Usuń wirusa iPhone (Poradnik usuwania) - zaaktualizowano, maj 2018

Instrukcja usuwania wirusa iPhone

Czym jest Wirus iPhone?

Wciąż istnieje wieleokoliczności do infekcji iPhone'a wirusem

Przedstawienie wirusa iOS

Pojęcie „wirus iPhone” określa różnorodne odmiany malware'a stworzone na iOS. Podczas, gdy część użytkowników jest przekonanych, że nie istnieją żadne malware naten system, cyberprzestępcy tworzą złośliwe oprogramowanie właśnie na macOS i iOS. Rzeczywiście, odsetek malware jest dużo niższy niż liczba malware stworzon na Androida czy Windowsa. Powoli rosnąca liczba powinna być jednak odpowiednim alarmem.

Użytkownicy Mac oraz iOS są przekonani, że ich sprzęt jest odporny na infekcje z kilku powodów:

 • limitowanego dostępu do plików systemowych
 • pofragmentowanego systemu
 • ograniczonego dostępu dla zewnętrznych aplikacji

Możliwa jest instalacja określonych aplikacji innych producentów na Mac OS – nie jest to możliwe jednak na iPhone'ach. Nastawienie firmy oraz użytkowników jej produktów mówiące o braku potrzeby dodatkowej ochrony może być niebezpieczne. Rzeczywistość mówi jednak co innego – istnieją wirusy zarówno na MacOS, jak i na iPhone. Przejrzyjmy więc rodzaje malware oraz sposoby na pozbycie sie wirusa z iPhone'a.

Potencjalnie niepożądane aplikacje atakują produkty Apple'a

Sprawiające problemy aplikacje adware oraz skrypty to jeden z najczęściej występujących rodzajów malware na systemach Windows. Cyberprzestępcy nakierowani na produkty Apple biorą z nich przykład. Wielu użytkoników Mac OS przyznaje, że zauważyli podejrzany alert Safari.

Ostrzega on o wirusie znajdującym się w sprzęcie. Zwykle taki alarm informuje też o tym, że dane użytkownika mogą zostać skradzione w każdej chwili. Dołącza też numer do fałszywego wsparcia technicznego Apple. Zwróć uwagę na to, że Apple nie wyświetla takich informacji w wiadomościach ani nie wyświetla numeru telefonu.

Ponieważ fałszywe wsparcie techniczne jest plagą przeglądarki Safari, użytkownicy iPhone'a także mogą natrafić na taką formę zwodzenia. Nie powinieneś też zapominać o pospolitym spamie oferującym iPhone'y za darmo.

Irytujące, wyskakujące okienka są inną pospolitą formą wirusa na iPhone'a. Ponieważ działają one poprzez skrypt sieciowy ulokowany w przeglądarce, mogą przeszkadzać Ci wyskakujac od czasu do czasu bądź też za każdym uruchomieniem przeglądarki. Niektóre z nich mogą być bardzo uporczywe, gdyż mogą zmusić Cię do wwyłączenia Safari siłą.

Istnieją też porywacze przeglądarek. Jednym z najnowszych przykładów aplikacji tego typu jest porywacz search.stuckopoe.com. Podszywa się on pod typową wyszukiwark,e, jednocześnie zbierając nieosobiste informacje i używa ich w celach „rozwoju usługi” .Podczas, gdy raz na jakiś czas z jego winy pojawiają się kolejne wyskakujące okienka, najcięższym aspektem z nim związanym jest jego eliminacja.

Gdy wchodzisz na stronę z instrukcjami usuwania wirusa, zostaje Tobie zaproponowana instalacja narzędzia znanego jako Uninstaller.dmg. Problem tkwi w tym, że jest ono zainfekowane adware'm macOS:Genleo-BQ. Jeśli korzystasz ze standardowej wersji Safari na twojego iPhone'a, wystrzegaj się tych porywaczy.

Obrazek przedstawiający wirusa iPhoneW przeciwieństwie do popularnej opinii, iPhone także może być łatwym celem ataków malware.

Pegasus – spyware na iPhony

Oprogramowanie szpiegujące to jeden z najlepszych przykładów na to, że Apple – w szczególności sprzęty działające na iOS – mogą być zainfekowane. Jest też jednym z najbrdziej złowieszczych przykładów. Zauważony w sierpniu 2016 roku, malware ten podobno został stworzony przez Izraelską firmę NSO group, okrytą niesławą z powodu tworzenia spyware.

Malware ten nie atakuje losowo, lecz określonych użytkowników. Otrzymują oni zwodniczą wiadomość SMS z linkiem. Kliknęta pobiera ona program spyware przeznaczony dla niezłamanyh wcześniej iPhone'ów. Działa ona bazując na trzech lukach z pierwszych dni.

Po pełnej aktywacji uruchamia ona pełen wywiad wobec użytkownika. Śledzi obydwa rodzaje wiadomości – te łatwo dostępne, a także te zaszyfrowane – oraz słucha plików audio. Innym problemem jest zdolność do autodestrukji, jeśli nie połączy się ze swoim serwerem zdalnym przez 60 dni. Twórcy tego malware wydali też odmianę Pegazusa na systemy Android.

Ze względu na rozbudowane zachowanie i strukturę, ciężko jest wykryć to malware. nie ujawnia się ono nigdzie na Monitorze Aktywności, nie mówiąc o iPhonah nie posiadających takiego narzędzia. Musisz pobrać dodatkowe oprogramowanie, by wykryć i usunąć problem. Więcej informacji na temat usuwania wirusa Pegasus znajdziesz tutaj.

iPhone virus

Ransomware na iOS?

Ransomware na Androida stało się pospolite – można łatwo się domyśleć, że nadejdzie też czas na podobne alware na iPhone'y. Podejrzenia te nie są kompletnie irracjonalne, gdyż kilka przykładów ransomware na Mac OS pojawiło się już w sieci. Jeden z nich podaje się za program „Patcher” stworzony do piracenia oprogramowania. Został on napisany w języku Swift.

Malware ten był rozprowadzany poprzez domeny BitTorrent. Działa on podobnie, co Windowsowe krypto-malware, ukrywając się w archiwum .zip. Nie był jednak należycie zaprogramowany z powodu „zabugowanej” transparentności i problemów z zarządzaniem kluczami deszyfrującymi – to poskutkowało utratą możliwości rozszyfrowywania zaszyfrowanych plików.

Niestety, wciąż szyfruje dokumenty i zdjęcia. Mimo, że zostały znalezione tylko próbki malware atakujace Mac, użytkownicy iPhonów powinni też się mieć na baczności.

Zapobieganie malware na telefon

Rózne malware rozprzestrzeniają się na rożne sposoby. Wcześniej wymienione adware oraz porywacze dostarczane są poprzez skrypty internetowe. Ponieważ nie są one widoczne dla zwyczajnych użytkowników, ich wykrycie może sprawiać kłopoty. Z drugiej strony, możesz zmniejszyć ryzyko takiego wirusa unikając klikania na linki ulokowane na stronach hazardowych bądź podobnych.

Ze względu na bardziej rozbudowane malware, użytkownicy iPhone'a mogą uznać te porady za użyteczne:

 • Aktualizuj system od razu po wydaniu aktualizacji
 • Nie pobieraj niepotrzebnych aplikacji

Omówmy teraz sposoby na usunięcie wirusa z iPhone'a.

iPhone virus

Eliminacja iPhone'owego malware

Jeśli wyskakujące okienka sprawiają Ci problem, zresetuj przeglądarkę. Jeśli jest to fałszywe wsparcie techniczne, zamknij stronę. Jeśli nie możesz jej wyłączyć normalnie, wymuś wyłączenie. By uniemożliwić dalsze przekierowania, wejdź w Ustawienia, następnie w ikonę Safari oraz wybierz Wyczyść historię i dane przeglądania.

Na chwilę obecną, iPhone nie akceptuje niestety narzędzi anty-malware czy tteż antywirusów, w przeciwieństwie do MacOS pozwalającego na instalację Malwarebytes. Jeśli zobaczysz nietypową aktywność w telefonie (taką jak zawieszanie się aplikacji lub blokada plików), przywróć ustawienia fabryczne telefonu. Wejdź w Ustawienia, przejdź do ustawień Ogólnych i zaznaz opcję Usuń całą zawatość.

Możesz usunąć szkody spowodowane przez wirusa za pomocą FortectIntego. SpyHunter 5Combo Cleaner i Malwarebytes są zalecane do wykrywania potencjalnie niechcianych programów i wirusów wraz ze wszystkimi związanymi z nimi plikami i wpisami do rejestru.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa iPhone

macOSSafari

Usuń iPhone z systemu Mac OS X

Użytkownicy Mac OS X mają przewagę w postaci kilku applikacji, jakie mogą oni zainstalować, by pozbyć się irytującego malware

 1. Jeżeli korzystasz z OS X, kliknij przycisk Go na samej górze strony i wybierz Applications. Wciśnij przycisk 'Go' i wybierz 'Applications'
 2. Poczekaj aż zobaczusz folder Applications i poszukaj w nimiPhone czy też innych podejrzanych pogramów, króre mogą się w nim znajdować. Teraz kliknij prawym przyciskiem myszy na każdym z tych wyników i wybierz Move to Trash. Kliknij na każdą podejrzaną pozycję i wybierz 'Move to Trash'
macOSSafari

Zresetuj Safari

Wyczyść dane przeglądarni, by pozbyć się wkurzająych wyskakujących okienek wirusów na iPhone'a na dobre.

Usuń niechciane rozszerzenia z Safari:

 1. Kliknij Safari > Preferencje…
 2. W nowym oknie wybierz Rozszerzenia.
 3. Wybierz niechciane rozszerzenie powiązane z Wirus iPhone i wybierz Odinstaluj. Zresetuj Safari

Wyczyść pliki cookie i inne dane witryn w Safari:

 1. Kliknij Safari > Wymaż historię…
 2. Z rozwijanego menu pod Wymaż, wybierz cała historia.
 3. Potwierdź za pomocą Wymaż historię. Zresetuj Safari

Zresetuj Safari, jeśli powyższe kroki nie pomogły: 

 1. Kliknij Safari > Preferencje…
 2. Przejdź do karty Zaawansowane.
 3. Zaznacz Pokazuj menu Programowanie na pasku menu.
 4. Kliknij Programowanie na pasku menu i wybierz Wyczyść pamięć podręczną. Zresetuj Safari

Po odnstalowaniu tego potencjalnie niechcianego programy i naprawieniu swoich przeglądarek polecamy ci przeskanowanie swojego komputera sprawdzonym oprogramowaniem antywirusowym. Z pewnoscia pomoże ci to pozbyć się iPhone i jego wpisów w rejestrze, program dodatkowo będzie w stanie rozpoznać powiązane pasożyty i inne infekcje malware na twoim kompterze. Aby tak się stało polecamy skorzystanie z wysoko ocenianego przez nas programu zdolnego do usuwania oprogramowania malware: FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes.

Polecane dla ciebie:

Nie pozwól, by rząd cię szpiegował

Rząd ma wiele problemów w związku ze śledzeniem danych użytkowników i szpiegowaniem obywateli, więc powinieneś mieć to na uwadze i dowiedzieć się więcej na temat podejrzanych praktyk gromadzenia informacji. Uniknij niechcianego śledzenia lub szpiegowania cię przez rząd, stając się całkowicie anonimowym w Internecie.

Możesz wybrać różne lokalizacje, gdy jesteś online i uzyskać dostęp do dowolnych materiałów bez szczególnych ograniczeń dotyczących treści. Korzystając z Private Internet Access VPN, możesz z łatwością cieszyć się połączeniem internetowym bez żadnego ryzyka bycia zhakowanym.

Kontroluj informacje, do których dostęp może uzyskać rząd i dowolna inna niepożądana strona i surfuj po Internecie unikając bycia szpiegowanym. Nawet jeśli nie bierzesz udziału w nielegalnych działaniach lub gdy ufasz swojej selekcji usług i platform, zachowaj podejrzliwość dla swojego własnego bezpieczeństwa i podejmij środki ostrożności, korzystając z usługi VPN.

Kopie zapasowe plików do późniejszego wykorzystania w przypadku ataku malware

Problemy z oprogramowaniem spowodowane przez malware lub bezpośrednia utrata danych w wyniku ich zaszyfrowania może prowadzić do problemów z twoim urządzeniem lub do jego trwałego uszkodzenia. Kiedy posiadasz odpowiednie, aktualne kopie zapasowe, możesz z łatwością odzyskać dane po takim incydencie i wrócić do pracy.

Bardzo ważne jest, aby aktualizować kopie zapasowe po wszelkich zmianach na urządzeniu, byś mógł powrócić do tego nad czym aktualnie pracowałeś, gdy malware wprowadziło jakieś zmiany lub gdy problemy z urządzeniem spowodowały uszkodzenie danych lub wpłynęły negatywnie na wydajność. 

Posiadając poprzednią wersję każdego ważnego dokumentu lub projektu, możesz oszczędzić sobie frustracji i załamania. Jest to przydatne, gdy niespodziewanie pojawi się malware. W celu przywrócenia systemu, skorzystaj z Data Recovery Pro.

O autorze
Julie Splinters
Julie Splinters - Specjalistka od usuwania oprogramowania malware

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach