Skala niebezpieczeństwa:  
  (99/100)

Ransomware Locky. Jak się go pozbyć? (Poradnik usuwania)

stworzone przez Olivia Morelli - - | Rodzaj: Ransomware

W jaki sposób wirus Locky znajduje wejście do zainfekowanego PC?

Locky ransomware

Locky jest programem ransomware, który rozprzestrzenia się jako złośliwy dokument Word dołączony do wiadomości spamowych. E-maile, które przynoszą ransomware Locky zwykle udają wiadomości z dostarczaniem faktury. Taki szkodliwy dokument programu Word może natychmiast wykonać złośliwy proces szyfrowania w przypadku gdy makra Word są włączone.

Jeśli nie, tekst Worda pojawia się jako uszkodzony plik, a górna linia w niniejszym zakażonym dokumencie mówi „Włącz makra jeśli kodowanie danych jest niepoprawne.” Nie należy robić, tego co nakazuje!

Niestety, jeśli użytkownik komputera stara się rozszyfrować te podejrzane uszkodzone kody, może włączyć makra. W rezultacie, złośliwy kod, który jest włożony do złośliwego dokumentu programu Word zostanie uruchomiony i zainstaluje ransomware Locky na komputerze użytkownika.

Co tak naprawdę ransomware Locky robi?

Jak widać, wirus ten jest nazwany „Locky”, co w rzeczywistości wyjawia jego funkcję. To ransomware blokuje plik użytkownika umieszczone na prześladowanym PC, bez możliwości odzyskania ich, chyba że użytkownik posiada klucz deszyfrujący lub kopię zapasową plików przechowywaną na dysku zewnętrznym.

Aby być bardziej precyzyjnym, wirus Locky uruchamia procesy, które skanują komputer i wykrywają pliki dźwięku, dokumenty, filmy, zdjęcia, bazy danych, archiwa i inne pliki. Co więcej, można znaleźć Locky na dyskach zewnętrznych podłączonych do swoich urządzeń, a nawet dysków sieciowych. Po wykryciu takich plików, szyfruje je za pomocą algorytmu szyfrowania AES. Co więcej, ten wirus usuwa kopie w tle (rekordy Volume Snapshot Service), które mogą być używane do odzyskiwania zaszyfrowanych plików.

Po tym jak Locky skończy swoją brudną robotę, to wrzuca żądanie okupu (_Locky_recover_instructions.txt) w każdym folderze, który posiada jakieś z zaszyfrowanych plików na nim, a poza tym zmienia tapetę pulpitu na obraz, który przedstawia te same informacje jak notatka okupu. Nakazuje użyć anonimizującej sieci TOR i zapłacić okup około 0,5-1 Bitcoin (209$ – 419$) na konto cyberprzestępców w zamian za prywatny klucz deszyfrowania, który ma na celu pomóc odszyfrować dane.

Co zrobić w przypadku, gdy Locky zaatakuje twój komputer?

Mówiąc ransomware, to zawsze lepiej, aby zabezpieczyć się przed tym jak zostaniesz zaatakowany. Bez względu na to jakim uważnym i ostrożnym użytkownikiem komputera jesteś, nadal możesz być oszukany przez cyberprzestępców, ponieważ mają oni tendencję do rozprzestrzeniania złośliwego oprogramowania jak konie trojańskie.

Innymi słowy, malware przychodzi jako plik wyglądający na bezpieczny, który jest w rzeczywistości zainfekowany. Zalecamy regularne tworzenie kopii zapasowych danych i przechowywanie ich na zewnętrznym dysku twardym. Niestety, Locky jest katastrofalnym wirusem, który może zablokować pliki osobiste w każdej chwili, a jedyną stu procentową metodą ochrony pozwalającą na odtworzenie plików jest importowanie ich z dysku zewnętrznego.

Należy jednak całkowicie wyeliminować ransomware Locky zanim to zrobisz, bo jak już wspomniano wcześniej, może on szyfrować rekordy przechowywane na dyskach zewnętrznych, które są podłączone do zainfekowanego komputera.

Jeśli nie posiadasz zapasowej kopii plików na dysku zewnętrznym, pozostająci trzy opcje do wyboru:

 1. Możesz spróbować użyć jednego z tych narzędzi (mogą one pomóc odszyfrować przynajmniej niektóre pliki): Kaspersky virus-fighting utilities, Photorec lub R-Studio;
 2. Możesz poczekać, aż ktoś utworzy narzędzie do deszyfrowania Locky (może to zająć dużo czasu);
 3. Ostatnią opcją jest zapłacić okup, ale nie zalecamy robienia tego. Nie powinno dziwić, że nie ma gwarancji, że cyberprzestępca przekaże ci klucz deszyfrowania. Ponadto, pomyśl o tym – czy naprawdę chcesz wspierać cyberprzestępców w taki sposób?

Aby usunąć wirusa Locky zalecamy zastosowanie jednego z następujących programów antywirusowych: Reimage lub SpyHunterCombo Cleaner. Są to profesjonalne narzędzia do usuwania złośliwego oprogramowania, które mogą całkowicie usunąć wirusa Locky.

UWAGA. programy anty-malware NIE odszyfrowują danych. 

Instrukcja usuwania Locky

Przed przystąpieniem do usuwania ransomware Locky, proszę przeczytać informacje zawarte w niniejszym ustępie. Przede wszystkim zwróć uwagę na to, że Locky jest niezwykle niebezpiecznym i dobrze zbudowanym wirusem, który rozprzestrzenia swoje szkodliwe składniki na cały komputer.

Jest sprawą najwyższej wagi, aby usunąć wszystkie pliki należące do malware Locky. W przeciwnym razie, jego resztki zwiększą podatność komputera na inne zagrożenia komputerowe, a nawet pobiorą je na niego. Proszę wybrać ręczną metodę usuwania tylko wtedy, gdy jesteś zaawansowanym użytkownikiem komputera.

W przeciwnym razie, zalecamy zdecydować się na opcję automatycznego usuwania.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Reimage (usuwanie) Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Reimage (usuwanie) Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Supported versions Program jest kompatybilny z OS X Supported versions
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Reimage, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Do usuwania szkód po wirusie zalecamy Reimage. Darmowy skaner oprogramowania pozwoli ci uzyskac informacje odnosnie tego czy twoj komputer zostal zainfekowany czy tez nie. Jezeli chcialbys usunac oprogramowanie malware lepiej bedzie jezeli zakupisz pelna licencje oprogramowania Reimage ktory jest sprawdznym oprogramowaniem do usuwania plikow malware.

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa Locky:

Usuń Locky korzystająć z Safe Mode with Networking

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Networking

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Networking'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Networking w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Networking'
 • Krok 2: Usuń Locky

  Zaloguj się na zainfekowane konto a następnie uruchom przeglądarkę internetową. Pobierz Reimage lub też inny sprawdzony program antyszpiegujący. Zaaktualizuj go przed wykonaniem pełnego skanu systemu a następnie usuń podejrzane pliki powiązane z wirusem ransomware, zakończ usuwanie Locky.

Jeżeli program ransomware blokuje skorzystanie z Safe Mode with Networking, skorzystaj z innej metody

Usuń Locky korzystająć z System Restore

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Command Prompt

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Command Prompt w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Przywróć ustawienia fabryczne i pliki systemowe
  1. Jak tylko zobaczysz okno Command Prompt, wpisz cd restore i wybierz Enter Wpisz 'cd restore' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  2. Teraz wybierz rstrui.exe a nastepnie kliknij Enter jeszcze raz. Wpisz 'rstrui.exe' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  3. Kiedy pokaże ci się nowe okno wybierz Next a nastepnie wybierz punkt przywracania systemu, który wypada przed zainstalowaniem Locky. Zaraz po tym wybierz $3$s. Kiedy pojawi się okno 'System Restore' wybierz 'Next'. Wybierz punkt przywracania systemu i wybierz 'Next'
  4. Teraz wybierz Yes aby rozpocząć przywracanie systemu Kliknij 'Yes' i rozpocznij przywracanie systemu.
  Jak tylko przywrócisz system do poprzednich ustawien, pobierz na swoj komputer program Reimage i z jego pomoca dokonaj skanowania swojego systemu, upewnij się że udało ci sie usunąć oprogramowanie Locky

Na końcu powinienes dodatkowo pomyśleć o ochronie swojego komputera przed oprogramowaniem ransomware. Aby chronić swój komputer przed Locky i innym szkodliwym oprogramowaniem polecamy skorzystanie ze sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego takiego jak Reimage, SpyHunterCombo Cleaner lub Malwarebytes Malwarebytes

O autorze

Olivia Morelli
Olivia Morelli

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Źródło: https://www.2-spyware.com/remove-locky-ransomware.html

Poradniki w innych językach