Skala niebezpieczeństwa:  
  (97/100)

Usuń wirusa Mole (Poradnik usuwania wirusów) - zaaktualizowano, Sty 2021

stworzone przez Lucia Danes - - | Rodzaj: Ransomware

Jak wirus Mole ransomware zachowuje się w systemie?

Mole ransomware został właśnie dostrzeżony jako rozprzestrzeniający się za pośrednictwem złośliwych wiadomości e-mail, informujących o problemach związanych z dostawami USPS. Jednakże, wirus ten nie jest nowy. Naukowcy odkryli połączenia z wirusem CryptoShield i uważają, że jest to kolejny fragment złośliwego oprogramowania należącego do rodziny CryptoMix. Głównymi cechami wirusa są szyfrowanie plików za pomocą klucza szyfrującego RSA-1024, dołączanie rozszerzenia pliku .mole i żądanie zapłaty okupu. W rzeczywistości jego zachowanie różni się nieco od innych wirusów szyfrujących pliki. Niestety, ta cyberinfekcja jest znana z usuwania kopii woluminów systemu (Shadow Volume Copies); wobec tego, odzyskiwanie danych staje się prawie niemożliwe bez specjalistycznego oprogramowania do odszyfrowywania. Jeśli jednak posiadasz kopię zapasową danych lub jeszcze nie natrafiłeś/aś na tego krypto-malware, nie musisz się o nic martwić. Chociaż jeśli wirus już spowodował zniszczenia, chcemy zniechęcić cię do wykupowania okupu i zmotywować do automatycznego usunięcia Mole. Próby uzyskania oprogramowania do deszyfrowania od cyberprzestępców mogą doprowadzić do utraty pieniędzy i dalszych infekcji cybernetycznych. Dlatego polecamy wykorzystanie programu ReimageIntego lub innego programu do usuwania złośliwego oprogramowania usuwającego złośliwe oprgoramowanie i chroniącego przed większymi uszkodzeniami.

Obraz przedstawiający wirusa ransomware MoleRansmoware Mole rozprzestrzenia się za pośrednictwem fałszywych powiadomień o błędach dostarczania paczek przez USPS i nakłania ludzi do zainstalowania niezbędnej wtyczki, aby móc wyświetlić szczegóły dotyczące problemów związanych z wysyłką.

Wirus rozpoczyna swoje złośliwe działanie, gdy tylko ktoś kliknie w link dostarczony w zarażonym e-mailu. Po kliknięciu na niego ludzie zostają przekierowani do podrobionej witryny MS Word Online, która informuje, że nie można otworzyć tego dokumentu w przeglądarce i użytkownicy muszą pobrać i zainstalować najnowszą wtyczkę. Prawdopodobnie można wyczuć, że ten przycisk instaluje niebezpieczny ładunek na system. Według badań, wirus Mole jest wykonywany albo z pliku pluginoffice.exe, albo plugin-office.exe. Gdy plik wykonywalny złośliwego oprogramowania zostanie upuszczony i uruchomiony w systemie, wyświetla fałszywy alert o kalibracji kolorów wyświetlacza (Display Color Calibration alert) informujący o niemożności wyłączenia zarządzania kalibracją systemu Windows. Celem tego fałszywego błędu jest zmuszenie ofiary do kliknięcia przycisku „OK”. Przycisk ten jest przeznaczony do uruchomienia przeprowadzania procesów ransomware. Następnie, wirus rozpoczyna procedurę szyfrowania danych, a gdy tylko wirus ją zakończy, pozostawia plik INSTRUCTION_FOR_HELPING_FILE_RECOVERY.TXT na pulpicie i w każdym folderze, który zawiera zaszyfrowane pliki. Ten plik jest listem o okupie, w którym ofiary są poinformowane, że mają 72 godziny na kontakt z cyberprzestępcami i dowiedzenia się, jak zdobyć klucz odszyfrowujący. Jakkolwiek, wysyłanie niepowtarzalnego numeru identyfikacyjnego na adresy email oceanm@engineer.com i oceanm@india.com nie jest zalecane. Możemy zapewnić, że oszuści będą wymagać przesłania kilku Bitcoinów, ale użytkownik może nie być zadowolony z tego zakupu. Może on nigdy nie otrzymać deszyfratora, może on też nie działać poprawnie, lub może być zainfekowany. Z tego powodu sugerujemy poświęcenie plików i skupienie się na usunięciu wirusów. Ważne jest, aby usunąć Mole z urządzenia, jeśli chce się dalej bezpiecznie korzystać z komputera. Mamy nadzieję, że alternatywne metody odzyskiwania danych pomogą ci odzyskaćprzynajmniej niektóre uszkodzone pliki, dopóki oficjalny deszyfrator nie zostanie wydany. 

Jak ransomware wnika do komputerów??

Badacz bezpieczeństwa w sieci Brad Duncan odkrył, że wirus Mole rozprzestrzenia się za pośrednictwem szkodliwego spamu, który informuje o o problemach z dostarczaniem paczek. Temat może zawierać następujące nazwy:

 • Delivery problem, parcel USPS #number (Problem z dostawą, paczka USPS #numer);
 • New status of your USPS delivery code: #number (Nowy kod dostawy USPS: #numer);
 • Our USPS courier can not contact you parcel # number (
  Nasz kurier USPS nie może się z Tobą skontaktować  #numer);
 • Please recheck your delivery address USPS parcel #number (Sprawdź ponownie swój adres dostawy USPS paczka #numer);
 • Status of your USPS delivery ID: #number (Status dowodu dostawy USPS: #number);
 • We have delivery problems with your parcel # number (Mamy problemy z dostawą twojej paczki #numer).

Mogą jednak wystąpić także inne kampanie e-mailowe, które rozpowszechniają złośliwy plik danych. Ważne jest, aby być ostrożnym i nie klikać linków podanych w wiadomości e-mail, która informuje o kwestiach dostawy; zwłaszcza jeśli nie spodziewasz się otrzymania przesyłki. Jak wspomniano wcześniej, te wiadomości e-mail zawierają link, który prowadzi do fałszywej strony Microsoft Office Online, która informuje o konieczności pobierania wtyczki, aby ją otworzyć. Ten przycisk pobierania jest zainfekowany i pozostawia szkodliwy plik w systemie, który generuje kolejny komunikat o błędzie. Fałszywe powiadomienie o kalibracji koloru wyświetlacza zawiera przycisk „OK”, który umożliwia Mole rozpoczęcie niszczenia procesów w systemie, gdy tylko zostanie kliknięty. 

Instrukcje usuwania Mole 

Posiadanie ransomware na komputerze stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa komputera i twojej prywatności. Ten crypto-malware uszkodził już twoje pliki; nie powinieneś/powinnaś pozwolić, aby inne wirusy mogły wejść do systemu i powodować jeszcze więcej problemów Usuń Mole z systemu, gdy tylko znajdziesz wiadomość z żądaniem okupu odkryjesz brak dostępu do swoich plików. Eliminacja wymaga użycia profesjonalnego oprogramowania antywirusowego lub narzędzi przeznaczonych do usuwania złośliwego oprogramowania. Proponujemy wykonanie tego zadania przy użyciu ReimageIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes. Możemy zapewnić, że te programy potrafią całkowicie usunąć wirusa z systemu. Jednakże usunięcie Mole może nie być łatwe. Wirusy szyfrujące pliki często są odporne na  narzędzia bezpieczeństwa, mogą też uniemożliwiać ich instalowanie. Można jednak wyłączyć ransomware, uruchamiając urządzenie w trybie awaryjnym z dostępem do sieci. Ten tryb umożliwia dostęp, instalację lub aktualizację oprogramowania zabezpieczającego i całkowite usunięcie. 

Oferta
zrób to teraz!
Download
Reimage Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Supported versions Program jest kompatybilny z OS X Supported versions
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Reimage Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Reimage Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Reimage Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Reimage, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.
Wirus Mole typu ransomware snapshot
Wirus Mole typu ransomware snapshot

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa Mole:

Usuń Mole korzystająć z Safe Mode with Networking

Jeśli nie można uzyskać dostępu do programu antywirusowego zainstalowanego w urządzeniu lub złośliwe oprogramowanie nie pozwala na jego zainstalowanie, zrestartuj komputer do trybu awaryjnego z siecią. Wtedy będziesz mógł korzystać z oprogramowania zabezpieczającego i pozbyć się wirusa.

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Networking

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Networking'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Networking w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Networking'
 • Krok 2: Usuń Mole

  Zaloguj się na zainfekowane konto a następnie uruchom przeglądarkę internetową. Pobierz ReimageIntego lub też inny sprawdzony program antyszpiegujący. Zaaktualizuj go przed wykonaniem pełnego skanu systemu a następnie usuń podejrzane pliki powiązane z wirusem ransomware, zakończ usuwanie Mole.

Jeżeli program ransomware blokuje skorzystanie z Safe Mode with Networking, skorzystaj z innej metody

Usuń Mole korzystająć z System Restore

Metoda przywracania systemu pomaga również wyłączyć wirusa i uzyskać dostęp do oprogramowania zabezpieczającego. Chcielibyśmy zwrócić uwagę, że należy kilkakrotnie przeskanować komputer przy użyciu zaktualizowanego programu  do usuwania złośliwego oprogramowania, aby upewnić się, że wszystkie złośliwe składniki są całkowicie usunięte z systemu.

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Command Prompt

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Command Prompt w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Przywróć ustawienia fabryczne i pliki systemowe
  1. Jak tylko zobaczysz okno Command Prompt, wpisz cd restore i wybierz Enter Wpisz 'cd restore' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  2. Teraz wybierz rstrui.exe a nastepnie kliknij Enter jeszcze raz. Wpisz 'rstrui.exe' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  3. Kiedy pokaże ci się nowe okno wybierz Next a nastepnie wybierz punkt przywracania systemu, który wypada przed zainstalowaniem Mole. Zaraz po tym wybierz $3$s. Kiedy pojawi się okno 'System Restore' wybierz 'Next'. Wybierz punkt przywracania systemu i wybierz 'Next'
  4. Teraz wybierz Yes aby rozpocząć przywracanie systemu Kliknij 'Yes' i rozpocznij przywracanie systemu.
  Jak tylko przywrócisz system do poprzednich ustawien, pobierz na swoj komputer program ReimageIntego i z jego pomoca dokonaj skanowania swojego systemu, upewnij się że udało ci sie usunąć oprogramowanie Mole

Bonus: przywróć swoje dane

Poradnik zaprezentowany powyżej powinien pomóc ci w usunieciu oprogramwania Mole z twojego komputera. Celem przywrócenia zaszyfrowanych danych prosze skorzystaj z dokladnego poradnika przygotowanego przez naszych ekspertow do spraw bezpieczenstwa usunwirusa.pl

Obecnie kopie zapasowe danych są jedynym skutecznym rozwiązaniem odzyskiwania. Jeśli jednak nie posiadasz ich, skorzystaj z poniższych opcji. Nie możemy obiecać, że te metody pomogą ci odzyskać wszystkie uszkodzone dane. Ale przynajmniej możesz spróbować.

Jezeli twoje pliki zostaly zaszyfrowane przez Mole mozesz skorzystac z podanych metod aby je przywrocic

Data Recovery Pro – automatyczne rozwiązanie do przywracania plików zaszyfrowanych przez Mole

This professional tool is designed to restore deleted, corrupted and some of the encrypted files. Victims of the ransomware compliment this program for restoring a bunch of files. Though, we want to stress out that it's not a particular decryptor for this malware.

 • Pobierz Data Recovery Pro;
 • Zapoznaj się z nastepującymi krokami Data Recovery a nastepnie zainstaluj program na swoim komputerze.
 • Uruchom go a nastepnie przeskanuj swoj zaszyfrowany komputer w poszukiwaniu Mole.
 • Przywróć je

Wypróbuj funkcję poprzednich wersji systemu Windows w celu przywrócenia pojedynczych plików

Jeśli potrzebujesz odzyskać kilka ważnych dokumentów, funkcja porpzednich wersji systemu Windows może okazać się pomocna. Umożliwia ona cofnięcie się do wcześniejszych wersji komputera i kopiowanie pojedynczych wersji zaszyfrowanych plików. Tej metody, można używać jednak pod jednym warunkiem – funkcja przywracania systemu musi być włączona przed atakiem Mole.

 • Znajdź zaszyfrowany plik, który chcesz przywrócić i kliknij na nim prawym przyciskiem myszy
 • Wybierz “Properties” a nastepnie przejdz do zakladki “Previous versions”
 • Tutaj sprawdz dostepne kopie pliku w “Folder versions”. Powinienes wybrac wersje ktora cie interesuje i kliknac przycisk przywracania “Restore”

Deszyfrator Mole

Przykro nam, ale oficjalny deszyfrator nie jest jeszcze wydany.

Na końcu powinienes dodatkowo pomyśleć o ochronie swojego komputera przed oprogramowaniem ransomware. Aby chronić swój komputer przed Mole i innym szkodliwym oprogramowaniem polecamy skorzystanie ze sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego takiego jak ReimageIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes

Nie pozwól, by rząd cię szpiegował

Rząd ma wiele problemów w związku ze śledzeniem danych użytkowników i szpiegowaniem obywateli, więc powinieneś mieć to na uwadze i dowiedzieć się więcej na temat podejrzanych praktyk gromadzenia informacji. Uniknij niechcianego śledzenia lub szpiegowania cię przez rząd, stając się całkowicie anonimowym w Internecie.

Możesz wybrać różne lokalizacje, gdy jesteś online i uzyskać dostęp do dowolnych materiałów bez szczególnych ograniczeń dotyczących treści. Korzystając z Private Internet Access VPN, możesz z łatwością cieszyć się połączeniem internetowym bez żadnego ryzyka bycia zhakowanym.

Kontroluj informacje, do których dostęp może uzyskać rząd i dowolna inna niepożądana strona i surfuj po Internecie unikając bycia szpiegowanym. Nawet jeśli nie bierzesz udziału w nielegalnych działaniach lub gdy ufasz swojej selekcji usług i platform, zachowaj podejrzliwość dla swojego własnego bezpieczeństwa i podejmij środki ostrożności, korzystając z usługi VPN.

Kopie zapasowe plików do późniejszego wykorzystania w przypadku ataku malware

Problemy z oprogramowaniem spowodowane przez malware lub bezpośrednia utrata danych w wyniku ich zaszyfrowania może prowadzić do problemów z twoim urządzeniem lub do jego trwałego uszkodzenia. Kiedy posiadasz odpowiednie, aktualne kopie zapasowe, możesz z łatwością odzyskać dane po takim incydencie i wrócić do pracy.

Bardzo ważne jest, aby aktualizować kopie zapasowe po wszelkich zmianach na urządzeniu, byś mógł powrócić do tego nad czym aktualnie pracowałeś, gdy malware wprowadziło jakieś zmiany lub gdy problemy z urządzeniem spowodowały uszkodzenie danych lub wpłynęły negatywnie na wydajność. 

Posiadając poprzednią wersję każdego ważnego dokumentu lub projektu, możesz oszczędzić sobie frustracji i załamania. Jest to przydatne, gdy niespodziewanie pojawi się malware. W celu przywrócenia systemu, skorzystaj z Data Recovery Pro.

O autorze
Lucia Danes
Lucia Danes - Ekspert od wyszukiwania wirusów.

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Źródło: https://www.2-spyware.com/remove-mole-ransomware-virus.html
Poradniki w innych językach

Twoja opinia na temat: Mole ransomware virus