Skala niebezpieczeństwa:  
  (99/100)

Samas ransomware. Jak się go pozbyć? (Poradnik usuwania)

stworzone przez Lucia Danes - - | Rodzaj: Ransomware

Analiza ransomware Samas

Wirus Samas (znany również jako Samas DR ransomware) jest jedną z najpowszechniejszych zakażeń ransomware w sieci . Pasożyt ten działa już od 2014 roku, a w ciągu ostatniego roku oszukał co najmniej na 450.000 dolarów od niczego nie podejrzewających ofiar w Ameryce Północnej i Europie . Oczywiście, program ten przeszedł długą drogę, aby dostać się tam, gdzie jest w tej chwili i patrząc z technicznego punktu widzenia, ta podróż jest ciekawa do naśladowania. Dała ona ekspertom większą wiedzę o tym, jak ransomware działa i rozwija się. W tym artykule, będziemy przyglądać się głównym etapom ewolucji ransomware Samas i damy przydatne wskazówki, w jaki sposób uniknąć infiltracji tego wirusa na komputerze. Jeśli zetknąłeś się z tym artykułem szukając sposobów usunięcia SAMAS, nie będziesz zawiedziony. Na końcu tego artykułu znajdziesz zalecenia eksperckie dotyczące bezpiecznej eksterminacji wirusów. Należy pamiętać, że zalecenia te są przeznaczone tylko dla ułatwienia usuwania wirusów, ale sam proces należy przeprowadzić tylko przy użyciu specjalistycznego oprogramowania antywirusowego, takiego jak Reimage.

Większość z was pewnie już wie, co to jest ransomware , ale dla tych z was, którzy są nieświadomi, możemy krótko powiedzieć, że ransomware jest wirusem komputerowym, który blokuje dostęp do danych osobowych użytkownika poprzez zainicjowanie ekranu blokady lub poprzez szyfrowanie pewnych typów plików przy użyciu jakiegoś zaawansowanego algorytmu. Samas należy do tej ostatniej grupy krypto-ransomware. Aby być precyzyjnym, blokuje on pliki stosując szyfrowanie wojskowej klasy RSA-2048 , a następnie dołącza rozszerzenie „encrypted.RSA” do końcówek nazw plików. Późniejsze wersje wirusów również korzystają z niektórych innych rozszerzeń typu .iloveworld; .helpmeencedfile; .whereisyourfiles; weareyourfriends, .theworldisyours i .whereisyourfiles do blokowania danych osobowych ofiary. Gdy pliki są szyfrowane, ransomware wrzuca żądanie okupu o nazwie PLEASE_READ_FOR_DECRYPT_FILES_ {ID ofiary} na komputerze ofiary, domagając się by zapłacić okup w zamian za klucz deszyfrowania. Wówczas to ofiara decyduje, czy warto płacić czy nie, ale eksperci sugerują wyraźnie, aby zamiast tego usunąć Samas.

Mówiąc o wersjach wirusów SAMAS, powinniśmy zwrócić uwagę, że chociaż początki Samas sięgają 2014 roku, wirus ten nie rozpoczął występowania w tej konkretnej formie do marca 2016 . Niemniej jednak eksperci teraz liczą około 60 różnych wersji wirusów, które w większości zostały stworzone do atakowania konkretnych instytucji lub firm. Rzeczywiście, Samas nie jest typowym ransomware w sensie, że atakuje konkretnie wskazane ofiary zamiast infekowania komputerów użytkowników domowych w sposób losowy. Hakerzy są w pełni świadomi, że instytucje publiczne, w tym instytucje opieki zdrowotnej i egzekwowania prawa są bardziej narażone na ataki szkodnika i bardziej skłonni zapłacić, ponieważ często posiadają duże ilości dokumentacji i informacji o klientach, które chcą chronić. Oczywiście, takie ataki nie zawsze są skuteczne, ponieważ większość nowoczesnych instytucji w tych dniach tworzy kilka kopii zapasowych ważnych danych i przechowywuje je w bezpiecznym miejscu, z dala od hakerów. Niemniej jednak, hakerzy mają wszystko rozliczane w przypadku, gdy ofiary zdecydują się na dokonanie wpłaty. Założyli oni konto Bitcoin, do którego mogą anonimowo otrzymać okup i umieszczają swój adres na zainfekowanych komputerach wraz z okupem. Do tej pory istnieje około 19 różnych adresów portfeli Bitcoin związanych z Samas i nieznane ilości tych wciąż nieujawnionych.

Jak hakerzy instalują tego ransomware na wybranych komputerach?

Ransomware Samas jest złożonym zakażeniem cybernetycznym, ponieważ jest ciągle zmieniany i zostaje na bierząco modyfikowany i dostosowywany do każdego indywidualnego ataku. Deweloperzy ransomware regularnie zmieniają swój katalog roboczy, wrzucane pliki i myślą o nowych sposobach, które pomogą w łatwiejszej infiltracji komputerów przez ransomware. Obecnie wirus wykorzystuje funkcjonalność pen-testing w celu zlokalizowania sieci wrażliwych i włamuje się do nich za pomocą narzędzia tunelowania reGeorg. Poza tym, inne wersje wirusów mogą również wykorzystywać do kradzieży danych złośliwe oprogramowanie, używać je do zbierania danych logowania, uzyskać uprawnienia administratora i ostatecznie wdrożyć szkodliwe funkcje na komputerze. Takie ataki brute-force są bardzo nieprzewidywalne. Dlatego są tak skuteczne w atakowaniu ofiary z zaskoczenia. Na szczęście, ryzyko takich ataków może być dość znacznie zmniejszone poprzez wprowadzenie uwierzytelniania logowania dwuskładnikowego, utrzymanie oprogramowania uaktualnionym, wyłączenie funkcji makr we wszystkich programach pakietu Microsoft Office i nauczenia się, jak rozpoznać e-mail spoofing i phishing.

Usuwanie Samas: mniej paniki i więcej akcji

Mimo, że możliwe jest usunięcie wirusa Samas ręcznie, jest to postępowanie bardzo ryzykowne i długie. Poza tym, wirus zwykle ukrywa się i rozprasza swoje składniki w zakażonym komputerze, jest więc prawdopodobne, że niektóre z tych szkodliwych elementów pozostaną na komputerze, nawet wtedy, gdy zakażenie podstawowe jest usunięte z urządzenia. Tak więc, z usuwaniem Samas należy zaufać pewnym profesjonalnym programom anty-malware, które skanują cały system i automatycznie eliminują elementy, które zagrażają plikom.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Reimage (usuwanie) Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Reimage (usuwanie) Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Supported versions Program jest kompatybilny z OS X Supported versions
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Reimage, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Do usuwania szkód po wirusie zalecamy Reimage. Darmowy skaner oprogramowania pozwoli ci uzyskac informacje odnosnie tego czy twoj komputer zostal zainfekowany czy tez nie. Jezeli chcialbys usunac oprogramowanie malware lepiej bedzie jezeli zakupisz pelna licencje oprogramowania Reimage ktory jest sprawdznym oprogramowaniem do usuwania plikow malware.

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa Samas:

Usuń Samas korzystająć z Safe Mode with Networking

Usuwanie Samas może zostać przerwane gdy program antywirusowy zostanie zablokowany przez wirusa. Na szczęście, można zapobiec tej szkodliwej funkcjonalności, wykonując te proste kroki:

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Networking

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Networking'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Networking w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Networking'
 • Krok 2: Usuń Samas

  Zaloguj się na zainfekowane konto a następnie uruchom przeglądarkę internetową. Pobierz Reimage lub też inny sprawdzony program antyszpiegujący. Zaaktualizuj go przed wykonaniem pełnego skanu systemu a następnie usuń podejrzane pliki powiązane z wirusem ransomware, zakończ usuwanie Samas.

Jeżeli program ransomware blokuje skorzystanie z Safe Mode with Networking, skorzystaj z innej metody

Usuń Samas korzystająć z System Restore

W celu usunięcia Samas ransomware gdy wirus blokuje dostęp do skanera antywirusowego, należy postępować zgodnie z instrukcjami podanymi tutaj:

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Command Prompt

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Command Prompt w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Przywróć ustawienia fabryczne i pliki systemowe
  1. Jak tylko zobaczysz okno Command Prompt, wpisz cd restore i wybierz Enter Wpisz 'cd restore' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  2. Teraz wybierz rstrui.exe a nastepnie kliknij Enter jeszcze raz. Wpisz 'rstrui.exe' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  3. Kiedy pokaże ci się nowe okno wybierz Next a nastepnie wybierz punkt przywracania systemu, który wypada przed zainstalowaniem Samas. Zaraz po tym wybierz $3$s. Kiedy pojawi się okno 'System Restore' wybierz 'Next'. Wybierz punkt przywracania systemu i wybierz 'Next'
  4. Teraz wybierz Yes aby rozpocząć przywracanie systemu Kliknij 'Yes' i rozpocznij przywracanie systemu.
  Jak tylko przywrócisz system do poprzednich ustawien, pobierz na swoj komputer program Reimage i z jego pomoca dokonaj skanowania swojego systemu, upewnij się że udało ci sie usunąć oprogramowanie Samas

Bonus: przywróć swoje dane

Poradnik zaprezentowany powyżej powinien pomóc ci w usunieciu oprogramwania Samas z twojego komputera. Celem przywrócenia zaszyfrowanych danych prosze skorzystaj z dokladnego poradnika przygotowanego przez naszych ekspertow do spraw bezpieczenstwa usunwirusa.pl

Jezeli twoje pliki zostaly zaszyfrowane przez Samas mozesz skorzystac z podanych metod aby je przywrocic

Jakie są szanse na odzyskanie plików zaszyfrowanych przez Samas ransomware za pomocą Data Recovery Pro?

Choć szanse na odzyskanie plików zaszyfrowanych przez Samas ransomware są niewielkie, nadal możesz spróbować użyć Data Recovery Pro by odzyskać przynajmniej część swoich plików. 

 • Pobierz Data Recovery Pro;
 • Zapoznaj się z nastepującymi krokami Data Recovery a nastepnie zainstaluj program na swoim komputerze.
 • Uruchom go a nastepnie przeskanuj swoj zaszyfrowany komputer w poszukiwaniu Samas.
 • Przywróć je

Funkcja Poprzednich Wersji Windows może pomóc odzyskać pliki zaszyfrowane przez Samas

Jeśli twój komputer został zaatakowany przez Samas, proponujemy wypróbować funkcję Poprzednich Wersji Windows by odzyskać pliki. Wystarczy pamiętać, że bez włączonej funkcji przywracania systemu, funkcja ta nie będzie działać.

 • Znajdź zaszyfrowany plik, który chcesz przywrócić i kliknij na nim prawym przyciskiem myszy
 • Wybierz “Properties” a nastepnie przejdz do zakladki “Previous versions”
 • Tutaj sprawdz dostepne kopie pliku w “Folder versions”. Powinienes wybrac wersje ktora cie interesuje i kliknac przycisk przywracania “Restore”

Przywracanie danych przy użyciu ShadowExplorer

Niestety, Samas ransomware usuwa wszystkie ukryte kopie woluminów zaszyfrowanych plików, w ten sposób uniemożliwiając odzyskanie danych z takich narzędzi, jak Shadow Explorer.

 • Pobierz Shadow Explorer (http://shadowexplorer.com/);
 • W odniesieniu do manadzera instalacji Shadow Explorer po prostu postepuj z pozostalymi krokami instalacji.
 • Uruchom program, przejdz przez menu a nastepnie w górnym lewym roku kliknij dysk z zaszyfronwanymi danymi. Sprawdz jakie wystepuja tam foldery
 • Kliknij prawym przyciskiem na folder ktory chcesz przywrocic i wybierz “Export”. Nastepnie wybierz gdzie chcesz go skladowac.

Deszyfrator Samas

Obecnie deszyfrator Samas jest niedostępny, ale można sprawdzić u nas później.

Na końcu powinienes dodatkowo pomyśleć o ochronie swojego komputera przed oprogramowaniem ransomware. Aby chronić swój komputer przed Samas i innym szkodliwym oprogramowaniem polecamy skorzystanie ze sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego takiego jak Reimage, Malwarebytes MalwarebytesCombo Cleaner lub Plumbytes Anti-MalwareMalwarebytes Malwarebytes

O autorze

Lucia Danes
Lucia Danes - Ekspert od wyszukiwania wirusów.

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Źródło: https://www.2-spyware.com/remove-samas-ransomware.html

Poradniki w innych językach