Usuń wirusa Mirai (Poprawiony poradnik) - Poradnik

Instrukcja usuwania wirusa Mirai

Czym jest Wirus Mirai?

Hakerzy uruchamiają cyber kampanie wirusa Mirai

Kilka dni temu w internecie pojawil sie wirus Mirai, który to zaczal niepokoic uzytkownikow niemieckiej firmy telekomunikacyjnej. Oprogramowanie jest wyjatkowo dobrze znane specjalistom z dziedziny IP, jest w stanie laczyc kilka komputerow w jeden czyniac z niego silna maszyne obliczeniową, tak zwany botnet. Podczas gdy wirusy okazjonalnie pokazują się to tu to tam to uzytkownicy internetu moga nie martwic sie o to ze akurat oni zostana zainfekowani. Jednakze ostatnie masowe ataki to zly znak dotyczacy wirtualnej spolecznosci. Jezeli zauwazyles dziwne zachowanie swojego urzadzenia nie trac prosze czasu i juz teraz zainstaluj sprawdzona aplikacje do ochrony twojego komputera taka jak na przyklad FortectIntego, który to bedzie w stanie usunac wirusy zwiazane z Mirai.

Ten konkretny program malware zaczerpnal swoja nazwa od japońskiego wirusa, która nazwa oznacza w skrócie ”przyszłość”. Co więcej, autorem moze byc osoba pod pseudonimem ”Anna-senpai” – jest to pseudonim zaczerpniety od japonskiego animatora kultury. Mimo tego ze tresci pochodza z Japonii nalezy uwaza poniewaz dosc czesto wirus moze infekowac komputery na calym swiecie. Dodatkowo w Brazylii powstala wierna kopia tego oprogramowania, która to jest wykorzystywana do ataków na systemy bankowe. Oryginalna wersja oprogramowania Mirai bedzie atakowac technologie zwiazana z loT oraz z systemami Linux. Wykorzystując słabości tego typu narzędzi wirus stara się zmienić je w wirusy dystrybuowane w sieci botnet. Wirus Mirai wykorzystywany jest takze do przeprowadzania masowych atakow DDoS których celem jest paraliz dzialania systemu.

Mirai virus

Zaraz po aktualizacji kodu źródłowego hakerzy mogą zacząć wykorzystywać złośliwe oprogramowanie celem wyłączenia internetu na twoim komputerze a takze na milionach urzadzen innych uzytkownikow. Specjalisci podejrzewaja ze cyber przestepcy nie chciali zamknac polaczenia, ale ich celem bardziej moglo byc wykradania informacji z zainfekowanych urządzeń. Jednakze jak tylko serwer został zainfekowany duza lizba zlosliwych sygnalow caly plan nie przebiegal tak jak to pierwotnie zakladano. Na szzescie tylko 5% wszystkich klientow cierpialo z powodu tego ataku. Najczesciej atakowanym urzadzeniem byl router Zyxel, który to najwyrazniej posiadal najwiecej slabych punktow. Ze wzgledu na to ze badacze przewiduja zwolnienie rozpowszechniania tego typu zlosliwych aplikacji w kolejnych dniach, jednoczesnie zauwazono niepokojace sygnaly mowiace o ataku DDoS przeprowadzanym w Afryce. Co wiecej, pierwotne ataki we wrzesniu na japońskie systemy a takze na militarne systemy Korei sa takze podejrzane. Tego typu ataki sieciowe nie naleza do jedynych, z którymi mielismy do czynienia w przeszlosci. Ostatnie miesiace pokazuja ze wiele firm telekomunikacyjnych takze z terenu Stanow Zjednoczonych doswiadczalo podobnych problemow.

W jaki sposób rozpowszechnia się ten program i czy można w jakiś sposób chronić się przed nim?

Odkad zlosliwe oprogramowanie jest w stanie z powodzeniem wykrywac slabe punkty kolejnych urzadzen, manualne proby wychwycenia oprogramowania Mirai lub tez jego dzialania jako sieci botnet moga nie byc zbyt skutczne. Jezeli wlasnie masz zamiar kupic narzedzie loT to zobaczc na ten manualny poradnik, ktory podpowie ci czy masz do czynienia z rzeczywistym oprogramowaniem. Zaraz po tym jak otrzymasz narzedzie zmien prosze haslo domyslne w dluzszy ciag znakow (liter i cyfr). Mozesz takze zalozy szyfrowanie na swoja siec wifi. Powinienes zmienic ustawienia ochrony twojego komputera celem zapewnienia zwiekszonej ochrony. PRosz wylacz Telnet i wlacz szyfrowanie SSH. Sprawdz oprogramowanie loT w poszukiwaniu najnowszych aktualizacji.

Usuwanie sieci botnet Mirai

Mimo tego ze oprogramowanie Mirai najczesciej atakuje urzadzenia loT, to jest w stanie zainfekowa takze posiadaczy narzedzi z systemem Windows czy tez systemem Mac. Odkad autorzy tego oprogramowania sa niejako zdeterminowani do ataku nieznanymi dotad metodami to wyposazenie swojego komputera w powazne narzedzia ochrony powinno stac sie twoim priorytetem. W przypadku wspomnianych wyzej systemow operacyjnych mozesz z powodzeniem dokonac usuniecia oprogramowania Mirai korzystajac z oprogramowania FortectIntego lub tez Malwarebytes. Pamietaj o tym ze tego typu narzedzia powinny byc za kazdym razem zaaktualizowane celem poprawnego działania. Celem skutecznego usunięcia oprogramowania Mirai powinienes odlaczyc sie od internetu i przejsc do trybu awaryjnego. Dalsze instrukcje wytlumacza ci w jaki sposob dzialac. Pomoga ci takze jezeli nie bedziesz w stanie dokonczyc usuwania oprogramowania Mirai.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa Mirai

Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Ważne! →
Przewodnik ręcznego usuwania może być zbyt skomplikowany dla zwykłych użytkowników komputerów. Przeprowadzenie go w sposób prawidłowy wymaga zaawansowanej wiedzy z zakresu informatyki (jeśli ważne pliki systemowe zostaną usunięte lub uszkodzone, może to skutkować uszkodzeniem całego systemu Windows) i może zająć wiele godzin. Dlatego też zdecydowanie zalecamy skorzystanie z automatycznej metody przedstawionej wyżej. 

Krok 1. Przejdź do trybu awaryjnego z obsługą sieci 

Ręczne usuwanie malware powinno być wykonywane w Trybie awaryjnym. 

Windows 7 / Vista / XP

 1. Kliknij Start > Zamknij > Uruchom ponownie > OK.
 2. Kiedy twój komputer stanie się aktywny, zacznij naciskać przycisk F8 (jeśli to nie zadziała, spróbuj F2, F12, Del, itp. – wszystko zależy od modelu płyty głównej) wiele razy, aż zobaczysz okno Zaawansowane opcje rozruchu.
 3. Wybierz z listy opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Windows 10 / Windows 8

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start i wybierz Ustawienia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Przewiń w dół i wybierz Aktualizacja i zabezpieczenia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Wybierz Odzyskiwanie po lewej stronie okna. 
 4. Teraz przewiń w dół i znajdź sekcję Zaawansowane uruchamianie.
 5. Kliknij Uruchom ponownie teraz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Wybierz Rozwiązywanie problemów. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 7. Idź do Zaawansowanych opcji. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 8. Wybierz Ustawienia uruchamiania. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 9. Naciśnij Uruchom ponownie.
 10. teraz wciśnij 5 lub kliknij 5) Włącz tryb awaryjny z obsługą sieci. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 2. Zamknij podejrzane procesy

Menedżer zadań systemu Windows to przydatne narzędzie, które wyświetla wszystkie procesy działające w tle. Jeśli malware uruchomiło proces, to musisz go zamknąć: 

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań. 
 2. Kliknij Więcej szczegółów.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Przewiń w dół do sekcji Procesy w tle i wyszukaj wszystko, co wygląda podejrzanie. 
 4. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Otwórz lokalizację pliku.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Wróć do procesu, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy i wybierz Zakończ proces.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Usuń zawartość złośliwego folderu.

Krok 3. Sprawdź Uruchamianie

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań systemu Windows. 
 2. Idź do karty Uruchamianie
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy na podejrzany program i wybierz Wyłącz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 4. Usuń pliki wirusów

Pliki powiązane z malware można znaleźć w różnych miejscach na komputerze. Oto instrukcje, które pomogą ci je znaleźć: 

 1. Wpisz Czyszczenie dysku w wyszukiwarce Windows i naciśnij Enter.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Wybierz dysk, który chcesz wyczyścić (C: to domyślny dysk główny i prawdopodobnie jest on tym, który zawiera złośliwe pliki).
 3. Przewiń w dół przez listę Pliki do usunięcia i wybierz następujące:

  Tymczasowe pliki internetowe
  Pliki do pobrania
  Kosz
  Pliki tymczasowe 

 4. Wybierz Wyczyść pliki systemowe.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Możesz także poszukać innych złośliwych plików ukrytych w następujących folderach (wpisz te wpisy w wyszukiwaniu Windows i wciśnij Enter):

  %AppData%
  %LocalAppData%
  %ProgramData%
  %WinDir%

Po zakończeniu, uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. 

Usuń Mirai korzystająć z System Restore

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Command Prompt
  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Command Prompt w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Przywróć ustawienia fabryczne i pliki systemowe
  1. Jak tylko zobaczysz okno Command Prompt, wpisz cd restore i wybierz Enter Wpisz 'cd restore' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  2. Teraz wybierz rstrui.exe a nastepnie kliknij Enter jeszcze raz. Wpisz 'rstrui.exe' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  3. Kiedy pokaże ci się nowe okno wybierz Next a nastepnie wybierz punkt przywracania systemu, który wypada przed zainstalowaniem Mirai. Zaraz po tym wybierz $3$s. Kiedy pojawi się okno 'System Restore' wybierz 'Next'. Wybierz punkt przywracania systemu i wybierz 'Next'
  4. Teraz wybierz Yes aby rozpocząć przywracanie systemu Kliknij 'Yes' i rozpocznij przywracanie systemu.
  Jak tylko przywrócisz system do poprzednich ustawien, pobierz na swoj komputer program FortectIntego i z jego pomoca dokonaj skanowania swojego systemu, upewnij się że udało ci sie usunąć oprogramowanie Mirai

Na końcu powinienes dodatkowo pomyśleć o ochronie swojego komputera przed oprogramowaniem ransomware. Aby chronić swój komputer przed Mirai i innym szkodliwym oprogramowaniem polecamy skorzystanie ze sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego takiego jak FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes

Polecane dla ciebie:

Nie pozwól, by rząd cię szpiegował

Rząd ma wiele problemów w związku ze śledzeniem danych użytkowników i szpiegowaniem obywateli, więc powinieneś mieć to na uwadze i dowiedzieć się więcej na temat podejrzanych praktyk gromadzenia informacji. Uniknij niechcianego śledzenia lub szpiegowania cię przez rząd, stając się całkowicie anonimowym w Internecie.

Możesz wybrać różne lokalizacje, gdy jesteś online i uzyskać dostęp do dowolnych materiałów bez szczególnych ograniczeń dotyczących treści. Korzystając z Private Internet Access VPN, możesz z łatwością cieszyć się połączeniem internetowym bez żadnego ryzyka bycia zhakowanym.

Kontroluj informacje, do których dostęp może uzyskać rząd i dowolna inna niepożądana strona i surfuj po Internecie unikając bycia szpiegowanym. Nawet jeśli nie bierzesz udziału w nielegalnych działaniach lub gdy ufasz swojej selekcji usług i platform, zachowaj podejrzliwość dla swojego własnego bezpieczeństwa i podejmij środki ostrożności, korzystając z usługi VPN.

Kopie zapasowe plików do późniejszego wykorzystania w przypadku ataku malware

Problemy z oprogramowaniem spowodowane przez malware lub bezpośrednia utrata danych w wyniku ich zaszyfrowania może prowadzić do problemów z twoim urządzeniem lub do jego trwałego uszkodzenia. Kiedy posiadasz odpowiednie, aktualne kopie zapasowe, możesz z łatwością odzyskać dane po takim incydencie i wrócić do pracy.

Bardzo ważne jest, aby aktualizować kopie zapasowe po wszelkich zmianach na urządzeniu, byś mógł powrócić do tego nad czym aktualnie pracowałeś, gdy malware wprowadziło jakieś zmiany lub gdy problemy z urządzeniem spowodowały uszkodzenie danych lub wpłynęły negatywnie na wydajność. 

Posiadając poprzednią wersję każdego ważnego dokumentu lub projektu, możesz oszczędzić sobie frustracji i załamania. Jest to przydatne, gdy niespodziewanie pojawi się malware. W celu przywrócenia systemu, skorzystaj z Data Recovery Pro.

O autorze
Julie Splinters
Julie Splinters - Specjalistka od usuwania oprogramowania malware

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach