Usuń wirusa Gryphon (Poradnik usuwania) - Zawiera Instrukcje Odzyskiwania

Instrukcja usuwania wirusa Gryphon

Czym jest Wirus ransomware Gryphon?

Najświeższe informacje o wirusie ransomware Gryphon

Wirus Gryphon

Wirus Gryphon to nowa infekcja komputerowa mająca cele podobne do większości cyberzakażeń – czerpania stałych zysków łatwym kosztem. Technicznie mówimy wtedy o ransomware. Do kontaktu z ofiarami, hakerzy wykorzystują adresy decr@cock.li oraz decrsup@cock.ll.

Ten sam adres jest dołączony do szyfrowanego pliku: dokumenty zaszyfrowane otrzymują dodatkowe rozszerzenie [decr@cock.li].gryphon.

Eksperci od Malware wierzą, że to cyberzagrożenie może być powiązane z rodziną ransomware'ów BTCWare, gdyż wykorzystuje kod powiązany z tym niesławnym wirusem. Z takich oczywistych powodów ludzie zaczęli nazywać tego wirusa BTCWare Gryphon.

Obecnie eksperci są świadomi jednej wersji wirusa Gryphon, która rozpowszechnia się po sieci jako plik payload.exe. Podostaniu się aplikacji do komputera, ransomware zaczyna szyfrować pliki i, na końcu, wyświetla żądanie okupu domagające się pieniędzy w zamian za odszyfowanie danych.

Eksperi monitorowali tą cyberinfekcję już od jakiegoś czasu. Wspomniane już ccecchy to główne rozwinięcia w porównaniu do pierwotnej odmiaany wirusa (testowe ransomware), które dodawało rozszerzenie .[test].gryphon do plików i nie miało żadnego interfejsu.

Jeśli twoje pliki zostały zaszyfrowane, nie daj się zmanipulować ccyberprzestępcom i skasuj Gryphona z komputera zanim ten osiągnie jeszcze bardziej zaawansowaną wersję. Wykorzystaj do tego celu FortectIntego.

Przedstawienie wirusa ransomware GryphonWirus Gryphon infiltruje komputery i zostawia żądanie okupu (powyżej) by żądać od ofiar okupu. W zamian hakerzy obiecują odszyfrowanie plików ofiary.

Najnowsza wersja malware wita swoje ofiary z pomoą pliku HELP.inf lub !## DECRYPT FILES ##!.txt o następującej treści:

GRYPHON RANSOMWARE
Your documents, photos, databases and other important files have been encrypted cryptographically strong, without the original key recovery is impossible!
To decrypt your files you need to buy the special software – “GRYPFON DECRYPTER” Using another tools could corrupt your files, in case of using third party software we dont give guarantees that full recovery is possible so use it on your own risk.
If you want to restore files, write us to the e-mail: test2
In subject lite write “encryption” and attach your ID in body of your message
also attach to email 3 crypted files. (files have to be less than 2 MB)
It is in your interest to respond as soon as possible to ensure the restoration of your files, because we wont keep your decryption keys at our server more than one week in interest of our security.
Only in case you do not receive a response from the first email address withit 48 hours, please use this alternative email adress: test3
Your personal identification number:
[Victim’s ID]
GRYPHON RANSOMWARE

Wygląda na to, że wirus jest obecnie nierozszyfrowywalny. Poza tym, miesza w funkcjach związanych z urruhamianiem komputera (dokładniej w Master Boot Records), przez co sprzęt może potrzebować dodatkowej naprawy po usunięciu wirusa. Wygląda jednak na to, że wirus nie usuwa poprzednich wersji plików z komputera, przez co pliki będzie można łatwo przywrócić.

Po pierwsze, musisz się najpierw zająć usunięciem wirusa Gryphon. Postaraj się nie zostawić grożnych malware ukrywających się po systemie. Takie pliki mogą sprawić, że wirus poróci na komputer i zacznie ponownie szyfrowanie plików.

Praktyki zapobiegania Ransomware:

Ransomware Gryphon to idealny przykład na to, jak różne progray w fazie tworzenia mogą się przekształcić w poważne infekcje ransomware, które mogą znacznie uszkodzić zainfekowane komputery i zepsuć pliki użytkowników.

Z tego powodu dużo lepiej jest nauczyć się, jak uniknąć zostania celem.

Możesz zacząć od trzymania się tych prostych zasad:

 • Trzymaj się z dala od stron o kiepskiej reputacji i nie używaj ich jako głównego żródła pobrania.
 • Zachowaj ostrożność przy otwieraniu emaili – w szczególności, jeśli pochodzą one z nieznanych bądź podejrzanych nadawców. Folder spamu ma absolutny zakaz. Wiadomości lądują tam z określonego powodu, być unikał ich otwierania. Chyba, że jesteś całkowicie pewien o bezpieczeństwie emaila.
 • Zdobądź fachowe programowanie zajmujące się bezpieczeństwem, włącz firewalle i trzymaj aktualną ochronę.
 • Nie zapomnij włączyć Akktualizacji Automatycznych! Jeśli używasz już przedawnionego, czy nie wspieranego systemu, zalecamy uaktualnić go do najnowszej edycji.

Korzystanie z tych zasad w codziennej pracy z komputerem ocniży ryzyko infekcji wirusem Gryphon bądź ażdym innym cyberzagrożeniem.

Przygotowania do usuwania wirusa Gryphon

Pierwszym krokiem do usunięcia wirusa Gryphon jest zdobycie fachowego narzędzia, które nie będzie mieć problemu z usunięciem ransomware z komputera. Możesz takie znaleźć w dziale Software na naszej stronie.

Dla tych, którzy nie chcą zainwestować w nowego antywirusa bądź nie umieją usunąć problemu z komputera, przygotowaliśmy odpowiednie poradniki.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa Gryphon

Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Ransomware Gryphon może wciąż być w fazie tworzenia. Może już jednak walczyć o pozostanie na komputerze. Z tego powodu powinieneś nauczyć się, jak blokować złośliwe procesy i uruchomić skan antywirusowy. Wyjaśniamy jak to zrobić poniżej:

Ważne! →
Przewodnik ręcznego usuwania może być zbyt skomplikowany dla zwykłych użytkowników komputerów. Przeprowadzenie go w sposób prawidłowy wymaga zaawansowanej wiedzy z zakresu informatyki (jeśli ważne pliki systemowe zostaną usunięte lub uszkodzone, może to skutkować uszkodzeniem całego systemu Windows) i może zająć wiele godzin. Dlatego też zdecydowanie zalecamy skorzystanie z automatycznej metody przedstawionej wyżej. 

Krok 1. Przejdź do trybu awaryjnego z obsługą sieci 

Ręczne usuwanie malware powinno być wykonywane w Trybie awaryjnym. 

Windows 7 / Vista / XP

 1. Kliknij Start > Zamknij > Uruchom ponownie > OK.
 2. Kiedy twój komputer stanie się aktywny, zacznij naciskać przycisk F8 (jeśli to nie zadziała, spróbuj F2, F12, Del, itp. – wszystko zależy od modelu płyty głównej) wiele razy, aż zobaczysz okno Zaawansowane opcje rozruchu.
 3. Wybierz z listy opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Windows 10 / Windows 8

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start i wybierz Ustawienia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Przewiń w dół i wybierz Aktualizacja i zabezpieczenia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Wybierz Odzyskiwanie po lewej stronie okna. 
 4. Teraz przewiń w dół i znajdź sekcję Zaawansowane uruchamianie.
 5. Kliknij Uruchom ponownie teraz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Wybierz Rozwiązywanie problemów. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 7. Idź do Zaawansowanych opcji. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 8. Wybierz Ustawienia uruchamiania. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 9. Naciśnij Uruchom ponownie.
 10. teraz wciśnij 5 lub kliknij 5) Włącz tryb awaryjny z obsługą sieci. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 2. Zamknij podejrzane procesy

Menedżer zadań systemu Windows to przydatne narzędzie, które wyświetla wszystkie procesy działające w tle. Jeśli malware uruchomiło proces, to musisz go zamknąć: 

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań. 
 2. Kliknij Więcej szczegółów.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Przewiń w dół do sekcji Procesy w tle i wyszukaj wszystko, co wygląda podejrzanie. 
 4. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Otwórz lokalizację pliku.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Wróć do procesu, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy i wybierz Zakończ proces.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Usuń zawartość złośliwego folderu.

Krok 3. Sprawdź Uruchamianie

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań systemu Windows. 
 2. Idź do karty Uruchamianie
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy na podejrzany program i wybierz Wyłącz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 4. Usuń pliki wirusów

Pliki powiązane z malware można znaleźć w różnych miejscach na komputerze. Oto instrukcje, które pomogą ci je znaleźć: 

 1. Wpisz Czyszczenie dysku w wyszukiwarce Windows i naciśnij Enter.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Wybierz dysk, który chcesz wyczyścić (C: to domyślny dysk główny i prawdopodobnie jest on tym, który zawiera złośliwe pliki).
 3. Przewiń w dół przez listę Pliki do usunięcia i wybierz następujące:

  Tymczasowe pliki internetowe
  Pliki do pobrania
  Kosz
  Pliki tymczasowe 

 4. Wybierz Wyczyść pliki systemowe.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Możesz także poszukać innych złośliwych plików ukrytych w następujących folderach (wpisz te wpisy w wyszukiwaniu Windows i wciśnij Enter):

  %AppData%
  %LocalAppData%
  %ProgramData%
  %WinDir%

Po zakończeniu, uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. 

Usuń Gryphon korzystająć z System Restore

Jeśli nie chcesz ryzykować przy eliminacji ransomware'a z komputera powinieneś pomóc swojemu antywirusowi z pomocą poniższego poradnika:

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Command Prompt
  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Command Prompt w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Przywróć ustawienia fabryczne i pliki systemowe
  1. Jak tylko zobaczysz okno Command Prompt, wpisz cd restore i wybierz Enter Wpisz 'cd restore' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  2. Teraz wybierz rstrui.exe a nastepnie kliknij Enter jeszcze raz. Wpisz 'rstrui.exe' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  3. Kiedy pokaże ci się nowe okno wybierz Next a nastepnie wybierz punkt przywracania systemu, który wypada przed zainstalowaniem Gryphon. Zaraz po tym wybierz $3$s. Kiedy pojawi się okno 'System Restore' wybierz 'Next'. Wybierz punkt przywracania systemu i wybierz 'Next'
  4. Teraz wybierz Yes aby rozpocząć przywracanie systemu Kliknij 'Yes' i rozpocznij przywracanie systemu.
  Jak tylko przywrócisz system do poprzednich ustawien, pobierz na swoj komputer program FortectIntego i z jego pomoca dokonaj skanowania swojego systemu, upewnij się że udało ci sie usunąć oprogramowanie Gryphon

Bonus: przywróć swoje dane

Poradnik zaprezentowany powyżej powinien pomóc ci w usunieciu oprogramwania Gryphon z twojego komputera. Celem przywrócenia zaszyfrowanych danych prosze skorzystaj z dokladnego poradnika przygotowanego przez naszych ekspertow do spraw bezpieczenstwa usunwirusa.pl

Jezeli twoje pliki zostaly zaszyfrowane przez Gryphon mozesz skorzystac z podanych metod aby je przywrocic

Sposób Pierwszy: Data Recovery Pro

Jeśli chcesz do odzyskania plików użyć Data Recovery Pro, powinieneś skorzystać z poniższego poradnika:

 • Pobierz Data Recovery Pro;
 • Zapoznaj się z nastepującymi krokami Data Recovery a nastepnie zainstaluj program na swoim komputerze.
 • Uruchom go a nastepnie przeskanuj swoj zaszyfrowany komputer w poszukiwaniu Gryphon.
 • Przywróć je

Sposób Drugi: Poprzednie wersje plików dzięki Przywracaniu Systemu

Ten poradnik wyjaśni, jak użyć funkcji zapewnianej przez Przywracanie Systemu do odzyskania części plików:

 • Znajdź zaszyfrowany plik, który chcesz przywrócić i kliknij na nim prawym przyciskiem myszy
 • Wybierz “Properties” a nastepnie przejdz do zakladki “Previous versions”
 • Tutaj sprawdz dostepne kopie pliku w “Folder versions”. Powinienes wybrac wersje ktora cie interesuje i kliknac przycisk przywracania “Restore”

Sposób Trzeci: Shadow Explorer

Shadow Explored może być najlepszą opcją na odzyskanie zaszyfrowaniu plików. Poniżej znajdziesz, jak dobrze użyć tego narzędzia:

 • Pobierz Shadow Explorer (http://shadowexplorer.com/);
 • W odniesieniu do manadzera instalacji Shadow Explorer po prostu postepuj z pozostalymi krokami instalacji.
 • Uruchom program, przejdz przez menu a nastepnie w górnym lewym roku kliknij dysk z zaszyfronwanymi danymi. Sprawdz jakie wystepuja tam foldery
 • Kliknij prawym przyciskiem na folder ktory chcesz przywrocic i wybierz “Export”. Nastepnie wybierz gdzie chcesz go skladowac.

Na końcu powinienes dodatkowo pomyśleć o ochronie swojego komputera przed oprogramowaniem ransomware. Aby chronić swój komputer przed Gryphon i innym szkodliwym oprogramowaniem polecamy skorzystanie ze sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego takiego jak FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes

Polecane dla ciebie:

Nie pozwól, by rząd cię szpiegował

Rząd ma wiele problemów w związku ze śledzeniem danych użytkowników i szpiegowaniem obywateli, więc powinieneś mieć to na uwadze i dowiedzieć się więcej na temat podejrzanych praktyk gromadzenia informacji. Uniknij niechcianego śledzenia lub szpiegowania cię przez rząd, stając się całkowicie anonimowym w Internecie.

Możesz wybrać różne lokalizacje, gdy jesteś online i uzyskać dostęp do dowolnych materiałów bez szczególnych ograniczeń dotyczących treści. Korzystając z Private Internet Access VPN, możesz z łatwością cieszyć się połączeniem internetowym bez żadnego ryzyka bycia zhakowanym.

Kontroluj informacje, do których dostęp może uzyskać rząd i dowolna inna niepożądana strona i surfuj po Internecie unikając bycia szpiegowanym. Nawet jeśli nie bierzesz udziału w nielegalnych działaniach lub gdy ufasz swojej selekcji usług i platform, zachowaj podejrzliwość dla swojego własnego bezpieczeństwa i podejmij środki ostrożności, korzystając z usługi VPN.

Kopie zapasowe plików do późniejszego wykorzystania w przypadku ataku malware

Problemy z oprogramowaniem spowodowane przez malware lub bezpośrednia utrata danych w wyniku ich zaszyfrowania może prowadzić do problemów z twoim urządzeniem lub do jego trwałego uszkodzenia. Kiedy posiadasz odpowiednie, aktualne kopie zapasowe, możesz z łatwością odzyskać dane po takim incydencie i wrócić do pracy.

Bardzo ważne jest, aby aktualizować kopie zapasowe po wszelkich zmianach na urządzeniu, byś mógł powrócić do tego nad czym aktualnie pracowałeś, gdy malware wprowadziło jakieś zmiany lub gdy problemy z urządzeniem spowodowały uszkodzenie danych lub wpłynęły negatywnie na wydajność. 

Posiadając poprzednią wersję każdego ważnego dokumentu lub projektu, możesz oszczędzić sobie frustracji i załamania. Jest to przydatne, gdy niespodziewanie pojawi się malware. W celu przywrócenia systemu, skorzystaj z Data Recovery Pro.

O autorze
Linas Kiguolis
Linas Kiguolis

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach