Usuń wirusa RackCrypt (Poradnik usuwania)

Instrukcja usuwania wirusa RackCrypt

Czym jest Wirus RackCrypt?

Użytkownicy komputerów muszą uważać podczas przeglądania Internetu, ponieważ jest on pełen różnych edrujących czynników ryzyka i zagrożeń cybernetycznych. Nie trzeba dodawać, że cyberprzestępcy ciężko pracują codziennie, aby odnaleźć ludzi, którzy dadzą się nabrać w ich pułapki. Niedawno specjaliści od bezpieczeństwa komputerowego zauważyli, że liczba ataków ransomware znacznie wzrosła – cyberprzestępcy już zapewne zauważyliści, że ten konkretny rodzaj wirusa może generować ogromne zyski w nielegalny sposób, ponieważ ludzie się boją i stresują, gdy ktoś kradnie ich pliki i zazwyczaj płacą pieniądze w zamian za ich odzyskanie. Jeśli kiedykolwiek miałeś do czynienia z wirusem ransomware, musimy cię ostrzec – nie płać żadnego okupu!

Ransomware RackCrypt. W jaki sposób ono działa?

Wirus RackCrypt, ktory znany jest również pod nazwą MVP Locker, jest złośliwym trojanem, który może przedostać się do komputera udając bezpieczne pliki. Po jego dostaniu się do wewnątrz systemu komputerowego, lokuje swoje pliki w folderze Temp, dodaje złośliwe klucze do rejestru i zastępuje tapetę pulpitu obrazem rack.com, który zawiera instrukcje jak odzyskać swoje osobiste pliki, które zostały zaszyfrowane przez RackCrypt. Tymczasem to złośliwe zagrożenie komputerowe aktywuje swój złośliwy program, który skanuje system komputerowy w poszukiwaniu różnych plików osobowych. Szuka obrazów, dokumentów, muzyki, filmów, prezentacji, archiwów i wielu innych typów plików. Zwykle jest kierowany do plików, które mają takie rozszerzenia:

.doc, .docm, .docx, .jpe, .jpeg, .jpg, .js, .m3u, .m4a, .menu, .mov, .mp4, .mp3, .pptx, .psd, .ptx, .qic, .raw, .sav, .tor, .wmv, .wmo, .zip, .xls, .xlsm, .wall, .srf, .svg, .layout, .txt, .pdf, .mddata and many others.

Po wykryciu tych plików, wykorzystuje potężny algorytm szyfrowania AES-256, aby je zablokować. Można uznać, że pliki zostały dotknięte ransomware AxCrypt po rozszerzeniach, które zostają dodane do zainfekowanych plików – ten wirus dodaje rozszerzenie .rack do nazwy pliku. Na przykład, plik.mp3 zostanie zmieniony na plik.mp3.rack. Jest niemożliwym, aby otworzyć tak zaszyfrowany plik bez klucza deszyfrowania i dlatego ransomware Rack Crypt żąda od ofiary zapłacenia okupu w celu uzyskania tego konkretnego klucza. Eksperci od bezpieczeństwa komputerowego twierdzą jednak, że cyberprzestępcy rzadko przekazują klucz deszyfrowania, nawet jeśli ofiara zapłaci okup.

Jak ransomware RackCrypt udało sie dostać do systemu komupterowego?

Ransomware RackCrypt rozprzestrzenia się wykorzystując technikę konia trojańskiego. Jest on przede wszystkim rozprowadzany poprzez złośliwe e-maile, które są wysyłane do użytkowników. Ransomware zwykle ma na celu atakowanie dużych firm, ponieważ wirus łatwo szyfruje tony ważnych plików w sieciach komputerowych peer-to-peer. Aby uniknąć zakażenia wirusem Rack Crypt, zalecamy unikanie otwierania podejrzanych e-maili, które pochodzą od nieznanych nadawców. Należy również być ostrożnym podczas pobierania plików torrent – cyberprzestępcy często rozprzestrzeniają zainfekowane pliki torrent w tym wirusy, więc należy uważać, aby nie pobierać takich wcale. Powinno polegać się tylko na popularnych i znanych witrynach pobierania; oraz omijać szerokim łukiem wszelkie strony internetowe grupy wysokiego ryzyka, które są wypełnione tonami reklam lub pokazują więcej niż jeden przycisk „Pobierz”. Według naszego doświadczenia, takie strony mogą promować wątpliwe lub nawet zakaźne programy, więc lepiej trzymać się z dala od nich.

Można usunąć szkodliwe pliki, które należą do tego wirusa przy użyciu oprogramowania anty-malware FortectIntego; Alternatywnie, można pozbyć się złośliwego oprogramowania RackCrypt ręcznie. Instrukcja z przewodnikiem usuwania znajduje się na następnej stronie.

Metody usuwania RackCrypt:

Masz możliwość zapłaty cyberprzestępcom i wspierania ich w ten sposób, ale nie polecamy tego, ponieważ nie ma gwarancji, że przekażą oni klucz deszyfrowania.

Ważne jest, aby usunąć wirusa RackCrypt tak szybko, jak tylko zauważysz jego istnienie; Może to zahamować proces szyfrowania, jeśli jeszcze nie jest zbyt późno. Przygotowaliśmy przewodnik ręcznego usuwania poniżej tego tekstu, choć nie zalecamy walki z tym wirusem na własną rękę. Jeśli jesteś niedoświadczonym użytkownikom komputerów, należy przypisać to zadanie profesjonalnemu narzędziu do usuwania złośliwego oprogramowania.

W jaki sposób mogę odzyskać stracone pliki?

Niestety, nie ma 100% metody do odszyfrowania plików dotkniętych przez szkodnika Rack Crypt. Należy zachować kopię zapasową plików zapisaną na dysku zewnętrznym, by uchronić się w przypadku takich ataków wirusowych na ciebie; nie zaleca się trzymania swoich plików w chmurze internetowych magazynów ponieważ niektóre wirusy są zdolne do uzyskania dostępu do nich za pośrednictwem połączenia internetowego i mogą siać spustoszenie również tam. Jeśli nie masz kopii zapasowej plików zrobionej w przeszłości, szanse odzyskania ich teraz są bardzo niskie. Można jednak spróbować skorzystać z jednego z następujących programów by odszyfrować niektóre pliki: Kaspersky virus-fighting utilities, Photorec, lub R-Studio.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa RackCrypt

Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Ważne! →
Przewodnik ręcznego usuwania może być zbyt skomplikowany dla zwykłych użytkowników komputerów. Przeprowadzenie go w sposób prawidłowy wymaga zaawansowanej wiedzy z zakresu informatyki (jeśli ważne pliki systemowe zostaną usunięte lub uszkodzone, może to skutkować uszkodzeniem całego systemu Windows) i może zająć wiele godzin. Dlatego też zdecydowanie zalecamy skorzystanie z automatycznej metody przedstawionej wyżej. 

Krok 1. Przejdź do trybu awaryjnego z obsługą sieci 

Ręczne usuwanie malware powinno być wykonywane w Trybie awaryjnym. 

Windows 7 / Vista / XP

 1. Kliknij Start > Zamknij > Uruchom ponownie > OK.
 2. Kiedy twój komputer stanie się aktywny, zacznij naciskać przycisk F8 (jeśli to nie zadziała, spróbuj F2, F12, Del, itp. – wszystko zależy od modelu płyty głównej) wiele razy, aż zobaczysz okno Zaawansowane opcje rozruchu.
 3. Wybierz z listy opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Windows 10 / Windows 8

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start i wybierz Ustawienia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Przewiń w dół i wybierz Aktualizacja i zabezpieczenia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Wybierz Odzyskiwanie po lewej stronie okna. 
 4. Teraz przewiń w dół i znajdź sekcję Zaawansowane uruchamianie.
 5. Kliknij Uruchom ponownie teraz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Wybierz Rozwiązywanie problemów. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 7. Idź do Zaawansowanych opcji. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 8. Wybierz Ustawienia uruchamiania. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 9. Naciśnij Uruchom ponownie.
 10. teraz wciśnij 5 lub kliknij 5) Włącz tryb awaryjny z obsługą sieci. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 2. Zamknij podejrzane procesy

Menedżer zadań systemu Windows to przydatne narzędzie, które wyświetla wszystkie procesy działające w tle. Jeśli malware uruchomiło proces, to musisz go zamknąć: 

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań. 
 2. Kliknij Więcej szczegółów.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Przewiń w dół do sekcji Procesy w tle i wyszukaj wszystko, co wygląda podejrzanie. 
 4. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Otwórz lokalizację pliku.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Wróć do procesu, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy i wybierz Zakończ proces.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Usuń zawartość złośliwego folderu.

Krok 3. Sprawdź Uruchamianie

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań systemu Windows. 
 2. Idź do karty Uruchamianie
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy na podejrzany program i wybierz Wyłącz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 4. Usuń pliki wirusów

Pliki powiązane z malware można znaleźć w różnych miejscach na komputerze. Oto instrukcje, które pomogą ci je znaleźć: 

 1. Wpisz Czyszczenie dysku w wyszukiwarce Windows i naciśnij Enter.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Wybierz dysk, który chcesz wyczyścić (C: to domyślny dysk główny i prawdopodobnie jest on tym, który zawiera złośliwe pliki).
 3. Przewiń w dół przez listę Pliki do usunięcia i wybierz następujące:

  Tymczasowe pliki internetowe
  Pliki do pobrania
  Kosz
  Pliki tymczasowe 

 4. Wybierz Wyczyść pliki systemowe.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Możesz także poszukać innych złośliwych plików ukrytych w następujących folderach (wpisz te wpisy w wyszukiwaniu Windows i wciśnij Enter):

  %AppData%
  %LocalAppData%
  %ProgramData%
  %WinDir%

Po zakończeniu, uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. 

Usuń RackCrypt korzystająć z System Restore

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Command Prompt
  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Command Prompt w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Przywróć ustawienia fabryczne i pliki systemowe
  1. Jak tylko zobaczysz okno Command Prompt, wpisz cd restore i wybierz Enter Wpisz 'cd restore' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  2. Teraz wybierz rstrui.exe a nastepnie kliknij Enter jeszcze raz. Wpisz 'rstrui.exe' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  3. Kiedy pokaże ci się nowe okno wybierz Next a nastepnie wybierz punkt przywracania systemu, który wypada przed zainstalowaniem RackCrypt. Zaraz po tym wybierz $3$s. Kiedy pojawi się okno 'System Restore' wybierz 'Next'. Wybierz punkt przywracania systemu i wybierz 'Next'
  4. Teraz wybierz Yes aby rozpocząć przywracanie systemu Kliknij 'Yes' i rozpocznij przywracanie systemu.
  Jak tylko przywrócisz system do poprzednich ustawien, pobierz na swoj komputer program FortectIntego i z jego pomoca dokonaj skanowania swojego systemu, upewnij się że udało ci sie usunąć oprogramowanie RackCrypt

Na końcu powinienes dodatkowo pomyśleć o ochronie swojego komputera przed oprogramowaniem ransomware. Aby chronić swój komputer przed RackCrypt i innym szkodliwym oprogramowaniem polecamy skorzystanie ze sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego takiego jak FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes

Polecane dla ciebie:

Nie pozwól, by rząd cię szpiegował

Rząd ma wiele problemów w związku ze śledzeniem danych użytkowników i szpiegowaniem obywateli, więc powinieneś mieć to na uwadze i dowiedzieć się więcej na temat podejrzanych praktyk gromadzenia informacji. Uniknij niechcianego śledzenia lub szpiegowania cię przez rząd, stając się całkowicie anonimowym w Internecie.

Możesz wybrać różne lokalizacje, gdy jesteś online i uzyskać dostęp do dowolnych materiałów bez szczególnych ograniczeń dotyczących treści. Korzystając z Private Internet Access VPN, możesz z łatwością cieszyć się połączeniem internetowym bez żadnego ryzyka bycia zhakowanym.

Kontroluj informacje, do których dostęp może uzyskać rząd i dowolna inna niepożądana strona i surfuj po Internecie unikając bycia szpiegowanym. Nawet jeśli nie bierzesz udziału w nielegalnych działaniach lub gdy ufasz swojej selekcji usług i platform, zachowaj podejrzliwość dla swojego własnego bezpieczeństwa i podejmij środki ostrożności, korzystając z usługi VPN.

Kopie zapasowe plików do późniejszego wykorzystania w przypadku ataku malware

Problemy z oprogramowaniem spowodowane przez malware lub bezpośrednia utrata danych w wyniku ich zaszyfrowania może prowadzić do problemów z twoim urządzeniem lub do jego trwałego uszkodzenia. Kiedy posiadasz odpowiednie, aktualne kopie zapasowe, możesz z łatwością odzyskać dane po takim incydencie i wrócić do pracy.

Bardzo ważne jest, aby aktualizować kopie zapasowe po wszelkich zmianach na urządzeniu, byś mógł powrócić do tego nad czym aktualnie pracowałeś, gdy malware wprowadziło jakieś zmiany lub gdy problemy z urządzeniem spowodowały uszkodzenie danych lub wpłynęły negatywnie na wydajność. 

Posiadając poprzednią wersję każdego ważnego dokumentu lub projektu, możesz oszczędzić sobie frustracji i załamania. Jest to przydatne, gdy niespodziewanie pojawi się malware. W celu przywrócenia systemu, skorzystaj z Data Recovery Pro.

O autorze
Jake Doevan
Jake Doevan - Życie jest za krótkie na walke z wirusami komputerowymi

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach