Usuń wirusa IDP.Generic (Poradnik prostego usuwania) - Aktualizacja 2020

Instrukcja usuwania wirusa IDP.Generic

Czym jest Wirus IDP.Generic?

IDP.Generic to termin odnoszący się do heurystycznego wykrywania malware kradnącego dane, wykorzystywanego przez niektórych dostawców oprogramowania antywirusowego

Wirus IDP.Generic

IDP.Generic to termin, z którym użytkownicy mogą się spotkać w oknach pop-up od aplikacji anty-malware (głównie AVG i Avast), które odkrywają coś podejrzanego na komputerze. Nazwa wykrycia to ”heurystyczne”, co oznacza, że antywirus wykrył wzorce zachowań, które są raczej nietypowe dla zwykłego pliku, który może być złośliwy. Innymi słowy, to skrót od ”ochrona przed wykryciem tożsamości” (Identity Detection Protection), co oznacza, że nastąpiła próba kradzieży twoich wrażliwych danych przez złośliwe podmioty.

Jednak ze względu na mechanizmy analizy behawioralnej, IDP.Generic może być również fałszywie dodatni, co oznacza, że plik, strona internetowa lub skrypt są w rzeczywistości bezpieczne. Zwykle dzieje się tak, gdy oprogramowanie zabezpieczające jest nieaktualne lub częściowo uszkodzone. W rezultacie użytkownicy zauważyli, że wiarygodne narzędzia, takie jak narzędzia do wybierania numerów, narzędzia diagnostyczne producenta , platforma gamingowa Steam, aplikacja do komunikacji Discord i inne nieszkodliwe aplikacje są oznaczane jako złośliwe.

Niemniej jednak nie oznacza to, że wykryte pliki IDP.Generic zawsze są fałszywie dodatnie, ponieważ w rzeczywistości może to być jakiś rodzaj malware. W rezultacie ofiary mogą ujawnić cyberprzestępcom wrażliwe dane, takie jak dane bankowe, numery Social Security i inne dane osobiste, nie mając nawet świadomości, że tak się stało. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że na twoim urządzeniu nie jest zainstalowane żadne złośliwe oprogramowanie. Jeśli nie jest to fałszywy alarm, konieczne jest usuniecie wirusa IDP.Generic z twojego komputera tak szybko, jak to możliwe.

Nazwa IDP.Generic
Typ Malware kradnące dane lub fałszywe alarmy
Infiltracja E-maile ze spamem, witryny stron trzecich, fałszywe aktualizacje, cracki, exploity, pirackie instalatory oprogramowania itd.
Czynniki ryzyka Utrata pieniędzy, dalsze infekcje malware, kradzież tożsamości, ujawnienie wrażliwych danych złośliwym podmiotom, itp.
Nazwy plików wykonywalnych setup.exe
Silniki wykrywania AVG i Avast
Podobne wykrywanie IDP.ALEXA.51, IDP.ares.generic, Trojan.Win32.Generic, Win32:Malware-gen, itp.
Usuwanie Musisz usunąć wirusa z pomocą oprogramowania zabezpieczającego lub zaktualizować oprogramowanie antywirusowe, by rozwiązać problem fałszywie dodatnich alertów
Odzyskiwanie Jeśli twój system został dotknięty wirusem IDP.Generic, powinieneś usunąć go, a następnie użyć FortectIntego, by naprawić szkody wyrządzone plikom systemowym

Trudno jest mówić o objawach infekcji wirusem IDP.Generic, ponieważ może on reprezentować szereg różnych zagrożeń, włączając w to trojany, złośliwe oprogramowanie bankowe, narzędzia do kradzieży informacji, programy wprowadzające malware, rootkity i inne typy cyberzagrożeń. Chociaż większość wirusów zwykle działa w ukryciu, możesz spotkać się z następującymi problemami:

 • wolna praca urządzenia/wysokie zużycie zasobów,

 • losowe okna otwierające się bez inicjacji przez użytkownika,

 • częste BSOD,

 • wysoka aktywność sieci,

 • zawieszające się programy,

 • zainfekowany komputer rozsyła spam,

 • przekierowania na podejrzane strony, itp.

Masz kilka opcji jak dowiedzieć się czy IDP.Generic jest fałszywie dodatni. Jedną z nich jest przeskanowanie pliku za pomocą alternatywnego oprogramowania zabezpieczającego. Jednak nawet wtedy nie możesz mieć całkowitej pewności, ponieważ wykrycie może być nowym zagrożeniem, którego nigdy wcześniej nie wykryto.

Bazy danych silnika anty-malware mogą nie mieć określonej nazwy heurystycznej i mogą nie wskazywać wirusa po skanowaniu. Dlatego też często przed przystąpieniem do usunięcia IDP.Generic warto spróbować wykonać inne działania.

Wykrywanie heurystyczne IDP.GenericWirus IDP.Generic to malware, które może przeprowadzać różne złośliwe działania.

Nazwa podejrzanego wykrycia może być związana z fałszywymi aktualizacjami lub aplikacjami pobranymi z Internetu

Jeśli przeskanowałeś plik za pomocą innego oprogramowania zabezpieczającego i wykrywanie jest nadal niskie, warto zaktualizować najpierw Adobe Flash Player. Ta wtyczka znana jest z tego, że ma wiele luk w zabezpieczeniach oraz tzw. luk zero-day i często jest wykorzystywana przez cyberprzestępców .

Różne strony ze scamem często wykorzystują nazwę Flash Player, by instalować fałszywe lub nawet złośliwe oprogramowanie, pakietować potencjalnie niechciane programy z fałszywymi aktualizacjami lub podejrzanymi aplikacjami. W rzeczywistości instalowanie cracków może być jednym ze sposobów, w jaki możesz zainfekować swoje urządzenie IDP.Generic lub podobnym, bezobjawowym malware.

Na koniec, jeśli aktualizacja Adobe Flash nic nie zmieniła, powinieneś skontaktować się z zespołem wsparcia AVG lub Avast i spytać czy wykrycie jest fałszywie dodatnie. Problem polega na tym, że każdy typ pliku wykonywalnego może mieć nazwę nawiązującą do dowolnego programu (np. Flashupdate.exe) i faktycznie może być złośliwy. Zainfekowane pliki w popularnych formatach, takich jak EXE mogą mieć na celu tylko pobranie trojanów lub robaków na komputer.

IDP.Generic

Kiedy upewnisz się już, że kwestionowany plik jest złośliwy, powinieneś usunąć IDP.Generic ze swojego komputera, korzystając z profesjonalnego oprogramowania antywirusowego. Następnie zalecamy przeskanowanie twojego PC za pomocą FortectIntego, by naprawić uszkodzenie systemu spowodowane przez malware, usunąć wszystkie powiązane pliki czy nawet potencjalnie niechciane programy czające się w tle. Pełne sprawdzenie systemu pozwala zobaczyć wszystkie podejrzane programy i zakończyć ich działanie raz na zawsze.

Chroń się przed malware poprzez bycie uważnym w trakcie przeglądania Internetu

Istnieje wiele sposobów zainfekowania komputera malware. Jedną z najbardziej popularnych metod rozpowszechniania malware jest przesłanie złośliwego pliku w wiadomości e-mail ze spamem jako załącznik. Ta metoda jest jedną z najbardziej niezawodnych, chociaż wskaźniki infekcji mogą nie być aż tak wysokie.

Tak więc, kiedy otrzymasz e-mail z podejrzanego źródła, zachowaj ostrożność podczas otwierania jego załączników lub klikania w załączone linki. NIE pozwól na uruchomienie funkcji makrowirusów, gdy zobaczysz taką podpowiedź – może zostać ci to zasugerowane twierdzeniem, że należy włączyć określoną zawartość.

Inną szeroko rozpowszechnioną metodą dystrybucji malware są niebezpieczne lub zhakowane strony internetowe. Nieuczciwe podmioty mogą tworzyć sfałszowane witryny, przejmować kontrolę nad tymi wiarygodnymi, kupować przestrzeń reklamową i wstawiać tam złośliwy kod lub po prostu hostować złośliwe pliki na podejrzanych witrynach stron trzecich, gdzie środki bezpieczeństwa są nieadekwatne.

Dlatego musisz upewnić się, że twój antywirus jest aktualny. Dodatkowo, przeskanuj wszelkie rodzaje plików wykonywalnych za pomocą narzędzi takich, jak programy antywirusowe. Na koniec, nie pobieraj cracków ani instalatorów, ponieważ są one często zainfekowane malware i ustalenie czy faktycznie są złośliwe może być trudne.

Wyeliminuj wirusa IDP.Generic, jeśli wykrycie nie jest fałszywie dodatnie

Usuwanie wirusa IDP.Generic powinno być przeprowadzone tylko wtedy, gdy jesteś pewny, że plik jest rzeczywiście złośliwy. Aby tak było, upewnij się, że zaktualizowałeś swoje oprogramowanie zabezpieczające do najnowszej wersji, zaktualizuj Flash player lub nawet skontaktuj się z obsługą klienta silnika antywirusowego, aby uzyskać poradę. Niemniej jednak, jeśli IDP.Generic jest rzeczywiście złośliwy, konieczne jest działanie.

Możesz usunąć IDP.Generic postępując zgodnie z instrukcjami, które w dużym stopniu zależą od rodzaju malware, z którym masz do czynienia. Niemniej jednak eksperci ogólnie zalecają wejście w Tryb awaryjny z obsługą sieci i przeprowadzenie procesu stamtąd, ponieważ jest to bezpieczne środowisko i jest ono najlepsze do rozwiązywania problemów. Aby dostać się do tego trybu, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami.

Gdy będziesz już w Trybie awaryjnym, powinieneś przeprowadzić pełny skan systemu za pomocą oprogramowania zabezpieczającego, takiego jak SpyHunter 5Combo Cleaner, Malwarebytes lub jakiejkolwiek innej renomowanej aplikacji.

W przypadku gdy IDP.Generic rzeczywiście jest fałszywie dodatni, zawsze możesz ustawić wykluczenie w twoim silniku antywirusowym (zapoznaj się z oficjalną stroną dostawcy, ponieważ instrukcje różnią się między sobą).

[GI=method-1}Aby przejść do Trybu Awaryjnego z obsługą sieci, wykonaj następujące kroki:[/GI]

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa IDP.Generic

Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Ważne! →
Przewodnik ręcznego usuwania może być zbyt skomplikowany dla zwykłych użytkowników komputerów. Przeprowadzenie go w sposób prawidłowy wymaga zaawansowanej wiedzy z zakresu informatyki (jeśli ważne pliki systemowe zostaną usunięte lub uszkodzone, może to skutkować uszkodzeniem całego systemu Windows) i może zająć wiele godzin. Dlatego też zdecydowanie zalecamy skorzystanie z automatycznej metody przedstawionej wyżej. 

Krok 1. Przejdź do trybu awaryjnego z obsługą sieci 

Ręczne usuwanie malware powinno być wykonywane w Trybie awaryjnym. 

Windows 7 / Vista / XP

 1. Kliknij Start > Zamknij > Uruchom ponownie > OK.
 2. Kiedy twój komputer stanie się aktywny, zacznij naciskać przycisk F8 (jeśli to nie zadziała, spróbuj F2, F12, Del, itp. – wszystko zależy od modelu płyty głównej) wiele razy, aż zobaczysz okno Zaawansowane opcje rozruchu.
 3. Wybierz z listy opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Windows 10 / Windows 8

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start i wybierz Ustawienia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Przewiń w dół i wybierz Aktualizacja i zabezpieczenia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Wybierz Odzyskiwanie po lewej stronie okna. 
 4. Teraz przewiń w dół i znajdź sekcję Zaawansowane uruchamianie.
 5. Kliknij Uruchom ponownie teraz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Wybierz Rozwiązywanie problemów. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 7. Idź do Zaawansowanych opcji. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 8. Wybierz Ustawienia uruchamiania. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 9. Naciśnij Uruchom ponownie.
 10. teraz wciśnij 5 lub kliknij 5) Włącz tryb awaryjny z obsługą sieci. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 2. Zamknij podejrzane procesy

Menedżer zadań systemu Windows to przydatne narzędzie, które wyświetla wszystkie procesy działające w tle. Jeśli malware uruchomiło proces, to musisz go zamknąć: 

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań. 
 2. Kliknij Więcej szczegółów.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Przewiń w dół do sekcji Procesy w tle i wyszukaj wszystko, co wygląda podejrzanie. 
 4. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Otwórz lokalizację pliku.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Wróć do procesu, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy i wybierz Zakończ proces.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Usuń zawartość złośliwego folderu.

Krok 3. Sprawdź Uruchamianie

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań systemu Windows. 
 2. Idź do karty Uruchamianie
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy na podejrzany program i wybierz Wyłącz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 4. Usuń pliki wirusów

Pliki powiązane z malware można znaleźć w różnych miejscach na komputerze. Oto instrukcje, które pomogą ci je znaleźć: 

 1. Wpisz Czyszczenie dysku w wyszukiwarce Windows i naciśnij Enter.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Wybierz dysk, który chcesz wyczyścić (C: to domyślny dysk główny i prawdopodobnie jest on tym, który zawiera złośliwe pliki).
 3. Przewiń w dół przez listę Pliki do usunięcia i wybierz następujące:

  Tymczasowe pliki internetowe
  Pliki do pobrania
  Kosz
  Pliki tymczasowe 

 4. Wybierz Wyczyść pliki systemowe.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Możesz także poszukać innych złośliwych plików ukrytych w następujących folderach (wpisz te wpisy w wyszukiwaniu Windows i wciśnij Enter):

  %AppData%
  %LocalAppData%
  %ProgramData%
  %WinDir%

Po zakończeniu, uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. 

Usuń IDP.Generic korzystająć z System Restore

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Command Prompt
  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Command Prompt w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Przywróć ustawienia fabryczne i pliki systemowe
  1. Jak tylko zobaczysz okno Command Prompt, wpisz cd restore i wybierz Enter Wpisz 'cd restore' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  2. Teraz wybierz rstrui.exe a nastepnie kliknij Enter jeszcze raz. Wpisz 'rstrui.exe' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  3. Kiedy pokaże ci się nowe okno wybierz Next a nastepnie wybierz punkt przywracania systemu, który wypada przed zainstalowaniem IDP.Generic. Zaraz po tym wybierz $3$s. Kiedy pojawi się okno 'System Restore' wybierz 'Next'. Wybierz punkt przywracania systemu i wybierz 'Next'
  4. Teraz wybierz Yes aby rozpocząć przywracanie systemu Kliknij 'Yes' i rozpocznij przywracanie systemu.
  Jak tylko przywrócisz system do poprzednich ustawien, pobierz na swoj komputer program FortectIntego i z jego pomoca dokonaj skanowania swojego systemu, upewnij się że udało ci sie usunąć oprogramowanie IDP.Generic

Na końcu powinienes dodatkowo pomyśleć o ochronie swojego komputera przed oprogramowaniem ransomware. Aby chronić swój komputer przed IDP.Generic i innym szkodliwym oprogramowaniem polecamy skorzystanie ze sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego takiego jak FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes

Polecane dla ciebie:

Nie pozwól, by rząd cię szpiegował

Rząd ma wiele problemów w związku ze śledzeniem danych użytkowników i szpiegowaniem obywateli, więc powinieneś mieć to na uwadze i dowiedzieć się więcej na temat podejrzanych praktyk gromadzenia informacji. Uniknij niechcianego śledzenia lub szpiegowania cię przez rząd, stając się całkowicie anonimowym w Internecie.

Możesz wybrać różne lokalizacje, gdy jesteś online i uzyskać dostęp do dowolnych materiałów bez szczególnych ograniczeń dotyczących treści. Korzystając z Private Internet Access VPN, możesz z łatwością cieszyć się połączeniem internetowym bez żadnego ryzyka bycia zhakowanym.

Kontroluj informacje, do których dostęp może uzyskać rząd i dowolna inna niepożądana strona i surfuj po Internecie unikając bycia szpiegowanym. Nawet jeśli nie bierzesz udziału w nielegalnych działaniach lub gdy ufasz swojej selekcji usług i platform, zachowaj podejrzliwość dla swojego własnego bezpieczeństwa i podejmij środki ostrożności, korzystając z usługi VPN.

Kopie zapasowe plików do późniejszego wykorzystania w przypadku ataku malware

Problemy z oprogramowaniem spowodowane przez malware lub bezpośrednia utrata danych w wyniku ich zaszyfrowania może prowadzić do problemów z twoim urządzeniem lub do jego trwałego uszkodzenia. Kiedy posiadasz odpowiednie, aktualne kopie zapasowe, możesz z łatwością odzyskać dane po takim incydencie i wrócić do pracy.

Bardzo ważne jest, aby aktualizować kopie zapasowe po wszelkich zmianach na urządzeniu, byś mógł powrócić do tego nad czym aktualnie pracowałeś, gdy malware wprowadziło jakieś zmiany lub gdy problemy z urządzeniem spowodowały uszkodzenie danych lub wpłynęły negatywnie na wydajność. 

Posiadając poprzednią wersję każdego ważnego dokumentu lub projektu, możesz oszczędzić sobie frustracji i załamania. Jest to przydatne, gdy niespodziewanie pojawi się malware. W celu przywrócenia systemu, skorzystaj z Data Recovery Pro.

O autorze
Julie Splinters
Julie Splinters - Specjalistka od usuwania oprogramowania malware

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach