Usuń wirusa .aesir (Poradnik usuwania)

Instrukcja usuwania wirusa .aesir

Czym jest Wirus dodajacy rozszerzenie .aesir?

Wirus dodajacy rozszerzenie .Aesir moze byc czescia rodziny wirusa Locky

Wyglada na to ze autorzy aplikacji wirusa Locky stworzyli nowy program o nazwie Norse. Najnowsze oprogramowanie jest w stanie dodawac do zaszyfrowanych plikow rozszerzenie .Aesir. W nawiazaniu do mitologii zwiazanej z wirusem Norse, Aesir jest jednym z bogów panteonie, innymi przykladami aplikacji zwiazanymi z mitologia są: Thor, Odin, Loki (Locky), a takze Heimdall. Nowy wirus atakuje 456roznego rodzaju typow plikow i uzywa kombinacji AES-1024 oraz RSA-2048 celem sprawienia ze pliki uzytkownika beda calkowicie bezuzyteczne. Tego typu oprogramowanie zostalo ulepszone ostatnimi czasy przez wysoko wykwalifikowanych programistow ktorzy wiedza jak dzialac z programami aby osiagnac swoj cel w postaci zainfekowania jak najwiekszej ilosci komputerow. Co wiecej jesli chodzi o tego wirusa Aesir to korzysta on z innego serwera C2 (89.108.73.124/information.cgi, 185.75.46.73/information.cgi, lub 91.211.119.98/information.cgi) i pozostawia w systemie rozne notki w postaci plikow _[set of chars]-INSTRUCTION.html. Kiedy twoje dane zostana zaszyfrowane wirus stara sie zmienic oryginalna nazwe pliku i zastepuja ja swoja, pozostawiajac do tego plik z rozszerzeniem .html (notka odnosnie oplat) i nastepnie zapisuje kopie tego pliku w niemalze kazdym folderze, w tym takze na pulpicie celem sprawnego przekazania informacji dotyczacych zaszyfrowania plikow. Notka najczesciej uruchamia sie wraz z systemem i wyswietla komunikat dotyczacy umieszczenia naprawde waznych informacji ” “! ! ! IMPORTANT INFORMATION ! ! !” co prowadzi do linku w serwisie wikipedia dotyczacym szyfrowania sposobem RSA czy tez AES, dodatkowo program pragnie przeniesc cie na strone w przegladarce Tor abys mial mozliwosc zaplacenia, w pliku html znajdziesz takze informacje dotyczace tego w jaki sposob dostac sie do przegladarki i jak ja pobrac na swoj komputer. Na koncu warto dodac ze wirus Aesir moze zastapic ikony na twoim pulpicie czarnym obrazem celem zwrocenia twojej uwagi na koniecznosci zaplacenia za ich odszyfrowanie.

Wirus .Aesir moze szyfrowac twoje pliki z pomoca niezawodnego systemu szyfrowania, jak tylko pliki zostana zaszyfrowane jednoczesnie stracisz je na zawsze. Kryminalisci pracujacy nad tym projektem pragna aby ofiary zaplacily grzywne celem otrzymania kodu opartego na tajnym sposobie szyfrowania, ktory ich zdaniem jest jedynym lekarstwem na odzyskanie swoich plikow. Nie ma zadnego innego sposoby na otrzymanie tego kody bez pomocy cyber przestepcow, jestesmy pewni ze nie masz szans jesli chodzi o negocjacje z przestepcami. Prosza o zaplate pieniedzy w walucie bitcoin a nastepnie prosza o przeslanie ich celem wyposazenia cie w aplikacje Locky decryptor. Zamiast wydawac twoje ciezko zarobione pieniadze i rozdawac je cyber przestepcom lepiej zastanow sie czy jest to tego warte. Powinienes wziac pod uwage ze okolo 20% ofiar zlosliwego oprogramowania ktorzy zaplacili za tego typu grzywne nigdy nie odzyskalo swoich plikow, cyber przestepcy nigdy nie wyslali im narzedzia do odszyfrowania swoich programow. Powinienes zrozumiec ze oszusci pragna cie tylko wystraszyc i chodzi im tylko o twoje pieniadze a nie poczucie bezpieczenstwa. Dlatego tez powinienes trzymac pieniadze z dala od ludzi powiazanych z wirusem .Aesir.

Metody dystrybucji

Nasze badania pokazuja ze rozszerzenie .Aesir jest obecnie rozpowszechniane z pomoca nowej taktyki. Ostatnio odkrylismy ze Nemucod Trojan jest rozpowszechniany w kampaniach marketingowych ktore moga dostarczac zlosliwe zdjecia do swoich ofiar. Zainfekowana wiadomosc zawiera zlaaczniki nazwane Photo_[4 random numbers].svg co bardziej doswiadczeni uzytkownicy komputerow sa w stanie szybko zauwazyc ze rozszerzenie pliku rozni sie od standardowego formatu takiego jak jpg, jpeg czy tez png i moze lepiej trzymac sie od niego z daleka. SVG jest rozszerzeniem opartym na formacie XML ktory jest w zdolny przenosic dane zawarte w kodzie JavaScript. Jak tylko ofiara raz kliknie na taki plik to zostaje przekierowana na strone pfiszingowa ktora wyglada podobnie do strony Youtube. Tutaj przestepcy prosza cie o zainstalowanie rozszerzenia celem poprawnego otwarcia tego typu pliku, technika ta mana celu zmuszenie uzytkownika do zainstlaowania zlosliwego oprogramowania. Jak tylko ofiara zainstaluje to rozszerzenie wirus otrzymuje dostep do twojego konta w portalu spolecznosciowym Facebook i wykorzystuje wspolprace z rozszerzeniem Aesir do wysylania wiadomosci dotyczacych najnowszychc wersji wirusa Locky ktore sa udostepniane znajomym ofiary. W tym samym czasie zlosliwe rozszerzenie moze instalowac Nemucod, ktory to pozniej pobiera i otwiera oprogramowanie Aesir.

Oczywiscie mala grupa oszustow ciagle stara sie rozpowszechniac program Locky poprzez roznego rodzaju kampanie spam i w tym przypadku wysylaja list elektroniczny brzmiacy tak: „Your Amazon.com order has dispatched #[random numbers]”. Najczeesciej tego typu wiadomosci pochodza z adresu auto-shipping4@amazon.com lub auto-shipping5@amazon.com. List posiada załącznik email ktorego nie powinienes otwierac pod zadnym pozorem. Zawiera on dane ktore moga zabrac wszelkie twoje personalne dane.

W jaki sposób usunąć rozszerzenie .Aesir i przywrocic zaszyfrowane pliki?

Wirus .Aesir nie jest jednym z tych programow malware ktore sa tworzone przez amatorow. Jego tworcy dokladnie wiedza jaki efekt chca osiagnac i co musza zrobic aby zyskac jak najwiecej pieniedzy. Sugerujemy ci jak najszybsze usuniecie oprogramowania .Aesir z twojego komputera wraz z programem Nemucod i innym oprogramowaniem ktore moze atakowac twoj komputer. Do tego celu mozesz wykorzystac oprogramowanie FortectIntego. Po prostu wlacz komputer w trybie awaryjnym ze wzgledu na to ze zlosliwy program moze blokowac dzialanie oprogramowania antyszpiegujacego tak abys nie mogl z niego skorzystac w walce z tym wirusem.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa .aesir

Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Ważne! →
Przewodnik ręcznego usuwania może być zbyt skomplikowany dla zwykłych użytkowników komputerów. Przeprowadzenie go w sposób prawidłowy wymaga zaawansowanej wiedzy z zakresu informatyki (jeśli ważne pliki systemowe zostaną usunięte lub uszkodzone, może to skutkować uszkodzeniem całego systemu Windows) i może zająć wiele godzin. Dlatego też zdecydowanie zalecamy skorzystanie z automatycznej metody przedstawionej wyżej. 

Krok 1. Przejdź do trybu awaryjnego z obsługą sieci 

Ręczne usuwanie malware powinno być wykonywane w Trybie awaryjnym. 

Windows 7 / Vista / XP

 1. Kliknij Start > Zamknij > Uruchom ponownie > OK.
 2. Kiedy twój komputer stanie się aktywny, zacznij naciskać przycisk F8 (jeśli to nie zadziała, spróbuj F2, F12, Del, itp. – wszystko zależy od modelu płyty głównej) wiele razy, aż zobaczysz okno Zaawansowane opcje rozruchu.
 3. Wybierz z listy opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Windows 10 / Windows 8

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start i wybierz Ustawienia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Przewiń w dół i wybierz Aktualizacja i zabezpieczenia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Wybierz Odzyskiwanie po lewej stronie okna. 
 4. Teraz przewiń w dół i znajdź sekcję Zaawansowane uruchamianie.
 5. Kliknij Uruchom ponownie teraz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Wybierz Rozwiązywanie problemów. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 7. Idź do Zaawansowanych opcji. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 8. Wybierz Ustawienia uruchamiania. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 9. Naciśnij Uruchom ponownie.
 10. teraz wciśnij 5 lub kliknij 5) Włącz tryb awaryjny z obsługą sieci. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 2. Zamknij podejrzane procesy

Menedżer zadań systemu Windows to przydatne narzędzie, które wyświetla wszystkie procesy działające w tle. Jeśli malware uruchomiło proces, to musisz go zamknąć: 

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań. 
 2. Kliknij Więcej szczegółów.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Przewiń w dół do sekcji Procesy w tle i wyszukaj wszystko, co wygląda podejrzanie. 
 4. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Otwórz lokalizację pliku.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Wróć do procesu, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy i wybierz Zakończ proces.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Usuń zawartość złośliwego folderu.

Krok 3. Sprawdź Uruchamianie

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań systemu Windows. 
 2. Idź do karty Uruchamianie
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy na podejrzany program i wybierz Wyłącz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 4. Usuń pliki wirusów

Pliki powiązane z malware można znaleźć w różnych miejscach na komputerze. Oto instrukcje, które pomogą ci je znaleźć: 

 1. Wpisz Czyszczenie dysku w wyszukiwarce Windows i naciśnij Enter.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Wybierz dysk, który chcesz wyczyścić (C: to domyślny dysk główny i prawdopodobnie jest on tym, który zawiera złośliwe pliki).
 3. Przewiń w dół przez listę Pliki do usunięcia i wybierz następujące:

  Tymczasowe pliki internetowe
  Pliki do pobrania
  Kosz
  Pliki tymczasowe 

 4. Wybierz Wyczyść pliki systemowe.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Możesz także poszukać innych złośliwych plików ukrytych w następujących folderach (wpisz te wpisy w wyszukiwaniu Windows i wciśnij Enter):

  %AppData%
  %LocalAppData%
  %ProgramData%
  %WinDir%

Po zakończeniu, uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. 

Usuń .aesir korzystająć z System Restore

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Command Prompt
  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Command Prompt w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Przywróć ustawienia fabryczne i pliki systemowe
  1. Jak tylko zobaczysz okno Command Prompt, wpisz cd restore i wybierz Enter Wpisz 'cd restore' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  2. Teraz wybierz rstrui.exe a nastepnie kliknij Enter jeszcze raz. Wpisz 'rstrui.exe' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  3. Kiedy pokaże ci się nowe okno wybierz Next a nastepnie wybierz punkt przywracania systemu, który wypada przed zainstalowaniem .aesir. Zaraz po tym wybierz $3$s. Kiedy pojawi się okno 'System Restore' wybierz 'Next'. Wybierz punkt przywracania systemu i wybierz 'Next'
  4. Teraz wybierz Yes aby rozpocząć przywracanie systemu Kliknij 'Yes' i rozpocznij przywracanie systemu.
  Jak tylko przywrócisz system do poprzednich ustawien, pobierz na swoj komputer program FortectIntego i z jego pomoca dokonaj skanowania swojego systemu, upewnij się że udało ci sie usunąć oprogramowanie .aesir

Bonus: przywróć swoje dane

Poradnik zaprezentowany powyżej powinien pomóc ci w usunieciu oprogramwania .aesir z twojego komputera. Celem przywrócenia zaszyfrowanych danych prosze skorzystaj z dokladnego poradnika przygotowanego przez naszych ekspertow do spraw bezpieczenstwa usunwirusa.pl

Mowiac o antidotum na dzialanie oprogramowania Locky nasi eksperci w dziedzinie analiz oprogramowania malware pozostaja cicho dlatego ze zespol Locky niestety nie ma slabych punktow w swoim kodzie, co oznacza ze nic nie ulatwia naszym ekspertom walki z tego typu zagrozeniem i nic nie pozwala na stworzenie efektywnego narzedzia do deszyfrowania takich aplikacji. Dlatego tez jedynym sposobem na odzyskanie twoich plikow jest okresowe wykonanie kopii zapasowych w twoim systemie.

Jezeli twoje pliki zostaly zaszyfrowane przez .aesir mozesz skorzystac z podanych metod aby je przywrocic

Korzystanie z Data Recovery Pro

Jezeli sadzisz ze jestes w stanie odzyskac swoje pliki po usunieciu wirusa Locky to nie do konca moze byc to prawda, nie zawsze jest mozliwe odzyskanie wszystkich plikow. Wysoko polecamy ci wykonywanie biezacych kopii zapasowych abys mial zrodlo ktore mozesz wykorystac w przypadku ataku przez wirusa ktory zaszyfruje twoje dane.

 • Pobierz Data Recovery Pro;
 • Zapoznaj się z nastepującymi krokami Data Recovery a nastepnie zainstaluj program na swoim komputerze.
 • Uruchom go a nastepnie przeskanuj swoj zaszyfrowany komputer w poszukiwaniu .aesir.
 • Przywróć je

Na końcu powinienes dodatkowo pomyśleć o ochronie swojego komputera przed oprogramowaniem ransomware. Aby chronić swój komputer przed .aesir i innym szkodliwym oprogramowaniem polecamy skorzystanie ze sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego takiego jak FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes

Polecane dla ciebie:

Nie pozwól, by rząd cię szpiegował

Rząd ma wiele problemów w związku ze śledzeniem danych użytkowników i szpiegowaniem obywateli, więc powinieneś mieć to na uwadze i dowiedzieć się więcej na temat podejrzanych praktyk gromadzenia informacji. Uniknij niechcianego śledzenia lub szpiegowania cię przez rząd, stając się całkowicie anonimowym w Internecie.

Możesz wybrać różne lokalizacje, gdy jesteś online i uzyskać dostęp do dowolnych materiałów bez szczególnych ograniczeń dotyczących treści. Korzystając z Private Internet Access VPN, możesz z łatwością cieszyć się połączeniem internetowym bez żadnego ryzyka bycia zhakowanym.

Kontroluj informacje, do których dostęp może uzyskać rząd i dowolna inna niepożądana strona i surfuj po Internecie unikając bycia szpiegowanym. Nawet jeśli nie bierzesz udziału w nielegalnych działaniach lub gdy ufasz swojej selekcji usług i platform, zachowaj podejrzliwość dla swojego własnego bezpieczeństwa i podejmij środki ostrożności, korzystając z usługi VPN.

Kopie zapasowe plików do późniejszego wykorzystania w przypadku ataku malware

Problemy z oprogramowaniem spowodowane przez malware lub bezpośrednia utrata danych w wyniku ich zaszyfrowania może prowadzić do problemów z twoim urządzeniem lub do jego trwałego uszkodzenia. Kiedy posiadasz odpowiednie, aktualne kopie zapasowe, możesz z łatwością odzyskać dane po takim incydencie i wrócić do pracy.

Bardzo ważne jest, aby aktualizować kopie zapasowe po wszelkich zmianach na urządzeniu, byś mógł powrócić do tego nad czym aktualnie pracowałeś, gdy malware wprowadziło jakieś zmiany lub gdy problemy z urządzeniem spowodowały uszkodzenie danych lub wpłynęły negatywnie na wydajność. 

Posiadając poprzednią wersję każdego ważnego dokumentu lub projektu, możesz oszczędzić sobie frustracji i załamania. Jest to przydatne, gdy niespodziewanie pojawi się malware. W celu przywrócenia systemu, skorzystaj z Data Recovery Pro.

O autorze
Olivia Morelli
Olivia Morelli

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach