Skala niebezpieczeństwa:  
  (99/100)

Wirus ransomware Polski. Jak się go pozbyć? (Poradnik usuwania)

stworzone przez Ugnius Kiguolis - - | Rodzaj: Ransomware

Warianty wirusa ransomware Polski pojawiają się jak grzyby po deszczu

Polski ransomware 2017

Wirus znany jako Polski to wirus komputerowy mająy na celu tylko jeden kraj – Polskę. Infekuje on pliki systemowe w celu uniemożliwienia korzystania z nich i dodaje do zablokowanych plików rozszerzenie .aes. Aodatkowk, ten malware zostawia żądanie okupu, w którym podana jest kwota, jakiej domagają się cyberprzestępcy. Żądanie okupu jest nazwane !!! – – ODZYSKAJ-PLIKI – – !!!.htm.

Późniejsze odmiany wirusa Polski korzystają z rozszerzenia .ZABLOKOWANE oraz pliku ### – ODZYSKAJ SWOJE DANE – ###.TXT jako żądanie okupu. Eksperci przyznają, że nowa wersja należy do grupy ransomware Vortex.

Podczas, gdy anglojęzyczne krypto-malware dominuje w sieci, stopniowo wzrasta liczba zlokalizowanych wirusów. Jakiś czas temu odkryto malezyjską odmianę wirusa tego typu. Zwykle jednak cele są takie same: Stany Zjednoczone, Niemcy, Francja, Wielka Brytania i inne kraje rozwinięte.

Jednakże, zaczynają się pojawiać w sieci też inicjatywy hakerów z innych narodowości. Na przykład Czeski ransomware szalejący po krajowych sieciach. Teraz zaś celem stali się Polacy. Zgodnie z żądaniem kupu, twórcy wirusa sympatyzują z niesławnym CryptoLockerem, gdyż odnoszą się do tego zagrożenia na końcu.

Design tego zagrożenia nie przypomina wspomnianego wirusa. Jednakże jego funkcje są niezwykle podobne. Nie znaczy to, że jeśli twój komputer został zainfekowany przez to malware, powineneś by zaniepokojony. Najpierw skasuj wirusa, później zastanów się nad odzyskaniem zablokowanych plików. Do pierwszego celu polecamy Reimage.

Najprawdopodobniej wirus ten ma na celu nie tylko polsko-języczną część sieci. Tym razem oszuści zapewnili dość rozbudowane żądanie okupu. Mimo, że wszystkie wirusy typu ransomware działają podobnie, każdy z nich ma wprowadzone lekkiemodyfikacje. Jeśli chodzi o Polskiego, wykorzystuje on do kodowania algorytm AES-256.

W żądaniach okupu !!! – – ODZYSKAJ-PLIKI – – !!!.htm oraz !!! – – ODZYSKAJ-PLIKI – – !!!.txt, twórcy zamieścili spore wprowadzenie na temat ransomware. Dostarczyli nawet kilka linków do artykułów na temat bardziej znanych krypto-malware'ów. Poniżej pierwsze linijki żądania okupu:

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
P O L S K I         R A N S O M W A R E
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
###########################################

Nie możesz znaleźć potrzebnych plików na dysku twardym ?

Zawartość Twoich plików jest nie do otwarcia?

Wiele wskazuje na to, że klucze deszyfrujące znajdują się na odległym serwerze zarządzającym – podane są dwa tymczasowe adresy email: rsapl@openmailbox.org i estion@sigaint.org. Wirus dołącza też rozszerzenia .aes bądź .aes256 do zaszyfrowanych plików. Zamiast numeru ID, cyberprzestępcy sugerują wpisanie numeru 61621122 w temacie wiadomości.

Inną z popularnych cech jest oferta deszyfrowania kilku plików za darmo. Podobnie do CryptoLockera, hakerzy domagają się od użytkowników podwojenia transakcji.

Zgodnie z treścią żądania, po 72 godzinach kwota okupu zostanie podwojona. Początkową sumą jest 249 dolarów. Bez względu na alarmy, nie ma gwarancji na to że przestępy dotrzymają słowa i zwrócą dane. Zamiast tego skup sę na usunięciu Polskiego ransomware'a.

Nowa odmiana Polskiego ransomware'a pojawia się w lecie 2017 roku

7 sierpnia 2017, ludzie zajmujący się cyberbezpieczeństwem zaiważyli zupełnie nową wersję Polskiego ransomware'a, który używa zupełnie innego rozszerzenia plików oraz całkowicie nowego żądania okupu. Pierwszy rzut oka wskazuje na to, że wirus korzysta z AESxWin (dostępnego na GitHubie) by zaszyfrować pliki ofiary. Wirus prezentuje takie żądanie okupu: (nazwane ### – ODZYSKAJ SWOJE DANE – ###.TXT):

@@-@@-@@-@@-@@-@@-@@-@@-@@

P_O_L_S_K_I – – R_AN_S_O_M_W_A_R_E

@@-@@-@@-@@-@@-@@-@@-@@-@@

Masz Problem ze Znalezieniem Potrzebnych Danych?

Nie Możesz Otworzyć Swoich Plików?

Po Otworzeniu Ważnych Plików Widzisz Tylko Nic Nie Mówiący, Dziwny Ciąg Znaków? Twoje Istotne Pliki Zostały Zaszyfrowane !

Twoje Zdjęcia, Dokumenty, Bazy Danych, Zostały Zaszyfrowane Nie Możliwym Do Złamania Algorytmem AES-256

Metody Tej Do Szyfrowania Zawartości Dokumentów Używają Służby Wywiadowcze I wojsko.

Ransomware sugeruje skontaktować się z 3nigma@0.pl bądź 3nigma@firemail.cc w celu odzyskania danych. To jasne, że autorzy wirusa chcą okupu od użytkownika – nie zalecamy jednak słuchania ich żądań. Pytają się o zapłaenie 100$ bądź 200$, jeśli ofiara nie da rady zapłacić w ciągu 92 godzin. Zamiast płacenia okupu, zalecamy usunąć wirusa i sprawdzić sposoby na odzyskanie danych zawarte na końcu tego artykułu.

Typowe metody infiltracji ransomware

Zwykle, większość krypto-malware rozpowszechnia się poprzez spam w wiadomościach mailowych. Oszuści opanowali sztukę podrabiania emaili wielu instytucji. Po zauważeniu wiadomości od FBI lub firmy kurierskiej, mało kto podejrzewa, że jej zawartość może być szkodliwa.

Sam wirus siedzi w pliku .zip, .js bądź w pliku wykonywalnym. Co więcej, ransomware może oczekiwać nowych ofiar ukryty w exploicie.

Jeśli chodzi o Polski ransomware, atak może być skutkiem otwarcia wiadomości od nieznanego kontaktu w Gadu-Gadu. Kolejną opcją jest malvertising. W skrócie – uczyń swój komputer bezpieczniejszym poprzez regularne aktualizacje ważnych programów oraz ulepsz jego zabezpieczenia instalując programy anty-wirusowe i anty-malware'owe. Taka kombinacja pomoże Ci zmniejszyć też liczbę spamu oraz obniżyć ryzyko spotkania się z kolejnymi cyberzagrożeniami.

Prosta eliminacja Polskiego ransomware'a

Jeśli chodzi o krypto-malware, lepiej będzie nie marnować czasu i przejść od razu do usunięcia szkodnika. Możesz tego dokonać korzystając z Reimage lub Plumbytes Anti-MalwareMalwarebytes Malwarebytes. Czas jest na wagę złota – każda minuta może dać wirusowi więcej czasu na spowodowanie większych uszkodzeń.

Po usunięciu Polskiego ransomware'a, rzuć okiem na sposoby odzyskania danych. Nie wiadomo, czy wirus kasuje ukryte wersje plików – mozesz mieć przez to szansę na ich odzyskanie. Jeśli zaś natknąłeś się na jakieś utrudnienia, nie wahaj się skorzystać z poniższego poradnija. Na koniec, możesz spróbować zakończyć działanie wirusa poprzez wyłączenie jego procesu w Menedżerze zadań.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Reimage (usuwanie) Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Reimage (usuwanie) Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Supported versions Program jest kompatybilny z OS X Supported versions
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Reimage, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Do usuwania szkód po wirusie zalecamy Reimage. Darmowy skaner oprogramowania pozwoli ci uzyskac informacje odnosnie tego czy twoj komputer zostal zainfekowany czy tez nie. Jezeli chcialbys usunac oprogramowanie malware lepiej bedzie jezeli zakupisz pelna licencje oprogramowania Reimage ktory jest sprawdznym oprogramowaniem do usuwania plikow malware.

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa Polski:

Usuń Polski korzystająć z Safe Mode with Networking

Nie możesz uruchomić swojego anty-malware? Skorzystaj z tego poradnika, by odzyskać kontrolę.

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Networking

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Networking'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Networking w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Networking'
 • Krok 2: Usuń Polski

  Zaloguj się na zainfekowane konto a następnie uruchom przeglądarkę internetową. Pobierz Reimage lub też inny sprawdzony program antyszpiegujący. Zaaktualizuj go przed wykonaniem pełnego skanu systemu a następnie usuń podejrzane pliki powiązane z wirusem ransomware, zakończ usuwanie Polski.

Jeżeli program ransomware blokuje skorzystanie z Safe Mode with Networking, skorzystaj z innej metody

Usuń Polski korzystająć z System Restore

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Command Prompt

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Command Prompt w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Przywróć ustawienia fabryczne i pliki systemowe
  1. Jak tylko zobaczysz okno Command Prompt, wpisz cd restore i wybierz Enter Wpisz 'cd restore' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  2. Teraz wybierz rstrui.exe a nastepnie kliknij Enter jeszcze raz. Wpisz 'rstrui.exe' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  3. Kiedy pokaże ci się nowe okno wybierz Next a nastepnie wybierz punkt przywracania systemu, który wypada przed zainstalowaniem Polski. Zaraz po tym wybierz $3$s. Kiedy pojawi się okno 'System Restore' wybierz 'Next'. Wybierz punkt przywracania systemu i wybierz 'Next'
  4. Teraz wybierz Yes aby rozpocząć przywracanie systemu Kliknij 'Yes' i rozpocznij przywracanie systemu.
  Jak tylko przywrócisz system do poprzednich ustawien, pobierz na swoj komputer program Reimage i z jego pomoca dokonaj skanowania swojego systemu, upewnij się że udało ci sie usunąć oprogramowanie Polski

Bonus: przywróć swoje dane

Poradnik zaprezentowany powyżej powinien pomóc ci w usunieciu oprogramwania Polski z twojego komputera. Celem przywrócenia zaszyfrowanych danych prosze skorzystaj z dokladnego poradnika przygotowanego przez naszych ekspertow do spraw bezpieczenstwa usunwirusa.pl

Jezeli twoje pliki zostaly zaszyfrowane przez Polski mozesz skorzystac z podanych metod aby je przywrocic

Podejście do Data Recovery Pro

Jeśli nie udało Ci się zrobić kopii zapasowej plików, ten program może być jednym z rozwiązań problemu.

 • Pobierz Data Recovery Pro;
 • Zapoznaj się z nastepującymi krokami Data Recovery a nastepnie zainstaluj program na swoim komputerze.
 • Uruchom go a nastepnie przeskanuj swoj zaszyfrowany komputer w poszukiwaniu Polski.
 • Przywróć je

Poprzednie Wersje plików

Jeśli w komputrze posiadasz włączone Przywracanie Systemu, możesz odzyskać ostatnią zapisaną kopię pliku. Sposób ten może jednak zająć trochę czasu.

 • Znajdź zaszyfrowany plik, który chcesz przywrócić i kliknij na nim prawym przyciskiem myszy
 • Wybierz “Properties” a nastepnie przejdz do zakladki “Previous versions”
 • Tutaj sprawdz dostepne kopie pliku w “Folder versions”. Powinienes wybrac wersje ktora cie interesuje i kliknac przycisk przywracania “Restore”

Sposób na ShadowExplorera

Kluczową zaletą tej aplikacji jest odzyskiwanie plików na podstawie ukrytych wersji plików. Jest mało prawdopodobne, że wirus usuwa te kopie – przez to otrzymujesz kolejną szansę na odzyskanie ważnych dokumentów.

 • Pobierz Shadow Explorer (http://shadowexplorer.com/);
 • W odniesieniu do manadzera instalacji Shadow Explorer po prostu postepuj z pozostalymi krokami instalacji.
 • Uruchom program, przejdz przez menu a nastepnie w górnym lewym roku kliknij dysk z zaszyfronwanymi danymi. Sprawdz jakie wystepuja tam foldery
 • Kliknij prawym przyciskiem na folder ktory chcesz przywrocic i wybierz “Export”. Nastepnie wybierz gdzie chcesz go skladowac.

Na końcu powinienes dodatkowo pomyśleć o ochronie swojego komputera przed oprogramowaniem ransomware. Aby chronić swój komputer przed Polski i innym szkodliwym oprogramowaniem polecamy skorzystanie ze sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego takiego jak Reimage, Malwarebytes MalwarebytesCombo Cleaner lub Plumbytes Anti-MalwareMalwarebytes Malwarebytes

O autorze

Ugnius Kiguolis
Ugnius Kiguolis - Mózg

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Źródło: https://www.2-spyware.com/remove-polski-ransomware-virus.html

Poradniki w innych językach