Usuń wirusa CCleaner 5.33 (Poradnik usuwania) - Poradnik usuwania wirusa

Instrukcja usuwania wirusa CCleaner 5.33

Czym jest Wirus CCleaner 5.33?

Shakowana wersja CCleanera v5.33 wprowadza malware do ponad 2 milionów użytkowników

Wirus CCleaner 5.33

Nazwa CCleaner określa shakowaną wersję 5.3 znanego na całym świecie programu anty-malware CCleaner. Korzystając z ataku typu APT, złoczyńcy zdołali zaatakować sieć dystrybucyjną i dostarczyć malware pod przykrywką certyfikowanego CCleanera w wersji 5.33.

Sam malware, który otrzymał nazwę Floxif Trojan, zdołał zwieść ponad 2 miliony użytkowników, którzy pobrali CCleanera 5.33 oraz CCleaner Cloud 1.07.3191. Atak rozpoczął się 15 sierpnia i trwał do 15 września 2017 roku, kiedy eksperci zdołali poradzić sobie z problemem.

Aktualizacja z 28 września 2017. Mimo, że Avast (obecny właściciel narzędzia stworzonego przez Piriform) ogłosił o rozwiązaniu problemu z malwarem, wiele wskazuje na to że cyberprzestępcy kontynuują atak. Pierwszy etap ataku wirusa CCleanera wywołał podejrzenia, że ostatecznym celem ataku są zwykli użytkownicy. Floxif, zachowujący się jak typowy wirus backdoorowy, został stworzony w celu zbierania informacji o ofiarach i wysyłni tych informacji na zdalny serwer.

Przeciążenie serwera spowodowało awarię bazy danych. To pozwoliło malware'owi na jej przebudowanie i uruchomienie drugiej fazy ataku. Odkryto wtedy, że zwykli użytkownicy byli tylko pośrednim celem – głównym są większe firmy: Microsoft, Sony, Samsung, Cisco, VMware, D-Link, Linksys, HTC.

Ostatnia analiza odkryła, że ponad 700 000 komputerów oraz 20 spółek zostało zainfekowanych w ciągu zaledwie 4 dni. Firmy telekomunikacyjne oraz sieci społecznościowe są wśród najmocniej atakowanych celów. Firmy w Japonii i Tajwanie już raportują o maksymalnej liczbie zainfekowanych komputerów – odpowiednio 10 i 13.

Główne fakty o malware Piriform (Floxif):

 • Floxif CCleaner Trojan został dołączony d 32-bitowych wersji CCleaner 5.33.6162 oraz CCleaner Cloud 1.07.3191. Atakujący dołączyi złośliwy kod do głównego pliku wykonywalnego programu, CCleaner.exe.
 • Złośliwa wersja była publicznie dostępna do pobrania pomiędzy 15 sierpnia i 15 września 2017 roku. Firma posiadająca prawa do aplikacji poinformowała o 2,27 milionach ludzi, którzy zainstalowali i korzystali z zainfekowanej wersji narzędzia.
 • Przejęta wersja instalowała tylną furtkę w komputerach ofiar, która była w stanie wysyłać określone dane do serwera C&C.
 • Zainfekowani użytkownicy powinni jak najszybciej zaktualizować program do wersji 5.34 i zmienić hasła oraz inne dane, do których przestępcy mogli mieć dostęp.
 • Dwa adresy IP – 216.126.225.163 oraz 216.126.225.148 – są powiązane z hakerami.

Badacze sugerują, że aktualizacja może być niewystarczająca, jako że kryminaliści załączyli wcześniej nieodkrytą wiadomość. Ofiarom poleca się przywrócenie komputerów z pomoca kopii zapasowych, by całkowicie pozbyć się malware.

Spreparoowana wersja CCleanera – wersja 5.33 – załączyła złośliwą zawartść zawierającą lgorytm Generacji Domeny (DGA) oraz zdolność komunikacji z serwerem Zarządzania i Kontroli (C&C). Wirus korzystał z tego połączenia, by przesyłać wszelkie rodzaje danych z komputera. Wliczając w to m.in.:

 • Nazwę komputera;
 • Listę zainstalowanych programów;
 • Listę kart sieciowych;
 • Unikalne identyfikatory;
 • Listę aktywnych procesów.

By ochronić Twój komputer i usunąć wirusa z CCleanera, musisz zaktualizować ten program do wersji 5.34 NATYCHMIAST. Wpływ tego malware jest spory – biorąc jednak pod uwagę, że programy potrafią być pobierane 2 miliardy razy w miesiącu, sytuacja mogła być dużo gorsza.

Malware CCleaner 5.33Floxif to nazwa malware'a znalezionego w wersji 5.33 popularnego CCleanera.

Poza tym, przejęta wersja mogła sprowadzić więcej malware na Twój komputer (co mogła uczynić zgodnie z raportami). Zalecamy więc skan komputera oprogramowaniem anty-malware, by usunąć resztki trojana Floxif i inne niebezpieczne programy. FortectIntego lub Malwarebytes pomogą Ci przyspieszyć ten proces..

CCleanerowy malware rozpoczyna drugą fazę

Badacze z Talos Intelligence raportują o drugiej fali wirusa CCleaner, wycelowanej w ogranizoną liczbę zaawansowanych technologicznie firm, bazując na ich domenach. Przestępcy próbowali przejąć sprzęt jednego z największych przedsiębiortw, wliczając w to:

Akamai, Intel, Microsoft, Google, Samsung, Sony, VMware, HTC, Linksys, D-Link, Cisco.

Druga fala rozpoczęła się z instalatorem znanym jako GeeSetup_x86.dll. Po aktywacji ten sprawdza wersję systemu i umieszcza w nim odpowiedni plik z trojanem. W wypadku 32-bitowej edycji jest to TSMSISrv.dll, dla 64-bitowej zaś EFACli64.dll. Wygląda na to, że złośliwi twórcy szukają możliwości na kradzież własności intelektualnej od wyżej wspomnianych spółek.

Roznoszenie się trojana-bramki tylnej

Jak już wcześniej mówiliśmy, oryginalne pliki CCleaner zostały przejęte podczas cyberataku – znaczy to, że malware był dostępny dla każdego, kto pobierał programy ze strony Piriformu.

Zaktualizowana wersja została wydana 15 sierpnia 2017 roku – była to data, kiedy użytkownicy zaczęli nieświadomie pobierać zainfekowaną wersję na swoje komputery.

Zondervirus.nl ostrzega, że to samo mogło się przydarzyć każdemu, kto instalował oprogramowanie optymalizacyjne między 15 sierpnia i 15 września 2017 roku.

Czy CCleaner jest bezpieczny?

Zwróć uwagę na to, że CCleaner wydany przez Piriform sam w sobie NIE jest wirusem. To naprawdę cudowne narzędzie, z którego warto korzystać. Jednakże, hakerzy skorzystali z niedozwolonych metod, by włamać się na serwery producentów i wprowadzić do ich oprogramowania złośliwe skrypty.

Od razu po wykryciu wirusa w CCleanerze przez ekspertów, Avast wydał oficjalne oświadczenie nalegające na aktualizację do wersji 5.34 przez użytkowników i firmy. Wciąż jednak nie ma informacji na temat, jak przestępcy dali radę kontynuować atak.

By mie pewność, że twój komputer jest bezpieczny od malware, odinstaluja progra, przeskanuj system z pomocą Malwarebytes lub podobnej aplikacji i zainstaluj CCleanera w wersji 5.34. Przedyskutujmy teraz opcje na temat, jak usunąć malware z CCleanera.

Przeprowadź usuwanie wirusa CCleaner 5.33

Specjaliści sugerują, że sama aktualizacja CCleeanera do wersji 5.34 może nie wystarczyć. Ze względu na to, że została odkryta druga faza ataku, zalecamy gruntowne czyszczenie komputera.

Z tego powody proponujemy przywrócić komputer z kopii zapasowej (stworzonej przed instalacją malware) oraz sprawdzenie komputera programem anty-malware. Możesz znaleźć poradniki na ten temat poniżej.

Po ukończeniu usuwania CCleanera, ochroń konta do których miałeś dostęp, gdy złośliwa aktualizacja działała na komputerze. Zalecamy zmienić hasła z pomocą sprzętu, który nie został zainfekowany – np. z telefonu.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa CCleaner 5.33

Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Ważne! →
Przewodnik ręcznego usuwania może być zbyt skomplikowany dla zwykłych użytkowników komputerów. Przeprowadzenie go w sposób prawidłowy wymaga zaawansowanej wiedzy z zakresu informatyki (jeśli ważne pliki systemowe zostaną usunięte lub uszkodzone, może to skutkować uszkodzeniem całego systemu Windows) i może zająć wiele godzin. Dlatego też zdecydowanie zalecamy skorzystanie z automatycznej metody przedstawionej wyżej. 

Krok 1. Przejdź do trybu awaryjnego z obsługą sieci 

Ręczne usuwanie malware powinno być wykonywane w Trybie awaryjnym. 

Windows 7 / Vista / XP

 1. Kliknij Start > Zamknij > Uruchom ponownie > OK.
 2. Kiedy twój komputer stanie się aktywny, zacznij naciskać przycisk F8 (jeśli to nie zadziała, spróbuj F2, F12, Del, itp. – wszystko zależy od modelu płyty głównej) wiele razy, aż zobaczysz okno Zaawansowane opcje rozruchu.
 3. Wybierz z listy opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Windows 10 / Windows 8

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start i wybierz Ustawienia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Przewiń w dół i wybierz Aktualizacja i zabezpieczenia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Wybierz Odzyskiwanie po lewej stronie okna. 
 4. Teraz przewiń w dół i znajdź sekcję Zaawansowane uruchamianie.
 5. Kliknij Uruchom ponownie teraz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Wybierz Rozwiązywanie problemów. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 7. Idź do Zaawansowanych opcji. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 8. Wybierz Ustawienia uruchamiania. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 9. Naciśnij Uruchom ponownie.
 10. teraz wciśnij 5 lub kliknij 5) Włącz tryb awaryjny z obsługą sieci. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 2. Zamknij podejrzane procesy

Menedżer zadań systemu Windows to przydatne narzędzie, które wyświetla wszystkie procesy działające w tle. Jeśli malware uruchomiło proces, to musisz go zamknąć: 

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań. 
 2. Kliknij Więcej szczegółów.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Przewiń w dół do sekcji Procesy w tle i wyszukaj wszystko, co wygląda podejrzanie. 
 4. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Otwórz lokalizację pliku.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Wróć do procesu, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy i wybierz Zakończ proces.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Usuń zawartość złośliwego folderu.

Krok 3. Sprawdź Uruchamianie

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań systemu Windows. 
 2. Idź do karty Uruchamianie
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy na podejrzany program i wybierz Wyłącz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 4. Usuń pliki wirusów

Pliki powiązane z malware można znaleźć w różnych miejscach na komputerze. Oto instrukcje, które pomogą ci je znaleźć: 

 1. Wpisz Czyszczenie dysku w wyszukiwarce Windows i naciśnij Enter.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Wybierz dysk, który chcesz wyczyścić (C: to domyślny dysk główny i prawdopodobnie jest on tym, który zawiera złośliwe pliki).
 3. Przewiń w dół przez listę Pliki do usunięcia i wybierz następujące:

  Tymczasowe pliki internetowe
  Pliki do pobrania
  Kosz
  Pliki tymczasowe 

 4. Wybierz Wyczyść pliki systemowe.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Możesz także poszukać innych złośliwych plików ukrytych w następujących folderach (wpisz te wpisy w wyszukiwaniu Windows i wciśnij Enter):

  %AppData%
  %LocalAppData%
  %ProgramData%
  %WinDir%

Po zakończeniu, uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. 

Usuń CCleaner 5.33 korzystająć z System Restore

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Command Prompt
  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Command Prompt w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Przywróć ustawienia fabryczne i pliki systemowe
  1. Jak tylko zobaczysz okno Command Prompt, wpisz cd restore i wybierz Enter Wpisz 'cd restore' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  2. Teraz wybierz rstrui.exe a nastepnie kliknij Enter jeszcze raz. Wpisz 'rstrui.exe' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  3. Kiedy pokaże ci się nowe okno wybierz Next a nastepnie wybierz punkt przywracania systemu, który wypada przed zainstalowaniem CCleaner 5.33. Zaraz po tym wybierz $3$s. Kiedy pojawi się okno 'System Restore' wybierz 'Next'. Wybierz punkt przywracania systemu i wybierz 'Next'
  4. Teraz wybierz Yes aby rozpocząć przywracanie systemu Kliknij 'Yes' i rozpocznij przywracanie systemu.
  Jak tylko przywrócisz system do poprzednich ustawien, pobierz na swoj komputer program FortectIntego i z jego pomoca dokonaj skanowania swojego systemu, upewnij się że udało ci sie usunąć oprogramowanie CCleaner 5.33

Na końcu powinienes dodatkowo pomyśleć o ochronie swojego komputera przed oprogramowaniem ransomware. Aby chronić swój komputer przed CCleaner 5.33 i innym szkodliwym oprogramowaniem polecamy skorzystanie ze sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego takiego jak FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes

Polecane dla ciebie:

Nie pozwól, by rząd cię szpiegował

Rząd ma wiele problemów w związku ze śledzeniem danych użytkowników i szpiegowaniem obywateli, więc powinieneś mieć to na uwadze i dowiedzieć się więcej na temat podejrzanych praktyk gromadzenia informacji. Uniknij niechcianego śledzenia lub szpiegowania cię przez rząd, stając się całkowicie anonimowym w Internecie.

Możesz wybrać różne lokalizacje, gdy jesteś online i uzyskać dostęp do dowolnych materiałów bez szczególnych ograniczeń dotyczących treści. Korzystając z Private Internet Access VPN, możesz z łatwością cieszyć się połączeniem internetowym bez żadnego ryzyka bycia zhakowanym.

Kontroluj informacje, do których dostęp może uzyskać rząd i dowolna inna niepożądana strona i surfuj po Internecie unikając bycia szpiegowanym. Nawet jeśli nie bierzesz udziału w nielegalnych działaniach lub gdy ufasz swojej selekcji usług i platform, zachowaj podejrzliwość dla swojego własnego bezpieczeństwa i podejmij środki ostrożności, korzystając z usługi VPN.

Kopie zapasowe plików do późniejszego wykorzystania w przypadku ataku malware

Problemy z oprogramowaniem spowodowane przez malware lub bezpośrednia utrata danych w wyniku ich zaszyfrowania może prowadzić do problemów z twoim urządzeniem lub do jego trwałego uszkodzenia. Kiedy posiadasz odpowiednie, aktualne kopie zapasowe, możesz z łatwością odzyskać dane po takim incydencie i wrócić do pracy.

Bardzo ważne jest, aby aktualizować kopie zapasowe po wszelkich zmianach na urządzeniu, byś mógł powrócić do tego nad czym aktualnie pracowałeś, gdy malware wprowadziło jakieś zmiany lub gdy problemy z urządzeniem spowodowały uszkodzenie danych lub wpłynęły negatywnie na wydajność. 

Posiadając poprzednią wersję każdego ważnego dokumentu lub projektu, możesz oszczędzić sobie frustracji i załamania. Jest to przydatne, gdy niespodziewanie pojawi się malware. W celu przywrócenia systemu, skorzystaj z Data Recovery Pro.

O autorze
Olivia Morelli
Olivia Morelli

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach