Skala niebezpieczeństwa:  
  (80/100)

Wirus ransomware Kirk. Jak się go pozbyć? (Poradnik usuwania)

stworzone przez Julie Splinters - - | Rodzaj: Ransomware

Ransomware czerpiący z kultury nerdów — wirus Kirk

Wirus Kirk to utrzymana w tematyce Star Treka infekcja należąca do crypto-ransomware. Oznacza to, że w momencie dostania się do komputera wirus szuka charakterystycznych plików i szyfruje je z wykorzystaniem zaawansowanych algorytmów. Kirk nie może być jednak uznawany za sztampowego wirusa tego typu mimo podobnego sposobu działania. Mianowicie, Kirk zaskoczył internet jako pierwszy program tego typu wykorzystujący inną wirtualną walutę niż Bitcoin. Kirk przy płatnościach wykorzystuje Monero – kryptowalutę rosnącą na wartości w ciągu ostatniego roku i posiadającą teraz rynek wyceniany na około 300 milionów dolarów . Nie wiadomo, czemu hakerzy zdecydowali się na czwartą na świecie walutę, lecz wybór tejże może skutkować zdezorientowaniem ofiar. Przecież nawet Bitcoiny – najpopularniejsza kryptowaluta na świecie – nie jest wcale taki łatwi do zdobycia. W szczególności jeśli spotykasz się z tą walutą po raz pierwszy. Może to wyglądać tak, ajkby twórcy sami rzucali sobie kłody pod nogi. Może to jednak także być powodem obecnej stabilizacji wirusa. Mimo żadnych bardziej znanych ofiar Kirka do tej pory, nigdy nic nie wiadomo. Lepiej przygotować się na ewentualne usunięcie złośliwego kodu i zdobycie odpowiednich programów zabezpieczających przed wniknięciem ów pasożyta do systemu. Jednym z takich programów jest Reimage.

Wirus zwraca uwagę specjalistów od malware z różnych powodów – użycie tematyki Star Treka oraz wykorzystanie Monero do płatności to tylko wierzchołek góry lodowej. Zwróćmy uwagę m.in. na fakt, że wirus podszywa się pod program tylu LOIC i działa na zainfekowanych komputerach jako loic_win32.exe. Udaje nawet powiadomienia LOIC w celu wprowadzenia użytkowników w mylne przekonanie działającego programu. W międzyczasie zaś skanuje komputer w poszukiwaniu ponad 625 typów plików i szyfruje je z pomocą publicznego klucza AES . Dodatkowo, każdy zaszyfrowany plik otrzymuje rozszerzenie .kirked, a w folderze zaszyfrowanego pliku pojawi się plik RANSOM_NOTE.txt z instrukcją deszyfracji. Oczywiście sama deszyfracja nie będzie możliwe bez klucza. Twórcy umieścili zaszyfrowany klucz w pliku nazwanym „pwd” na komputerze na wypadek zapłaty okupu przez ofiarę. Jeśli do tego dojdzie, ofiara jest proszona o przesłanie Monero w wartości ok. 1100 dolarów do przestępców a następnie potwierdzenie wysyłki wraz z plikiem pwd na adres kirk.help@scryptmail.com bądź kirk.payments@scryptmail.com. Złoczyńcy następnie prześlą ofierze dekrypter nazwany Spock, który najpewniej rozszyfruje klucz ukryty w pliku pwd i pozwoli na odzyskanie danych. Współpraca z cyber-przestępcami nie powinna być jednak pierwszą opcją na liście rozwiązań. Zamiast tego spróbuj odzyskać pliki wykorzystując jeden z darmowych sposobów od naszych ekspertów. Jeśli nie masz jednak żadnych ważnych plików zapisanych na komputerze, po prostu usuń Kirka i problem z głowy.

Nietypowe rozpowszechnianie

Wirus pojawił się w sieci niedawno – przez to ciężko określić konkretne sposoby rozprzestrzeniania się tego malware w sieci. Do tej pory nie było żadnych udokumentowanych ataków Kirka. Możliwe więc, że jest to wersja testowa wirusa, która nieoczekiwanie wyciekła i nie miała być rozpowszechniana. Mimo to, nasz zespół ekspertów trzyma rękę na pulsie i będzie informował na bieżąco na temat bardziej rozwiniętych wersji wirusa Kirk.

Usunięcie Kirka oraz przywracanie PC:

Obecnie Kirk jest nierozszyfrowalny. Nie znaczy to jednak, że wirus musi zostać na Twoim komputerze tak długo jak specjaliści opracują darnowy dekrypter. Możesz bez problemu wykonać kopię zaszyfrowanych danych, a następnie usunąć Kirka z komputera. Po wszystkim będziesz mógł korzystać z komputera bez strachu, że ważne dokumenty zostaną zaszyfrowane ponownie. Nie walcz jednak z wirusem na własną rękę – będzie to raczej przypominać zapasy ze wściekłym niedźwiedziem. Z tego powodu zalecamy wykorzystanie specjalnego oprogramowania, które pomoże pozbyć się Kirka. Rzuć tylko okiem na poradniki poniżej.

Możemy mieć związek z dowolnym produktem, który polecamy na naszej stronie. Więcej informacji można znaleźć w Warunkach Użytkowania Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie Anty-spyware w celu usunięcia wirus ransomware Kirk zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności oraz Warunkami Użytkowania.
zrób to teraz!
Download
Reimage (usuwanie) Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Reimage (usuwanie) Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z OS X
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeżeli nie odniosłeś zamierzonego skutku podczas usuwania infekcji za pomocą Reimage, wyślij swoje pytanie naszej ekipie wsparcia technicznego i przekaż jak najwięcej szczegółów jesteś w stanie.
Polecamy usunąć oprogramowanie Reimage z pomocą oprogramowania wirus ransomware Kirk. Darmowy skaner oprogramowania pozwoli ci uzyskac informacje odnosnie tego czy twoj komputer zostal zainfekowany czy tez nie. Jezeli chcialbys usunac oprogramowanie malware lepiej bedzie jezeli zakupisz pelna licencje oprogramowania Reimage ktory jest sprawdznym oprogramowaniem do usuwania plikow malware.
Wiecej informacji na temat tego oprogramowania mozesz znalezc w Reimage.
Gazety piszą o Reimage

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa Kirk:

Usuń Kirk korzystająć z Safe Mode with Networking

Jeśli Kirk blokuje uruchomienie antywirusa, nie wahaj się wykonać następujących czynności w celu ograniczenia funkcjonalności złośliwego kodu:

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Networking

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Networking'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Networking w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Networking'
 • Krok 2: Usuń Kirk

  Zaloguj się na zainfekowane konto a następnie uruchom przeglądarkę internetową. Pobierz Reimage lub też inny sprawdzony program antyszpiegujący. Zaaktualizuj go przed wykonaniem pełnego skanu systemu a następnie usuń podejrzane pliki powiązane z wirusem ransomware, zakończ usuwanie Kirk.

Jeżeli program ransomware blokuje skorzystanie z Safe Mode with Networking, skorzystaj z innej metody

Usuń Kirk korzystająć z System Restore

Ramsomware Kirk może się różnić od podobnych sobie wirusów chociażby ze względu na nietypową metodę płatności. Dzieli jednak z nimi też wiele wspólnych cech – głównie w celu pozostania na komputerze i siania zamętu wśród ofiar. W tym celu może blokować programy antywirusowe. Oto sposób na ominięcie tej blokady:

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Command Prompt

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Command Prompt w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Przywróć ustawienia fabryczne i pliki systemowe
  1. Jak tylko zobaczysz okno Command Prompt, wpisz cd restore i wybierz Enter Wpisz 'cd restore' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  2. Teraz wybierz rstrui.exe a nastepnie kliknij Enter jeszcze raz. Wpisz 'rstrui.exe' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  3. Kiedy pokaże ci się nowe okno wybierz Next a nastepnie wybierz punkt przywracania systemu, który wypada przed zainstalowaniem Kirk. Zaraz po tym wybierz $3$s. Kiedy pojawi się okno 'System Restore' wybierz 'Next'. Wybierz punkt przywracania systemu i wybierz 'Next'
  4. Teraz wybierz Yes aby rozpocząć przywracanie systemu Kliknij 'Yes' i rozpocznij przywracanie systemu.
  Jak tylko przywrócisz system do poprzednich ustawien, pobierz na swoj komputer program Reimage i z jego pomoca dokonaj skanowania swojego systemu, upewnij się że udało ci sie usunąć oprogramowanie Kirk

Bonus: przywróć swoje dane

Poradnik zaprezentowany powyżej powinien pomóc ci w usunieciu oprogramwania Kirk z twojego komputera. Celem przywrócenia zaszyfrowanych danych prosze skorzystaj z dokladnego poradnika przygotowanego przez naszych ekspertow do spraw bezpieczenstwa usunwirusa.pl

Jezeli twoje pliki zostaly zaszyfrowane przez Kirk mozesz skorzystac z podanych metod aby je przywrocic

Data Recovery Pro jako szybki szybki sposób na odzyskanie danych

Data Recovery Pro to prosta i szybka metoda na odzyskanie zaszyfrowanych danych. Może jednak nie działać w stu procentach. Warto jednak spróbować.

 • Pobierz Data Recovery Pro (https://usunwirusa.pl/download/data-recovery-pro-setup.exe);
 • Zapoznaj się z nastepującymi krokami Data Recovery a nastepnie zainstaluj program na swoim komputerze.
 • Uruchom go a nastepnie przeskanuj swoj zaszyfrowany komputer w poszukiwaniu Kirk.
 • Przywróć je

Wykorzystanie Poprzednich Wersji plików, które zostały zaszyfrowane przez Kirk

Funkcja Przywracania Systemu pozwala na skorzystanie z opcji Poprzednich Wersji w systemie. Jeśli taka opcja została uruchomiona przed infekcją, spróbuj tych kroków:

 • Znajdź zaszyfrowany plik, który chcesz przywrócić i kliknij na nim prawym przyciskiem myszy
 • Wybierz “Properties” a nastepnie przejdz do zakladki “Previous versions”
 • Tutaj sprawdz dostepne kopie pliku w “Folder versions”. Powinienes wybrac wersje ktora cie interesuje i kliknac przycisk przywracania “Restore”

Odzyskiwanie plików z pomocą ShadowExplorer'a

Program ten wykorzystuje wcześniej utworzone i przechowane kopie do odzyskania właściwych danych. Możliwe, że Kirk usuwa te kopie z komputera, przez co ta metoda może okazać się nieskuteczna. Dopóki nie mamy jednak pełnej informacji na ten temat, możesz wykonać poniższe kroki:

 • Pobierz Shadow Explorer (http://shadowexplorer.com/);
 • W odniesieniu do manadzera instalacji Shadow Explorer po prostu postepuj z pozostalymi krokami instalacji.
 • Uruchom program, przejdz przez menu a nastepnie w górnym lewym roku kliknij dysk z zaszyfronwanymi danymi. Sprawdz jakie wystepuja tam foldery
 • Kliknij prawym przyciskiem na folder ktory chcesz przywrocic i wybierz “Export”. Nastepnie wybierz gdzie chcesz go skladowac.

Na końcu powinienes dodatkowo pomyśleć o ochronie swojego komputera przed oprogramowaniem ransomware. Aby chronić swój komputer przed Kirk i innym szkodliwym oprogramowaniem polecamy skorzystanie ze sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego takiego jak Reimage, Plumbytes Anti-MalwareWebroot SecureAnywhere AntiVirus lub Malwarebytes Anti Malware

O autorze

Julie Splinters
Julie Splinters - Specjalistka od usuwania oprogramowania malware

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach