Usuń wirusa UIWIX (Instrukcj usuwania) - Ostatnia aktualizacja, maj 2017

Instrukcja usuwania wirusa UIWIX

Czym jest Wirus UIWIX?

Oprogramowanie UIWIX wykorzystuje te same słabe punkty systemu Windows co oprogramowanie WannaCryptor

Oprogramowanie UIWIX jest rodzajem zlosliwego oprogramowania, a właściwie cyber infekcją, która może przeniknąć do komputera poprzez Windows SMBv1 oraz SMBv2. zlosliwe oprogramowanie wykorzystuje szyfrowanie AES-256 celem zmiany plikow i infekowania komputera w celu szyfrowania plikow, wirus dodaje do zainfekowanych plikow rozszerzenie .uiwix lub tez ._[numer ofiary].uivix. Jezeli chodzi o szyfrowanie danych to oprogramowanie pozostawia notke w postaci pliku _DECODE_FILES.txt. Tutaj cyber przestepcy prosza o podanie unikalnego ID ofiary i daja link do strony gdzie nalezy dokonac platnosci. Na stronie ludzie musza wpisac swoj numer ID, a takze przepisac kod z obrazka aby dostac instrukcje dotyczaca deszyfrowania oprogramowania zaszyfowanego przez UIWIX. Komunikat dotyczacy platnosci informuje ofiare ze powinna przelac kwote rzedu 0,12261 w walucie bitcoin na okreslony adres. Jak tylko pieniadze zostana przeslane ludzie beda mieli okazje skorzystac z oprogramowania do deszyfrowania oprogramowaniwa. Jednakze moze to rownie dobrze nie miec miejsca. Z tego powodu, w przypadku ataku powinienes czym predzej usunac oprogramowanie UIWIX tak szybko jak to tylko mozliwe. Jezeli nie uda ci sie odzyskac swoich plikow to moze chociaz zabezpieczyc swoje urzadzzenie przed innymi cyber infekcjami. Dlatego tez dobrze bedzie jezeli przeprowadzisz pelny skan swojego systemu z pomoca profesjonalnego oprogramowania do deszyfrowania plikow takiego jak na przyklad FortectIntego i pozbedziesz sie tej cyber infekcji.

UIWIX virus

Badacze ochrony komputerow zauwazyli ze uzytkownicy oprogramowania UIWIX korzystaja z podobnych bledow w systemie co WannaCrypt0r (WannaCry). Zlosliwe oprogramowanie jest w stanie zainfekowac wszelkie narzedzia, które to sa polaczone w jedna sieci jako samo replikujaca sie siec. Jednakze zlosliwe oprogramwanie nie ma na celu zablokowania polaczenia uzytkownika z siecia internet. Jezeli polaczenie uzytkownika zostanie zablokowane to zakonczy sie takze proces dystrybucji zlosliwego oprogramowania . Z tego powodu, infekcja jest niestety nie do zatrzymania jezeli twoj system operacyjny zostal zmieniony. Co wiecej, zlosliwe oprogramowania zachowuje sie jak zwykly wirus, sluzacy do szyfrowania plikow. Jego celem zazwyczaj sa uzytkownicy korzystajacy z domowych komputerow, jak i male przedsiebiorstwa. Jak tylko oprogramowanie przeniknie do zlosliwego komputera rozpoczyna skanowanie systemu i poszukiwanie okreslonych plikow. Dodatkowo nalezy wspomniec ze wirus jest wyszukana infekcja ze wzgledu na to ze moze generowac kopie zapasowe oprogramowania, a nawet tworzyc kopie zapasowe calego systemu , tym samym nie pozostawiajac zadnej drogi ofiarom do odzyskania swoich plikow. Jak tylko zakonczy sie szyfrowanie danych zlosliwe oprogramowanie moze przejac kontrole nad serwerem. Oprogramowanie wysyla identyfikator uzytkownika i prywatny klucz deszyfrujacy. Jak tylko wszystkie pliki zostana zniszczone UIWIX pozostawi w systemie tego typu notkę:

>>> ALL YOUR PERSONAL FILES ARE DECODED <<<
Your personal code: XXX
To decrypt your files, you need to buy special software.
Do not attempt to decode or modify files, it may be broken.
To restore data, follow the instructions!
You can learn more at this site:
hxxps://4ujngbdqqm6t2c53[.]onion.to
hxxps://4ujngbdqqm6t2c53[.]onion.cab
hxxps://4ujngbdqqm6t2c53[.]onion.nu
If a resource is unavailable for a long time to install and use the tor browser.
After you start the Tor browser you need to open this link hxxp://4ujngbdqqm6t2c53[.]onion

Podążanie za instrukcją i wpłacanie większej kwoty niż 200$ nie jest najlepszym pomyslem. Jezeli kiedykolwiek znajdziesz sie w tego typu sytuacji nie podejmuj pochopnej decyzji. Pamietaj o tym, ze zawsze istnieja alternatywne drogi dotyczace mozliwosci odzyskania swoich plikow, oprocz tego, nie polecamy ci korzystania z uslug ''profesjonalistow'' ktorzy oferuja swoje uslugi za darmo. Duzo lepszym pomyslem bedzie przejscie przez proces usuwania zloslowego oprogramowania i poszukanie zamiast niego innych mozliwosci dzialania.

Image of the UIWIX ransomware virus

Metody dystrybucji
Autorzy oprogramowania UIWIX sa w stanie rozpowszechniac swoj program wykorzystujac problemy systemu Windows zwiazne z SMBv1 oraz SMBv2. Podobnie jak oprogramowanie WannaCry, te takze wykorzystuja problem o nazwie EternalBlue, który zostal wychwycony przez grupe hakerow noszacych nazwe Shadow Brokers. Exploit zostal wykradziony z narodowej agencji bezpieczenstwa 14go marca 2017. Z tego powodu jezeli chcialbys chronic swoj komputer powinienes przejsc do konfiguracji swojego systemu i do konfiguracji oprogramowania. Microsoft ostatnimi czasy wypuscil aktualizacje dla Windows XP, Windows 8 a takze Windows Server 2003, które nie były przeciez wspierane. Dodatkowo oprogramowanie UIWIX moze takze atakowac narzedzia poprzez zdalne powiazania z twoim pulpitem. Niektórzy badacze podejrzewaja ze tego typu zlosliwe oprogramowanie moze byc takze zaangazowane w dystrybucje zlosliwego oprogramowania poprzez zalaczniki email. Z tego powodu dosc mocno polecamy ci podjecie stosownych krokow celem unikniecia zetkniecia z tym oprogramowaniem i tworzenia kopii zapasowych.

Poradnik usuwania oprogramowania UIWIX
Usuniecie wirusa UIWIX jest konieczne jezeli chcesz przejsc do normalnego korzystania ze swojego urzadzenia, jednakze istnieje kilka rzeczy, o których powinienes pamietac. Powinienes przejsc do zresetowania swojego systemu do trybu awaryjnego zanim przejdziesz do skanowania twojego komputera to pozwoli zablokowac niektore dodatkowe funkcje zlosliwego wirusa i uchroni cie przed zablokowaniem dzialania oprogramowania antywirusowego. W konsekwencji powinienes byc w stanie usunac wirusa UIWIX bez zadnych wiekszych problemow korzystajac z oprogramowania do usuwania zlosliwego oprogramowania takiego jak na przyklad FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub tez Malwarebytes. Wiecej instrukcji i szczegolow dotyczacych poslugiwania sie trybem awaryjnym znajdziesz w poradniku ponizej tego artykulu.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa UIWIX

Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Celem uruchomienia trybu awaryjnego przejdz do instrukcji ponizej:

Ważne! →
Przewodnik ręcznego usuwania może być zbyt skomplikowany dla zwykłych użytkowników komputerów. Przeprowadzenie go w sposób prawidłowy wymaga zaawansowanej wiedzy z zakresu informatyki (jeśli ważne pliki systemowe zostaną usunięte lub uszkodzone, może to skutkować uszkodzeniem całego systemu Windows) i może zająć wiele godzin. Dlatego też zdecydowanie zalecamy skorzystanie z automatycznej metody przedstawionej wyżej. 

Krok 1. Przejdź do trybu awaryjnego z obsługą sieci 

Ręczne usuwanie malware powinno być wykonywane w Trybie awaryjnym. 

Windows 7 / Vista / XP

 1. Kliknij Start > Zamknij > Uruchom ponownie > OK.
 2. Kiedy twój komputer stanie się aktywny, zacznij naciskać przycisk F8 (jeśli to nie zadziała, spróbuj F2, F12, Del, itp. – wszystko zależy od modelu płyty głównej) wiele razy, aż zobaczysz okno Zaawansowane opcje rozruchu.
 3. Wybierz z listy opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Windows 10 / Windows 8

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start i wybierz Ustawienia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Przewiń w dół i wybierz Aktualizacja i zabezpieczenia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Wybierz Odzyskiwanie po lewej stronie okna. 
 4. Teraz przewiń w dół i znajdź sekcję Zaawansowane uruchamianie.
 5. Kliknij Uruchom ponownie teraz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Wybierz Rozwiązywanie problemów. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 7. Idź do Zaawansowanych opcji. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 8. Wybierz Ustawienia uruchamiania. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 9. Naciśnij Uruchom ponownie.
 10. teraz wciśnij 5 lub kliknij 5) Włącz tryb awaryjny z obsługą sieci. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 2. Zamknij podejrzane procesy

Menedżer zadań systemu Windows to przydatne narzędzie, które wyświetla wszystkie procesy działające w tle. Jeśli malware uruchomiło proces, to musisz go zamknąć: 

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań. 
 2. Kliknij Więcej szczegółów.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Przewiń w dół do sekcji Procesy w tle i wyszukaj wszystko, co wygląda podejrzanie. 
 4. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Otwórz lokalizację pliku.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Wróć do procesu, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy i wybierz Zakończ proces.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Usuń zawartość złośliwego folderu.

Krok 3. Sprawdź Uruchamianie

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań systemu Windows. 
 2. Idź do karty Uruchamianie
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy na podejrzany program i wybierz Wyłącz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 4. Usuń pliki wirusów

Pliki powiązane z malware można znaleźć w różnych miejscach na komputerze. Oto instrukcje, które pomogą ci je znaleźć: 

 1. Wpisz Czyszczenie dysku w wyszukiwarce Windows i naciśnij Enter.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Wybierz dysk, który chcesz wyczyścić (C: to domyślny dysk główny i prawdopodobnie jest on tym, który zawiera złośliwe pliki).
 3. Przewiń w dół przez listę Pliki do usunięcia i wybierz następujące:

  Tymczasowe pliki internetowe
  Pliki do pobrania
  Kosz
  Pliki tymczasowe 

 4. Wybierz Wyczyść pliki systemowe.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Możesz także poszukać innych złośliwych plików ukrytych w następujących folderach (wpisz te wpisy w wyszukiwaniu Windows i wciśnij Enter):

  %AppData%
  %LocalAppData%
  %ProgramData%
  %WinDir%

Po zakończeniu, uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. 

Usuń UIWIX korzystająć z System Restore

Inna droga do pozbycia sie zlosliwego oprogramowania jest wykorzystanie krokow ponizej::

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Command Prompt
  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Command Prompt w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Przywróć ustawienia fabryczne i pliki systemowe
  1. Jak tylko zobaczysz okno Command Prompt, wpisz cd restore i wybierz Enter Wpisz 'cd restore' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  2. Teraz wybierz rstrui.exe a nastepnie kliknij Enter jeszcze raz. Wpisz 'rstrui.exe' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  3. Kiedy pokaże ci się nowe okno wybierz Next a nastepnie wybierz punkt przywracania systemu, który wypada przed zainstalowaniem UIWIX. Zaraz po tym wybierz $3$s. Kiedy pojawi się okno 'System Restore' wybierz 'Next'. Wybierz punkt przywracania systemu i wybierz 'Next'
  4. Teraz wybierz Yes aby rozpocząć przywracanie systemu Kliknij 'Yes' i rozpocznij przywracanie systemu.
  Jak tylko przywrócisz system do poprzednich ustawien, pobierz na swoj komputer program FortectIntego i z jego pomoca dokonaj skanowania swojego systemu, upewnij się że udało ci sie usunąć oprogramowanie UIWIX

Bonus: przywróć swoje dane

Poradnik zaprezentowany powyżej powinien pomóc ci w usunieciu oprogramwania UIWIX z twojego komputera. Celem przywrócenia zaszyfrowanych danych prosze skorzystaj z dokladnego poradnika przygotowanego przez naszych ekspertow do spraw bezpieczenstwa usunwirusa.pl

Obecnie deszyfrowanie plikow UIWIX nie jest do konca mozliwe, z tego powodu postaraj sie znalezc inne alternatywy, ktore pomoga ci odzyskac twoje pliki.

Jezeli twoje pliki zostaly zaszyfrowane przez UIWIX mozesz skorzystac z podanych metod aby je przywrocic

Odzyskaj pliki zaszyfrowane przez UIWIX korzystając z Data Recovery Pro

Jedna z drog ktore mozesz wykorzystac jest wykorzystanie oprogramowania Data Recovery Pro. Postaraj sie podazac za nastepujacym poradnikiem:

 • Pobierz Data Recovery Pro;
 • Zapoznaj się z nastepującymi krokami Data Recovery a nastepnie zainstaluj program na swoim komputerze.
 • Uruchom go a nastepnie przeskanuj swoj zaszyfrowany komputer w poszukiwaniu UIWIX.
 • Przywróć je

Przywracanie systemu Windows do poprzedniej wersji


Technika moze zostac wykorzystana przez uzytkownikow, którzy chcieliby odzyskac okreslone pliki. Ponizej przedstawiamy przyklad skorzystania z tego narzedzia:

 • Znajdź zaszyfrowany plik, który chcesz przywrócić i kliknij na nim prawym przyciskiem myszy
 • Wybierz “Properties” a nastepnie przejdz do zakladki “Previous versions”
 • Tutaj sprawdz dostepne kopie pliku w “Folder versions”. Powinienes wybrac wersje ktora cie interesuje i kliknac przycisk przywracania “Restore”

Na końcu powinienes dodatkowo pomyśleć o ochronie swojego komputera przed oprogramowaniem ransomware. Aby chronić swój komputer przed UIWIX i innym szkodliwym oprogramowaniem polecamy skorzystanie ze sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego takiego jak FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes

Polecane dla ciebie:

Nie pozwól, by rząd cię szpiegował

Rząd ma wiele problemów w związku ze śledzeniem danych użytkowników i szpiegowaniem obywateli, więc powinieneś mieć to na uwadze i dowiedzieć się więcej na temat podejrzanych praktyk gromadzenia informacji. Uniknij niechcianego śledzenia lub szpiegowania cię przez rząd, stając się całkowicie anonimowym w Internecie.

Możesz wybrać różne lokalizacje, gdy jesteś online i uzyskać dostęp do dowolnych materiałów bez szczególnych ograniczeń dotyczących treści. Korzystając z Private Internet Access VPN, możesz z łatwością cieszyć się połączeniem internetowym bez żadnego ryzyka bycia zhakowanym.

Kontroluj informacje, do których dostęp może uzyskać rząd i dowolna inna niepożądana strona i surfuj po Internecie unikając bycia szpiegowanym. Nawet jeśli nie bierzesz udziału w nielegalnych działaniach lub gdy ufasz swojej selekcji usług i platform, zachowaj podejrzliwość dla swojego własnego bezpieczeństwa i podejmij środki ostrożności, korzystając z usługi VPN.

Kopie zapasowe plików do późniejszego wykorzystania w przypadku ataku malware

Problemy z oprogramowaniem spowodowane przez malware lub bezpośrednia utrata danych w wyniku ich zaszyfrowania może prowadzić do problemów z twoim urządzeniem lub do jego trwałego uszkodzenia. Kiedy posiadasz odpowiednie, aktualne kopie zapasowe, możesz z łatwością odzyskać dane po takim incydencie i wrócić do pracy.

Bardzo ważne jest, aby aktualizować kopie zapasowe po wszelkich zmianach na urządzeniu, byś mógł powrócić do tego nad czym aktualnie pracowałeś, gdy malware wprowadziło jakieś zmiany lub gdy problemy z urządzeniem spowodowały uszkodzenie danych lub wpłynęły negatywnie na wydajność. 

Posiadając poprzednią wersję każdego ważnego dokumentu lub projektu, możesz oszczędzić sobie frustracji i załamania. Jest to przydatne, gdy niespodziewanie pojawi się malware. W celu przywrócenia systemu, skorzystaj z Data Recovery Pro.

O autorze
Jake Doevan
Jake Doevan - Życie jest za krótkie na walke z wirusami komputerowymi

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach