Usuń wirusa TrickBot (Poradnik usuwania wirusa) - Ostatnia aktualizacja, kw. 2018

Instrukcja usuwania wirusa TrickBot

Czym jest Wirus TrickBot?

Nowa kampania malspamowa została stworzona do promocji trojana TrickBot

Obrazek TrickBota

TrickBot jest już szeroko znany z powodu cech trojana bankowego pozwalających na imitację stron bankowych i kradzież informacji osobistych, takich jak loginy i hasła. Analitycy mówią, że ten złośliwy program został wymyślony i wydany po zauważeniu znacznego sukcesu trojana Dyre. Gdy w czerwcu 2017 roku, zauważono go aktywnie dokonującego ataków na CRMy oraz procesory płatności, teraz do dystrybucji wykorzystuje nową kampanię malspamową.

Analitycy odkryli, że ten trojan bankowy wykorzystuje podobne techniki szyfrowania i strategie ataku, jak Dyre (znany też jako Dyreza). Malware może obejść niektóre aplikacje ochronne i wniknąć do systemu, gdy użytkownik kliknie na złośliwy link bądź pobierze fałszywy program.

Po inwazji, TrickBot umieszcza swoje złośliwe skrypty na stronach bankowych. Innymi słowy, to cyberzgrożenie podmienia oryginalną stronę baku na zrobiony przez siebie substytut. By ego dokonać, stosuje enkrypcję przygotowaną w języku C. Nowsza wersja malware’a TrickBot korzysta też z unowoczesnionej odmiany języka – C++.

Co więcej, technika ta jest uzupełniana algorytmem CryptoAPI w przeciwieństwie do szyfrów AES i SHA256, wykorzystywanych wcześniej przez Dyre. Inaczej też niż wcześniejsze wersje wirusa, Trojan.TrickBot uruchamia komendy COM i TaskScheduler, by utrzymać komputer pod kontrolą.

Pierwsza kampanie atakowały tylko Australijskie banki. W kwietniu 2017 roku Trojan został jednak zauważony w trakcie ataków na banki w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech, Francji, Szwajcarii i Nowej Zelandii.

Bez względu na to, że trojan ten głównie atakuje banki; inni użytkownicy także mogą na niego natrafić. W wypadku ataku, musisz wykonać pełny skan systemu zaufanym programem do usuwania malware, takim jak FortectIntego. Pomoże on w całkowitym usunięciu TrickBota z systemu.

Wirus TrickBot zwodzi użytkowników ukrywając się w załączniku z fałszywego Lloyds Bank

Eksperci ostatnio zauważyli nowy sposób dystrybucji trojana TrickBot. Malware rozpowszechniał się w środku wiadomości z fałszywego banku Lloyds Bank. Był on ukrywany w załączniku z poufnymi dokumentami. Zauważcie, że oficjalny Lloyds Bank nie jest powiązany z tą kampanią w żaden sposób, poza nazwą wykorzystywaną do złych celów.

Ofiary informują o wiadomości z adresu wysłanej 6 grudnia 2017 roku zawierającej załączniki Protected32.doc. Oczywiście, list został stworzony, by wyglądać jak oryginalny i w taki sposób przekonywać ludzi do jego wiarygodności.

Wiadomość krótko wyjaśnia odbiorcom, że jest to wiadomość automatyczna i nie wymaga odpowiedzi. Prosi się tylko adresatów o sprawdzenie załącznika i wykonanie instrukcji:

To unlock/view your documents, follow the instructions below.

1. Look for an attachment (Protected.doc) ( typically at the top or bottom; location varies by email service).
2. Your Authorization code is: 430SJAOPS982XXS.
3. Enter the authorization code when prompted.

Pamiętaj, że nie powinieneś otwierać żadnego załącznika, który wygląda na podejrzany bądź niezwiązany z Tobą. Chcemy przypomnieć o innych technikach, które hakerzy wykorzystywali do rozpowszechniania TrickBota malware. Hakerzy próbowali uruchomić podobną kampanię w czerwcu 2017 roku, która była niemal identyczna, jak kampania rozpowszechniająca ransomware’a Jaff.

Cyberprzestępcy wykorzystali techniki socjoinżynieryjne w celu nakłonienia użytkowników do otwarcia złośliwego załącznika. Załączyli spreparowany plik PDF otwierający dokument Worda. Plik zaś prosił o aktywację makr w celu zobaczenia treści. Kliknięcie przycisku „włącz makra” uruchamia trojana w systemie. Nowymi ofiarami TrickBota stały się banki w Indiach, Singapurze, Holandii i Bułgarii.

Jednakże, instytucje finansowe nie są jedynymi, które cierpią przez trojana. Teraz trojan zaczął też atakować dostawców SaaS oraz użytkowników PayPala. W maju badacze odkryli dwie kampanie malware, wykierowane kolejno w 210 i 251 domen.

Obrazek trojana TrickBotTrojan bankowy TrickBot atakuje instytucje finansowe na całym świecie

Trojan rozpowszechnia się poprzez phishing

Eksperci wykryli, że maile phishingowe są wciąż główną metodą wykorzystywaną przez hakerów do rozpowszechniania TrickBota. Mogą go ukrywać w formie wiarygodnie wyglądającego dokumentu PDF lub DOC oraz zawierać tytuł wiadomości w stylu Faktura bądź Szczegóły poufne. Jako, że przestępcy podszywają się pod znane firmy, ludzie szybko otwierają podejrzane załączniki.

Malware atakuje też użytkowników PayPala. Jeśli więc otrzymasz wiadomość z PayPala na temat podejrzanej aktywności lub innych problemów, powinieneś zalogować się bezpośrednio na stronę zamiast sprawdzać linki bądź załączone dokumenty.

Oszuści wykorzystali inną technikę, by dostać się do informacji osobistych. Przez to rzeczone wiadomości mogą być bardzo przekonujące. Nie daj się znaleźć w pułapce nawet, jeśli proszą Cię o sprawdzenie poprawności faktury bądź zeznania podatkowego.

Co więcej, trojan ten może dołączać się do darmowych aplikacji. Powinieneś więc pomyśleć nawet przed instalacją nowego odtwarzacza medialnego.

Program ten często okazuje się nośnikiem dużo bardziej złośliwych cyberzagrożeń. Wykazując ostrożność zaś, obniżysz ryzyko ataku TrickBota.

Naucz się bezpiecznie eliminować wirusa TrickBot

Jedynym sposobem na oczyszczenie systemu z tego wirusa jest wykorzystanie zaufanego programu ochronnego do usunięcia TrickBota. Ten złośliwy program posiada możliwość imitowania prawdziwych procesów lub plików.

Z tego powodu próba znalezienia i usunięcia wszystkich plików powiązanych z malware na komputerze jest trudnym i skomplikowanym zadaniem, które może poskutkować nieodwracalnym uszkodzeniem systemu.

Zalecamy instalację FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner bądź Malwarebytes oraz uruchomienie pełnego skanu systemu z pomocą jednego z programów ochronnych.

Na koniec chcemy przypomnieć, że musisz usunąć TrockBota natychmiast – ten trojan kradnący dane może prowadzić do utraty danych i innych problemów powiązanych z prywatnością.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa TrickBot

Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Ważne! →
Przewodnik ręcznego usuwania może być zbyt skomplikowany dla zwykłych użytkowników komputerów. Przeprowadzenie go w sposób prawidłowy wymaga zaawansowanej wiedzy z zakresu informatyki (jeśli ważne pliki systemowe zostaną usunięte lub uszkodzone, może to skutkować uszkodzeniem całego systemu Windows) i może zająć wiele godzin. Dlatego też zdecydowanie zalecamy skorzystanie z automatycznej metody przedstawionej wyżej. 

Krok 1. Przejdź do trybu awaryjnego z obsługą sieci 

Ręczne usuwanie malware powinno być wykonywane w Trybie awaryjnym. 

Windows 7 / Vista / XP

 1. Kliknij Start > Zamknij > Uruchom ponownie > OK.
 2. Kiedy twój komputer stanie się aktywny, zacznij naciskać przycisk F8 (jeśli to nie zadziała, spróbuj F2, F12, Del, itp. – wszystko zależy od modelu płyty głównej) wiele razy, aż zobaczysz okno Zaawansowane opcje rozruchu.
 3. Wybierz z listy opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Windows 10 / Windows 8

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start i wybierz Ustawienia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Przewiń w dół i wybierz Aktualizacja i zabezpieczenia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Wybierz Odzyskiwanie po lewej stronie okna. 
 4. Teraz przewiń w dół i znajdź sekcję Zaawansowane uruchamianie.
 5. Kliknij Uruchom ponownie teraz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Wybierz Rozwiązywanie problemów. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 7. Idź do Zaawansowanych opcji. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 8. Wybierz Ustawienia uruchamiania. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 9. Naciśnij Uruchom ponownie.
 10. teraz wciśnij 5 lub kliknij 5) Włącz tryb awaryjny z obsługą sieci. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 2. Zamknij podejrzane procesy

Menedżer zadań systemu Windows to przydatne narzędzie, które wyświetla wszystkie procesy działające w tle. Jeśli malware uruchomiło proces, to musisz go zamknąć: 

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań. 
 2. Kliknij Więcej szczegółów.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Przewiń w dół do sekcji Procesy w tle i wyszukaj wszystko, co wygląda podejrzanie. 
 4. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Otwórz lokalizację pliku.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Wróć do procesu, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy i wybierz Zakończ proces.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Usuń zawartość złośliwego folderu.

Krok 3. Sprawdź Uruchamianie

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań systemu Windows. 
 2. Idź do karty Uruchamianie
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy na podejrzany program i wybierz Wyłącz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 4. Usuń pliki wirusów

Pliki powiązane z malware można znaleźć w różnych miejscach na komputerze. Oto instrukcje, które pomogą ci je znaleźć: 

 1. Wpisz Czyszczenie dysku w wyszukiwarce Windows i naciśnij Enter.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Wybierz dysk, który chcesz wyczyścić (C: to domyślny dysk główny i prawdopodobnie jest on tym, który zawiera złośliwe pliki).
 3. Przewiń w dół przez listę Pliki do usunięcia i wybierz następujące:

  Tymczasowe pliki internetowe
  Pliki do pobrania
  Kosz
  Pliki tymczasowe 

 4. Wybierz Wyczyść pliki systemowe.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Możesz także poszukać innych złośliwych plików ukrytych w następujących folderach (wpisz te wpisy w wyszukiwaniu Windows i wciśnij Enter):

  %AppData%
  %LocalAppData%
  %ProgramData%
  %WinDir%

Po zakończeniu, uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. 

Usuń TrickBot korzystająć z System Restore

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Command Prompt
  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Command Prompt w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Przywróć ustawienia fabryczne i pliki systemowe
  1. Jak tylko zobaczysz okno Command Prompt, wpisz cd restore i wybierz Enter Wpisz 'cd restore' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  2. Teraz wybierz rstrui.exe a nastepnie kliknij Enter jeszcze raz. Wpisz 'rstrui.exe' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  3. Kiedy pokaże ci się nowe okno wybierz Next a nastepnie wybierz punkt przywracania systemu, który wypada przed zainstalowaniem TrickBot. Zaraz po tym wybierz $3$s. Kiedy pojawi się okno 'System Restore' wybierz 'Next'. Wybierz punkt przywracania systemu i wybierz 'Next'
  4. Teraz wybierz Yes aby rozpocząć przywracanie systemu Kliknij 'Yes' i rozpocznij przywracanie systemu.
  Jak tylko przywrócisz system do poprzednich ustawien, pobierz na swoj komputer program FortectIntego i z jego pomoca dokonaj skanowania swojego systemu, upewnij się że udało ci sie usunąć oprogramowanie TrickBot

Na końcu powinienes dodatkowo pomyśleć o ochronie swojego komputera przed oprogramowaniem ransomware. Aby chronić swój komputer przed TrickBot i innym szkodliwym oprogramowaniem polecamy skorzystanie ze sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego takiego jak FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes

Polecane dla ciebie:

Nie pozwól, by rząd cię szpiegował

Rząd ma wiele problemów w związku ze śledzeniem danych użytkowników i szpiegowaniem obywateli, więc powinieneś mieć to na uwadze i dowiedzieć się więcej na temat podejrzanych praktyk gromadzenia informacji. Uniknij niechcianego śledzenia lub szpiegowania cię przez rząd, stając się całkowicie anonimowym w Internecie.

Możesz wybrać różne lokalizacje, gdy jesteś online i uzyskać dostęp do dowolnych materiałów bez szczególnych ograniczeń dotyczących treści. Korzystając z Private Internet Access VPN, możesz z łatwością cieszyć się połączeniem internetowym bez żadnego ryzyka bycia zhakowanym.

Kontroluj informacje, do których dostęp może uzyskać rząd i dowolna inna niepożądana strona i surfuj po Internecie unikając bycia szpiegowanym. Nawet jeśli nie bierzesz udziału w nielegalnych działaniach lub gdy ufasz swojej selekcji usług i platform, zachowaj podejrzliwość dla swojego własnego bezpieczeństwa i podejmij środki ostrożności, korzystając z usługi VPN.

Kopie zapasowe plików do późniejszego wykorzystania w przypadku ataku malware

Problemy z oprogramowaniem spowodowane przez malware lub bezpośrednia utrata danych w wyniku ich zaszyfrowania może prowadzić do problemów z twoim urządzeniem lub do jego trwałego uszkodzenia. Kiedy posiadasz odpowiednie, aktualne kopie zapasowe, możesz z łatwością odzyskać dane po takim incydencie i wrócić do pracy.

Bardzo ważne jest, aby aktualizować kopie zapasowe po wszelkich zmianach na urządzeniu, byś mógł powrócić do tego nad czym aktualnie pracowałeś, gdy malware wprowadziło jakieś zmiany lub gdy problemy z urządzeniem spowodowały uszkodzenie danych lub wpłynęły negatywnie na wydajność. 

Posiadając poprzednią wersję każdego ważnego dokumentu lub projektu, możesz oszczędzić sobie frustracji i załamania. Jest to przydatne, gdy niespodziewanie pojawi się malware. W celu przywrócenia systemu, skorzystaj z Data Recovery Pro.

O autorze
Julie Splinters
Julie Splinters - Specjalistka od usuwania oprogramowania malware

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach