Usuń wirusa Sigrun (Zawiera Metody Odszyfrowywania) - Poradnik usuwania wirusów

Instrukcja usuwania wirusa Sigrun

Czym jest Ransomware Sigrun?

Ransomware Sigrun to program domagający się zapłaty w kryptowalucie w zamian za odblokowanie plików

Ransomware Sigrun

Sigrun to wirus ransomware, który został odkryty przez ludzi zajmujących się bezpieczeństwem. Od razu po otwarciu zawartości malware'a, wirus blokuje wszystkie pliki wideo, audio, graficzne i tekstowe i modyfikuje ich nazwę dodając rozszerzenie pliku .sigrun. Chwilę później, wirus zostawia żądanie okupu nazwane „RESTORE-SIGRUN.txt” w każdym z zainfekowanych folderów, a także otwiera okno przeglądarki z tą samą informacją w formacie .html format. Użytkownika prosi się o kontakt z hakerami poprzez email sigrun_decryptor@protonmail.ch.

PODSUMOWANIE
Nazwa Sigrun
Rodzaj Ransomware
Rozszerzenie pliku .sigrun
Żądanie okupu RESTORE-SIGRUN.txt ooraz RESTORE-SIGRUN.html
Adres kontaktowy sigrun_decryptor@protonmail.ch
Dystrybucja Spam, fałszywe pobierania, spreparowane instalatory itd.
Objawy Zablokowane pliki
Eliminacja Użyj zaufanego oprogramowania takiego, jak FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes

Interesuje fakt, że twórcy korzystają z mitologii nordyckiej – imię Sigrun oznacza „runa zwycięstwa” i jest imieniem walkirii – mitologicznej, podobnej aniołom postaci. Podany email kończy się na .ch – mże to sugerować, że hakerzy są ze Szwajcarii. Nie można jednak tego potwierdzić.

Wirus Sigrun rozpowszechnia się przez spreparowane załączniki w spamie. Użytkownicy, którzy otwierają takie pliki .txt, .pdf, .doc, .zip i inne, natychmiastowo pobierają malware na ich komputery. Wirus następnie jest gotowy do rozpoczęcia swojej złośliwej działalności.

Na początku, wirus modyfikuje określone pliki systemowe (w tym wpisy rejestru), by zapewnić sobie autostart i uruchamiać się z każdym uruchomieniem Windowsa. Następnie, inicjuje pełny skan systemu, by znaleźć pliki do zablokowanie. Po ukończeniu, Sigrun szyfruje dane i publikuje żądanie okupu, by poinformować użytkownika o sytuacji.

Różne pliki są atakowane przez wirusa, wliczając w to pliki .txt, .doc, .html, .xlsx, .dat, .mp3, .jpg. .gif i podobne. Przykładowo, zaszyfrowany plik może mieć nazwę: picture.jpg.sigrun. Do szyfrowania jest wykorzystywany silny algorytm szyfrujący i tylko klucz może je odblokować. Dekryptor znajduje się jednak na zdalnym serwerze i jest dostępny tylko dla hakerów. Użytkownikom polecamy zaś usunięcie ransomware'a Sigrun, a następnie przejście do odzyskania plików.

Wirus wymaga od użytkowników kontaktu pod adresem sigrun_decryptor@protonmail.ch. Wysokość okupu jest nieznana i wygląda na to, że hakerzy komunikują się z ofiarą, by uzgodnić wysokość okupu. Jest on zwykle wymagany w Bitcoinach bądź innej popularnej kryptowalucie, jak Monero czy Ethereum. Ofiarom oferuje się też dowód, że rozszyfrowanie jest możliwe – mogą oni wysłać twórcom Sigrun trzy zaszyfrowane pliki, które zostaną odzyskane za darmo.

Dear user, all your important files have been encrypted! Don't worry! Your files still can be restored by us! In order to restore it you need to contact with us via e-mail.

sigrun_decryptor@protonmail.ch

As a proof we will decrypt 3 files for free! Please, attach this to your message:

Jak już wspomnieliśmy, przestępcy powinni być ignorowani, ponieważ często nie posiadają klucza deszyfrującego. Poza tym, nawet jeśli taki posiadają, wiedzą, że jesteś podatny na żądania i mogą zaatakować twój komputer ponownie w przyszłości. W zamian, uruchom komputer w Trybie Awaryjnym z Obsługą Sieci i zajmij się usunięciem Sigrun. Eksperci sugerują do tego celu użycie FortectIntego lub SpyHunter 5Combo Cleaner.

Jeśli masz już kopię zapasową – masz szczęście, ponieważ możesz odzyskać wszystkie pliki bez najmniejszego problemu, dopóki ta kopia znajduje się na nośniku nie podpiętym do komputera bądx na zdalnym serwerze. Jeśli nie jesteś tak przygotowany i nie masz kopii zapasowej, możesz mieć nieco problemów. Zawsze możesz jednak skorzystać z programów do odzyskiwania danych.

Malware SigrunSigrun to wirus szyfrujący pliki, który blokuje dokumenty i domaga się okupu za ich odblokowanie

Unikaj niebezpiecznych ransomware'ów usuwając spam

Najlepszą strategią jest nie dopuszczenie do ataku wirusowego. Oczywiście, nigdy nie ma gwarancji bezpieczeństwa – twórcy malware modyfikują kod, by zmniejszyć wykrywalność oraz wynajdują nowe metody rozpowszechniania się malware. Jest jednak coś, co możesz zrobić – możesz być dużo ostrożniejszy i uważny podczas przeglądania sieci.

Na początek sugerujemy użycie mocnych haseł na każde z Twoich kont oraz ich regularną zmianę. Zauważ, że niezabezpieczona konfiguracja usługi protokołu dostępu zdalnego bądx słabe hasło może być łatwym sposobem dla hakerów na umieszczenie malware na twojej maszynie.

Nie powinieneś też nieuważnie otwierać emaili. Złośliwe załączniki często ukrywają się w takich wiadomościach – tak samo, jak mądrze ukryte hiperlinki, które mogąa prowadzić do uruchomienia malware. Dlatego, jeśli masz wątpliwości, upewnij się, że usuniesz wiadomość nawet na nią nie patrząc. Uważaj, gdyż niektórzy przestępcy posiadają umiejętności socjoinżynieryjne i są świetni w naciąganiu ludzi perfekcyjnie zbudowanymi mailami phishingowymi.

Na koniec, unikaj podejrzanych stron – szczególnie crackowanego oprogramowania i innych stron dzielących się plikami. Dodatkowo, nie klikaj na podejrzane reklamy, ponieważ mogą one prowadzić Cię do zewnętrznych stron.

Procedura eliminacyjna Sigrun

Pamiętaj – musisz usunąć Sigrun zanim przystąpisz do odzyskiwania danych. W przeciwnym wypadku twoje dane zostaną ponownie zaszyfrowane i zablokowane. Jeśli posiadasz zewnętrzny nośnik danych z kopią zapasową, nie podłączaj go do urządzenia zanim nie będziesz pewien, że wirus Sigrun został wyeliminowany.

Wirusy Ransomware są poważnymi zagrożeniami i posiadają wyszukany kod. Nie próbuj więc usuwać tego wirusa ręcznie. Tylko profesjonaliści mogą dobrze wykonać to zadanie. W zamian – zaopatrz się w zaufany program anty-malware, uruchom komputer w Trybie Awaryjnym z Obsługą Sieci i wykonaj pełny skan systemu. Jeśli nie masz kopii zapasowej, poszukaj alternatywnych sposobów na odzyskanie plików.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa Sigrun

Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Aby wejść w Tryb Awaryjny z Obsługą Sieci, zastosuj się do poleceń:

Ważne! →
Przewodnik ręcznego usuwania może być zbyt skomplikowany dla zwykłych użytkowników komputerów. Przeprowadzenie go w sposób prawidłowy wymaga zaawansowanej wiedzy z zakresu informatyki (jeśli ważne pliki systemowe zostaną usunięte lub uszkodzone, może to skutkować uszkodzeniem całego systemu Windows) i może zająć wiele godzin. Dlatego też zdecydowanie zalecamy skorzystanie z automatycznej metody przedstawionej wyżej. 

Krok 1. Przejdź do trybu awaryjnego z obsługą sieci 

Ręczne usuwanie malware powinno być wykonywane w Trybie awaryjnym. 

Windows 7 / Vista / XP

  1. Kliknij Start > Zamknij > Uruchom ponownie > OK.
  2. Kiedy twój komputer stanie się aktywny, zacznij naciskać przycisk F8 (jeśli to nie zadziała, spróbuj F2, F12, Del, itp. – wszystko zależy od modelu płyty głównej) wiele razy, aż zobaczysz okno Zaawansowane opcje rozruchu.
  3. Wybierz z listy opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Windows 10 / Windows 8

  1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start i wybierz Ustawienia.
    Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
  2. Przewiń w dół i wybierz Aktualizacja i zabezpieczenia.
    Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
  3. Wybierz Odzyskiwanie po lewej stronie okna. 
  4. Teraz przewiń w dół i znajdź sekcję Zaawansowane uruchamianie.
  5. Kliknij Uruchom ponownie teraz.
    Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
  6. Wybierz Rozwiązywanie problemów. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
  7. Idź do Zaawansowanych opcji. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
  8. Wybierz Ustawienia uruchamiania. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
  9. Naciśnij Uruchom ponownie.
  10. teraz wciśnij 5 lub kliknij 5) Włącz tryb awaryjny z obsługą sieci. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 2. Zamknij podejrzane procesy

Menedżer zadań systemu Windows to przydatne narzędzie, które wyświetla wszystkie procesy działające w tle. Jeśli malware uruchomiło proces, to musisz go zamknąć: 

  1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań. 
  2. Kliknij Więcej szczegółów.
    Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
  3. Przewiń w dół do sekcji Procesy w tle i wyszukaj wszystko, co wygląda podejrzanie. 
  4. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Otwórz lokalizację pliku.
    Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
  5. Wróć do procesu, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy i wybierz Zakończ proces.
    Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
  6. Usuń zawartość złośliwego folderu.

Krok 3. Sprawdź Uruchamianie

  1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań systemu Windows. 
  2. Idź do karty Uruchamianie
  3. Kliknij prawym przyciskiem myszy na podejrzany program i wybierz Wyłącz.
    Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 4. Usuń pliki wirusów

Pliki powiązane z malware można znaleźć w różnych miejscach na komputerze. Oto instrukcje, które pomogą ci je znaleźć: 

  1. Wpisz Czyszczenie dysku w wyszukiwarce Windows i naciśnij Enter.
    Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
  2. Wybierz dysk, który chcesz wyczyścić (C: to domyślny dysk główny i prawdopodobnie jest on tym, który zawiera złośliwe pliki).
  3. Przewiń w dół przez listę Pliki do usunięcia i wybierz następujące:

    Tymczasowe pliki internetowe
    Pliki do pobrania
    Kosz
    Pliki tymczasowe 

  4. Wybierz Wyczyść pliki systemowe.
    Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
  5. Możesz także poszukać innych złośliwych plików ukrytych w następujących folderach (wpisz te wpisy w wyszukiwaniu Windows i wciśnij Enter):

    %AppData%
    %LocalAppData%
    %ProgramData%
    %WinDir%

Po zakończeniu, uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. 

Usuń Sigrun korzystająć z System Restore

Możesz też usunąć Sigrun z pomocą funkcji Przywracania Systemu:

  • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Command Prompt
    Windows 7 / Vista / XP
    1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
    2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
    3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Command Prompt'

    Windows 10 / Windows 8
    1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
    2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
    3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Command Prompt w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
  • Krok 2: Przywróć ustawienia fabryczne i pliki systemowe
    1. Jak tylko zobaczysz okno Command Prompt, wpisz cd restore i wybierz Enter Wpisz 'cd restore' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
    2. Teraz wybierz rstrui.exe a nastepnie kliknij Enter jeszcze raz. Wpisz 'rstrui.exe' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
    3. Kiedy pokaże ci się nowe okno wybierz Next a nastepnie wybierz punkt przywracania systemu, który wypada przed zainstalowaniem Sigrun. Zaraz po tym wybierz $3$s. Kiedy pojawi się okno 'System Restore' wybierz 'Next'. Wybierz punkt przywracania systemu i wybierz 'Next'
    4. Teraz wybierz Yes aby rozpocząć przywracanie systemu Kliknij 'Yes' i rozpocznij przywracanie systemu.
    Jak tylko przywrócisz system do poprzednich ustawien, pobierz na swoj komputer program FortectIntego i z jego pomoca dokonaj skanowania swojego systemu, upewnij się że udało ci sie usunąć oprogramowanie Sigrun

Bonus: przywróć swoje dane

Poradnik zaprezentowany powyżej powinien pomóc ci w usunieciu oprogramwania Sigrun z twojego komputera. Celem przywrócenia zaszyfrowanych danych prosze skorzystaj z dokladnego poradnika przygotowanego przez naszych ekspertow do spraw bezpieczenstwa usunwirusa.pl

Nie kontaktuj się z cyberprzestępcami – nawet, jeśli nie posiadasz kopii zapasowej. W zmian, zignoruj ich żądania i skorzystaj z alternatywnych sposobów na odzyskanie danych.

Jezeli twoje pliki zostaly zaszyfrowane przez Sigrun mozesz skorzystac z podanych metod aby je przywrocic

Spróbuj Data Recovery Pro

Program ten został stworzony do przywracania uszkodzonych bądź przypadkowo usuniętych plików. W niektórych wypadkach aplikacja ta może pomóc użytkownikom, których pliki zostały zaatakowane przez ransomware.

  • Pobierz Data Recovery Pro;
  • Zapoznaj się z nastepującymi krokami Data Recovery a nastepnie zainstaluj program na swoim komputerze.
  • Uruchom go a nastepnie przeskanuj swoj zaszyfrowany komputer w poszukiwaniu Sigrun.
  • Przywróć je

Funkcja Poprzednich Wersji plików w systemie Windows może być użyteczna

W taki sposób możesz odzyskiwać pliki tylko pojedynczo. Dlatego też wiele danych może być nie do odzyskania. Dodatkowo, by ta funkcja działała, musisz mieć włączoną funkcję Przywracania Systemu przed atakiem wirusa.

  • Znajdź zaszyfrowany plik, który chcesz przywrócić i kliknij na nim prawym przyciskiem myszy
  • Wybierz “Properties” a nastepnie przejdz do zakladki “Previous versions”
  • Tutaj sprawdz dostepne kopie pliku w “Folder versions”. Powinienes wybrac wersje ktora cie interesuje i kliknac przycisk przywracania “Restore”

ShadowExplorer może odzyskać dane

Jeśli masz na tyle szczęścia, że wirus nie usunął ukrytych kopii plików, możesz odzyskać wszystkie pliki z pomocą tej aplikacji.

  • Pobierz Shadow Explorer (http://shadowexplorer.com/);
  • W odniesieniu do manadzera instalacji Shadow Explorer po prostu postepuj z pozostalymi krokami instalacji.
  • Uruchom program, przejdz przez menu a nastepnie w górnym lewym roku kliknij dysk z zaszyfronwanymi danymi. Sprawdz jakie wystepuja tam foldery
  • Kliknij prawym przyciskiem na folder ktory chcesz przywrocic i wybierz “Export”. Nastepnie wybierz gdzie chcesz go skladowac.

Obecnie nie ma oficjalnego dekryptera.

Na końcu powinienes dodatkowo pomyśleć o ochronie swojego komputera przed oprogramowaniem ransomware. Aby chronić swój komputer przed Sigrun i innym szkodliwym oprogramowaniem polecamy skorzystanie ze sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego takiego jak FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes

Polecane dla ciebie:

Nie pozwól, by rząd cię szpiegował

Rząd ma wiele problemów w związku ze śledzeniem danych użytkowników i szpiegowaniem obywateli, więc powinieneś mieć to na uwadze i dowiedzieć się więcej na temat podejrzanych praktyk gromadzenia informacji. Uniknij niechcianego śledzenia lub szpiegowania cię przez rząd, stając się całkowicie anonimowym w Internecie.

Możesz wybrać różne lokalizacje, gdy jesteś online i uzyskać dostęp do dowolnych materiałów bez szczególnych ograniczeń dotyczących treści. Korzystając z Private Internet Access VPN, możesz z łatwością cieszyć się połączeniem internetowym bez żadnego ryzyka bycia zhakowanym.

Kontroluj informacje, do których dostęp może uzyskać rząd i dowolna inna niepożądana strona i surfuj po Internecie unikając bycia szpiegowanym. Nawet jeśli nie bierzesz udziału w nielegalnych działaniach lub gdy ufasz swojej selekcji usług i platform, zachowaj podejrzliwość dla swojego własnego bezpieczeństwa i podejmij środki ostrożności, korzystając z usługi VPN.

Kopie zapasowe plików do późniejszego wykorzystania w przypadku ataku malware

Problemy z oprogramowaniem spowodowane przez malware lub bezpośrednia utrata danych w wyniku ich zaszyfrowania może prowadzić do problemów z twoim urządzeniem lub do jego trwałego uszkodzenia. Kiedy posiadasz odpowiednie, aktualne kopie zapasowe, możesz z łatwością odzyskać dane po takim incydencie i wrócić do pracy.

Bardzo ważne jest, aby aktualizować kopie zapasowe po wszelkich zmianach na urządzeniu, byś mógł powrócić do tego nad czym aktualnie pracowałeś, gdy malware wprowadziło jakieś zmiany lub gdy problemy z urządzeniem spowodowały uszkodzenie danych lub wpłynęły negatywnie na wydajność. 

Posiadając poprzednią wersję każdego ważnego dokumentu lub projektu, możesz oszczędzić sobie frustracji i załamania. Jest to przydatne, gdy niespodziewanie pojawi się malware. W celu przywrócenia systemu, skorzystaj z Data Recovery Pro.

O autorze
Jake Doevan
Jake Doevan - Życie jest za krótkie na walke z wirusami komputerowymi

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach