Skala niebezpieczeństwa:  
  (54/100)

Wirus iPhone. Jak się go pozbyć? (Poradnik usuwania)

stworzone przez Julie Splinters - - | Rodzaj: Malware
12

Wciąż istnieje wieleokoliczności do infekcji iPhone'a wirusem

The image displaying iOS virus

Pojęcie „wirus iPhone” określa różnorodne odmiany malware'a stworzone na iOS. Podczas, gdy część użytkowników jest przekonanych, że nie istnieją żadne malware naten system, cyberprzestępcy tworzą złośliwe oprogramowanie właśnie na macOS i iOS. Rzeczywiście, odsetek malware jest dużo niższy niż liczba malware stworzon na Androida czy Windowsa. Powoli rosnąca liczba powinna być jednak odpowiednim alarmem. 

Użytkownicy Mac oraz iOS są przekonani, że ich sprzęt jest odporny na infekcje z kilku powodów:

 • limitowanego dostępu do plików systemowych
 • pofragmentowanego systemu
 • ograniczonego dostępu dla zewnętrznych aplikacji

Możliwa jest instalacja określonych aplikacji innych producentów na Mac OS – nie jest to możliwe jednak na iPhone'ach. Nastawienie firmy oraz użytkowników jej produktów mówiące o braku potrzeby dodatkowej ochrony może być niebezpieczne. Rzeczywistość mówi jednak co innego – istnieją wirusy zarówno na MacOS, jak i na iPhone. Przejrzyjmy więc rodzaje malware oraz sposoby na pozbycie sie wirusa z iPhone'a.

Potencjalnie niepożądane aplikacje atakują produkty Apple'a

Sprawiające problemy aplikacje adware oraz skrypty to jeden z najczęściej występujących rodzajów malware na systemach Windows. Cyberprzestępcy nakierowani na produkty Apple biorą z nich przykład. Wielu użytkoników Mac OS przyznaje, że zauważyli podejrzany alert Safari.

Ostrzega on o wirusie znajdującym się w sprzęcie. Zwykle taki alarm informuje też o tym, że dane użytkownika mogą zostać skradzione w każdej chwili. Dołącza też numer do fałszywego wsparcia technicznego Apple. Zwróć uwagę na to, że Apple  nie wyświetla takich informacji w wiadomościach ani nie wyświetla numeru telefonu.

Ponieważ fałszywe wsparcie techniczne jest plagą przeglądarki Safari, użytkownicy iPhone'a także mogą natrafić na taką formę zwodzenia. Nie powinieneś też zapominać o pospolitym spamie oferującym iPhone'y za darmo.

Irytujące, wyskakujące okienka są inną pospolitą formą wirusa na iPhone'a. Ponieważ działają one poprzez skrypt sieciowy ulokowany w przeglądarce, mogą przeszkadzać Ci wyskakujac od czasu do czasu bądź też za każdym uruchomieniem przeglądarki. Niektóre z nich mogą być bardzo uporczywe, gdyż mogą zmusić Cię do wwyłączenia Safari siłą.

Istnieją też porywacze przeglądarek. Jednym z najnowszych przykładów aplikacji tego typu jest porywacz search.stuckopoe.com. Podszywa się on pod typową wyszukiwark,e, jednocześnie zbierając nieosobiste informacje i używa ich w  celach „rozwoju usługi” .Podczas, gdy raz na jakiś czas z jego winy pojawiają się kolejne wyskakujące okienka, najcięższym aspektem z nim związanym jest jego eliminacja.

Gdy wchodzisz na stronę z instrukcjami usuwania wirusa, zostaje Tobie zaproponowana instalacja narzędzia znanego jako Uninstaller.dmg. Problem tkwi w tym, że jest ono zainfekowane adware'm macOS:Genleo-BQ. Jeśli korzystasz ze standardowej wersji Safari na twojego iPhone'a, wystrzegaj się tych porywaczy.

Pegasus – spyware na iPhony

Oprogramowanie szpiegujące to jeden z najlepszych przykładów na to, że Apple – w szczególności sprzęty działające na iOS – mogą być zainfekowane. Jest też jednym z najbrdziej złowieszczych przykładów. Zauważony w sierpniu 2016 roku, malware ten podobno został stworzony przez Izraelską firmę NSO group, okrytą niesławą z powodu tworzenia spyware.

Malware ten nie atakuje losowo, lecz określonych użytkowników. Otrzymują oni zwodniczą wiadomość SMS z linkiem. Kliknęta pobiera ona program spyware przeznaczony dla niezłamanyh wcześniej iPhone'ów. Działa ona bazując na trzech lukach z pierwszych dni.

Po pełnej aktywacji uruchamia ona pełen wywiad wobec użytkownika. Śledzi obydwa rodzaje wiadomości – te łatwo dostępne, a także te zaszyfrowane – oraz słucha plików audio. Innym problemem jest zdolność do autodestrukji, jeśli nie połączy się ze swoim serwerem zdalnym przez 60 dni. Twórcy tego malware wydali też odmianę Pegazusa na systemy Android.

Ze względu na rozbudowane zachowanie i strukturę, ciężko jest  wykryć to malware. nie ujawnia się ono nigdzie na Monitorze Aktywności, nie mówiąc o iPhonah nie posiadających takiego narzędzia. Musisz pobrać dodatkowe oprogramowanie, by wykryć i usunąć problem. Więcej informacji na temat usuwania wirusa Pegasus znajdziesz tutaj.

Ransomware na iOS?

Ransomware na Androida stało się pospolite – można łatwo się domyśleć, że nadejdzie też czas na podobne alware na iPhone'y. Podejrzenia te nie są kompletnie irracjonalne, gdyż kilka przykładów ransomware na Mac OS pojawiło się już w sieci. Jeden z nich podaje się za program „Patcher” stworzony do piracenia oprogramowania. Został on napisany w języku Swift.

Malware ten był rozprowadzany poprzez domeny BitTorrent. Działa on podobnie, co Windowsowe krypto-malware, ukrywając się w archiwum .zip. Nie był jednak należycie zaprogramowany z powodu „zabugowanej” transparentności i problemów z zarządzaniem kluczami deszyfrującymi – to poskutkowało utratą możliwości rozszyfrowywania zaszyfrowanych plików.

Niestety, wciąż szyfruje dokumenty i zdjęcia. Mimo, że zostały znalezione tylko próbki malware atakujace Mac, użytkownicy iPhonów powinni też się mieć na baczności.

Zapobieganie malware na telefon

Rózne malware rozprzestrzeniają się na rożne sposoby. Wcześniej wymienione adware oraz porywacze dostarczane są poprzez skrypty internetowe. Ponieważ nie są one widoczne dla zwyczajnych użytkowników, ich wykrycie może sprawiać kłopoty. Z drugiej strony, możesz zmniejszyć ryzyko takiego wirusa unikając klikania na linki ulokowane na stronach hazardowych bądź podobnych.

Ze względu na bardziej rozbudowane malware, użytkownicy iPhone'a mogą uznać te porady za użyteczne:

 • Aktualizuj system od razu po wydaniu aktualizacji
 • Nie pobieraj niepotrzebnych aplikacji

Omówmy teraz sposoby na usunięcie wirusa z iPhone'a.

Eliminacja iPhone'owego malware

Jeśli wyskakujące okienka sprawiają Ci problem, zresetuj przeglądarkę. Jeśli jest to fałszywe wsparcie techniczne, zamknij stronę. Jeśli nie możesz jej wyłączyć normalnie, wymuś wyłączenie. By uniemożliwić dalsze przekierowania, wejdź w Ustawienia, następnie w ikonę Safari oraz wybierz Wyczyść historię i dane przeglądania.

Na chwilę obecną, iPhone nie akceptuje niestety narzędzi anty-malware czy tteż antywirusów, w przeciwieństwie do MacOS pozwalającego na instalację Malwarebytes Anti Malware. Jeśli zobaczysz nietypową aktywność w telefonie (taką jak zawieszanie się aplikacji lub blokada plików), przywróć ustawienia fabryczne telefonu. Wejdź w Ustawienia, przejdź do ustawień Ogólnych i zaznaz opcję Usuń całą zawatość.

Możesz usunąć iPhone automatycznie korzystając z jednego z tych programów: Reimage, Plumbytes Anti-MalwareWebroot SecureAnywhere AntiVirus, Malwarebytes Anti Malware. Polecamy te aplikacje, ponieważ mogą one łatwo usunąć potencjalnie niechciane programy i wirusy ze wszystkich twoich plików i wpisów w rejestrze, które są z nimi związane.

Możemy mieć związek z dowolnym produktem, który polecamy na naszej stronie. Więcej informacji można znaleźć w Warunkach Użytkowania Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie Anty-spyware w celu usunięcia Wirus iPhone zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności oraz Warunkami Użytkowania.
zrób to teraz!
Download
Reimage (usuwanie) Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Reimage (usuwanie) Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z OS X
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeżeli nie odniosłeś zamierzonego skutku podczas usuwania infekcji za pomocą Reimage, wyślij swoje pytanie naszej ekipie wsparcia technicznego i przekaż jak najwięcej szczegółów jesteś w stanie.
Polecamy usunąć oprogramowanie Reimage z pomocą oprogramowania Wirus iPhone. Darmowy skaner oprogramowania pozwoli ci uzyskac informacje odnosnie tego czy twoj komputer zostal zainfekowany czy tez nie. Jezeli chcialbys usunac oprogramowanie malware lepiej bedzie jezeli zakupisz pelna licencje oprogramowania Reimage ktory jest sprawdznym oprogramowaniem do usuwania plikow malware.
Wiecej informacji na temat tego oprogramowania mozesz znalezc w Reimage.
Gazety piszą o Reimage

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa iPhone:

Mac OS XSafari

Usuń iPhone z systemu Mac OS X

Użytkownicy Mac OS X mają przewagę w postaci kilku applikacji, jakie mogą oni zainstalować, by pozbyć się irytującego malware

 1. Jeżeli korzystasz z OS X, kliknij przycisk Go na samej górze strony i wybierz Applications. Wciśnij przycisk 'Go' i wybierz 'Applications'
 2. Poczekaj aż zobaczusz folder Applications i poszukaj w nimiPhone czy też innych podejrzanych pogramów, króre mogą się w nim znajdować. Teraz kliknij prawym przyciskiem myszy na każdym z tych wyników i wybierz Move to Trash.Kliknij na każdą podejrzaną pozycję i wybierz 'Move to Trash'
Mac OS XSafari

Usuń iPhone z Safari

Wyczyść dane przeglądarni, by pozbyć się wkurzająych wyskakujących okienek wirusów na iPhone'a na dobre.

 1. Usuń niebezpieczne rozszerzenia.
  Otwórz przeglądarkę Safari następnie kliknij na Safari po lewej górze na lewej stonie ekranu. Jak tylko to zrobisz wybierz Preferences. Przejdź do 'Safari' i wybierz 'Preferences'
 2. Tutaj wybierz Extensions i poszukaj iPhone i innych podejrzanych pozycji. Przejdź do przycisku Uninstall i pozbądź się każdego z nich. Przejdź do 'Extensions' i odinstaluj podejrzane dodatki
 3. Zmień swoją strone startową jeśli została zmieniona przez wirusa:
  Otwórz swoją przeglądarkę Safari i wybierz Safari na liście menu. Tutaj wybierz Preferences tak jak był poprzednio wyświetlany i wybierz General.
 4. Tutaj poszukaj pola Homepage. Jeżeli zostało zmienione przez iPhone to usuń stamtąd niechciane linki i wpisz wyszukiwakę której najczęściej używasz do wyszukiwania. Pamiętaj o wpisaniu przed wszystkim protokołu "http://" przed wpisaniem adresu głównego strony. Kiedy już przejdziesz do 'General', usuń podejrzane adresy URL i wpisz stronę docelową
 5. Zresetuj Safari
  Otwórz Safari i przejdź do Safari w sekcji menu w lewym górnym rogu ekranu. Tutaj wybierz Reset Safari.... Przejdź do 'Safari' i wybierz 'Reset Safari...'
 6. Teraz zobaczysz okno dialogowe windowsa przepełnione opcjami resetowania. Wszystkie te opcje zostały przez nas sprawdzone, jednakże możesz sam sprecyzować które z nich chcesz usunąć. Przejdź do rzycisku Reset i dokończ proces usuwania iPhone. Wybierz wszystkie opcje i przejdź do przycisku 'Reset'
Po odnstalowaniu tego potencjalnie niechcianego programy i naprawieniu swoich przeglądarek polecamy ci przeskanowanie swojego komputera sprawdzonym oprogramowaniem antywirusowym. Z pewnoscia pomoże ci to pozbyć się iPhone i jego wpisów w rejestrze, program dodatkowo będzie w stanie rozpoznać powiązane pasożyty i inne infekcje malware na twoim kompterze. Aby tak się stało polecamy skorzystanie z wysoko ocenianego przez nas programu zdolnego do usuwania oprogramowania malware: Reimage, Plumbytes Anti-MalwareWebroot SecureAnywhere AntiVirus lub Malwarebytes Anti Malware.

O autorze

Julie Splinters - Specjalistka od usuwania oprogramowania malware

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Źródło: https://www.2-spyware.com/remove-iphone-virus.html

Poradniki w innych językach