Usuń wirusa Ecosia.org (Instrukcj usuwania) - zaaktualizowano, sty 2018

Instrukcja usuwania wirusa Ecosia.org

Czym jest Wirus Ecosia.org?

Nigdy nie powinieneś pozwolić wirusowi Ecosia na zmianę twojej strony domowej

Przykład wirusa Ecosia.org

Wirus Ecosia to podejrzana wyszukiwarka klasyfikująca się do kategorii porywaczy przeglądarek. Po instalacji zmienia on domyślną wyszukiwarkę na nazwę swojej domeny i zaczyna przekierowywać ofiarę na witrynę Ecosia.org.

Głównym sposobem na rozpowszechnianie stosowanym przez tego wirusa jest tzw. bundling oprogramowania. W taki sposób może by on rozpowszechniany z masą darmowych programów pobieranych z internetu. Możesz też pobrać Eisoę z jej głównej strony bezpośrednio na Chrome, Firefoksa, Internet Explorera i inne przeglądarki.

Deweloperzy prezentują to narzędzie jako darmowa wyszukiwarka generująca przychód z reklam na rzecz sadzenia drzew. Zgodnie z informacjami podawanymi przez stronę, dzięki Ecosii zostało już posadzone ponad 9 milionów drzew z pomocą 5,5 milionów użytkowników w Indonezji, Madagaskarze, Nikaragui, Peru, Burkinie Faso i Tanzanii. Mimo ambitnemu planowi, by zasadzić bilion drzew do 2020 roku, Ecosia.org jest wciąć uznawany za aplikację potencjalnie niepożądaną.

Po przejęciu przeglądarki, ten porywacz zaczyna wyświetlać sponsorowaną zawartość w wynikach wyszukiwania. Co więcej, może być też on wykorzystany do monitorowania działalności ofiar – wpisywanych haseł, odwiedzanych stron, adresów IP i podobnych informacji. Zebrane dane pomagają zaś w dopasowywaniu strategii marketingowej.

To rozszerzenie przeglądarki może też dostarczać reklamy w agresywny sposób a nawet – w niektórycch przyadkach – podsuwać użytkownikowi niezwykle groźne witryny. By chronić się przed takimi przekierowaniami, pomyśl o usunięciu Ecosia.org z Twojego komputera.

Dodatkowe problemy powodowane przez porywacza przeglądarki

Jak już wspomnieliśmy, przejęcie przeglądarki przez Ecosię może być przyczyną pojawiania się zwodniczych czy oszukanych reklam, które mogą przekierować na strony wysokiego ryzyka. Witryny te mogą być stworzone przez cyberprzestępców, rozglądających się za naiwnymi ofiarami. Poza przekierowywaniem na podejrzane strony i zakłócaniem sesji reklamami, to narzędzie ma kolejną negatywną cechę związaną z funkcjonalnością jej silnika.

Ecosia.org twierdzi, że korzysta z możliwości wyszukiwarki Bing. Mówi też jednak w swojej Polityce Prywatności o możliwości modyfikowania wyników wyszukiwania. Z tego powodu w wynikach możesz znaleźć masę zawartości komercyjnej. To sprawia, że znalezienie użytecznej unformacji robi się uciążliwe.

Idea projektu jest piękna i szczytna. Lepiej jednak usunąć Ecosia.org z komputera i przekazać pieniądze bezpośrednio organizacjom, które rozwiązują różne problemy związane ze środowiskiem. Różni badacze wykazali, że program ten generuje masę reklam prowadzących do cyberniebezpieczeństw. Z tego powodu przeskanuj swój komputer z pomocą FortectIntego i upewnij się, że wszelkie inne podejrzane aplikacjie nie znajdą miejsa na twoim komputerze.

Obraz wirusa Ecosia.orgEcosia.org może zaatakować Twoją przeglądarkę po nieuważnej instalaji programu freeware lub shareware.

Podejrzana metoda infiltracji wirusa Ecosia.org

Poza posiadaniem oficjalnej strony, twórcy wirusa stosują też kontrowersyjny sposób rozpowszechniania nazywany „bundlingiem oprogramowania”. Ta metoda pozwala na dodawanie potencjalnie niechcianych aplikacji jako dodatki do paczek programów.

Wiele programów pobieranych z pomocą sieci P2P, serwisów dzielących się plikami, torrentów i innych niekoniecznie bezpiecznych źródeł to paczki zawierające rozmaite programy niechciane. Ecosia jest jednym z takich programów. Jeśli zauważyłeś ją na komputerze, najpewniej instalowałeś coś z ustawieniami Szybkimi/Rekomendowanymi.

Te ustawienia rzadko informują o dodatkowych aplikacjach dodanych do paczki programów. Jednakże, użytkownicy instalując jednym z wcześniej wspomnianych typów instalacji, dają pośrednie przyzwolenie na instalację całej paczki. Instalacja Zaawansowana/Użytkownika zaś ujawnia wszystkie dodatkowe aplikacje, jakie mogą zostać dointalowane oraz pozwala anulować ich instalację.

By uniknąć takich programów, korzystaj z tych ustawień i ostrożnie trzymaj się każdego kroku instalacji.

Usuwanie wirusa Ecosia

Technicznie, Ecosia nie jest wirusem. Jest potencjalnie niechcianą aplikacją. Jednakże z powodu negatywnych funkcji i zdolności do pojawienia się niespodziewanie w komputerze, program zostaje coraz częściej określany jako wirus. Mimo tego, że ten porywacz przeglądarki nie może spowodować sporych zniszczeń na komputerze, nie powinieneś go na nim posiadać.

Usunąć wirusa Ecosia możesz ręczie bądź automatycznie. Powinieneś wybrać jeden ze sposobów tak szybko, jak tylko zauważysz problemy wywoływane przez tego wirusa. Poza tym, nasz zespół przygotował ilustrowane poradniki. Zastosuj się do nich i upewnij się, że usunąłeś wszystkie wpisy związane z porywaczem.

Jeśli ręczne usuwanie Ecosia.org wydaje się zbyt skomplikowane, skorzystaj z drugiej opcji. Automatyczna eliminacja skasuje wirusa z pomocą programu anty-malware.

Możesz usunąć szkody spowodowane przez wirusa za pomocą FortectIntego. SpyHunter 5Combo Cleaner i Malwarebytes są zalecane do wykrywania potencjalnie niechcianych programów i wirusów wraz ze wszystkimi związanymi z nimi plikami i wpisami do rejestru.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa Ecosia.org

Odinstaluj z systemu Windows

By usunąć wirusa z Windowsa, sprawdź listę zainstalowanych programów i usuń podejrzane wpisy mogące być powiązane z aplikacją.

Aby usunąć Wirus Ecosia.org z komputerów z systemem Windows 10/8, wykonaj te kroki: 

 1. Wpisz Panel sterowania w pole wyszukiwania Windows i wciśnij Enter lub kliknij na wynik wyszukiwania. 
 2. W sekcji Programy wybierz Odinstaluj program. Odinstaluj z systemu Windows
 3. Znajdź na liście wpisy powiązane z Wirus Ecosia.org (lub dowolny inny niedawno zainstalowany podejrzany program).
 4. Kliknij prawym przyciskiem myszy na aplikację i wybierz Odinstaluj.
 5. Jeśli pojawi się Kontrola konta użytkownika, kliknij Tak.
 6. Poczekaj na ukończenie procesu dezinstalacji i kliknij OK. Odinstaluj z systemu Windows

Jeśli jesteś użytkownikiem Windows 7/XP, postępuj zgodnie z następującymi instrukcjami: 

 1. Kliknij Start > Panel sterowania zlokalizowany w prawym oknie (jeśli jesteś użytkownikiem Windows XP, kliknij na Dodaj/Usuń programy).
 2. W Panelu sterowania wybierz Programy > Odinstaluj program. Odinstaluj z systemu Windows
 3. Wybierz niechcianą aplikację klikając na nią raz. 
 4. Kliknij Odinstaluj/Zmień na górze.
 5. W oknie potwierdzenia wybierz Tak.
 6. Kliknij OK kiedy proces usuwania zostanie zakończony. 

Usuń Ecosia.org z systemu Mac OS X

By chrronić swojego Maca i usunąć wirusa Ecosia, usuń podejrzane aplikacje z systemu.

 1. Jeżeli korzystasz z OS X, kliknij przycisk Go na samej górze strony i wybierz Applications. Wciśnij przycisk 'Go' i wybierz 'Applications'
 2. Poczekaj aż zobaczusz folder Applications i poszukaj w nimEcosia.org czy też innych podejrzanych pogramów, króre mogą się w nim znajdować. Teraz kliknij prawym przyciskiem myszy na każdym z tych wyników i wybierz Move to Trash. Kliknij na każdą podejrzaną pozycję i wybierz 'Move to Trash'

Zresetuj MS Edge/Chromium Edge

By wyczyścić MIcrosoft Edge po ataku, zastosuj się do poniższych kroków:

Usuń niechciane rozszerzenia z MS Edge:

 1. Wybierz Menu (trzy poziome kropki w prawym górnym rogu okna przeglądarki i wybierz Rozszerzenia.
 2. Wybierz z listy rozszerzenie i kliknij na ikonę koła zębatego.
 3. Kliknij Odinstaluj na dole. Zresetuj MS Edge/Chromium Edge

Wyczyść pliki cookie i inne dane przeglądania: 

 1. Kliknij na Menu (trzy poziome kropki w prawym górnym rogu okna przeglądarki) i wybierz Prywatność i bezpieczeństwo.
 2. Pod Wyczyść dane przeglądania wybierz Wybierz elementy do wyczyszczenia.
 3. Zaznacz wszystko (oprócz haseł, chociaż możesz chcieć uwzględnić licencje na multimedia w stosownych przypadkach) i kliknij Wyczyść. Zresetuj MS Edge/Chromium Edge

Przywróć ustawienia nowej karty i strony głównej:

 1. Kliknij na ikonę menu i wybierz Ustawienia.
 2. Następnie znajdź sekcję Uruchamianie.
 3. Kliknij Wyłącz, jeśli znalazłeś jakąkolwiek podejrzaną domenę. 

Zresetuj MS Edge, jeśli powyższe kroki nie zadziałały:

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc, żeby otworzyć Menedżera zadań.
 2. Kliknij na strzałkę Więcej szczegółów u dołu okna.
 3. Wybierz kartę Szczegóły.
 4. Teraz przewiń w dół i zlokalizuj wszystkie wpisy zawierające Microsoft Edge w nazwie. Kliknij na każdy z nich prawym przyciskiem myszy i wybierz Zakończ zadanie, by zatrzymać działanie MS Edge. Zresetuj MS Edge/Chromium Edge

Jeżeli to rozwiązanie ci nie pomogło, możesz musieć skorzystać z zaawansowanej metody resetowania Edge. Pamiętaj, że zanim przejdziesz dalej, musisz wykonać kopię zapasową swoich danych. 

 1. Znajdź na swoim komputerze następujący folder: C:\\Users\\%username%\\AppData\\Local\\Packages\\Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe.
 2. Wciśnij Ctrl + A na klawiaturze, by zaznaczyć wszystkie foldery.
 3. Kliknij na nie prawym przyciskiem myszy i wybierz Usuń. Zresetuj MS Edge/Chromium Edge
 4. Teraz kliknij prawym przyciskiem myszy na przycisk Start i wybierz Windows PowerShell (Administrator).
 5. Kiedy otworzy się nowe okno, skopiuj i wklej następujące polecenie, a następnie wciśnij Enter:

  Get-AppXPackage -AllUsers -Name Microsoft.MicrosoftEdge | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register “$($_.InstallLocation)\\AppXManifest.xml” -Verbose Zresetuj MS Edge/Chromium Edge

Instrukcje dla Edge opartej na Chromium

Usuń rozszerzenia z MS Edge (Chromium):

 1. Otwórz Edge i kliknij Ustawienia > Rozszerzenia.
 2. Usuń niechciane rozszerzenia klikając Usuń. Zresetuj MS Edge/Chromium Edge

Wyczyść pamięć podręczną i dane witryn:

 1. Kliknij na Menu i idź do Ustawień.
 2. Wybierz Prywatność i usługi.
 3. Pod Wyczyść dane przeglądania wybierz Wybierz elementy do wyczyszczenia.
 4. Pod Zakres czasu wybierz Wszystko.
 5. Wybierz Wyczyść teraz. Zresetuj MS Edge/Chromium Edge

Zresetuj MS Edge opartą na Chromium:

 1. Kliknij na Menu i wybierz Ustawienia.
 2. Z lewej strony wybierz Zresetuj ustawienia.
 3. Wybierz Przywróć ustawienia do wartości domyślnych.
 4. Potwierdź za pomocą Resetuj. Zresetuj MS Edge/Chromium Edge

Zresetuj Mozillę Firefox

Usuń rozszerzenie przeglądarki Ecosia oraz inne dodatki, które zainstalowały się do Firefoksa bez wojej wiedzy. Na koniec zresetuj przeglądarkę – pomoże to w usunięciu ciasteczek zbierających dane.

Usuń niebezpieczne rozszerzenia: 

 1. Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox i kliknij na Menu (trzy poziome linie w prawym górnym rogu okna). 
 2. Wybierz Dodatki.
 3. W tym miejscu wybierz wtyczki, które są powiązane z Wirus Ecosia.org i kliknij Usuń. Zresetuj Mozillę Firefox

Zresetuj stronę główną: 

 1. Kliknij na trzy poziome linie w prawym górnym rogu, by otworzyć menu.
 2. Wybierz Opcje.
 3. W opcjach Strona startowa wpisz preferowaną przez siebie stronę, która otworzy się za każdym razem, gdy na nowo otworzysz Mozillę Firefox.

Wyczyść pliki cookie i dane stron: 

 1. Kliknij Menu i wybierz Opcje.
 2. Przejdź do sekcji Prywatność i bezpieczeństwo.
 3. Przewiń w dół, by znaleźć Ciasteczka i dane stron.
 4. Kliknij na Wyczyść dane…
 5. Wybierz Ciasteczka i dane stron oraz Zapisane treści stron i wciśnij Wyczyść. Zresetuj Mozillę Firefox

Zresetuj Mozillę Firefox

Jeżeli nie usunięto Wirus Ecosia.org po wykonaniu powyższych instrukcji, zresetuj Mozillę Firefox:

 1. Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox i kliknij Menu.
 2. Przejdź do Pomoc i wybierz Informacje dla pomocy technicznej. Zresetuj Mozillę Firefox
 3. W sekcji Dostrój program Firefox, kliknij na Odśwież Firefox…
 4. Kiedy pojawi się wyskakujące okienko, potwierdź działanie wciskając Odśwież Firefox – powinno to zakończyć usuwanie Wirus Ecosia.org. Zresetuj Mozillę Firefox

Zresetuj Google Chrome

By naprawić Chrome'a, poszukaj podejrzanych dodatków i usuń je. Na wypadek ciasteczek zbierających dane na rzecz wirusa, zresetuj przeglądarkę.

Usuń złośliwe rozszerzenia z Google Chrome:

 1. Otwórz Google Chrome, kliknij na Menu (trzy pionowe kropki w prawym górnym rogu) i wybierz Więcej narzędzi > Rozszerzenia.
 2. W nowo otwartym oknie zobaczysz zainstalowane rozszerzenia. Odinstaluj wszystkie podejrzane wtyczki klikając Usuń. Zresetuj Google Chrome

Wyczyść pamięć podręczną i dane witryn w Chrome:

 1. Kliknij na Menu i wybierz Ustawienia.
 2. W sekcji Prywatność i bezpieczeństwo wybierz Wyczyść dane przeglądania.
 3. Wybierz Historia przeglądania, Pliki cookie i inne dane witryn oraz Obrazy i pliki zapisane w pamięci podręcznej.
 4. Kliknij Wyczyść dane. Zresetuj Google Chrome

Zmień swoją stronę główną:

 1. Kliknij menu i wybierz Ustawienia.
 2. Poszukaj podejrzanych stron w sekcji Po uruchomieniu.
 3. Kliknij Otwórz konkretną stronę lub zestaw stron i kliknij na trzy kropki, by znaleźć opcję Usuń.

Zresetuj Google Chrome:

Jeśli poprzednie metody ci nie pomogły, to zresetuj Google Chrome, by wyeliminować wszystkie komponenty:

 1. Kliknij Menu i wybierz Ustawienia.
 2. Przewiń sekcję Ustawienia i kliknij Zaawansowane.
 3. Przewiń w dół i zlokalizuj sekcję Resetowanie komputera i czyszczenie danych.
 4. Teraz kliknij Przywróć ustawienia do wartości domyślnych.
 5. Potwierdź za pomocą Resetuj ustawienia, by ukończyć usuwanie. Zresetuj Google Chrome

Zresetuj Safari

Z pomocą tego poradnika rozwiążesz problem z porwaniem przeglądarki Safari.

Usuń niechciane rozszerzenia z Safari:

 1. Kliknij Safari > Preferencje…
 2. W nowym oknie wybierz Rozszerzenia.
 3. Wybierz niechciane rozszerzenie powiązane z Wirus Ecosia.org i wybierz Odinstaluj. Zresetuj Safari

Wyczyść pliki cookie i inne dane witryn w Safari:

 1. Kliknij Safari > Wymaż historię…
 2. Z rozwijanego menu pod Wymaż, wybierz cała historia.
 3. Potwierdź za pomocą Wymaż historię. Zresetuj Safari

Zresetuj Safari, jeśli powyższe kroki nie pomogły: 

 1. Kliknij Safari > Preferencje…
 2. Przejdź do karty Zaawansowane.
 3. Zaznacz Pokazuj menu Programowanie na pasku menu.
 4. Kliknij Programowanie na pasku menu i wybierz Wyczyść pamięć podręczną. Zresetuj Safari

Po odnstalowaniu tego potencjalnie niechcianego programy i naprawieniu swoich przeglądarek polecamy ci przeskanowanie swojego komputera sprawdzonym oprogramowaniem antywirusowym. Z pewnoscia pomoże ci to pozbyć się Ecosia.org i jego wpisów w rejestrze, program dodatkowo będzie w stanie rozpoznać powiązane pasożyty i inne infekcje malware na twoim kompterze. Aby tak się stało polecamy skorzystanie z wysoko ocenianego przez nas programu zdolnego do usuwania oprogramowania malware: FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes.

Polecane dla ciebie:

Nie pozwól, by rząd cię szpiegował

Rząd ma wiele problemów w związku ze śledzeniem danych użytkowników i szpiegowaniem obywateli, więc powinieneś mieć to na uwadze i dowiedzieć się więcej na temat podejrzanych praktyk gromadzenia informacji. Uniknij niechcianego śledzenia lub szpiegowania cię przez rząd, stając się całkowicie anonimowym w Internecie.

Możesz wybrać różne lokalizacje, gdy jesteś online i uzyskać dostęp do dowolnych materiałów bez szczególnych ograniczeń dotyczących treści. Korzystając z Private Internet Access VPN, możesz z łatwością cieszyć się połączeniem internetowym bez żadnego ryzyka bycia zhakowanym.

Kontroluj informacje, do których dostęp może uzyskać rząd i dowolna inna niepożądana strona i surfuj po Internecie unikając bycia szpiegowanym. Nawet jeśli nie bierzesz udziału w nielegalnych działaniach lub gdy ufasz swojej selekcji usług i platform, zachowaj podejrzliwość dla swojego własnego bezpieczeństwa i podejmij środki ostrożności, korzystając z usługi VPN.

Kopie zapasowe plików do późniejszego wykorzystania w przypadku ataku malware

Problemy z oprogramowaniem spowodowane przez malware lub bezpośrednia utrata danych w wyniku ich zaszyfrowania może prowadzić do problemów z twoim urządzeniem lub do jego trwałego uszkodzenia. Kiedy posiadasz odpowiednie, aktualne kopie zapasowe, możesz z łatwością odzyskać dane po takim incydencie i wrócić do pracy.

Bardzo ważne jest, aby aktualizować kopie zapasowe po wszelkich zmianach na urządzeniu, byś mógł powrócić do tego nad czym aktualnie pracowałeś, gdy malware wprowadziło jakieś zmiany lub gdy problemy z urządzeniem spowodowały uszkodzenie danych lub wpłynęły negatywnie na wydajność. 

Posiadając poprzednią wersję każdego ważnego dokumentu lub projektu, możesz oszczędzić sobie frustracji i załamania. Jest to przydatne, gdy niespodziewanie pojawi się malware. W celu przywrócenia systemu, skorzystaj z Data Recovery Pro.

O autorze
Olivia Morelli
Olivia Morelli

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach