracowałeś, gdy malware wprowadziło jakieś zmiany lub gdy problemy z urządzeniem spowodowały uszkodzenie danych lub wpłynęły negatywnie na wydajność.
Posiadając poprzednią wersję każdego ważnego dokumentu lub projektu, możesz oszczędzić sobie frustracji i załamania. Jest to przydatne, gdy niespodziewanie pojawi się malware. W celu przywrócenia systemu, skorzystaj z Data Recovery Pro.