Usuń wirusa Vortex (Poradnik usuwania) - Rozwiązanie Szybkiego Odszyfrowywania

Instrukcja usuwania wirusa Vortex

Czym jest Wirus Vortex?

Polscy przestępcy stworzyli wirusa Vortex celem zniszczenia twoich danych

Wirus Vortex jest wyszukanym narzedziem wirusowym wirus został stworzony przez polskich cyber przestępców. Złośliwy wirus opiera swoje działanie na szyfrowaniu AES-256 przez które to przechodzą obrazy uzytkownika, jego dokumenty, pliki wideo i inne wazne dla niego pliki obecne na jego komputerze. Dodatkowym utrudnieniem jest to kazdy z plikow jest zaszyfrowany haslem o dlugosci 40znakow poprzez strone sethcardoza.com/api/rest/tools/random_password_generator/length:40/complexity:alphaNumeric. Podczas szyfrowania plików, oprogramowanie dodaje do plików końcowkę .aes pozwalajac w ten sposob ofierze tylko na przejscie do folderu systemowego, który nie zostaje zaszyfrowane ze wzgledu na koniecznosc ciaglego dzialania komputera. Jak tylko wirus zakonczy swoja prace niemalze natychmiast przedstawia uzytkownikowi tekst w którym mowi mu o mozliwosci odszyfrowania danych i tak tez sie nazywa ODSZYFRUJ-DANE. Tego typu oprogramowanie nie tworzy zadnej ladnie wygladajacej strony, w przeciwienstwie do wirusa Spora. Vortex zapisuje informacje w prostych plikach tekstowych i pozostawia je na pulpicie uzytkownika. Mozliwe jest to ze notka na temat oprogramowania jest przechowywana niemalze w kazdym zaszyfrowanym pliku. Pliki zaszyfrowane przez Vortex zmieniaja swoja nazwę, wirus dodaje rozszerzenie .aes do zaszyfrowanych plików

Wygląda na to ze oprogramowanie Vortex pragnie pozyskać 299$ od uzytkownika wzamian za uzyskanie narzędzia deszyfrującego. Posiada ono dwa adresy dla ofiar i prosi o napisanie do siebie aby zdobyc dalsze instrukcje dotyczące odzyskiwania plikow. Oprogramowanie Vortex jest zwiazane z nastepujacymi adresami email: rsapl@openmailbox.org oraz polskiransom@airmail.cc. W nawiazaniu do notki ofiara ma tylko cztery dni na kontakt z przestepcami i spelnienie ich zadan; w przeciwnym razie cyber przestepcy podwoja oczekiwana sume. Nie polecamy ci ulegania cyber przestepczosci i wykonywania polecen cyber przestepcow. Nie powinienes placic tej grzywny, zwlaszcza biorac pod uwage to ze szanse na odzyskanie twoich plikow sa raczej male. Nawet jzeli zaplacisz to nie masz zadnej gwarancji na to ze odzyskasz swoje dane Odkad twoje pliki zostana zaszyfrowane nie masz raczej wplywu na dalsze dzialania cyber przestepcow. Dlatego tez zamiast pisac list do autorow tego oprogramowania lepiej bedzie jezeli usuniesz oprogramowanie Vortex z pomoca oprogramowania FortectIntego lub tez innego sprawdzonego oprogramowania antywirusowego. Jezeli nigdy doswiadczyles atakow ze strony oprogramowania malware zapoznaj sie prosze najpierw z przygotowaną przez nas instrukcją. Bardzo wazne jest aby usunac wszelkie zlosliwe pliki poniewaz pozostawiajac tylko kilka z nich mozesz automatycznie narazic system na wieksze ilosci zlosliwych atakow.

Oprogramowanie VortexWierzy się, że oprogramowanie Vortex zostało stworzone przez polskich programistów. Na obrazku widać notkę z pliku ODSZYFRUJ-DANE.txt, która zostala pozostawiona na pulpicie.

W jaki sposób oprogramowanie Vortex przeniknęło do mojego komputera bez mojej wiedzy?

Zlosliwe oprogramowanie nie jest w stanie przedostac sie do komputera uzytkownika ot tak, bez zadnego powodu. Potrzebne sa do tego odpowiednie okolicznosci jezeli taka zlosliwa aplikacja ma przedostac sie do systemu. Pierwsza okolicznoscia ktora pozwala zlosliwym programom rzeniknac do systemu jest brak jakiejkolwiek ochrony twojego komputera. Jezeli nie posiadasz sprawdzonego oprogramowania antymalware czy tez antyszpiegujacego zainstalowanego na swoim komputerze to wlasciwie nic nie jest w stanie zatrzymac zlosliwych programow przed zainfekowaniem twojego komputera. Druga rzecza, która to pozwala na przenikniecie zlosliwego oprogramowania do twojego komputera jest interakcja z uzytkownikiem. Zlosliwe aplikacje najczesciej sa rozpowszechniane poprzez adres email, cyber przestepcy staraja sie przekonac ofiary do otwierania podejrzanych zalacznikow email prostymi trikami socjologicznymi . Na koncu warto wspomniec o tym ze zlosliwe oprogramowanie moze przeniknac do komputera korzystajac z roznego rodzaju exploitow, jednakze i do tego potrzebna jest wyjatkowa okolicznosc jaka z pewnoscia bedzie niezaaktualizowany system na komputerze uzytkownika. Slabe punkty systemu pozwalaja exploitom na otwarcie kodu wykonywalnego i dlatego wlasnie powinienes pamieta o biezacej aktualizacji swojego oprogramowania.

Usuń wirusa Vortex tak szybko jak to tylko możliwe

Jezeli wirus Vortex przeniknie do twojego komputera i zdola zainfekowac twoje pliki to nie czekaj ani chwili dluzej tylko czym predzej usun go ze swojego komputera. W tym momencie tego typu oprogramowanie jest analizowane i nie wiemy czy i kiedy zostanie stworzone narzedzie pozwalajace na odszyfrowanie plikow zarazonych wirusem Vortex. Sugerujemy ci cierpliwosc i nasluchiwanie wiadomosci na temat wirusa Vortex – z pewnoscia w stosownym czasie dowiesz sie o nowosciach w zakresie narzedzi do deszyfrowania plikow tak szybko jak tylko zostana stworzone. Obecnie, przejdz prosze do instrukcji usuwania wirusa Vortex i dowiedz sie w jaki sposob poprawnie usunac wirusa.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa Vortex

Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Uruchom swój komputer w trybie awaryjnym i usun bezpiecznie zlosliwe oprogramowanie. Jezeli nigdy nie slyszales o trybie awaryjnym i nie wiesz w jaki sposob to zrobi przejdz do ponizszego poradnika

Ważne! →
Przewodnik ręcznego usuwania może być zbyt skomplikowany dla zwykłych użytkowników komputerów. Przeprowadzenie go w sposób prawidłowy wymaga zaawansowanej wiedzy z zakresu informatyki (jeśli ważne pliki systemowe zostaną usunięte lub uszkodzone, może to skutkować uszkodzeniem całego systemu Windows) i może zająć wiele godzin. Dlatego też zdecydowanie zalecamy skorzystanie z automatycznej metody przedstawionej wyżej. 

Krok 1. Przejdź do trybu awaryjnego z obsługą sieci 

Ręczne usuwanie malware powinno być wykonywane w Trybie awaryjnym. 

Windows 7 / Vista / XP

 1. Kliknij Start > Zamknij > Uruchom ponownie > OK.
 2. Kiedy twój komputer stanie się aktywny, zacznij naciskać przycisk F8 (jeśli to nie zadziała, spróbuj F2, F12, Del, itp. – wszystko zależy od modelu płyty głównej) wiele razy, aż zobaczysz okno Zaawansowane opcje rozruchu.
 3. Wybierz z listy opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Windows 10 / Windows 8

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start i wybierz Ustawienia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Przewiń w dół i wybierz Aktualizacja i zabezpieczenia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Wybierz Odzyskiwanie po lewej stronie okna. 
 4. Teraz przewiń w dół i znajdź sekcję Zaawansowane uruchamianie.
 5. Kliknij Uruchom ponownie teraz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Wybierz Rozwiązywanie problemów. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 7. Idź do Zaawansowanych opcji. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 8. Wybierz Ustawienia uruchamiania. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 9. Naciśnij Uruchom ponownie.
 10. teraz wciśnij 5 lub kliknij 5) Włącz tryb awaryjny z obsługą sieci. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 2. Zamknij podejrzane procesy

Menedżer zadań systemu Windows to przydatne narzędzie, które wyświetla wszystkie procesy działające w tle. Jeśli malware uruchomiło proces, to musisz go zamknąć: 

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań. 
 2. Kliknij Więcej szczegółów.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Przewiń w dół do sekcji Procesy w tle i wyszukaj wszystko, co wygląda podejrzanie. 
 4. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Otwórz lokalizację pliku.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Wróć do procesu, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy i wybierz Zakończ proces.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Usuń zawartość złośliwego folderu.

Krok 3. Sprawdź Uruchamianie

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań systemu Windows. 
 2. Idź do karty Uruchamianie
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy na podejrzany program i wybierz Wyłącz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 4. Usuń pliki wirusów

Pliki powiązane z malware można znaleźć w różnych miejscach na komputerze. Oto instrukcje, które pomogą ci je znaleźć: 

 1. Wpisz Czyszczenie dysku w wyszukiwarce Windows i naciśnij Enter.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Wybierz dysk, który chcesz wyczyścić (C: to domyślny dysk główny i prawdopodobnie jest on tym, który zawiera złośliwe pliki).
 3. Przewiń w dół przez listę Pliki do usunięcia i wybierz następujące:

  Tymczasowe pliki internetowe
  Pliki do pobrania
  Kosz
  Pliki tymczasowe 

 4. Wybierz Wyczyść pliki systemowe.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Możesz także poszukać innych złośliwych plików ukrytych w następujących folderach (wpisz te wpisy w wyszukiwaniu Windows i wciśnij Enter):

  %AppData%
  %LocalAppData%
  %ProgramData%
  %WinDir%

Po zakończeniu, uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. 

Usuń Vortex korzystająć z System Restore

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Command Prompt
  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Command Prompt w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Przywróć ustawienia fabryczne i pliki systemowe
  1. Jak tylko zobaczysz okno Command Prompt, wpisz cd restore i wybierz Enter Wpisz 'cd restore' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  2. Teraz wybierz rstrui.exe a nastepnie kliknij Enter jeszcze raz. Wpisz 'rstrui.exe' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  3. Kiedy pokaże ci się nowe okno wybierz Next a nastepnie wybierz punkt przywracania systemu, który wypada przed zainstalowaniem Vortex. Zaraz po tym wybierz $3$s. Kiedy pojawi się okno 'System Restore' wybierz 'Next'. Wybierz punkt przywracania systemu i wybierz 'Next'
  4. Teraz wybierz Yes aby rozpocząć przywracanie systemu Kliknij 'Yes' i rozpocznij przywracanie systemu.
  Jak tylko przywrócisz system do poprzednich ustawien, pobierz na swoj komputer program FortectIntego i z jego pomoca dokonaj skanowania swojego systemu, upewnij się że udało ci sie usunąć oprogramowanie Vortex

Bonus: przywróć swoje dane

Poradnik zaprezentowany powyżej powinien pomóc ci w usunieciu oprogramwania Vortex z twojego komputera. Celem przywrócenia zaszyfrowanych danych prosze skorzystaj z dokladnego poradnika przygotowanego przez naszych ekspertow do spraw bezpieczenstwa usunwirusa.pl

Z łatwością mozesz odzyska swoje pliki z kopii zapasowej. Niestety wielu uzytkownikow nie robi tychze twierdzac ze po prostu ich nie potrzebuje. Jest to wyjątkowo błędne przekonanie, ze wzgledu na to ze tylko kopie zapasowe moga zabezpieczyc cie przed utrata danych. Jezeli nie robisz kopii zapasowych to mozesz zawsze je wykonac wykorzystujac nastepujące techniki.

Jezeli twoje pliki zostaly zaszyfrowane przez Vortex mozesz skorzystac z podanych metod aby je przywrocic

Wykorzystaj oprogramowanei do przywracania danych: Data Recovery Pro

Wiekszosc uzytkownikow polubila dzialanie oprogramowania Data Recovery Pro, tak wiec i w przypadku ataku ze strony oprogramowania Vortex polecamy wykorzystac jego dzialanie.

 • Pobierz Data Recovery Pro;
 • Zapoznaj się z nastepującymi krokami Data Recovery a nastepnie zainstaluj program na swoim komputerze.
 • Uruchom go a nastepnie przeskanuj swoj zaszyfrowany komputer w poszukiwaniu Vortex.
 • Przywróć je

Na końcu powinienes dodatkowo pomyśleć o ochronie swojego komputera przed oprogramowaniem ransomware. Aby chronić swój komputer przed Vortex i innym szkodliwym oprogramowaniem polecamy skorzystanie ze sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego takiego jak FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes

Polecane dla ciebie:

Nie pozwól, by rząd cię szpiegował

Rząd ma wiele problemów w związku ze śledzeniem danych użytkowników i szpiegowaniem obywateli, więc powinieneś mieć to na uwadze i dowiedzieć się więcej na temat podejrzanych praktyk gromadzenia informacji. Uniknij niechcianego śledzenia lub szpiegowania cię przez rząd, stając się całkowicie anonimowym w Internecie.

Możesz wybrać różne lokalizacje, gdy jesteś online i uzyskać dostęp do dowolnych materiałów bez szczególnych ograniczeń dotyczących treści. Korzystając z Private Internet Access VPN, możesz z łatwością cieszyć się połączeniem internetowym bez żadnego ryzyka bycia zhakowanym.

Kontroluj informacje, do których dostęp może uzyskać rząd i dowolna inna niepożądana strona i surfuj po Internecie unikając bycia szpiegowanym. Nawet jeśli nie bierzesz udziału w nielegalnych działaniach lub gdy ufasz swojej selekcji usług i platform, zachowaj podejrzliwość dla swojego własnego bezpieczeństwa i podejmij środki ostrożności, korzystając z usługi VPN.

Kopie zapasowe plików do późniejszego wykorzystania w przypadku ataku malware

Problemy z oprogramowaniem spowodowane przez malware lub bezpośrednia utrata danych w wyniku ich zaszyfrowania może prowadzić do problemów z twoim urządzeniem lub do jego trwałego uszkodzenia. Kiedy posiadasz odpowiednie, aktualne kopie zapasowe, możesz z łatwością odzyskać dane po takim incydencie i wrócić do pracy.

Bardzo ważne jest, aby aktualizować kopie zapasowe po wszelkich zmianach na urządzeniu, byś mógł powrócić do tego nad czym aktualnie pracowałeś, gdy malware wprowadziło jakieś zmiany lub gdy problemy z urządzeniem spowodowały uszkodzenie danych lub wpłynęły negatywnie na wydajność. 

Posiadając poprzednią wersję każdego ważnego dokumentu lub projektu, możesz oszczędzić sobie frustracji i załamania. Jest to przydatne, gdy niespodziewanie pojawi się malware. W celu przywrócenia systemu, skorzystaj z Data Recovery Pro.

O autorze
Olivia Morelli
Olivia Morelli

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach