Usuń wirusa Poweliks (Instrukcj usuwania) - Ostatnia aktualizacja, paź 2017

Instrukcja usuwania wirusa Poweliks

Czym jest Wirus Poweliks?

Wirus Poweliks to ciężka do usunięcia bezplikowa infekcja

Wirus Poweliks

Wirus Poweliks (znany też jako Trojan.Poweliks, Trojan.Poweliks!gm, itp.) to groźny koń trojański. W przeciwieństwie do regularnycch wirusów, do działania nie tworzy pliku fizycznego w systemie. W zamian dołącza swój złośliwy kod do działającego procesu Windowsa i w taki sposób unika wykrycia.

W momencie pisania artykułu był w stanie atakować tylko maszyny posiadające system Windows. Bez względu na to, wirusy są aktualizowane każdego dnia – nie ma więc gwarancji na to, że wirus nie zacznie atakować innych systemów w niedalekiej przyszłości. Tak jak przy każdym innym wirusie tego typu, odradzamy kontaktu z Trojan.Poweliks ponieważ może być on wykorzystywany do sporej liczby złośliwych aktywności.

W większości przypadków Poweliks może zostać użyty do zainfekowania systemu PC powiązanym z nim malware. W dodatku może też je uruchomić, pobrać jego aktualizację oraz uruchomić inną groźną aktywność otrzymaną zdalnie od atakującego hakera.

Zwykle, trojan Poweliks zajmuje się operacjami typu click-fraud. Stale łączy się z różnymi domenami i ładuje z nich reklamy. Złośliwy pasożyt następnie wchodzi z nimi w interakcję bez wiedzy użytkowników i zarabia pieniądze dla jego twórców, korzystając z mocy komputera ofiary oraz dostępu do Internetu.

Najbrdziej oczywistą oznaką Poweliksa przebywającego w komputerze jest obeność procesów DLLHOST.exe, dllhst3g.exe, dllhost.exe *32, dllhst3g.exe *32 oraz podobnych w Menedżerze Zadań.

Prawdopodobnie już zauważyłeś, że złośliwy wirus ukrywa swoją obecność infekując rzeczywiste procesy i zmuszając je to wykonywania swoich akcji. Pomaga to szkodnikowi uniknąć wykrycia oraz – oczywiście – usunięcia, jeśli użytkownik posiada antywirusa. Eksperci z DieViren.de mówią jednak, że jeśli korzystasz z aktualnej wersji programu anty-malware, nie powinieneś mieć żadnych problemów z usunięciem wirusa Poweliks.

Na dodatek możesz zauważyć, że twój komputer jest dużo wolniejszy niż zwykle, programy przy uruchamianiu wymagają dużo więcej czasu, niektóre strony okazują się niedostępne itd. Jeśli niepokoją Cię te symptomy, wykonaj pełny skan systemu z pomocą FortectIntego lub innego programu anty-spyware i usuń wirusa Poweliks natychmiast.

Tronaj PoweliksWirus Poweliks to Trojan będcy także infekcją bezplikową. Wpływa on na procesy Windowsa nie pozostawiając żadnych plików fizycznych w zaatakowanym systemie

Sposób na wtargnięcie do systemu

Bazując na informacji od róznych ekspertów do spraw bezpieczeństwa, zagrożenie to jest rozpowszechniane głównie poprzez trojana Trojan.Mdropper. Ten koń trojański może zostać pobrany z nielegalnych stron zwykle wykorzystywanych do rozpowszechniania różnych wirusów. Dodatkowo, ta cyberinfekcja może łatwo zainfekować twój komputer poprzez spam, zwodnicze notyfikacje i podobne metody dystrybucji – zalecamy unikanie wiadomości mówiących o nieoczekiwanych nagrodach czy wygranej.

Dodatkowo, powinieneś trzymać się z daleka od reklam, które oferują aktualizację Flash Playera, FLV Playera i podobnych aplikacji. W tym celu powinieneś korzystać tylko z oficjalnych stron programu. W końcu, by dodatkowo się zabezpieczyć, powinieneś zawsze posiadać chroniony komputer.

Znaczy to, że powienieś mieć pewność, że masz na komputerze coś więcej, niż jeden antywirus. Powinieneś posiadać też zainstalowany i uaktualniony program anty-malware. Pomoże on w unikaniu luk w zabezpieczeniach i zapobiegnie infiltracji takich zagrożeń, jak powyżej opisane.

Usuń wirusa Poweliks i wyczyść bałagan, jaki pozostawił on po sobie w systemie

Trojen ten jest wciąż aktywny – jeśli chcesz usunąć wirusa Poweliks, przemyśl instalację aktualnego programu anty-malware. Jeśli chcesz się upewnić, że Twój komputer jest bezpieczny, wykonaj skan systemu jednym z tych programów: FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner, Malwarebytes. Upewnij się, e korzystasz z aktualnej wersji, by usunąć wszystkie podejrzane pliki z komputera.

Nie zalecamy próby usunięcia Poweliksa ręcznie – wymaga to specyficznych umiejętności posługiwania się komputerem. Opisywany trojan jest znany jako infekcja bezplikowa, co oznacza, że pozbycie się niego to nie tylko skasowanie kilku plików. By całkowicie naprawić uszkodzenia zrobione przez wirusa, korzystaj z automatycznych programów do usuwania malware.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa Poweliks

Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

By usprawnić usuwanie wirusa Poweliks skorzystaj z poniższego poradnika – warto uruchomić komputer w specjalnym trybie odpowiednim do kasowania malware.

Ważne! →
Przewodnik ręcznego usuwania może być zbyt skomplikowany dla zwykłych użytkowników komputerów. Przeprowadzenie go w sposób prawidłowy wymaga zaawansowanej wiedzy z zakresu informatyki (jeśli ważne pliki systemowe zostaną usunięte lub uszkodzone, może to skutkować uszkodzeniem całego systemu Windows) i może zająć wiele godzin. Dlatego też zdecydowanie zalecamy skorzystanie z automatycznej metody przedstawionej wyżej. 

Krok 1. Przejdź do trybu awaryjnego z obsługą sieci 

Ręczne usuwanie malware powinno być wykonywane w Trybie awaryjnym. 

Windows 7 / Vista / XP

 1. Kliknij Start > Zamknij > Uruchom ponownie > OK.
 2. Kiedy twój komputer stanie się aktywny, zacznij naciskać przycisk F8 (jeśli to nie zadziała, spróbuj F2, F12, Del, itp. – wszystko zależy od modelu płyty głównej) wiele razy, aż zobaczysz okno Zaawansowane opcje rozruchu.
 3. Wybierz z listy opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Windows 10 / Windows 8

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start i wybierz Ustawienia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Przewiń w dół i wybierz Aktualizacja i zabezpieczenia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Wybierz Odzyskiwanie po lewej stronie okna. 
 4. Teraz przewiń w dół i znajdź sekcję Zaawansowane uruchamianie.
 5. Kliknij Uruchom ponownie teraz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Wybierz Rozwiązywanie problemów. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 7. Idź do Zaawansowanych opcji. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 8. Wybierz Ustawienia uruchamiania. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 9. Naciśnij Uruchom ponownie.
 10. teraz wciśnij 5 lub kliknij 5) Włącz tryb awaryjny z obsługą sieci. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 2. Zamknij podejrzane procesy

Menedżer zadań systemu Windows to przydatne narzędzie, które wyświetla wszystkie procesy działające w tle. Jeśli malware uruchomiło proces, to musisz go zamknąć: 

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań. 
 2. Kliknij Więcej szczegółów.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Przewiń w dół do sekcji Procesy w tle i wyszukaj wszystko, co wygląda podejrzanie. 
 4. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Otwórz lokalizację pliku.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Wróć do procesu, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy i wybierz Zakończ proces.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Usuń zawartość złośliwego folderu.

Krok 3. Sprawdź Uruchamianie

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań systemu Windows. 
 2. Idź do karty Uruchamianie
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy na podejrzany program i wybierz Wyłącz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 4. Usuń pliki wirusów

Pliki powiązane z malware można znaleźć w różnych miejscach na komputerze. Oto instrukcje, które pomogą ci je znaleźć: 

 1. Wpisz Czyszczenie dysku w wyszukiwarce Windows i naciśnij Enter.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Wybierz dysk, który chcesz wyczyścić (C: to domyślny dysk główny i prawdopodobnie jest on tym, który zawiera złośliwe pliki).
 3. Przewiń w dół przez listę Pliki do usunięcia i wybierz następujące:

  Tymczasowe pliki internetowe
  Pliki do pobrania
  Kosz
  Pliki tymczasowe 

 4. Wybierz Wyczyść pliki systemowe.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Możesz także poszukać innych złośliwych plików ukrytych w następujących folderach (wpisz te wpisy w wyszukiwaniu Windows i wciśnij Enter):

  %AppData%
  %LocalAppData%
  %ProgramData%
  %WinDir%

Po zakończeniu, uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. 

Usuń Poweliks korzystająć z System Restore

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Command Prompt
  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Command Prompt w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Przywróć ustawienia fabryczne i pliki systemowe
  1. Jak tylko zobaczysz okno Command Prompt, wpisz cd restore i wybierz Enter Wpisz 'cd restore' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  2. Teraz wybierz rstrui.exe a nastepnie kliknij Enter jeszcze raz. Wpisz 'rstrui.exe' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  3. Kiedy pokaże ci się nowe okno wybierz Next a nastepnie wybierz punkt przywracania systemu, który wypada przed zainstalowaniem Poweliks. Zaraz po tym wybierz $3$s. Kiedy pojawi się okno 'System Restore' wybierz 'Next'. Wybierz punkt przywracania systemu i wybierz 'Next'
  4. Teraz wybierz Yes aby rozpocząć przywracanie systemu Kliknij 'Yes' i rozpocznij przywracanie systemu.
  Jak tylko przywrócisz system do poprzednich ustawien, pobierz na swoj komputer program FortectIntego i z jego pomoca dokonaj skanowania swojego systemu, upewnij się że udało ci sie usunąć oprogramowanie Poweliks

Na końcu powinienes dodatkowo pomyśleć o ochronie swojego komputera przed oprogramowaniem ransomware. Aby chronić swój komputer przed Poweliks i innym szkodliwym oprogramowaniem polecamy skorzystanie ze sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego takiego jak FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes

Polecane dla ciebie:

Nie pozwól, by rząd cię szpiegował

Rząd ma wiele problemów w związku ze śledzeniem danych użytkowników i szpiegowaniem obywateli, więc powinieneś mieć to na uwadze i dowiedzieć się więcej na temat podejrzanych praktyk gromadzenia informacji. Uniknij niechcianego śledzenia lub szpiegowania cię przez rząd, stając się całkowicie anonimowym w Internecie.

Możesz wybrać różne lokalizacje, gdy jesteś online i uzyskać dostęp do dowolnych materiałów bez szczególnych ograniczeń dotyczących treści. Korzystając z Private Internet Access VPN, możesz z łatwością cieszyć się połączeniem internetowym bez żadnego ryzyka bycia zhakowanym.

Kontroluj informacje, do których dostęp może uzyskać rząd i dowolna inna niepożądana strona i surfuj po Internecie unikając bycia szpiegowanym. Nawet jeśli nie bierzesz udziału w nielegalnych działaniach lub gdy ufasz swojej selekcji usług i platform, zachowaj podejrzliwość dla swojego własnego bezpieczeństwa i podejmij środki ostrożności, korzystając z usługi VPN.

Kopie zapasowe plików do późniejszego wykorzystania w przypadku ataku malware

Problemy z oprogramowaniem spowodowane przez malware lub bezpośrednia utrata danych w wyniku ich zaszyfrowania może prowadzić do problemów z twoim urządzeniem lub do jego trwałego uszkodzenia. Kiedy posiadasz odpowiednie, aktualne kopie zapasowe, możesz z łatwością odzyskać dane po takim incydencie i wrócić do pracy.

Bardzo ważne jest, aby aktualizować kopie zapasowe po wszelkich zmianach na urządzeniu, byś mógł powrócić do tego nad czym aktualnie pracowałeś, gdy malware wprowadziło jakieś zmiany lub gdy problemy z urządzeniem spowodowały uszkodzenie danych lub wpłynęły negatywnie na wydajność. 

Posiadając poprzednią wersję każdego ważnego dokumentu lub projektu, możesz oszczędzić sobie frustracji i załamania. Jest to przydatne, gdy niespodziewanie pojawi się malware. W celu przywrócenia systemu, skorzystaj z Data Recovery Pro.

O autorze
Lucia Danes
Lucia Danes - Ekspert od wyszukiwania wirusów.

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach