Usuń wirusa Kirk (Poradnik usuwania wirusów) - Zawiera Instrukcje Odzyskiwania

Instrukcja usuwania wirusa Kirk

Czym jest wirus ransomware Kirk?

Ransomware czerpiący z kultury nerdów — wirus Kirk

Wirus Kirk to utrzymana w tematyce Star Treka infekcja należąca do crypto-ransomware. Oznacza to, że w momencie dostania się do komputera wirus szuka charakterystycznych plików i szyfruje je z wykorzystaniem zaawansowanych algorytmów. Kirk nie może być jednak uznawany za sztampowego wirusa tego typu mimo podobnego sposobu działania. Mianowicie, Kirk zaskoczył internet jako pierwszy program tego typu wykorzystujący inną wirtualną walutę niż Bitcoin. Kirk przy płatnościach wykorzystuje Monero – kryptowalutę rosnącą na wartości w ciągu ostatniego roku i posiadającą teraz rynek wyceniany na około 300 milionów dolarów . Nie wiadomo, czemu hakerzy zdecydowali się na czwartą na świecie walutę, lecz wybór tejże może skutkować zdezorientowaniem ofiar. Przecież nawet Bitcoiny – najpopularniejsza kryptowaluta na świecie – nie jest wcale taki łatwi do zdobycia. W szczególności jeśli spotykasz się z tą walutą po raz pierwszy. Może to wyglądać tak, ajkby twórcy sami rzucali sobie kłody pod nogi. Może to jednak także być powodem obecnej stabilizacji wirusa. Mimo żadnych bardziej znanych ofiar Kirka do tej pory, nigdy nic nie wiadomo. Lepiej przygotować się na ewentualne usunięcie złośliwego kodu i zdobycie odpowiednich programów zabezpieczających przed wniknięciem ów pasożyta do systemu. Jednym z takich programów jest FortectIntego.

Kirk w akcjiWirus ransomware Kirk to infekcja wykorzystująca wiele elementów kultowego show Star Trek. Przykładowe polecenie zapłaty od Kirka powyżej

Wirus zwraca uwagę specjalistów od malware z różnych powodów – użycie tematyki Star Treka oraz wykorzystanie Monero do płatności to tylko wierzchołek góry lodowej. Zwróćmy uwagę m.in. na fakt, że wirus podszywa się pod program tylu LOIC i działa na zainfekowanych komputerach jako loic_win32.exe. Udaje nawet powiadomienia LOIC w celu wprowadzenia użytkowników w mylne przekonanie działającego programu. W międzyczasie zaś skanuje komputer w poszukiwaniu ponad 625 typów plików i szyfruje je z pomocą publicznego klucza AES . Dodatkowo, każdy zaszyfrowany plik otrzymuje rozszerzenie .kirked, a w folderze zaszyfrowanego pliku pojawi się plik RANSOM_NOTE.txt z instrukcją deszyfracji. Oczywiście sama deszyfracja nie będzie możliwe bez klucza. Twórcy umieścili zaszyfrowany klucz w pliku nazwanym „pwd” na komputerze na wypadek zapłaty okupu przez ofiarę. Jeśli do tego dojdzie, ofiara jest proszona o przesłanie Monero w wartości ok. 1100 dolarów do przestępców a następnie potwierdzenie wysyłki wraz z plikiem pwd na adres kirk.help@scryptmail.com bądź kirk.payments@scryptmail.com. Złoczyńcy następnie prześlą ofierze dekrypter nazwany Spock, który najpewniej rozszyfruje klucz ukryty w pliku pwd i pozwoli na odzyskanie danych. Współpraca z cyber-przestępcami nie powinna być jednak pierwszą opcją na liście rozwiązań. Zamiast tego spróbuj odzyskać pliki wykorzystując jeden z darmowych sposobów od naszych ekspertów. Jeśli nie masz jednak żadnych ważnych plików zapisanych na komputerze, po prostu usuń Kirka i problem z głowy.

Nietypowe rozpowszechnianie

Wirus pojawił się w sieci niedawno – przez to ciężko określić konkretne sposoby rozprzestrzeniania się tego malware w sieci. Do tej pory nie było żadnych udokumentowanych ataków Kirka. Możliwe więc, że jest to wersja testowa wirusa, która nieoczekiwanie wyciekła i nie miała być rozpowszechniana. Mimo to, nasz zespół ekspertów trzyma rękę na pulsie i będzie informował na bieżąco na temat bardziej rozwiniętych wersji wirusa Kirk.

Usunięcie Kirka oraz przywracanie PC:

Obecnie Kirk jest nierozszyfrowalny. Nie znaczy to jednak, że wirus musi zostać na Twoim komputerze tak długo jak specjaliści opracują darnowy dekrypter. Możesz bez problemu wykonać kopię zaszyfrowanych danych, a następnie usunąć Kirka z komputera. Po wszystkim będziesz mógł korzystać z komputera bez strachu, że ważne dokumenty zostaną zaszyfrowane ponownie. Nie walcz jednak z wirusem na własną rękę – będzie to raczej przypominać zapasy ze wściekłym niedźwiedziem. Z tego powodu zalecamy wykorzystanie specjalnego oprogramowania, które pomoże pozbyć się Kirka. Rzuć tylko okiem na poradniki poniżej.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa Kirk

Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Jeśli Kirk blokuje uruchomienie antywirusa, nie wahaj się wykonać następujących czynności w celu ograniczenia funkcjonalności złośliwego kodu:

Ważne! →
Przewodnik ręcznego usuwania może być zbyt skomplikowany dla zwykłych użytkowników komputerów. Przeprowadzenie go w sposób prawidłowy wymaga zaawansowanej wiedzy z zakresu informatyki (jeśli ważne pliki systemowe zostaną usunięte lub uszkodzone, może to skutkować uszkodzeniem całego systemu Windows) i może zająć wiele godzin. Dlatego też zdecydowanie zalecamy skorzystanie z automatycznej metody przedstawionej wyżej. 

Krok 1. Przejdź do trybu awaryjnego z obsługą sieci 

Ręczne usuwanie malware powinno być wykonywane w Trybie awaryjnym. 

Windows 7 / Vista / XP

 1. Kliknij Start > Zamknij > Uruchom ponownie > OK.
 2. Kiedy twój komputer stanie się aktywny, zacznij naciskać przycisk F8 (jeśli to nie zadziała, spróbuj F2, F12, Del, itp. – wszystko zależy od modelu płyty głównej) wiele razy, aż zobaczysz okno Zaawansowane opcje rozruchu.
 3. Wybierz z listy opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Windows 10 / Windows 8

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start i wybierz Ustawienia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Przewiń w dół i wybierz Aktualizacja i zabezpieczenia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Wybierz Odzyskiwanie po lewej stronie okna. 
 4. Teraz przewiń w dół i znajdź sekcję Zaawansowane uruchamianie.
 5. Kliknij Uruchom ponownie teraz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Wybierz Rozwiązywanie problemów. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 7. Idź do Zaawansowanych opcji. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 8. Wybierz Ustawienia uruchamiania. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 9. Naciśnij Uruchom ponownie.
 10. teraz wciśnij 5 lub kliknij 5) Włącz tryb awaryjny z obsługą sieci. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 2. Zamknij podejrzane procesy

Menedżer zadań systemu Windows to przydatne narzędzie, które wyświetla wszystkie procesy działające w tle. Jeśli malware uruchomiło proces, to musisz go zamknąć: 

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań. 
 2. Kliknij Więcej szczegółów.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Przewiń w dół do sekcji Procesy w tle i wyszukaj wszystko, co wygląda podejrzanie. 
 4. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Otwórz lokalizację pliku.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Wróć do procesu, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy i wybierz Zakończ proces.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Usuń zawartość złośliwego folderu.

Krok 3. Sprawdź Uruchamianie

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań systemu Windows. 
 2. Idź do karty Uruchamianie
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy na podejrzany program i wybierz Wyłącz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 4. Usuń pliki wirusów

Pliki powiązane z malware można znaleźć w różnych miejscach na komputerze. Oto instrukcje, które pomogą ci je znaleźć: 

 1. Wpisz Czyszczenie dysku w wyszukiwarce Windows i naciśnij Enter.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Wybierz dysk, który chcesz wyczyścić (C: to domyślny dysk główny i prawdopodobnie jest on tym, który zawiera złośliwe pliki).
 3. Przewiń w dół przez listę Pliki do usunięcia i wybierz następujące:

  Tymczasowe pliki internetowe
  Pliki do pobrania
  Kosz
  Pliki tymczasowe 

 4. Wybierz Wyczyść pliki systemowe.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Możesz także poszukać innych złośliwych plików ukrytych w następujących folderach (wpisz te wpisy w wyszukiwaniu Windows i wciśnij Enter):

  %AppData%
  %LocalAppData%
  %ProgramData%
  %WinDir%

Po zakończeniu, uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. 

Usuń Kirk korzystająć z System Restore

Ramsomware Kirk może się różnić od podobnych sobie wirusów chociażby ze względu na nietypową metodę płatności. Dzieli jednak z nimi też wiele wspólnych cech – głównie w celu pozostania na komputerze i siania zamętu wśród ofiar. W tym celu może blokować programy antywirusowe. Oto sposób na ominięcie tej blokady:

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Command Prompt
  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Command Prompt w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Przywróć ustawienia fabryczne i pliki systemowe
  1. Jak tylko zobaczysz okno Command Prompt, wpisz cd restore i wybierz Enter Wpisz 'cd restore' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  2. Teraz wybierz rstrui.exe a nastepnie kliknij Enter jeszcze raz. Wpisz 'rstrui.exe' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  3. Kiedy pokaże ci się nowe okno wybierz Next a nastepnie wybierz punkt przywracania systemu, który wypada przed zainstalowaniem Kirk. Zaraz po tym wybierz $3$s. Kiedy pojawi się okno 'System Restore' wybierz 'Next'. Wybierz punkt przywracania systemu i wybierz 'Next'
  4. Teraz wybierz Yes aby rozpocząć przywracanie systemu Kliknij 'Yes' i rozpocznij przywracanie systemu.
  Jak tylko przywrócisz system do poprzednich ustawien, pobierz na swoj komputer program FortectIntego i z jego pomoca dokonaj skanowania swojego systemu, upewnij się że udało ci sie usunąć oprogramowanie Kirk

Bonus: przywróć swoje dane

Poradnik zaprezentowany powyżej powinien pomóc ci w usunieciu oprogramwania Kirk z twojego komputera. Celem przywrócenia zaszyfrowanych danych prosze skorzystaj z dokladnego poradnika przygotowanego przez naszych ekspertow do spraw bezpieczenstwa usunwirusa.pl

Jezeli twoje pliki zostaly zaszyfrowane przez Kirk mozesz skorzystac z podanych metod aby je przywrocic

Data Recovery Pro jako szybki szybki sposób na odzyskanie danych

Data Recovery Pro to prosta i szybka metoda na odzyskanie zaszyfrowanych danych. Może jednak nie działać w stu procentach. Warto jednak spróbować.

 • Pobierz Data Recovery Pro;
 • Zapoznaj się z nastepującymi krokami Data Recovery a nastepnie zainstaluj program na swoim komputerze.
 • Uruchom go a nastepnie przeskanuj swoj zaszyfrowany komputer w poszukiwaniu Kirk.
 • Przywróć je

Wykorzystanie Poprzednich Wersji plików, które zostały zaszyfrowane przez Kirk

Funkcja Przywracania Systemu pozwala na skorzystanie z opcji Poprzednich Wersji w systemie. Jeśli taka opcja została uruchomiona przed infekcją, spróbuj tych kroków:

 • Znajdź zaszyfrowany plik, który chcesz przywrócić i kliknij na nim prawym przyciskiem myszy
 • Wybierz “Properties” a nastepnie przejdz do zakladki “Previous versions”
 • Tutaj sprawdz dostepne kopie pliku w “Folder versions”. Powinienes wybrac wersje ktora cie interesuje i kliknac przycisk przywracania “Restore”

Odzyskiwanie plików z pomocą ShadowExplorer'a

Program ten wykorzystuje wcześniej utworzone i przechowane kopie do odzyskania właściwych danych. Możliwe, że Kirk usuwa te kopie z komputera, przez co ta metoda może okazać się nieskuteczna. Dopóki nie mamy jednak pełnej informacji na ten temat, możesz wykonać poniższe kroki:

 • Pobierz Shadow Explorer (http://shadowexplorer.com/);
 • W odniesieniu do manadzera instalacji Shadow Explorer po prostu postepuj z pozostalymi krokami instalacji.
 • Uruchom program, przejdz przez menu a nastepnie w górnym lewym roku kliknij dysk z zaszyfronwanymi danymi. Sprawdz jakie wystepuja tam foldery
 • Kliknij prawym przyciskiem na folder ktory chcesz przywrocic i wybierz “Export”. Nastepnie wybierz gdzie chcesz go skladowac.

Na końcu powinienes dodatkowo pomyśleć o ochronie swojego komputera przed oprogramowaniem ransomware. Aby chronić swój komputer przed Kirk i innym szkodliwym oprogramowaniem polecamy skorzystanie ze sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego takiego jak FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes

Polecane dla ciebie:

Nie pozwól, by rząd cię szpiegował

Rząd ma wiele problemów w związku ze śledzeniem danych użytkowników i szpiegowaniem obywateli, więc powinieneś mieć to na uwadze i dowiedzieć się więcej na temat podejrzanych praktyk gromadzenia informacji. Uniknij niechcianego śledzenia lub szpiegowania cię przez rząd, stając się całkowicie anonimowym w Internecie.

Możesz wybrać różne lokalizacje, gdy jesteś online i uzyskać dostęp do dowolnych materiałów bez szczególnych ograniczeń dotyczących treści. Korzystając z Private Internet Access VPN, możesz z łatwością cieszyć się połączeniem internetowym bez żadnego ryzyka bycia zhakowanym.

Kontroluj informacje, do których dostęp może uzyskać rząd i dowolna inna niepożądana strona i surfuj po Internecie unikając bycia szpiegowanym. Nawet jeśli nie bierzesz udziału w nielegalnych działaniach lub gdy ufasz swojej selekcji usług i platform, zachowaj podejrzliwość dla swojego własnego bezpieczeństwa i podejmij środki ostrożności, korzystając z usługi VPN.

Kopie zapasowe plików do późniejszego wykorzystania w przypadku ataku malware

Problemy z oprogramowaniem spowodowane przez malware lub bezpośrednia utrata danych w wyniku ich zaszyfrowania może prowadzić do problemów z twoim urządzeniem lub do jego trwałego uszkodzenia. Kiedy posiadasz odpowiednie, aktualne kopie zapasowe, możesz z łatwością odzyskać dane po takim incydencie i wrócić do pracy.

Bardzo ważne jest, aby aktualizować kopie zapasowe po wszelkich zmianach na urządzeniu, byś mógł powrócić do tego nad czym aktualnie pracowałeś, gdy malware wprowadziło jakieś zmiany lub gdy problemy z urządzeniem spowodowały uszkodzenie danych lub wpłynęły negatywnie na wydajność. 

Posiadając poprzednią wersję każdego ważnego dokumentu lub projektu, możesz oszczędzić sobie frustracji i załamania. Jest to przydatne, gdy niespodziewanie pojawi się malware. W celu przywrócenia systemu, skorzystaj z Data Recovery Pro.

O autorze
Julie Splinters
Julie Splinters - Specjalistka od usuwania oprogramowania malware

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach