Oprogramowanie malware może doprowadzić do śmierci

Wirus może wywołać więcej szkód niż myślisz

Możesz się zastanawiać, czy malware jest w stanie samemu spowodować czyiś zgon. Bez względu na to, jak dziwnie może to brzmieć, niestety, może się dość mocno do niego przyczynić. Wygląda to tak, że jeszcze niedawno internet był dostępny tylko dla małej grupy ludzi. Z tą siecią rozprzestrzeniającą się na coraz więcej aspektów ludzkiego życia, waga zagrożenia rośnie na znaczeniu.

Jesteśmy otoczeni przez liczne urządzenia połączone z internetem, zabawki, zegarki, nawet intelignetne blokady drzwi. Co więcej, sprzęt wspierający Wi-Fi znajduje się wszędzie: na dworcach kolejowych, parkingach, galeriach handlowych, czy szpitalach. Niestety, uzależnienie od systemów cyfrowych podnosi ryzyko cyberataków.

Malware causes deaths!

To, co działo się z wirusami WannaCry – który wywołał chaos na skalę światową – oraz Locky pokazało, że malware coraz częściej bierze sobie na cel szpitale. KW kilku sytuacjach wywołały one ewakuację pacjentów bądź przesunięcie planowanych operacji. Sytuacja, w której prawdopodobną przyczyną katastrofy otniczej był wirus znajdujący się na komputerach pokładowych, też powinna służyć za sygnał alarmowy. Tu już nie chodzi o poufność danych czy prywatność osoby. Coraz więcej infekcji może zaatakować coś dużo cenniejszego – twoje życie.

Wypadki spowodowane przez malware przestały być fikcją.

Więcej niz rok temu, pewien pan z Rumunii, Marcel Datcu zabił swojego syna i siebie zaraz po tym jak zobaczył fałszywy komunikat na ekranie swojego komputera. Fałszywy komunikat dotyczył tego ze FBI zauwazyla zeprzeglada on strony pornograficzne i powinien teraz zaplacic grzywne w postaci 70.000 lei (równowartosc około 18 000euro) celem unikniecia wiezienia na okres 11 lat.

Ofiara zdecydowala sie na ten krok celem unikniecia kary sprezentowanej przez autorow oprogramowania ransomware. Zanim Marcel zabil siebie i swojego syna postanowil napisac list pozegnalny w ktorym mowil ze nie chce isc do wiezienia na 11 lat i nie pozwoli aby jego syn cierpial w samotnosci.

Niestety, nie jest to jedyna śmierć spowodowana pośrednio przez oprogramowanie malware. Istnieją dziesiatki innych przykladow pokazujacych jak hakerzy moga starac sie wyludzc pieniadze od swoich ofiar. Zaraz po zainfekowaniu komputerow staraja sie przekonac uzytkownikow do tego ze maja do czynienia z organami rzadowymi lub tez innymi podmiotami ktorych nie warto ignorowac.

Jezeli ofiara nie ma umiejetnosci manewrowania w swietle IT lub tez umiejetnosci do stwierdzenia, ktore ostrzezenia sa prawdziwe a ktore naleza do cyber przestepcow to istnieje mozliwosc zgonu chociazby z powodu ataku serca.

Naiwni użytkownicy sieci pozostają łatwym celem dla scammerów

Jedną z ofiar jest Corrie Santayana (imie zostalo zmienione), która była powaznie zaangazowana kampanie reklamowa opierajaca sie na Blue Screen of Death. Blue Screen of Death (BSOD) jest techniczka manipulacja uzywana do pokazywania okreslonych tresci (banery, komunikaty czy tez reklamy pop-up) wyswietlanych podczas przegladania internetu.

Podczas gdy niektore ofiary zignoruja te falszywe wiadomosci to niektorzy moga byc przekonani ze jest to prawda i podazac za falszywmi komunikatami. Corrie wyswietla komunikat dotyczacy bezpieczenstwa systemu Windows w ktorym prosi o nieresetowanie komputera i kontakt z technikami firmy Microsoft. Zaraz po kontakcie z supportem, który w rzeczywistosci tworzy grupa hakerów dowiadujemy sie ze powinnismy zakupic specjalny pakiet pomocy ktory jest warto kolo 1000 dolarów.

Niestety ofiara nie czekala dlugo i czym predzej wykonala przelew na ten cel aby zyskac paczke programow ktora miala pomoc. Niestety juz po kilku godzinach ofiara wiedziala ze wydala pieniadze na oszustow. Zaraz po tym jak jego syn powiedzial mu ze zostal oszukany mezczyzna zmarl w swoim domu na atak serca.

Porady specjalistów na temat unikania tragicznych konsekwencji

Nasi eksperci ostrzegaja ludzi ze istnieje bardzo duzo technik stosowanych przez hakerów majacych na celu wprowadzenie uzytkownika w niebezpieczenstwo. Kryminalisci nie chca tylko okrasc uzytkownika. Moga takze narazic go na smierc lub utrate zdrowia.

Jezeli chcialbys chronic swoj komputer i ludzi w twoim otoczeniu (rodzice, dzieci i inni członkowie rodziny) to pomysl sprawdzonych rozwiazaniach dotyczacych ochrony swojego komputera. Pamietaj o tym ze tylko sprawdzone oprogramowanie antyszpiegujace moze ci pomoc usunac zlosliwe oprogramowanie pop-up, a takze falszywe komunikaty dotyczace uszkodzonych plikow ktore staraja sie zainfekowac towj komputer. Jezeli ciagle szukasz sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego pomyśl o pobraniu na swój komputer programu FortectIntego, który oferuje specjalistyczna ochrone twojego komputera i jest uzywany przez wiele tysiecy uzytkownikow.

O autorze
Alice Woods
Alice Woods

Lubi uczyć nas w zakresie walki z wirusami...

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Przeczytaj także w innych językach
Pliki
Software
Porównaj