Usuń wirusa Maktub Locker (Darmowe instrukcje)

Instrukcja usuwania wirusa Maktub Locker

Czym jest Wirus Maktub Locker?

Maktub Locker koeljny wirus który niesie zagrozenie dla twojego komputera

Uzytkownicy kompuetrow powinni uwazac na nowy rodzaj oprogramowania ransomware ktore nazywa sie Maktub Locker. Jest to infekcja komputerowa, ktora moze zablokowac dostep uzytkownikowi do wszystkich jego plikow. Cyber przestepcy wysylaja wirusy poprzez droge mailowa w zalaczeniu dodajac zalacznik do warunkow uzytkowania oprogramowania. Sadzac po ikonie programy wyglada na to ze jest to dokument txt badz tez pdf, jednakze w rzeczywistosci jest to plik .scr. Jezeli uzytkownik uruchomi taki plik to uruchomi go ktory otworzy aktualny dokument, jednakze w rzeczywistosci otworzy sie plik .scr. Jezeli uzytkownik pobierze i ruuchomi taki plik to w tle zaczna dzialac zlosliwe procesy. Maktub Locker jest oprogramowaniem ransomware, ktore skanuje caly komputer w poszukiwaniu plikow personalnych i moze je szyfrowac korzystajac z algorytmu AES-256. Co jest bardziej interesujace jest to ze pliki pozostaja na swoim miejscu po zaszyfrowaniu. Dodatkowo warto zauwazyc ze wirus dodaje do nich rozszerzenie, dla kazdego uzytkownika jest to generowane losowo.

Zaraz po tym jak szyfrowanie sie zakonczy, wirus Maktub Locker pozostawia losowy komunikat, nowe w pliku .html, ktora nosi anzwe _DECRYPT_INFO(losowe znaki). Wiadomosc zawiera informacje o tym co sie stanie z komputerem. Zawiera ona twoje personalne pliki, a wlasciwie ich nazwy i szczyci sie ich zaszyfrowaniem unikalnym kluczem generowanym specjalnie dla tego komputera. Plik obiecuje dac ci klucz do ich odszyfrowania jak tylko uzytkownik zaplaci w okreslonym czasie, jednakze jezeli uzytkownik nie zaplaci to ten wyjatkowy klucz zostanie zaszyfrowany. podobnie jak inne oprogramowanie ransomware, Maktub Locker prosi o zainstalowanie przegladarki Tor i z niej przejscia do okreslonej strony. Nastepnie korzystajac z podanego kodu uzytkownik bedzie miec mozliwosc przejscia na specjalna strone stworzona specjalnie dla niego. Jest to strona jest nieporownywalna z zadna inna strona zwiazana z wirusami ransomware. Wyglada calkiem niezle i informacje na niej widoczne nie zawieraja bledow.

Strone zawiera 5 roznych podstron. Na poczatku widzimy strone powitalna – ”HELLO”. Przestepcy twierdza ze pliki zostaly zaszyfrowane, jednakze ciagle istnieje szansa na to zeby je odzyskac – uzytkownik moze je odzyskac poprzez wykupienie. Druga podstrona brzmi ”WE ARE NOT LYING” – przestepcy twierdza ze nie klamia, informuja ze zgooglowanie strony Maktub Locker doradzi uzytkownikowi natychmiastowe usuniecie tego wirusa. W nawiazaniu do cyber przestepcow, zaden program nie jest w stanie pomoc ofierze z wyjatkiem tego ktory zaszyfrowal dane. Program sugeruje nawet zaladowanie 2 plikow celem sprawdzenioa klucza. Na nastepnej stronie widnieje napis ”HOW MUCH DOES IT COST?” – jak duzo to kosztuje, wyjasniajacy ze powinienes zaplacic grzywne tak szybko jak to tylko mozliwe. W przeciwnym razie kara znacznie wzrosnie. Jezeli ofiara zaplaci grzywne w ciagu 3 dni to prawdopodobnie zaplaci rownowartosc okolo 600 dolarow. Niestety pozniej kara wzrasta co 3 dni. Wirus twierdzi ze nie bedzie przechowywac klucza dluzej niz 15dni. Mowi ze strona moze zostac odlaczona w kazdym momencie a dane zostana stracone na zawsze. Czwarta strona nazwana jest ”WHERE DO I PAY?” – czyli gdzie moge zaplacic. Informuje o tym ze ofiara powinna zaplacic w walucie bitcoin a nastepnie poczekac kilka godzin. Piata strona to BITCOIN PURCHASE zawieraja informacje o systemie platnosci bitcoin oraz liscie stron gdzie uzytkownik moze zaplacic.

Co zrobic jezeli Maktub Locker zainfekuje moj komputer?

Po pierwsze, powinienes zdecydowac czy chcesz wspierac cyber przestepcow czy tez nie. jezeli zaplacisz grzywne to jedynie ich wzmacniasz i utwierdzasz ich w przekonaniu ze ludzie powinni sie bac wirusow. W konsekwencji zacheca to ich do dalszych dzialan i pobierania wyzszych prowizji. Oprocz tego, zastanow sie, czy cyber przestepcy byliby sklonni oddac ci dostep do twoich zaszyfrowanych plikow?

Jezeli zdecydujesz sie nieplacic to powinienes czym predzej usunac oprogramowanie Maktub Locker ze swojego komputera. Powinienes usunac wszystkie zwiazane z nim komponenty. W przeciwnym razie pozostana po nim slady na twoim komputerze. Dodatkowo jezeli nie pamietasz otwierania jakichkolwiek podejrzanych maili to moze oznaczac ze trojan zostal zainstalowany na twoim komputerze to moglo prowadzic do pobrania wiekszej ilosci wirusow. Nalezy wspomniec ze trojany to jedne z trudniejszych plikow do wykrycia, dlatego tez uzytkownikom zainfekowanym przez Maktub polecamy skorzystanie ze sprawdzonego oprogramowania antymalware i przeskanowania swojego komputera, do tego celu mozesz skorzystac z FortectIntego

Najczęściej zadawane pytania:

Pytanie: Wlasciwie to chyba juz usunalem tego wirusa, w jaki sposob moge odzyskac swoje dane?

Odpowiedz: Niestety na chwile obecna nie istnieje zadne narzedzie do odszyfrowania plikow. jest to powod dla ktorego zachecamy uzytkownikow komputera to stworzenia kopii zapasowej niezaleznej od komputera.

Pytanie: W jaki sposób mogę się ustrzec przed atakiem wiruas Maktub Locker?

Odpowiedź: Jest to całkiem proste – po prostu trzymaj się z daleka od podejrzanych maili wysylanych przez osoby ktorych nie znasz, unikaj odwiedzania podejrzanych witryn i unikaj klikania na podejrzane banery czy tez wyskakujace reklamy pop-up. Jednakze ciagle wysyko polecamy ci ochrone swojego komputera z pomoca sprawdzonego oprogramowania antymalware.

W jaki sposób usunąć wirusa Maktub Locker?

Nie polecamy ci usuwania oprogramowania ransomware Maktub Locker. Jest to dobrze przemyślany wirus, który ma tendencje do ukrywania swoich komponentów w systemie. Jezeli jestes niedoswiadczonym uzytkownikiem sugerujemy ci skorzystanie z silnego oprogramowania do usuwania plikow takiego jak na przyklad FortectIntego. Jezeli ciagle chcesz usunac tego wirusa manualnie to zapoznaj sie ze sposobem usuwania wirusa Maktub Locker ktory podajemy ponizej.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa Maktub Locker

Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Ważne! →
Przewodnik ręcznego usuwania może być zbyt skomplikowany dla zwykłych użytkowników komputerów. Przeprowadzenie go w sposób prawidłowy wymaga zaawansowanej wiedzy z zakresu informatyki (jeśli ważne pliki systemowe zostaną usunięte lub uszkodzone, może to skutkować uszkodzeniem całego systemu Windows) i może zająć wiele godzin. Dlatego też zdecydowanie zalecamy skorzystanie z automatycznej metody przedstawionej wyżej. 

Krok 1. Przejdź do trybu awaryjnego z obsługą sieci 

Ręczne usuwanie malware powinno być wykonywane w Trybie awaryjnym. 

Windows 7 / Vista / XP

 1. Kliknij Start > Zamknij > Uruchom ponownie > OK.
 2. Kiedy twój komputer stanie się aktywny, zacznij naciskać przycisk F8 (jeśli to nie zadziała, spróbuj F2, F12, Del, itp. – wszystko zależy od modelu płyty głównej) wiele razy, aż zobaczysz okno Zaawansowane opcje rozruchu.
 3. Wybierz z listy opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Windows 10 / Windows 8

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start i wybierz Ustawienia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Przewiń w dół i wybierz Aktualizacja i zabezpieczenia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Wybierz Odzyskiwanie po lewej stronie okna. 
 4. Teraz przewiń w dół i znajdź sekcję Zaawansowane uruchamianie.
 5. Kliknij Uruchom ponownie teraz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Wybierz Rozwiązywanie problemów. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 7. Idź do Zaawansowanych opcji. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 8. Wybierz Ustawienia uruchamiania. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 9. Naciśnij Uruchom ponownie.
 10. teraz wciśnij 5 lub kliknij 5) Włącz tryb awaryjny z obsługą sieci. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 2. Zamknij podejrzane procesy

Menedżer zadań systemu Windows to przydatne narzędzie, które wyświetla wszystkie procesy działające w tle. Jeśli malware uruchomiło proces, to musisz go zamknąć: 

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań. 
 2. Kliknij Więcej szczegółów.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Przewiń w dół do sekcji Procesy w tle i wyszukaj wszystko, co wygląda podejrzanie. 
 4. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Otwórz lokalizację pliku.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Wróć do procesu, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy i wybierz Zakończ proces.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Usuń zawartość złośliwego folderu.

Krok 3. Sprawdź Uruchamianie

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań systemu Windows. 
 2. Idź do karty Uruchamianie
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy na podejrzany program i wybierz Wyłącz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 4. Usuń pliki wirusów

Pliki powiązane z malware można znaleźć w różnych miejscach na komputerze. Oto instrukcje, które pomogą ci je znaleźć: 

 1. Wpisz Czyszczenie dysku w wyszukiwarce Windows i naciśnij Enter.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Wybierz dysk, który chcesz wyczyścić (C: to domyślny dysk główny i prawdopodobnie jest on tym, który zawiera złośliwe pliki).
 3. Przewiń w dół przez listę Pliki do usunięcia i wybierz następujące:

  Tymczasowe pliki internetowe
  Pliki do pobrania
  Kosz
  Pliki tymczasowe 

 4. Wybierz Wyczyść pliki systemowe.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Możesz także poszukać innych złośliwych plików ukrytych w następujących folderach (wpisz te wpisy w wyszukiwaniu Windows i wciśnij Enter):

  %AppData%
  %LocalAppData%
  %ProgramData%
  %WinDir%

Po zakończeniu, uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. 

Usuń Maktub Locker korzystająć z System Restore

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Command Prompt
  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Command Prompt w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Przywróć ustawienia fabryczne i pliki systemowe
  1. Jak tylko zobaczysz okno Command Prompt, wpisz cd restore i wybierz Enter Wpisz 'cd restore' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  2. Teraz wybierz rstrui.exe a nastepnie kliknij Enter jeszcze raz. Wpisz 'rstrui.exe' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  3. Kiedy pokaże ci się nowe okno wybierz Next a nastepnie wybierz punkt przywracania systemu, który wypada przed zainstalowaniem Maktub Locker. Zaraz po tym wybierz $3$s. Kiedy pojawi się okno 'System Restore' wybierz 'Next'. Wybierz punkt przywracania systemu i wybierz 'Next'
  4. Teraz wybierz Yes aby rozpocząć przywracanie systemu Kliknij 'Yes' i rozpocznij przywracanie systemu.
  Jak tylko przywrócisz system do poprzednich ustawien, pobierz na swoj komputer program FortectIntego i z jego pomoca dokonaj skanowania swojego systemu, upewnij się że udało ci sie usunąć oprogramowanie Maktub Locker

Na końcu powinienes dodatkowo pomyśleć o ochronie swojego komputera przed oprogramowaniem ransomware. Aby chronić swój komputer przed Maktub Locker i innym szkodliwym oprogramowaniem polecamy skorzystanie ze sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego takiego jak FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes

Polecane dla ciebie:

Nie pozwól, by rząd cię szpiegował

Rząd ma wiele problemów w związku ze śledzeniem danych użytkowników i szpiegowaniem obywateli, więc powinieneś mieć to na uwadze i dowiedzieć się więcej na temat podejrzanych praktyk gromadzenia informacji. Uniknij niechcianego śledzenia lub szpiegowania cię przez rząd, stając się całkowicie anonimowym w Internecie.

Możesz wybrać różne lokalizacje, gdy jesteś online i uzyskać dostęp do dowolnych materiałów bez szczególnych ograniczeń dotyczących treści. Korzystając z Private Internet Access VPN, możesz z łatwością cieszyć się połączeniem internetowym bez żadnego ryzyka bycia zhakowanym.

Kontroluj informacje, do których dostęp może uzyskać rząd i dowolna inna niepożądana strona i surfuj po Internecie unikając bycia szpiegowanym. Nawet jeśli nie bierzesz udziału w nielegalnych działaniach lub gdy ufasz swojej selekcji usług i platform, zachowaj podejrzliwość dla swojego własnego bezpieczeństwa i podejmij środki ostrożności, korzystając z usługi VPN.

Kopie zapasowe plików do późniejszego wykorzystania w przypadku ataku malware

Problemy z oprogramowaniem spowodowane przez malware lub bezpośrednia utrata danych w wyniku ich zaszyfrowania może prowadzić do problemów z twoim urządzeniem lub do jego trwałego uszkodzenia. Kiedy posiadasz odpowiednie, aktualne kopie zapasowe, możesz z łatwością odzyskać dane po takim incydencie i wrócić do pracy.

Bardzo ważne jest, aby aktualizować kopie zapasowe po wszelkich zmianach na urządzeniu, byś mógł powrócić do tego nad czym aktualnie pracowałeś, gdy malware wprowadziło jakieś zmiany lub gdy problemy z urządzeniem spowodowały uszkodzenie danych lub wpłynęły negatywnie na wydajność. 

Posiadając poprzednią wersję każdego ważnego dokumentu lub projektu, możesz oszczędzić sobie frustracji i załamania. Jest to przydatne, gdy niespodziewanie pojawi się malware. W celu przywrócenia systemu, skorzystaj z Data Recovery Pro.

O autorze
Jake Doevan
Jake Doevan - Życie jest za krótkie na walke z wirusami komputerowymi

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach