Usuń wirusa Aesir (Instrukcj usuwania)

Instrukcja usuwania wirusa Aesir

Czym jest Wirus Aesir?

Wirus Aesir to kolejny wariant oprogramowania Locky

Oprogramowanie Aesir jest dowodem na to ze autorzy wirusa Locky zostali zmotywowani do dalszych dzialan i nie planuja zaprzestania dzialalnosci jezeli chodzi o zlosliwe oprogramowanie. Odkad pojawila sie ta zlosliwa aplikacja na poczatku 2016 roku oprogramowanie zostalo aktualizowane kilka razy. Troche wiecej niz miesiac czau az ujawnilo sie ich nowe dzielo – wirus Thor, a teraz mamy do czynienia z wirusem Aesir ktory to preznie sie rozpowszechnia i niszczy personalne pliki uzytkownika. Obecna wersja oprogramowania posiada wiele podobnych aspektow do oprogramowania Thor, jednakze najwazniejsza roznica miedzy nowym plikiem a starym objawia sie podczas szyfrowania danych: zamiast dodawac rozszerzenie .thor, widac rozzerzenie .aesir. Z tego powodu oprogramowanie dosc czesto mozna spotkac pod nazwa wirusa dodajacego rozszerzenie .aesir. Podobnie do wirusa Odin, Heimdall, Zepto i innych wariacji wirusa Locky, ten wirus jest w stanie dodatkowo korzystac z algorytmu szyfrujacego RSA-2048 a takze AES-128. Podczas syzfrowania oprogramowanie jest w stanie zmieniac nazwy plikow. Po szyfrowaniu plikow o nazwie, example.jpg moze wygladac w sposob nastepujacy D2DJY3Y6-6L54-DD34-6H76-5B154054HQ32.aesir. Zaraz po zaszyfrowaniu oprogramowanie pozostawia nastepujace dwa pliki “([losowy numer])-INSTRUCTION.html” oraz “([losowy numer])-INSTRUCTION.bmp”. Plik BMP staje sie nowa tapeta na twoim kompuiterze i daje ci rady w zakresie tego gdzie ofiara moze znalezc informacje o tym jak naprawic twoje pliki. Co wiecej, ofiara dowiaduje sie ze niemozliwe jest odzyskanie jej plikow chyba ze zaplaci grzywne w wysokosci 0,5bitcoina (okolo 360dolarów). Celem zaplacenia grzywny uzytkownicy powinni zainstalowac przegladarke Tor i miec dostep do strony Locky Decryptor. Ofiary powinny przelac pieniadze na unikalny portfel w systemie Bitcoin i tak szybko jak tylko przestepcy uzyskaja pieniadze tak szybko twoje zostana odszyfrowane.

Niestety uzytkownicy komputerow ciagle nie wykonuja kopii zapasowych swojego oprogramowania, tak wiec ataki zlosliwego oprogramowania sa straszne ze wzgledu na strate personalnych danych. Z tego powodu placenie grzywny przestepcom moze byc jedynym sposobem na odzyskanie plikow. Jednakze chcemy cie zniechecic do przesylania pieniedzy cyber przestepcom. Ich narzedzie do deszyfrowania moze nie dzialac zbyt dobrze, co wiecej korzystajac z niego mozesz zainstalowac wiecej zlosliwych aplikacji. Pamietaj o tym ze przestepcy moga inicjowac nastepne ataki, motywacja do tego jest prosta, jezeli zaplaciles kwote x, to moze zaplacisz tez kwote y. Polecamy ci rozpoczecie usuwania oprogramowania Aesir tak szybko jak tylko zauwazysz jego obecnosc. Na koncu artykulu podajemy instrukcje dotyczaca usuwania automatycznego oprogramowania Aesir korzystajac z oprogramowania FortectIntego lub tez innych profesjonalnych narzedzi do usuwania oprogramowania.

Wirus Aesir ma takze inna ceche o ktorej warto wspomniec. Wirus nie potrzebuje zdalnych serwerow sterujacych aby zyskac kody deszyfrujace twoje pliki. Tego typu wersja oprogramowania korzysta z serwera C2, najwieksza jego zaleta jest to ze twoj program antywirusowy nie jest w stanie wykryc aktywnosc tego zagrozenia. Dodatkowo najnowsza wersja oprogramowania Locky staje sie jeszcze bardziej niebezpieczna, powinienes zawsze unikac zlosliwych aplikacji.

W jaki sposób mogę zostać zainfekowany tym oprogramowaniem?

Autorzy wirusa Aesir korzystaja z kilku technik dystrybucji, jednakze najbardziej popularna z nich to dolaczenia zlosliwych zalacznikow do wiadomosci email. Cyber przestepcy dosc czesto rozpowszechniaja pliki w formacie JS, VBS, a takze ZIP. Uruchamiaja rozne kampanie ktore maja na celu zaciekawienie ich poprzez generowanie z pozoru waznych dokumentow. Krminalisci dosc czesto podszywaja sie pod sklep Amazon aby wysylac wiadomosci zwiazane z zakupami online. Czasami przestepcy wysylaja prosby o spojrzenie na jaki dokument, najczesciej cala wiadomosc zostaje spakowana w format zip, jednakze po rozpakowaniu archiwa widac ze znajduje sie tam po prostu plik wykonywalny.

Ostatnimi czasy cyber przestepcy zdecydowali sie rozszerzyc wachlarz swoich dzialan na portale spolecznosciowe. Teraz dzialaja takze na Facebooku. Wirus najczesciej jest rozpowszechnian poprzez zlosliwy plik SVG. Jezeli ofiara kliknie na nieprawdziwy obrazek zostaje przekierowana na strone identyczna do Youtube. Tutaj jest proszona o pobranie pluginu pod pretekstem odtwarzania filmow, jesli sie na to zgodzi to automatycznie instaluje oprogramowanie Nemucod – zlosliwe oprogramowanie ktore jest niezbedne do zainstalowania wirusa Aesir.

Czy mozliwe jest usuniecie oprogramowania Aesir i odszyfrowanie swoich plikow?

Wirus Aesir nalezy do grupy zlosliwego oprogramowania, jednakze jego usuniecie takze jest mozliwe. Nie powinienes korzystac z opcji manualnego usuwania plikow ze wzgledu na to ze mozesz nie byhc w stanie usunac wszystkich zlosliwych komponentow ktore ukrywaja sie pod nie stwarzajacymi podejrzen nazwami, mozesz przez przypadek usunac wazne dla ciebie pliki. Mozesz rozpoczac usuwanie oprogramowania Aesir korzystajac z profesjonalnego oprogramowania antywirusowego czy tez antymalware. Tego typu oprogramowanie moze uchronic cie przed zainstalowaniem i koniecznoscia walki ze zlosliwymi dodatkami. Jezeli zlosliwe oprogramowanie zablokuje ci dostep do mozliwosci uzywania oprogramowania antywirusowego to powinienes zresetowac swoj komputer do trybu awaryjnego celem odzyskania zaszyfrowanych plikow. Niestety oprogramowanie malware nie zostalo jeszcz na tyle poznane i nie znamy oprogramowania ktore bedzie w stanie odszyfrowac twoje pliki. W miedzyczasie mozesz odzyskac swoje pliki korzystajac z aktualizacji. Jezeli ich nie posiadasz mozesz skorzystac z porad przywracania oprogramowania ktore prezentujemy ponizej.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa Aesir

Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Ważne! →
Przewodnik ręcznego usuwania może być zbyt skomplikowany dla zwykłych użytkowników komputerów. Przeprowadzenie go w sposób prawidłowy wymaga zaawansowanej wiedzy z zakresu informatyki (jeśli ważne pliki systemowe zostaną usunięte lub uszkodzone, może to skutkować uszkodzeniem całego systemu Windows) i może zająć wiele godzin. Dlatego też zdecydowanie zalecamy skorzystanie z automatycznej metody przedstawionej wyżej. 

Krok 1. Przejdź do trybu awaryjnego z obsługą sieci 

Ręczne usuwanie malware powinno być wykonywane w Trybie awaryjnym. 

Windows 7 / Vista / XP

 1. Kliknij Start > Zamknij > Uruchom ponownie > OK.
 2. Kiedy twój komputer stanie się aktywny, zacznij naciskać przycisk F8 (jeśli to nie zadziała, spróbuj F2, F12, Del, itp. – wszystko zależy od modelu płyty głównej) wiele razy, aż zobaczysz okno Zaawansowane opcje rozruchu.
 3. Wybierz z listy opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Windows 10 / Windows 8

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start i wybierz Ustawienia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Przewiń w dół i wybierz Aktualizacja i zabezpieczenia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Wybierz Odzyskiwanie po lewej stronie okna. 
 4. Teraz przewiń w dół i znajdź sekcję Zaawansowane uruchamianie.
 5. Kliknij Uruchom ponownie teraz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Wybierz Rozwiązywanie problemów. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 7. Idź do Zaawansowanych opcji. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 8. Wybierz Ustawienia uruchamiania. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 9. Naciśnij Uruchom ponownie.
 10. teraz wciśnij 5 lub kliknij 5) Włącz tryb awaryjny z obsługą sieci. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 2. Zamknij podejrzane procesy

Menedżer zadań systemu Windows to przydatne narzędzie, które wyświetla wszystkie procesy działające w tle. Jeśli malware uruchomiło proces, to musisz go zamknąć: 

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań. 
 2. Kliknij Więcej szczegółów.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Przewiń w dół do sekcji Procesy w tle i wyszukaj wszystko, co wygląda podejrzanie. 
 4. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Otwórz lokalizację pliku.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Wróć do procesu, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy i wybierz Zakończ proces.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Usuń zawartość złośliwego folderu.

Krok 3. Sprawdź Uruchamianie

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań systemu Windows. 
 2. Idź do karty Uruchamianie
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy na podejrzany program i wybierz Wyłącz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 4. Usuń pliki wirusów

Pliki powiązane z malware można znaleźć w różnych miejscach na komputerze. Oto instrukcje, które pomogą ci je znaleźć: 

 1. Wpisz Czyszczenie dysku w wyszukiwarce Windows i naciśnij Enter.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Wybierz dysk, który chcesz wyczyścić (C: to domyślny dysk główny i prawdopodobnie jest on tym, który zawiera złośliwe pliki).
 3. Przewiń w dół przez listę Pliki do usunięcia i wybierz następujące:

  Tymczasowe pliki internetowe
  Pliki do pobrania
  Kosz
  Pliki tymczasowe 

 4. Wybierz Wyczyść pliki systemowe.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Możesz także poszukać innych złośliwych plików ukrytych w następujących folderach (wpisz te wpisy w wyszukiwaniu Windows i wciśnij Enter):

  %AppData%
  %LocalAppData%
  %ProgramData%
  %WinDir%

Po zakończeniu, uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. 

Usuń Aesir korzystająć z System Restore

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Command Prompt
  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Command Prompt w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Przywróć ustawienia fabryczne i pliki systemowe
  1. Jak tylko zobaczysz okno Command Prompt, wpisz cd restore i wybierz Enter Wpisz 'cd restore' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  2. Teraz wybierz rstrui.exe a nastepnie kliknij Enter jeszcze raz. Wpisz 'rstrui.exe' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  3. Kiedy pokaże ci się nowe okno wybierz Next a nastepnie wybierz punkt przywracania systemu, który wypada przed zainstalowaniem Aesir. Zaraz po tym wybierz $3$s. Kiedy pojawi się okno 'System Restore' wybierz 'Next'. Wybierz punkt przywracania systemu i wybierz 'Next'
  4. Teraz wybierz Yes aby rozpocząć przywracanie systemu Kliknij 'Yes' i rozpocznij przywracanie systemu.
  Jak tylko przywrócisz system do poprzednich ustawien, pobierz na swoj komputer program FortectIntego i z jego pomoca dokonaj skanowania swojego systemu, upewnij się że udało ci sie usunąć oprogramowanie Aesir

Bonus: przywróć swoje dane

Poradnik zaprezentowany powyżej powinien pomóc ci w usunieciu oprogramwania Aesir z twojego komputera. Celem przywrócenia zaszyfrowanych danych prosze skorzystaj z dokladnego poradnika przygotowanego przez naszych ekspertow do spraw bezpieczenstwa usunwirusa.pl

Niestety na chwile obecna nie ma zadnego darmowego oprogramowania ktore moze ci pomoc odzyskac twoje pliki. Jednakze nie polecamy ci placenia grzywny za oprogramowanie. Twoje pieniadze stanowia jedynie motywacje dla cyber przestepcow do kontynuowania swojej dzialalnosci jezeli chodzi o inne wersje oprogramowania locky. jezeli posiadasz kopie zapasowe swoich danych to ciagle mozesz odzyskac swoje pliki. Co wiecej mozesz postarac sie wykorzystac inne metody odzyskiwania plikow podane ponizej.

Jezeli twoje pliki zostaly zaszyfrowane przez Aesir mozesz skorzystac z podanych metod aby je przywrocic

Data Recovery Pro

To profesjonalne narzedzie zostalo stworzone do przywracania przypadkowo usunietych plikow i ich wczesniejszej lokalizacji. Jednakze moze byc przydatne takze w przypadku ataku ze strony wirusa Aesir.

 • Pobierz Data Recovery Pro;
 • Zapoznaj się z nastepującymi krokami Data Recovery a nastepnie zainstaluj program na swoim komputerze.
 • Uruchom go a nastepnie przeskanuj swoj zaszyfrowany komputer w poszukiwaniu Aesir.
 • Przywróć je

Na końcu powinienes dodatkowo pomyśleć o ochronie swojego komputera przed oprogramowaniem ransomware. Aby chronić swój komputer przed Aesir i innym szkodliwym oprogramowaniem polecamy skorzystanie ze sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego takiego jak FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes

Polecane dla ciebie:

Nie pozwól, by rząd cię szpiegował

Rząd ma wiele problemów w związku ze śledzeniem danych użytkowników i szpiegowaniem obywateli, więc powinieneś mieć to na uwadze i dowiedzieć się więcej na temat podejrzanych praktyk gromadzenia informacji. Uniknij niechcianego śledzenia lub szpiegowania cię przez rząd, stając się całkowicie anonimowym w Internecie.

Możesz wybrać różne lokalizacje, gdy jesteś online i uzyskać dostęp do dowolnych materiałów bez szczególnych ograniczeń dotyczących treści. Korzystając z Private Internet Access VPN, możesz z łatwością cieszyć się połączeniem internetowym bez żadnego ryzyka bycia zhakowanym.

Kontroluj informacje, do których dostęp może uzyskać rząd i dowolna inna niepożądana strona i surfuj po Internecie unikając bycia szpiegowanym. Nawet jeśli nie bierzesz udziału w nielegalnych działaniach lub gdy ufasz swojej selekcji usług i platform, zachowaj podejrzliwość dla swojego własnego bezpieczeństwa i podejmij środki ostrożności, korzystając z usługi VPN.

Kopie zapasowe plików do późniejszego wykorzystania w przypadku ataku malware

Problemy z oprogramowaniem spowodowane przez malware lub bezpośrednia utrata danych w wyniku ich zaszyfrowania może prowadzić do problemów z twoim urządzeniem lub do jego trwałego uszkodzenia. Kiedy posiadasz odpowiednie, aktualne kopie zapasowe, możesz z łatwością odzyskać dane po takim incydencie i wrócić do pracy.

Bardzo ważne jest, aby aktualizować kopie zapasowe po wszelkich zmianach na urządzeniu, byś mógł powrócić do tego nad czym aktualnie pracowałeś, gdy malware wprowadziło jakieś zmiany lub gdy problemy z urządzeniem spowodowały uszkodzenie danych lub wpłynęły negatywnie na wydajność. 

Posiadając poprzednią wersję każdego ważnego dokumentu lub projektu, możesz oszczędzić sobie frustracji i załamania. Jest to przydatne, gdy niespodziewanie pojawi się malware. W celu przywrócenia systemu, skorzystaj z Data Recovery Pro.

O autorze
Julie Splinters
Julie Splinters - Specjalistka od usuwania oprogramowania malware

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach