Usuń wirusa Crypz (Poprawione instrukcje)

Instrukcja usuwania wirusa Crypz

Czym jest Wirus Crypz?

Wirus Crypz i najwazniejsze informacje na jego temat:

Wirus Crypz jest nowa wersje zaaktualizowanego wirusa CryptXXX. Wirus zasluzyl na swoje nazwe dzieki rozszerzeniu .crypz ktore zostaje dolaczone do zainfekowanych plikow. Najczesciej, w przypadku wiekszosci wirusow ransomware pliki na zaszyfrowanym komputerze zostaja zaszyfrowane korzystajac z kodu RSA4096, niestety narzedzie znalazlo sie w rekach cyber przestepcow. Hakerzy moga obiecywac dostep do tego klucza za okreslona sume pieniedzy. Jezeli chodzi o wirusa Crypz to najczesciej jego autorzy zadaja okolo 1.2 bitcoina, co przeklada sie na sume okolo 500 dolarów wzamian za odszyfrowanie plikow. W praktyce wyglada to nieco inaczej. Przestepcy moga zachecic cie do zaplaty za niedzialajacy program do deszyfrowania plikow. Oprocz tego warto dodac ze grzywna powinna zostac zaplacona poprzez siec TOR gdzie mozesz dosc latwo wyeksponowac sie na dzialanie infekcji malware. Mocni sugerujemy wstrzymanie sie przed placeniem tego typu oplat ze wzgledu na to ze tylko wspiera to tylko cyber przestepcow i ich sposoby rozpowszzechniania wirusow. Oprocz tego udalo sie nam ustalic ze program jest w stanie deszfrywac pliki za darmo, wszystko co musisz zrobic to wpisac swoje ID na stronie z platnosciami. Uwazaj poniewaz hakerzy moga to naprawic w kazdej chwili, warto podkreslic raz jeszcze ze nie powinienes placic i powinienes czym predzej usunac oprogramowanie Crypz.

Nowa wersja tego oprogramowania nie zmienia tak po prostu rozszerzen plikow i nie szyfruje ich. Wirus rozpowszechnia sie teraz z oprogramowanie StillerX ktore moze zainfekowac twoje przegladarki. StillerX moze wydobyc informacje odnosnie twojego loginu a takze wydobyc jego hasla. Zaraz po tym jak twoj komputer zostanie zainfekowany wirus pozostawia w nim plik .html z losowa nazwa, dodatkowo pozstawia plik do przeczytania w zakresie informacji o przywroceniu plikow a takze link do strony gdzie mozna dokonac zaplaty. Kopia tego dokumentu moze rozpowszechniac sie jako twoja nowa tapeta. Oplata powinna zostac uiszczona w przeciagu tygodnia, jezeli nie spelnisz warunkow stawianych przez wirusa to suma ulega podwojeniu. Na szczescie przestepcy nie strasza usunieciem klucza. Uzytkownicy caly czas maja szanse na samodzielnie zdeszyfrowanie plikow po usunieciu oprogramowania Crypz. Z pewnoscia mozesz tutaj liczyc na pomoc oprogramowania PhotoRec, R-Studio lub tez Kaspersky virus-fighting utilities

Ochrona przeciwko oprogramowaniu ransomware: co powinienes robic, a czego lepiej unikac

Jezeli nie jestes pewny czy twoj komputer mogl zostac zaatkaowany przez cyber ataki to wazne jest aby pozostac na bacznosci i strzec sie zlego oprogramowania. Mimo tego ze istnieja programy ktore w sposob automatyczny moga usunac tego typu zagrozenie to nie zawsze daja 100% gwarancji na powodzenie. Wazne jest abys wyposazyc swoj system w skuteczne narzedzia do walki z tego typu zagrozeniami. Co wiecej kiedy juz wirusy przedostana sie na twoj komputer to dosc czesto zmieniaja oblicze twojego komputera. Twoje pliki moga zostac zmienione. Jako ze nie zawsze mozna ufac automatycznym aplikacjom to jedyna opcja jest tworzenie kopii swoich danych. Chcielibysmy ci przypomniec ze tworzenie tego typu kopii zapasowych jest bardzo wazne i nie podlega dyskusji. Powinienes pamietac zeby kopia plikow nie byla podlaczona do twojego komputera. W przeciwnym razie mozesz stracic takze dane zgromadzone na dysku zewnetrznym.

Co powinienes wiedziec na temat usuwania Crypz:

Jezeli juz twoj komputer zostanie zainfekowany i stracisz dostep do swoich plikow to mozesz dosc latwo wpasc w panike. Jednakze jezeli podejdziesz z odpowiednia doza ostroznosci do usuwania oprogramowania Crypz to ciagle masz szanse na odzyskanie swoich plikow. Nie polecamy ci brania spraw we wlasne rece poniewaz mozesz nawet nieswiadomie wyrzadzic szkode swojemu komputerowi. Duzo bezpieczniej jest zaufac powaznym programom antyszpiegujacym. Jezeli oprogramowanie nie zdola usunac oprogramowania Crypz z zainfekowanego komputera to nie poddawaj sie tylko przejdz do instrukcji na koncu tego artykulu. Tego typu kroki pozwola ci sprawdzic jaki wplyw wywiera wirus na twoj komputer.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa Crypz

Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Ważne! →
Przewodnik ręcznego usuwania może być zbyt skomplikowany dla zwykłych użytkowników komputerów. Przeprowadzenie go w sposób prawidłowy wymaga zaawansowanej wiedzy z zakresu informatyki (jeśli ważne pliki systemowe zostaną usunięte lub uszkodzone, może to skutkować uszkodzeniem całego systemu Windows) i może zająć wiele godzin. Dlatego też zdecydowanie zalecamy skorzystanie z automatycznej metody przedstawionej wyżej. 

Krok 1. Przejdź do trybu awaryjnego z obsługą sieci 

Ręczne usuwanie malware powinno być wykonywane w Trybie awaryjnym. 

Windows 7 / Vista / XP

 1. Kliknij Start > Zamknij > Uruchom ponownie > OK.
 2. Kiedy twój komputer stanie się aktywny, zacznij naciskać przycisk F8 (jeśli to nie zadziała, spróbuj F2, F12, Del, itp. – wszystko zależy od modelu płyty głównej) wiele razy, aż zobaczysz okno Zaawansowane opcje rozruchu.
 3. Wybierz z listy opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Windows 10 / Windows 8

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start i wybierz Ustawienia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Przewiń w dół i wybierz Aktualizacja i zabezpieczenia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Wybierz Odzyskiwanie po lewej stronie okna. 
 4. Teraz przewiń w dół i znajdź sekcję Zaawansowane uruchamianie.
 5. Kliknij Uruchom ponownie teraz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Wybierz Rozwiązywanie problemów. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 7. Idź do Zaawansowanych opcji. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 8. Wybierz Ustawienia uruchamiania. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 9. Naciśnij Uruchom ponownie.
 10. teraz wciśnij 5 lub kliknij 5) Włącz tryb awaryjny z obsługą sieci. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 2. Zamknij podejrzane procesy

Menedżer zadań systemu Windows to przydatne narzędzie, które wyświetla wszystkie procesy działające w tle. Jeśli malware uruchomiło proces, to musisz go zamknąć: 

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań. 
 2. Kliknij Więcej szczegółów.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Przewiń w dół do sekcji Procesy w tle i wyszukaj wszystko, co wygląda podejrzanie. 
 4. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Otwórz lokalizację pliku.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Wróć do procesu, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy i wybierz Zakończ proces.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Usuń zawartość złośliwego folderu.

Krok 3. Sprawdź Uruchamianie

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań systemu Windows. 
 2. Idź do karty Uruchamianie
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy na podejrzany program i wybierz Wyłącz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 4. Usuń pliki wirusów

Pliki powiązane z malware można znaleźć w różnych miejscach na komputerze. Oto instrukcje, które pomogą ci je znaleźć: 

 1. Wpisz Czyszczenie dysku w wyszukiwarce Windows i naciśnij Enter.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Wybierz dysk, który chcesz wyczyścić (C: to domyślny dysk główny i prawdopodobnie jest on tym, który zawiera złośliwe pliki).
 3. Przewiń w dół przez listę Pliki do usunięcia i wybierz następujące:

  Tymczasowe pliki internetowe
  Pliki do pobrania
  Kosz
  Pliki tymczasowe 

 4. Wybierz Wyczyść pliki systemowe.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Możesz także poszukać innych złośliwych plików ukrytych w następujących folderach (wpisz te wpisy w wyszukiwaniu Windows i wciśnij Enter):

  %AppData%
  %LocalAppData%
  %ProgramData%
  %WinDir%

Po zakończeniu, uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. 

Usuń Crypz korzystająć z System Restore

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Command Prompt
  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Command Prompt w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Przywróć ustawienia fabryczne i pliki systemowe
  1. Jak tylko zobaczysz okno Command Prompt, wpisz cd restore i wybierz Enter Wpisz 'cd restore' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  2. Teraz wybierz rstrui.exe a nastepnie kliknij Enter jeszcze raz. Wpisz 'rstrui.exe' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  3. Kiedy pokaże ci się nowe okno wybierz Next a nastepnie wybierz punkt przywracania systemu, który wypada przed zainstalowaniem Crypz. Zaraz po tym wybierz $3$s. Kiedy pojawi się okno 'System Restore' wybierz 'Next'. Wybierz punkt przywracania systemu i wybierz 'Next'
  4. Teraz wybierz Yes aby rozpocząć przywracanie systemu Kliknij 'Yes' i rozpocznij przywracanie systemu.
  Jak tylko przywrócisz system do poprzednich ustawien, pobierz na swoj komputer program FortectIntego i z jego pomoca dokonaj skanowania swojego systemu, upewnij się że udało ci sie usunąć oprogramowanie Crypz

Na końcu powinienes dodatkowo pomyśleć o ochronie swojego komputera przed oprogramowaniem ransomware. Aby chronić swój komputer przed Crypz i innym szkodliwym oprogramowaniem polecamy skorzystanie ze sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego takiego jak FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes

Polecane dla ciebie:

Nie pozwól, by rząd cię szpiegował

Rząd ma wiele problemów w związku ze śledzeniem danych użytkowników i szpiegowaniem obywateli, więc powinieneś mieć to na uwadze i dowiedzieć się więcej na temat podejrzanych praktyk gromadzenia informacji. Uniknij niechcianego śledzenia lub szpiegowania cię przez rząd, stając się całkowicie anonimowym w Internecie.

Możesz wybrać różne lokalizacje, gdy jesteś online i uzyskać dostęp do dowolnych materiałów bez szczególnych ograniczeń dotyczących treści. Korzystając z Private Internet Access VPN, możesz z łatwością cieszyć się połączeniem internetowym bez żadnego ryzyka bycia zhakowanym.

Kontroluj informacje, do których dostęp może uzyskać rząd i dowolna inna niepożądana strona i surfuj po Internecie unikając bycia szpiegowanym. Nawet jeśli nie bierzesz udziału w nielegalnych działaniach lub gdy ufasz swojej selekcji usług i platform, zachowaj podejrzliwość dla swojego własnego bezpieczeństwa i podejmij środki ostrożności, korzystając z usługi VPN.

Kopie zapasowe plików do późniejszego wykorzystania w przypadku ataku malware

Problemy z oprogramowaniem spowodowane przez malware lub bezpośrednia utrata danych w wyniku ich zaszyfrowania może prowadzić do problemów z twoim urządzeniem lub do jego trwałego uszkodzenia. Kiedy posiadasz odpowiednie, aktualne kopie zapasowe, możesz z łatwością odzyskać dane po takim incydencie i wrócić do pracy.

Bardzo ważne jest, aby aktualizować kopie zapasowe po wszelkich zmianach na urządzeniu, byś mógł powrócić do tego nad czym aktualnie pracowałeś, gdy malware wprowadziło jakieś zmiany lub gdy problemy z urządzeniem spowodowały uszkodzenie danych lub wpłynęły negatywnie na wydajność. 

Posiadając poprzednią wersję każdego ważnego dokumentu lub projektu, możesz oszczędzić sobie frustracji i załamania. Jest to przydatne, gdy niespodziewanie pojawi się malware. W celu przywrócenia systemu, skorzystaj z Data Recovery Pro.

O autorze
Jake Doevan
Jake Doevan - Życie jest za krótkie na walke z wirusami komputerowymi

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach