Skala niebezpieczeństwa:  
  (65/100)

Usuń wirusa TrickBot (Poradnik usuwania) - zaaktualizowano, Kwi 2018

stworzone przez Julie Splinters - - | Rodzaj: Trojany

Nowa kampania malspamowa została stworzona do promocji trojana TrickBot

Obrazek TrickBota

TrickBot jest już szeroko znany z powodu cech trojana bankowego pozwalających na imitację stron bankowych i kradzież informacji osobistych, takich jak loginy i hasła. Analitycy mówią, że ten złośliwy program został wymyślony i wydany po zauważeniu znacznego sukcesu trojana Dyre. Gdy w czerwcu 2017 roku, zauważono go aktywnie dokonującego ataków na CRMy oraz procesory płatności, teraz do dystrybucji wykorzystuje nową kampanię malspamową. 

Analitycy odkryli, że ten trojan bankowy wykorzystuje podobne techniki szyfrowania i strategie ataku, jak Dyre (znany  też jako Dyreza). Malware może obejść niektóre aplikacje ochronne i wniknąć do systemu, gdy użytkownik kliknie na złośliwy link bądź pobierze fałszywy program.

Po inwazji, TrickBot umieszcza swoje złośliwe skrypty na stronach bankowych. Innymi słowy, to cyberzgrożenie podmienia oryginalną stronę baku na zrobiony przez siebie substytut. By ego dokonać, stosuje enkrypcję przygotowaną w języku C. Nowsza wersja malware'a TrickBot korzysta też z unowoczesnionej odmiany języka – C++.

Co więcej, technika ta jest uzupełniana algorytmem CryptoAPI w przeciwieństwie do szyfrów AES i SHA256, wykorzystywanych wcześniej przez Dyre. Inaczej też niż wcześniejsze wersje wirusa, Trojan.TrickBot uruchamia komendy COM i TaskScheduler, by utrzymać komputer pod kontrolą.

Pierwsza kampanie atakowały tylko Australijskie banki. W kwietniu 2017 roku Trojan został jednak zauważony w trakcie ataków na banki w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech, Francji, Szwajcarii i Nowej Zelandii.

Bez względu na to, że trojan ten głównie atakuje banki; inni użytkownicy także mogą na niego natrafić. W wypadku ataku, musisz wykonać pełny skan systemu zaufanym programem do usuwania malware, takim jak Reimage Reimage Cleaner Intego. Pomoże on w całkowitym usunięciu TrickBota z systemu.

Wirus TrickBot zwodzi użytkowników ukrywając się w załączniku z fałszywego Lloyds Bank

Eksperci ostatnio zauważyli nowy sposób dystrybucji trojana TrickBot. Malware rozpowszechniał się w środku wiadomości z fałszywego banku Lloyds Bank. Był on ukrywany w załączniku z poufnymi dokumentami. Zauważcie, że oficjalny Lloyds Bank nie jest powiązany z tą kampanią w żaden sposób, poza nazwą wykorzystywaną do złych celów.

Ofiary informują o wiadomości z adresu <secure@lloyds-commercial.com> wysłanej 6 grudnia 2017 roku zawierającej załączniki Protected32.doc. Oczywiście, list został stworzony, by wyglądać jak oryginalny i w taki sposób przekonywać ludzi do jego wiarygodności. 

Wiadomość krótko wyjaśnia odbiorcom, że jest to wiadomość automatyczna i nie wymaga odpowiedzi. Prosi się tylko adresatów o sprawdzenie załącznika i wykonanie instrukcji:

To unlock/view your documents, follow the instructions below.

1. Look for an attachment (Protected.doc) ( typically at the top or bottom; location varies by email service).
2. Your Authorization code is: 430SJAOPS982XXS.
3. Enter the authorization code when prompted.

Pamiętaj, że nie powinieneś otwierać żadnego załącznika, który wygląda na podejrzany bądź niezwiązany z Tobą. Chcemy przypomnieć o innych technikach, które hakerzy wykorzystywali do rozpowszechniania TrickBota malware. Hakerzy próbowali uruchomić podobną kampanię w czerwcu 2017 roku, która była niemal identyczna, jak kampania rozpowszechniająca ransomware'a Jaff.

Cyberprzestępcy wykorzystali techniki socjoinżynieryjne w celu nakłonienia użytkowników do otwarcia złośliwego załącznika. Załączyli spreparowany plik PDF otwierający dokument Worda. Plik zaś prosił o aktywację makr w celu zobaczenia treści. Kliknięcie przycisku „włącz makra” uruchamia trojana w systemie. Nowymi ofiarami TrickBota stały się banki w Indiach, Singapurze, Holandii i Bułgarii.

Jednakże, instytucje finansowe nie są jedynymi, które cierpią przez trojana. Teraz trojan zaczął też atakować dostawców SaaS oraz użytkowników PayPala. W maju badacze odkryli dwie kampanie malware, wykierowane kolejno w 210 i 251 domen.

Obrazek trojana TrickBot
Trojan bankowy TrickBot atakuje instytucje finansowe na całym świecie

Trojan rozpowszechnia się poprzez phishing

Eksperci wykryli, że maile phishingowe są wciąż główną metodą wykorzystywaną przez hakerów do rozpowszechniania TrickBota. Mogą go ukrywać w formie wiarygodnie wyglądającego dokumentu PDF lub DOC oraz zawierać tytuł wiadomości w stylu Faktura bądź Szczegóły poufne. Jako, że przestępcy podszywają się pod znane firmy, ludzie szybko otwierają podejrzane załączniki.

Malware atakuje też użytkowników PayPala. Jeśli więc otrzymasz wiadomość z PayPala na temat podejrzanej aktywności lub innych problemów, powinieneś zalogować się bezpośrednio na stronę zamiast sprawdzać linki bądź załączone dokumenty.

Oszuści wykorzystali inną technikę, by dostać się do informacji osobistych. Przez to rzeczone wiadomości mogą być bardzo przekonujące. Nie daj się znaleźć w pułapce nawet, jeśli proszą Cię o sprawdzenie poprawności faktury bądź zeznania podatkowego.

Co więcej, trojan ten może dołączać się do darmowych aplikacji. Powinieneś więc pomyśleć nawet przed instalacją nowego odtwarzacza medialnego.

Program ten często okazuje się nośnikiem dużo bardziej złośliwych cyberzagrożeń. Wykazując ostrożność zaś, obniżysz ryzyko ataku TrickBota.

Naucz się bezpiecznie eliminować wirusa TrickBot

Jedynym sposobem na oczyszczenie systemu z tego wirusa jest wykorzystanie zaufanego programu ochronnego do usunięcia TrickBota. Ten złośliwy program posiada możliwość imitowania prawdziwych procesów lub plików.

Z tego powodu próba znalezienia i usunięcia wszystkich plików powiązanych z malware na komputerze jest trudnym i skomplikowanym zadaniem, które może poskutkować nieodwracalnym uszkodzeniem systemu.

Zalecamy instalację Reimage Reimage Cleaner Intego, SpyHunter 5Combo Cleaner bądź Malwarebytes oraz uruchomienie pełnego skanu systemu z pomocą jednego z programów ochronnych.

Na koniec chcemy przypomnieć, że musisz usunąć TrockBota natychmiast – ten trojan kradnący dane może prowadzić do utraty danych i innych problemów powiązanych z prywatnością.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Reimage Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Supported versions Program jest kompatybilny z OS X Supported versions
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Reimage Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Reimage Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Reimage Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Reimage, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.

O autorze

Julie Splinters
Julie Splinters - Specjalistka od usuwania oprogramowania malware

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Źródło: https://www.2-spyware.com/remove-trickbot-virus.html

Poradniki w innych językach


Twoja opinia na temat: TrickBot virus