Skala niebezpieczeństwa:  
  (77/100)

Cry128 ransomware virus. Jak się go pozbyć? (Poradnik usuwania)

stworzone przez Gabriel E. Hall - - | Rodzaj: Ransomware

Cry128 przestał być groźny – jest już dostępne darmowe odzyskanie danych

Cry128 to ransomware będący częścią grupy ransomware CryptON. Do szyfrowania wykorzystuje on zmodyfikwany algorytm AES-128. Szyfruje wszystkie pliki poza będącymi w C:\Windows i C:\Program Files, aby zapewnić działanie systemu. Wirus ten zwykle przypisuje każdemu zaszyfrowanemu plikowi długie rozszerzenie pliku zawierające ID ofiary oraz adres .onion prowadzący do osobistej strony ofiary z instrukcją zapłaty okupu i odzyskania danych. Do tego na pulpicie pojawia się plik _DECRYPT_MY_FILES.txt z żądaniem okupu. Jeśli na twoim komputerze znalazł się Cry128, powinieneś znaleźć pliki z rozszerzeniami podobnymi do przedstawionych poniżej. Jeśli znalazłeś takie, czym prędzej podejmik odpowiednie kroku do usunięcia Cry128 z komputera.

 • .fgb45ft3pqamyji7.onion.to._
 • .id-_[qg6m5wo7h3id55ym.onion.to].63vc4
 • .id__gebdp3k7bolalnd4.onion._
 • .id__2irbar3mjvbap6gt.onion.to._

Strona typu .onion z żądaniem okupu w wykonaniu autorów Cry128

Wartością okupu typową dla tego wirusa jest 0.388 BTC. Według żądania okupu jest to równowartość 722 dolarów. Kurs kryptowaluty może się się nawet znacząco różnić od podanej kwoty. Istnieją także wersje wirusa żądające  0.13793 BTC (około 200 dolarów) – podejrzewamy, że obniżenie kwoty wiąże się z wydanym przez Emsisoft darmowym dekrypterem Cry128, który bez żadnego problemu pomoże odzyskać wszystkie pliki. Przed użyciem dekryptera, usuń najpierw Cry128 z systemu. Przydatnym programem do tego celu może być Reimage.

CryptON trzyma się tradycyjnych metod rozprowadzania

Cry128 rozpoczął ataki 22 kwietnia 2017 r. Głównym sposobem ataku jest dostanie się poprzez RDP (protokół Pulpitu Zdalnego) i próba łamania hasła metodą prób i błędów. Ochroną przed atakami tego typu są rozbudowane hasła oraz wykorzystanie innych kont do dostępu Administratora (większość osób używa konta domyślnego, co ułatwia atak – atakujący musi wtedy tylko odgadnąć hasło) oraz wielopozioowe uwierzytelnianie. Wskazane jest także posiadanie aktualnego oprogramowania ochronnego. Poza tym w użyciu są klasyczne metody rozpowszechniania malware, takie jak malspam, malvertising czy korzystanie z luk w oprogramowaniu. Te techniki są uznawane za bardziej wyrafinowane – jednak tylko ransomware'owi specjaliści, tacy jak ekipa Cerbera or Locky, decydują się je stosować.

Usuwanie Cry128 wraz z odzyskiem plików

Im szybciej z komputera zniknie Cry128, tym szybciej będzie można rozpocząć odzyskiwanie plików. W sieci znalazł się już opracowany dekrypter plików przejętych przez tego wirusa – niektóre wersje wirusa mogą już jednak szyfrować w sposób utrudniający odzyskanie za pomocą ogólnodostępnego programu. Dekrypter radzi sobie z większością wersji – zalecamy jego użycie. Przed startem jednak zapoznaj się z poradnikami usuwania Cry128 zamieszczonymi ponizej. Po odszyfrowaniu plików zaś utwórz kopię zapasową plików na wypadek ataków ransomware w przyszłości.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Reimage (usuwanie) Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Reimage (usuwanie) Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Supported versions Program jest kompatybilny z OS X Supported versions
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Reimage, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Do usuwania szkód po wirusie zalecamy Reimage. Darmowy skaner oprogramowania pozwoli ci uzyskac informacje odnosnie tego czy twoj komputer zostal zainfekowany czy tez nie. Jezeli chcialbys usunac oprogramowanie malware lepiej bedzie jezeli zakupisz pelna licencje oprogramowania Reimage ktory jest sprawdznym oprogramowaniem do usuwania plikow malware.

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa Cry128:

Usuń Cry128 korzystająć z Safe Mode with Networking

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Networking

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Networking'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Networking w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Networking'
 • Krok 2: Usuń Cry128

  Zaloguj się na zainfekowane konto a następnie uruchom przeglądarkę internetową. Pobierz Reimage lub też inny sprawdzony program antyszpiegujący. Zaaktualizuj go przed wykonaniem pełnego skanu systemu a następnie usuń podejrzane pliki powiązane z wirusem ransomware, zakończ usuwanie Cry128.

Jeżeli program ransomware blokuje skorzystanie z Safe Mode with Networking, skorzystaj z innej metody

Usuń Cry128 korzystająć z System Restore

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Command Prompt

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Command Prompt w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Przywróć ustawienia fabryczne i pliki systemowe
  1. Jak tylko zobaczysz okno Command Prompt, wpisz cd restore i wybierz Enter Wpisz 'cd restore' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  2. Teraz wybierz rstrui.exe a nastepnie kliknij Enter jeszcze raz. Wpisz 'rstrui.exe' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  3. Kiedy pokaże ci się nowe okno wybierz Next a nastepnie wybierz punkt przywracania systemu, który wypada przed zainstalowaniem Cry128. Zaraz po tym wybierz $3$s. Kiedy pojawi się okno 'System Restore' wybierz 'Next'. Wybierz punkt przywracania systemu i wybierz 'Next'
  4. Teraz wybierz Yes aby rozpocząć przywracanie systemu Kliknij 'Yes' i rozpocznij przywracanie systemu.
  Jak tylko przywrócisz system do poprzednich ustawien, pobierz na swoj komputer program Reimage i z jego pomoca dokonaj skanowania swojego systemu, upewnij się że udało ci sie usunąć oprogramowanie Cry128

Bonus: przywróć swoje dane

Poradnik zaprezentowany powyżej powinien pomóc ci w usunieciu oprogramwania Cry128 z twojego komputera. Celem przywrócenia zaszyfrowanych danych prosze skorzystaj z dokladnego poradnika przygotowanego przez naszych ekspertow do spraw bezpieczenstwa usunwirusa.pl

Nie myśl nawet o zapłacie okupu – ten okaz złośliwego kodu został napisany w bardzo kiepski sposób, przez co szansa na odzyskanie plików jest bardzo wysoka. Istnieje już darmowy dekrypter stworzony przez Fabiana Wosara który – chociaż nie działa w wypadku wszystkich wersji Cry128 – doskonale radzi sobie z większością tychże. Poza tym, już teraz trwają prace nad rozwojem tego narzędzia – nie ma powodów do obaw.

Jezeli twoje pliki zostaly zaszyfrowane przez Cry128 mozesz skorzystac z podanych metod aby je przywrocic

Dekrypter Cry128

Dekrypter stworzony przez Fabiana jest dostępny na oficjalnej stronie Emsisoftu – Pobierz dekrypter Cry128. Tu zaś możesz znależć, jak użyć tego programu za darmo.

Na końcu powinienes dodatkowo pomyśleć o ochronie swojego komputera przed oprogramowaniem ransomware. Aby chronić swój komputer przed Cry128 i innym szkodliwym oprogramowaniem polecamy skorzystanie ze sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego takiego jak Reimage, SpyHunterCombo Cleaner lub Malwarebytes Malwarebytes

O autorze

Gabriel E. Hall
Gabriel E. Hall - Pasjonat wyszukiwania wirusów komputerowych.

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Źródło: https://www.2-spyware.com/remove-cry128-ransomware-virus.html

Poradniki w innych językach