Usuń wirusa Fantom (Poradnik usuwania) - Ostatnia aktualizacja, lip 2017

Instrukcja usuwania wirusa Fantom

Czym jest Wirus Fantom?

Wirus Fantom pokazuje uzytkownikom fałszywą wiadomość aktualizacji systemu Windows

Fantom ransomware virus

Wirus Fantom, który znany jest ze swojej niebezpiecznej działalnosci po cichu rozpoczyna dzialanie swoich procesow a nastepnie gwaltownie zatrzymuje prace calego systemu poprzez uruchomienie konfiguracji brakujacych aktualizacji systemu Windows. Komunikat jest oczywiscie falszywy, sluzy jedynie przekonaniu uzytkownikow do czekania az okreslone pliki zostana wgrane do systemu. Jednakze w miedzyczasie wirus szyfruje wiekszosc plikow uzytkownika czyniac jest bezuzytecznymi.

Dodatkowo wirus pozostawia w systemie plik DECRYPT_YOUR_FILES.HTML, który rozpoczyna się komunikatem dla uzytkownika mowiacym o zaszyfrowaniu jego plikow “Attention! All your files have been encrypted.” W nawiazaniu do notki – wirus korzysta z zaawansowanego systemu szyfrowania celem zmiany plikow uzytkownika. Notka informuje uzytkownika o tym ze ofiara powinna zaplacic grzywne w ciagu tygodnia jezeli chce je odzyskac; w przeciwnym razie klucz szyfrujacy zostanie zniszczony.

Nie ma okreslonej kwoty za odszyfrowanie, jednakze aby uzyskac klucz pozwalajacy na odszyfrowanie ofiara powinna wyslac swoj numer ID i dopiero wtedy dowie sie ile pieniedzy powinna wplacic. Numer mozna wyslac na adres fantomd12@yandex.ru lub tez fantom12@techemail.com. Ta podejrzana aplikacja zmienia takze tapete na twoim komputerze na ''FANTOM. All files encripted!!!” abys nie mial watpliwosci odnosnie tego kto zaszyfrowal twoje pliki

Fantom ransomware virus

Po pierwsze chcielibysmy cie przestrzec – nie powinienes placic grzywny. Pliki moga zostac odzyskane z kopii zapasowej, jednakze zanim podlaczysz urzadzenie na ktorych bedzie zawarta taka kopia powinienes najpierw usunac oprogramowanie Fantom.

Rozumiemy to ze kazdy chce aby jego pliki byly bezpieczne, dlatego tez tak czesto namawiamy wrecz uzytkownikow na generowanie swoich wlasnych kopii zapasowych a nastepnie w razie kryzysu importowanie ich z urzadzen zewnetrznych. Najczesciej siegamy po nie kiedy oryginalne pliki zostaly zniszczone, zaszyfrowane, czy tez usuniete.

Nasi eksperci do spraw bezpieczenstwa nie polegaja uzytkownikom dzialania z tego typu wirusami poniewaz kolejne zlosliwe programy moga ukrywac sie gleboko w systemie i moga zawierac wiele plikow. Najlepszym sposobem na rozpoznanie i usuniecie wszelkich zagrozen jest pozwolenie na automatyczne usuwanie tego typu oprogramowania. Usuwanie oprogramowania Fantom moze byc wykonane przy skorzystaniu z pomocy oprogramowania FortectIntego

W jaki sposób ten program malware mógł przeniknąć do mojego komputera?

Oprogramowanie Fantom jest rozpowszechniane poprzez zlosliwe witryny, wiadomosci email, oprogramowanie malware i reklamy a takze inne metody. Istnieje kilka metod w jakie uzytkownik moze chronic swoj komputer przed roznego rodzaju atakami, jedna z wazniejszych rzeczy jakie uzytkownik powinienes wiedziec jest przede wszystkim koniecznosc zachowania ostroznosci podczas przegladania internetu.

Powinienes unikac klikania podejrzanych reklam, linkow czy tez przyciskow. Co wiecej nigdy nie powinienes otwierac zalacznikow do wiadomosci email od ludzi ktorzych po prostu nie znasz. Nie ma znaczenia w tej chwili nazwa zalacznika, czy tez odniesienie do rachunku telefonicznego, taka nazwa wcale nie oznacza ze plik jest bezpieczny.

Sytuacja jest wrecz przeciwna, autorzy oprogramowania staraja sie nazywac swoje zalaczniki wlasnie tak aby ofiary czuly sie bezpiecznie i otwieraly je bez najmniejszych podejrzen. Postaraj sie unikac otwierania tego typu plikow na swoim komputerze, twoj system moze je kojarzyc jako podejrzane, dodatkowo pamietaj o ochronie antywirusowej ktora powinna zawsze byc zaaktualizowana na twoim komputerze.

Poradnik usuwania wirusa Fantom

Wszystkie komponenty wirusa Fantom powinny zostac wykryte i na stale usuniete. Powinienes oczyscic swoj komputer ze bednych plikow, w przeciwnym razie pozostale zlsliwe pliki beda wykorzystywac slabosci twojego systemu w dalszych atakach ransomware i generowac wiecej problemow.

Usuwanie oprogramowania Fantom powinienes wykonac z pomoca silnego oprogramowania ktore bedzie w stanie usunac tego typu wirusy. Wirus moze zatrzymac prace oprogramowania do ochrony twojego komputera, tak wiec w tym przypadku zapoznaj sie z instrukcja udostepniona ponizej.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa Fantom

Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Ważne! →
Przewodnik ręcznego usuwania może być zbyt skomplikowany dla zwykłych użytkowników komputerów. Przeprowadzenie go w sposób prawidłowy wymaga zaawansowanej wiedzy z zakresu informatyki (jeśli ważne pliki systemowe zostaną usunięte lub uszkodzone, może to skutkować uszkodzeniem całego systemu Windows) i może zająć wiele godzin. Dlatego też zdecydowanie zalecamy skorzystanie z automatycznej metody przedstawionej wyżej. 

Krok 1. Przejdź do trybu awaryjnego z obsługą sieci 

Ręczne usuwanie malware powinno być wykonywane w Trybie awaryjnym. 

Windows 7 / Vista / XP

 1. Kliknij Start > Zamknij > Uruchom ponownie > OK.
 2. Kiedy twój komputer stanie się aktywny, zacznij naciskać przycisk F8 (jeśli to nie zadziała, spróbuj F2, F12, Del, itp. – wszystko zależy od modelu płyty głównej) wiele razy, aż zobaczysz okno Zaawansowane opcje rozruchu.
 3. Wybierz z listy opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Windows 10 / Windows 8

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start i wybierz Ustawienia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Przewiń w dół i wybierz Aktualizacja i zabezpieczenia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Wybierz Odzyskiwanie po lewej stronie okna. 
 4. Teraz przewiń w dół i znajdź sekcję Zaawansowane uruchamianie.
 5. Kliknij Uruchom ponownie teraz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Wybierz Rozwiązywanie problemów. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 7. Idź do Zaawansowanych opcji. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 8. Wybierz Ustawienia uruchamiania. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 9. Naciśnij Uruchom ponownie.
 10. teraz wciśnij 5 lub kliknij 5) Włącz tryb awaryjny z obsługą sieci. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 2. Zamknij podejrzane procesy

Menedżer zadań systemu Windows to przydatne narzędzie, które wyświetla wszystkie procesy działające w tle. Jeśli malware uruchomiło proces, to musisz go zamknąć: 

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań. 
 2. Kliknij Więcej szczegółów.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Przewiń w dół do sekcji Procesy w tle i wyszukaj wszystko, co wygląda podejrzanie. 
 4. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Otwórz lokalizację pliku.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Wróć do procesu, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy i wybierz Zakończ proces.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Usuń zawartość złośliwego folderu.

Krok 3. Sprawdź Uruchamianie

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań systemu Windows. 
 2. Idź do karty Uruchamianie
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy na podejrzany program i wybierz Wyłącz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 4. Usuń pliki wirusów

Pliki powiązane z malware można znaleźć w różnych miejscach na komputerze. Oto instrukcje, które pomogą ci je znaleźć: 

 1. Wpisz Czyszczenie dysku w wyszukiwarce Windows i naciśnij Enter.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Wybierz dysk, który chcesz wyczyścić (C: to domyślny dysk główny i prawdopodobnie jest on tym, który zawiera złośliwe pliki).
 3. Przewiń w dół przez listę Pliki do usunięcia i wybierz następujące:

  Tymczasowe pliki internetowe
  Pliki do pobrania
  Kosz
  Pliki tymczasowe 

 4. Wybierz Wyczyść pliki systemowe.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Możesz także poszukać innych złośliwych plików ukrytych w następujących folderach (wpisz te wpisy w wyszukiwaniu Windows i wciśnij Enter):

  %AppData%
  %LocalAppData%
  %ProgramData%
  %WinDir%

Po zakończeniu, uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. 

Usuń Fantom korzystająć z System Restore

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Command Prompt
  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Command Prompt w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Przywróć ustawienia fabryczne i pliki systemowe
  1. Jak tylko zobaczysz okno Command Prompt, wpisz cd restore i wybierz Enter Wpisz 'cd restore' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  2. Teraz wybierz rstrui.exe a nastepnie kliknij Enter jeszcze raz. Wpisz 'rstrui.exe' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  3. Kiedy pokaże ci się nowe okno wybierz Next a nastepnie wybierz punkt przywracania systemu, który wypada przed zainstalowaniem Fantom. Zaraz po tym wybierz $3$s. Kiedy pojawi się okno 'System Restore' wybierz 'Next'. Wybierz punkt przywracania systemu i wybierz 'Next'
  4. Teraz wybierz Yes aby rozpocząć przywracanie systemu Kliknij 'Yes' i rozpocznij przywracanie systemu.
  Jak tylko przywrócisz system do poprzednich ustawien, pobierz na swoj komputer program FortectIntego i z jego pomoca dokonaj skanowania swojego systemu, upewnij się że udało ci sie usunąć oprogramowanie Fantom

Na końcu powinienes dodatkowo pomyśleć o ochronie swojego komputera przed oprogramowaniem ransomware. Aby chronić swój komputer przed Fantom i innym szkodliwym oprogramowaniem polecamy skorzystanie ze sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego takiego jak FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes

Polecane dla ciebie:

Nie pozwól, by rząd cię szpiegował

Rząd ma wiele problemów w związku ze śledzeniem danych użytkowników i szpiegowaniem obywateli, więc powinieneś mieć to na uwadze i dowiedzieć się więcej na temat podejrzanych praktyk gromadzenia informacji. Uniknij niechcianego śledzenia lub szpiegowania cię przez rząd, stając się całkowicie anonimowym w Internecie.

Możesz wybrać różne lokalizacje, gdy jesteś online i uzyskać dostęp do dowolnych materiałów bez szczególnych ograniczeń dotyczących treści. Korzystając z Private Internet Access VPN, możesz z łatwością cieszyć się połączeniem internetowym bez żadnego ryzyka bycia zhakowanym.

Kontroluj informacje, do których dostęp może uzyskać rząd i dowolna inna niepożądana strona i surfuj po Internecie unikając bycia szpiegowanym. Nawet jeśli nie bierzesz udziału w nielegalnych działaniach lub gdy ufasz swojej selekcji usług i platform, zachowaj podejrzliwość dla swojego własnego bezpieczeństwa i podejmij środki ostrożności, korzystając z usługi VPN.

Kopie zapasowe plików do późniejszego wykorzystania w przypadku ataku malware

Problemy z oprogramowaniem spowodowane przez malware lub bezpośrednia utrata danych w wyniku ich zaszyfrowania może prowadzić do problemów z twoim urządzeniem lub do jego trwałego uszkodzenia. Kiedy posiadasz odpowiednie, aktualne kopie zapasowe, możesz z łatwością odzyskać dane po takim incydencie i wrócić do pracy.

Bardzo ważne jest, aby aktualizować kopie zapasowe po wszelkich zmianach na urządzeniu, byś mógł powrócić do tego nad czym aktualnie pracowałeś, gdy malware wprowadziło jakieś zmiany lub gdy problemy z urządzeniem spowodowały uszkodzenie danych lub wpłynęły negatywnie na wydajność. 

Posiadając poprzednią wersję każdego ważnego dokumentu lub projektu, możesz oszczędzić sobie frustracji i załamania. Jest to przydatne, gdy niespodziewanie pojawi się malware. W celu przywrócenia systemu, skorzystaj z Data Recovery Pro.

O autorze
Olivia Morelli
Olivia Morelli

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach