Usuń FreeCodecPack (Poradnik usuwania) - zaaktualizowano, maj 2018

Instrukcja usuwania FreeCodecPack

Czym jest FreeCodecPack?

FreeCodecPack to podejrzana aplikacja sprowadzająca inwazyjne reklamy na Twoją przeglądarkę

Wirus FreeCodecPack

FreeCodecPack jest reklamowany jako ważny i użyteczny komponent komputera pozwalający użytkownikom oglądanie różnych rodzajów plików za darmo. Po sprawdzeniu funkcjonalności tej aplikacji, eksperci szybko doszli do wniosku, że mają do czynienia z programem adware dostarczanym poprzez bundling oprogramowania. Zazwyczaj użytkownicy więc nie instalują go dobrowolnie.

PODSUMOWANIE
Nazwa FreeCodecPack
Rodzaj Adware
Przedstawiany jako Zestaw kodeków
Ryzyko Średnie. Może prowadzić jednak do infiltracji malware oraz wycieku danych
Zainfekowane systemy Wszystkie wersje Windowsa
Dystrybucja Bundling, niebezpieczne strony
Eliminacja W wypadku konieczności usuwania, pobierz FortectIntego

Chwilę po infiltracji, podejrzana aplikacja dołącza się do przeglądarki jako dodatek oraz tworzy folder FreeCodecPack, w którym lądują wszystkie główne pliki aplikacji. Pomaga to umocnić pozycję aplikacji w systemu, zmodyfikować rejestr Windowsa oraz dostarczać sponsorowane treści poprzez reklamy, pop-upy, oferty w tekście, banery, przekierowania itd.

W taki sposób, twórcy adware'a mogą zwiększać ruch na nieznane strony internetowe. Daje to korzyści obu stronom – twórcy adware uzyskują przychód pay-per-click, a mniej znani wydawcy notują wzrost sprzedaży.

Jednakże, użytkownik postawiony pomiędzy nimi nie uzyskuje żadnych korzyści. Ofiara musi stykać się z reklamami, czy tego chce, czy nie. Przez to, zalecamy nie tolerować takiego zachowania twórców adware'ów oraz natychmiast usunąć FreeCodecPack'a. FortectIntego może pomóc Ci z szybką eliminacją wirusa (choć możesz też wybrać każdy inny program ochronny twojego wyboru).

Po zainfekowaniu komputera wirusem FreeCodecPack, na przeglądarkach Google Chrome, Internet Explorer, Mozilla Firefox i innych zaczynają pojawiać się reklamami. Są one oznaczone następującym tekstem w rogu:

 • “Powered by FreeCodecPack”
 • „Ads by FreeCodecPack”
 • „Waiting for FreeCodecPack”
 • „Connected to FreeCodecPack”, etc.

Najniebezpieczniejszą cechą FreeCodecPack'a jest jednak jego tendencja do przekierowań. Eksperci ostrzegają, że przekierowania FreeCodecPack mogą prowadzić zarówno na zaufane oraz podejrzane strony trzecie – najlepsze, co możesz zrobić, by zapobiec wystawieniu na działanie niebezpiecznych witryn to zignorowanie każdej z reklam oraz nie klikanie na treści, na których wylądujesz. W przeciwnym wypadku ryzykuejsz infekcją malware bądź kradzieżą informacji osobistych.

Adware FreeCodecPack

Na koniec, warto wspomnieć, że FreeCodecPack instaluje oprogramowanie śledzące i może monitorować twoją aktywność każdego dnia. Ostatnie badania wykazały, że może do tego wykorzystywać dane przechowywane w DOM, beacony sieciowe, ciasteczka Flash i HTTP oraz inne sposoby na zbieranie i przechowywanie informacji nieidentyfikujących osoby, takich, jak adres IP, lokacja komputera, adres email, wyszukiwane hasła, odwiedzone strony itd.

Jeśli twórcy używaliby tych danych tylko do usprawnienia swoich usług, byłoby to w porządku. Wygląda jednak na to, że twórcy znaleźli sposób na zarobienie jeszcze większej liczby pieniędzy – jest nim dzielenie się tymi danymi z innymi reklamodawcami. Podsumowując, zalecamy usunięcie FreeCodecPack'a, jeśli zauważyłeś jego podejrzane działanie.

Zestawy kodeków nie są potrzebne do odtwarzania plików

Użytkownicy często pobierają zestawy kodeków, ponieważ ich system nie może poprawnie uruchomić określonych formatów wideo. Przez to często rozglądają się oni za rozwiązaniami na stronach trzecich – inni mogą zaś nigdy nie natknąć się na takie problemy i tylko otrzymać niechcianą aplikację zabundlowaną do innego oprogramowania. W wypadku obydwu grup, usunięcie FreeCodecPack powinno być priorytetem.

Jeśli natrafisz na problemy podczas odtwarzania określonych plików wideo, zalecamy pobrania odtwarzacza wideo posiadającego wstępnie zainstalowane kodeki oraz będącego w stanie poradzić sobie bez zewnętrznej pomocy. Jednym z takich odtwarzaczy jest VLC – szanowany odtwarzacz wideo wśród wielu użytkowników. Po pobraniu tej aplikacji nigdy nie będziesz musiał przejmować się kodekami.

Niepożądana aplikacja FreeCodecPackFreeCodecPack jest promowany jako narzędzie mogące pomóc odtwarzać pliki audio i wideo. Jest to jednak ukryty program adware.

Adware jest dystrybuowane w bundlach oprogramowania

Użytkownicy zazwyczaj nie dbają o bezpieczeństwo sieci. Po wszystkim, nie myślą, że coś nieprzyjemnego mogłoby się im przytrafić. W końcu nie myślą przecież, że coś niemiłego może się im przytrafić. Niestety – może im się przytrafić i przytrafi się, jeśli nie zapobiegną niektórym czynnościom i nie ochronią się przed niechcianym oprogramowaniem.

Najbardziej rozpoznawalną metodą dystrybucji adware i innych niepożądanych aplikacji jest bundling oprogramowania. Te niepożądane aplikacje są dołączone jako dodatkowe komponenty wewnątrz (wielu) instalatorów. Nawet najpopularniejsze programy i ich aktualizacje (takie, jak Adobe Flash) mogą ukrywać opcjonalne instalatory.

By uniknąć niepotrzebnych problemów, skorzystaj z tych prostych wskazówek:

 • nie śpiesz się z procesem instalacji i zapoznaj się ze wszystkimi instrukcjami;
 • przeczytaj Warunki Użytkowania i Politykę Prywatności;
 • jeśli masz możliwość, korzystaj z instalacji Zaawansowanej/Własnej oraz unikaj ustawień Zalecanych/Szybkich;
 • Gdy widzisz dodatkowe programy w ustawieniach Zaawansowanych, usuń wszystkie znaczniki z dodatkami, paskami narzędzi, paczkami kodeków, optymalizatorami systemu i podobnymi;

Reklamy FreeCodecPack

Proste sposoby na usunięcie FreeCodecPack'a z systemu

Możesz usunąć FreeCodecPack zarówno ręcznie, jak i automatycznie. Opisaliśmy obydwie metody – wybierz tą, która jest dla Ciebie wygodniejsza.

Automatyczna eliminacja wirusa FreeCodecPack jest zalecana wszystkim użytkownikom, którzy nie znają procesów komputera oraz/bądź chcieliby prostego rozwiązania problemu. Po prostu pobierz i zaktualizuj jedną z zaufanych aplikacji antywirusowych. Ostatnim krokiem jest zaś skan systemu oraz pozwolenie temu programowi na zajęcie się resztą.

Ci, którzy nie przepadają za dodatkowym oprogramowaniem komputera i znają się na oprogramowaniu, mogą usunąć FreeCodecPack'a ręcznie z pomocą naszej instrukcji. Zachowaj ostrożność – źle przygotowana procedura może prowadzić do ponownej infekcji komputera. Musimy też pamiętać, że ta metoda nie ochroni Cię też przed infekcjami w przyszłości.

Możesz usunąć szkody spowodowane przez wirusa za pomocą FortectIntego. SpyHunter 5Combo Cleaner i Malwarebytes są zalecane do wykrywania potencjalnie niechcianych programów i wirusów wraz ze wszystkimi związanymi z nimi plikami i wpisami do rejestru.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.

Instrukcja ręcznego usuwania FreeCodecPack

Odinstaluj z systemu Windows

Jeśli chcesz odinstalować FreeCodecPack'a z systemu Windows, skorzystaj z tych kroków:

Aby usunąć FreeCodecPack z komputerów z systemem Windows 10/8, wykonaj te kroki: 

 1. Wpisz Panel sterowania w pole wyszukiwania Windows i wciśnij Enter lub kliknij na wynik wyszukiwania. 
 2. W sekcji Programy wybierz Odinstaluj program. Odinstaluj z systemu Windows
 3. Znajdź na liście wpisy powiązane z FreeCodecPack (lub dowolny inny niedawno zainstalowany podejrzany program).
 4. Kliknij prawym przyciskiem myszy na aplikację i wybierz Odinstaluj.
 5. Jeśli pojawi się Kontrola konta użytkownika, kliknij Tak.
 6. Poczekaj na ukończenie procesu dezinstalacji i kliknij OK. Odinstaluj z systemu Windows

Jeśli jesteś użytkownikiem Windows 7/XP, postępuj zgodnie z następującymi instrukcjami: 

 1. Kliknij Start > Panel sterowania zlokalizowany w prawym oknie (jeśli jesteś użytkownikiem Windows XP, kliknij na Dodaj/Usuń programy).
 2. W Panelu sterowania wybierz Programy > Odinstaluj program. Odinstaluj z systemu Windows
 3. Wybierz niechcianą aplikację klikając na nią raz. 
 4. Kliknij Odinstaluj/Zmień na górze.
 5. W oknie potwierdzenia wybierz Tak.
 6. Kliknij OK kiedy proces usuwania zostanie zakończony. 

Usuń FreeCodecPack z systemu Mac OS X

 1. Jeżeli korzystasz z OS X, kliknij przycisk Go na samej górze strony i wybierz Applications. Wciśnij przycisk 'Go' i wybierz 'Applications'
 2. Poczekaj aż zobaczusz folder Applications i poszukaj w nimFreeCodecPack czy też innych podejrzanych pogramów, króre mogą się w nim znajdować. Teraz kliknij prawym przyciskiem myszy na każdym z tych wyników i wybierz Move to Trash. Kliknij na każdą podejrzaną pozycję i wybierz 'Move to Trash'

Zresetuj MS Edge/Chromium Edge

Usuń niechciane rozszerzenia z MS Edge:

 1. Wybierz Menu (trzy poziome kropki w prawym górnym rogu okna przeglądarki i wybierz Rozszerzenia.
 2. Wybierz z listy rozszerzenie i kliknij na ikonę koła zębatego.
 3. Kliknij Odinstaluj na dole. Zresetuj MS Edge/Chromium Edge

Wyczyść pliki cookie i inne dane przeglądania: 

 1. Kliknij na Menu (trzy poziome kropki w prawym górnym rogu okna przeglądarki) i wybierz Prywatność i bezpieczeństwo.
 2. Pod Wyczyść dane przeglądania wybierz Wybierz elementy do wyczyszczenia.
 3. Zaznacz wszystko (oprócz haseł, chociaż możesz chcieć uwzględnić licencje na multimedia w stosownych przypadkach) i kliknij Wyczyść. Zresetuj MS Edge/Chromium Edge

Przywróć ustawienia nowej karty i strony głównej:

 1. Kliknij na ikonę menu i wybierz Ustawienia.
 2. Następnie znajdź sekcję Uruchamianie.
 3. Kliknij Wyłącz, jeśli znalazłeś jakąkolwiek podejrzaną domenę. 

Zresetuj MS Edge, jeśli powyższe kroki nie zadziałały:

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc, żeby otworzyć Menedżera zadań.
 2. Kliknij na strzałkę Więcej szczegółów u dołu okna.
 3. Wybierz kartę Szczegóły.
 4. Teraz przewiń w dół i zlokalizuj wszystkie wpisy zawierające Microsoft Edge w nazwie. Kliknij na każdy z nich prawym przyciskiem myszy i wybierz Zakończ zadanie, by zatrzymać działanie MS Edge. Zresetuj MS Edge/Chromium Edge

Jeżeli to rozwiązanie ci nie pomogło, możesz musieć skorzystać z zaawansowanej metody resetowania Edge. Pamiętaj, że zanim przejdziesz dalej, musisz wykonać kopię zapasową swoich danych. 

 1. Znajdź na swoim komputerze następujący folder: C:\\Users\\%username%\\AppData\\Local\\Packages\\Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe.
 2. Wciśnij Ctrl + A na klawiaturze, by zaznaczyć wszystkie foldery.
 3. Kliknij na nie prawym przyciskiem myszy i wybierz Usuń. Zresetuj MS Edge/Chromium Edge
 4. Teraz kliknij prawym przyciskiem myszy na przycisk Start i wybierz Windows PowerShell (Administrator).
 5. Kiedy otworzy się nowe okno, skopiuj i wklej następujące polecenie, a następnie wciśnij Enter:

  Get-AppXPackage -AllUsers -Name Microsoft.MicrosoftEdge | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register “$($_.InstallLocation)\\AppXManifest.xml” -Verbose Zresetuj MS Edge/Chromium Edge

Instrukcje dla Edge opartej na Chromium

Usuń rozszerzenia z MS Edge (Chromium):

 1. Otwórz Edge i kliknij Ustawienia > Rozszerzenia.
 2. Usuń niechciane rozszerzenia klikając Usuń. Zresetuj MS Edge/Chromium Edge

Wyczyść pamięć podręczną i dane witryn:

 1. Kliknij na Menu i idź do Ustawień.
 2. Wybierz Prywatność i usługi.
 3. Pod Wyczyść dane przeglądania wybierz Wybierz elementy do wyczyszczenia.
 4. Pod Zakres czasu wybierz Wszystko.
 5. Wybierz Wyczyść teraz. Zresetuj MS Edge/Chromium Edge

Zresetuj MS Edge opartą na Chromium:

 1. Kliknij na Menu i wybierz Ustawienia.
 2. Z lewej strony wybierz Zresetuj ustawienia.
 3. Wybierz Przywróć ustawienia do wartości domyślnych.
 4. Potwierdź za pomocą Resetuj. Zresetuj MS Edge/Chromium Edge

Zresetuj Mozillę Firefox

Zresetuj ustawienia Mozilla Firefox po udanej eliminacji niepożądanych aplikacji PUP:

Usuń niebezpieczne rozszerzenia: 

 1. Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox i kliknij na Menu (trzy poziome linie w prawym górnym rogu okna). 
 2. Wybierz Dodatki.
 3. W tym miejscu wybierz wtyczki, które są powiązane z FreeCodecPack i kliknij Usuń. Zresetuj Mozillę Firefox

Zresetuj stronę główną: 

 1. Kliknij na trzy poziome linie w prawym górnym rogu, by otworzyć menu.
 2. Wybierz Opcje.
 3. W opcjach Strona startowa wpisz preferowaną przez siebie stronę, która otworzy się za każdym razem, gdy na nowo otworzysz Mozillę Firefox.

Wyczyść pliki cookie i dane stron: 

 1. Kliknij Menu i wybierz Opcje.
 2. Przejdź do sekcji Prywatność i bezpieczeństwo.
 3. Przewiń w dół, by znaleźć Ciasteczka i dane stron.
 4. Kliknij na Wyczyść dane…
 5. Wybierz Ciasteczka i dane stron oraz Zapisane treści stron i wciśnij Wyczyść. Zresetuj Mozillę Firefox

Zresetuj Mozillę Firefox

Jeżeli nie usunięto FreeCodecPack po wykonaniu powyższych instrukcji, zresetuj Mozillę Firefox:

 1. Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox i kliknij Menu.
 2. Przejdź do Pomoc i wybierz Informacje dla pomocy technicznej. Zresetuj Mozillę Firefox
 3. W sekcji Dostrój program Firefox, kliknij na Odśwież Firefox…
 4. Kiedy pojawi się wyskakujące okienko, potwierdź działanie wciskając Odśwież Firefox – powinno to zakończyć usuwanie FreeCodecPack. Zresetuj Mozillę Firefox

Zresetuj Google Chrome

Usuń złośliwe rozszerzenia z Google Chrome:

 1. Otwórz Google Chrome, kliknij na Menu (trzy pionowe kropki w prawym górnym rogu) i wybierz Więcej narzędzi > Rozszerzenia.
 2. W nowo otwartym oknie zobaczysz zainstalowane rozszerzenia. Odinstaluj wszystkie podejrzane wtyczki klikając Usuń. Zresetuj Google Chrome

Wyczyść pamięć podręczną i dane witryn w Chrome:

 1. Kliknij na Menu i wybierz Ustawienia.
 2. W sekcji Prywatność i bezpieczeństwo wybierz Wyczyść dane przeglądania.
 3. Wybierz Historia przeglądania, Pliki cookie i inne dane witryn oraz Obrazy i pliki zapisane w pamięci podręcznej.
 4. Kliknij Wyczyść dane. Zresetuj Google Chrome

Zmień swoją stronę główną:

 1. Kliknij menu i wybierz Ustawienia.
 2. Poszukaj podejrzanych stron w sekcji Po uruchomieniu.
 3. Kliknij Otwórz konkretną stronę lub zestaw stron i kliknij na trzy kropki, by znaleźć opcję Usuń.

Zresetuj Google Chrome:

Jeśli poprzednie metody ci nie pomogły, to zresetuj Google Chrome, by wyeliminować wszystkie komponenty:

 1. Kliknij Menu i wybierz Ustawienia.
 2. Przewiń sekcję Ustawienia i kliknij Zaawansowane.
 3. Przewiń w dół i zlokalizuj sekcję Resetowanie komputera i czyszczenie danych.
 4. Teraz kliknij Przywróć ustawienia do wartości domyślnych.
 5. Potwierdź za pomocą Resetuj ustawienia, by ukończyć usuwanie. Zresetuj Google Chrome

Zresetuj Safari

Usuń niechciane rozszerzenia z Safari:

 1. Kliknij Safari > Preferencje…
 2. W nowym oknie wybierz Rozszerzenia.
 3. Wybierz niechciane rozszerzenie powiązane z FreeCodecPack i wybierz Odinstaluj. Zresetuj Safari

Wyczyść pliki cookie i inne dane witryn w Safari:

 1. Kliknij Safari > Wymaż historię…
 2. Z rozwijanego menu pod Wymaż, wybierz cała historia.
 3. Potwierdź za pomocą Wymaż historię. Zresetuj Safari

Zresetuj Safari, jeśli powyższe kroki nie pomogły: 

 1. Kliknij Safari > Preferencje…
 2. Przejdź do karty Zaawansowane.
 3. Zaznacz Pokazuj menu Programowanie na pasku menu.
 4. Kliknij Programowanie na pasku menu i wybierz Wyczyść pamięć podręczną. Zresetuj Safari

Po odnstalowaniu tego potencjalnie niechcianego programy i naprawieniu swoich przeglądarek polecamy ci przeskanowanie swojego komputera sprawdzonym oprogramowaniem antywirusowym. Z pewnoscia pomoże ci to pozbyć się FreeCodecPack i jego wpisów w rejestrze, program dodatkowo będzie w stanie rozpoznać powiązane pasożyty i inne infekcje malware na twoim kompterze. Aby tak się stało polecamy skorzystanie z wysoko ocenianego przez nas programu zdolnego do usuwania oprogramowania malware: FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes.

Polecane dla ciebie:

Nie pozwól, by rząd cię szpiegował

Rząd ma wiele problemów w związku ze śledzeniem danych użytkowników i szpiegowaniem obywateli, więc powinieneś mieć to na uwadze i dowiedzieć się więcej na temat podejrzanych praktyk gromadzenia informacji. Uniknij niechcianego śledzenia lub szpiegowania cię przez rząd, stając się całkowicie anonimowym w Internecie.

Możesz wybrać różne lokalizacje, gdy jesteś online i uzyskać dostęp do dowolnych materiałów bez szczególnych ograniczeń dotyczących treści. Korzystając z Private Internet Access VPN, możesz z łatwością cieszyć się połączeniem internetowym bez żadnego ryzyka bycia zhakowanym.

Kontroluj informacje, do których dostęp może uzyskać rząd i dowolna inna niepożądana strona i surfuj po Internecie unikając bycia szpiegowanym. Nawet jeśli nie bierzesz udziału w nielegalnych działaniach lub gdy ufasz swojej selekcji usług i platform, zachowaj podejrzliwość dla swojego własnego bezpieczeństwa i podejmij środki ostrożności, korzystając z usługi VPN.

Kopie zapasowe plików do późniejszego wykorzystania w przypadku ataku malware

Problemy z oprogramowaniem spowodowane przez malware lub bezpośrednia utrata danych w wyniku ich zaszyfrowania może prowadzić do problemów z twoim urządzeniem lub do jego trwałego uszkodzenia. Kiedy posiadasz odpowiednie, aktualne kopie zapasowe, możesz z łatwością odzyskać dane po takim incydencie i wrócić do pracy.

Bardzo ważne jest, aby aktualizować kopie zapasowe po wszelkich zmianach na urządzeniu, byś mógł powrócić do tego nad czym aktualnie pracowałeś, gdy malware wprowadziło jakieś zmiany lub gdy problemy z urządzeniem spowodowały uszkodzenie danych lub wpłynęły negatywnie na wydajność. 

Posiadając poprzednią wersję każdego ważnego dokumentu lub projektu, możesz oszczędzić sobie frustracji i załamania. Jest to przydatne, gdy niespodziewanie pojawi się malware. W celu przywrócenia systemu, skorzystaj z Data Recovery Pro.

O autorze
Linas Kiguolis
Linas Kiguolis

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach