Skala niebezpieczeństwa:  
  (97/100)

Usuń wirusa Mole02 (Poradnik usuwania wirusów) - Zawiera Metody Odszyfrowywania

stworzone przez Olivia Morelli - - | Rodzaj: Ransomware

Mole02 – nowy wirus szyfrujący pliki z rodziny CryptoMix

Żądanie okupu od Mole02

Mole02 to niedawno odkryty wirus ransomware należący do rodziny wirusów CryptoMix. Wirus może być zaktualizowaną wersją wirusów Revenge i Mole. Obecnie, wirus znajduje się pod inspekcją. Wiadomo już o nim, że korzysta z kombinacji szyfrów RSA i AES, dodaje rozszerzenie .MOLE02 do plików oraz umieszza żądanie okupu w pliku _HELP_INSTRUCTION.TXT.

Malware uruchamia się z pliku Mole02.exe. Program z zainfekowanego komputera kontaktuje się ze swoim serwerem nadzoru (C&C) i po otrzymaniu odpowiedzi zaczyna złośliwe działania. Mole02 jest w stanie zmodyfikować system i tworzyć wpisy w Rejestrze systemu. Wprowadza też fragmenty kodu do procesów systemowych, kaaloguje cache i ustwienia IE oraz dokonuje innych zmian.

Najważniejszym zadaniem takiego programu jest jednak szyfrowanie danych. Zgodnie z żądaniem okupu, łośliwy kod wykorzystuje algorytmy szyfrowania RSA-2048 i AES-128. Wiele wskazuje na to, że wirus atakuje większość typów plików i unika tylko najważniejszych plików systemowych. Dodaje też rozszerzenie .MOLE02 do każdego zakodowanego pliku i zapobiega ofierze dostać się do nich. Niestety, usunięcie wirusa Mole02 nie pomaga w rozszyfrowaniu plików.

By odzyskanie plików było jeszcze bardziej skomplikowane, wirus usuwa ukryte wersje plików i kopie zapasowe. W taki sposób cyberprzestępcy są jedynymi osobami, które mają możliwość dekrypcji. Wraz z szyfrowaniem danych,  malware pobiera żądanie okupu nazwane _HELP_INSTRUCTION.TXT. Przykazuje ono ofierze zapłatę okupu w Bitcoinach z pomocą przeglądarki Tor. Wysokość okupu nie jest obecnie znana. Może więc różnić się w zależności od rozmiaru zaszyfrowanyh plików.

Zdjęcie wirusa Mole02
Mole02 szyfruje pliki i domaga się okupu w zamian za odzyskanie danych.

Z tych powodów jedynym sposobem na odzyskanie plików zaszyfrowanych przez Mole02 są kopie zapasowa. W przeciwnym wypadku szanse na odzyskanie dostępu do dokumentów i zdjęć nie są zbyt wysokie. Jednakże, ta sytuacja nie powinna zmotywować Cię do zapłacenia okupu i podporządkowania się hakerom. Nikt nie zagarantuje, że cyber-przestępcy dotrzymają słowa i pomoą Ci rozszyfrować pliki Po otrzymaniu okupu mogą zażądać wększej kwoty, zainstalować dodatkowe malware bądź zwlekać z przesłaniem dekryptora.

Zamiast ryzykowania pieniędzy, powinieneś usunąć Mole02 z dysku. Usuwanie takich programów powinno zostać przeprowadzone z pomocą odpowiedniej aplikacji, takiej jak Reimage. Więcej informacji znajdziesz na końcu artykułu.

Metody rozpowszechniania się wirusa ransomware

Szzegółowe metody rozpowszechniania się Mole02 nie są znane. Wygląda na to, że przestępcy polegają na tradycyjnych metodach dystrybucji, jak złośliwy spam, malvertising, fałszywe pobieranie czy trefne aktualizacje.

Najpopularniejszą z tych form są złośliwe emaile. Takie listy zawierają zainfekowane załączniki lub linki. Po kliknięciu w taką zawartość, wirus uruchamia się w systemie.

Mole02 może także dostać się do systemu, gdy użytkownik kliknie na złośliwą reklamę. Taki malvertising zwraca oraz więcej uwagi wśród cyberprzestępców. Metoda ta także pozwala na umieszczanie złośliwych rreklam na popularnych i uczciwych stronach. Przez to łatwo wkręcić ludzi w kliknięcie ryzykownej reklamy bez podejrzewania niczego złego.

Instalacja faałszywego oprogramowania, takiego jak nieznany antywirus, różne narzędzia optymalizayjne ze stron dzielących się plikami, czy też inna zawartość z niezbyt bezpiecznych witryn może także spowodować atak ransomware.

By utrzymać swój komputer bezpiecznym od szyfrowania, podejmij wszelkie kroki, by zapobiegaż zagrożeniom podczas przeglądania sieci oraz twórz kopie zapasowe.

Usuwanie wirusa ransomware Mole02

Przed rozpocczęcie kasacji Mole02, będziesz potrzebował uruchomić komputer w Trybie Awaryjnym z Obsługą Sieci. Do samej eliminacji będziesz potrzebować odpowiedniego, uaktualnionego programu – malware może jednak blokować jego pobieranie. By tego uniknąć, uruchom komputer w Trybie Awaryjnym. Tam będziesz mógł dostać się do swojego preferowanego programu i uruchomić pełny skan sprzętu. Możesz tak usunąć Mole02 automatycznie z pomocą Reimage, SpyHunter 5Combo Cleaner bądź Malwarebytes.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Reimage (usuwanie) Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Reimage (usuwanie) Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Supported versions Program jest kompatybilny z OS X Supported versions
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Reimage, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Do usuwania szkód po wirusie zalecamy Reimage. Darmowy skaner oprogramowania pozwoli ci uzyskac informacje odnosnie tego czy twoj komputer zostal zainfekowany czy tez nie. Jezeli chcialbys usunac oprogramowanie malware lepiej bedzie jezeli zakupisz pelna licencje oprogramowania Reimage ktory jest sprawdznym oprogramowaniem do usuwania plikow malware.

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa Mole02:

Usuń Mole02 korzystająć z Safe Mode with Networking

Jeśli nie możesz uruchomić normalnie procesu usuwania wirusa, uruchom Tryb Awaryjny z Obsługą Sieci:

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Networking

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Networking'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Networking w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Networking'
 • Krok 2: Usuń Mole02

  Zaloguj się na zainfekowane konto a następnie uruchom przeglądarkę internetową. Pobierz Reimage lub też inny sprawdzony program antyszpiegujący. Zaaktualizuj go przed wykonaniem pełnego skanu systemu a następnie usuń podejrzane pliki powiązane z wirusem ransomware, zakończ usuwanie Mole02.

Jeżeli program ransomware blokuje skorzystanie z Safe Mode with Networking, skorzystaj z innej metody

Usuń Mole02 korzystająć z System Restore

Skorzystaj z tych kroków, jeśli chcesz wyłączyć działanie wirusa i uruchomić pełny skan systemu z pomocą programu anty-malware.

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Command Prompt

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Command Prompt w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Przywróć ustawienia fabryczne i pliki systemowe
  1. Jak tylko zobaczysz okno Command Prompt, wpisz cd restore i wybierz Enter Wpisz 'cd restore' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  2. Teraz wybierz rstrui.exe a nastepnie kliknij Enter jeszcze raz. Wpisz 'rstrui.exe' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  3. Kiedy pokaże ci się nowe okno wybierz Next a nastepnie wybierz punkt przywracania systemu, który wypada przed zainstalowaniem Mole02. Zaraz po tym wybierz $3$s. Kiedy pojawi się okno 'System Restore' wybierz 'Next'. Wybierz punkt przywracania systemu i wybierz 'Next'
  4. Teraz wybierz Yes aby rozpocząć przywracanie systemu Kliknij 'Yes' i rozpocznij przywracanie systemu.
  Jak tylko przywrócisz system do poprzednich ustawien, pobierz na swoj komputer program Reimage i z jego pomoca dokonaj skanowania swojego systemu, upewnij się że udało ci sie usunąć oprogramowanie Mole02

Bonus: przywróć swoje dane

Poradnik zaprezentowany powyżej powinien pomóc ci w usunieciu oprogramwania Mole02 z twojego komputera. Celem przywrócenia zaszyfrowanych danych prosze skorzystaj z dokladnego poradnika przygotowanego przez naszych ekspertow do spraw bezpieczenstwa usunwirusa.pl

Na chwilę obecną jedynym sposobem na odzyskanie plików są kopie zapasowe danych. Jeśli ich nie posiadasz, poniższe sposoby mogą pomóc Tobie odzyskać przynajmniej część plików.

Jezeli twoje pliki zostaly zaszyfrowane przez Mole02 mozesz skorzystac z podanych metod aby je przywrocic

Pomoc Data Recovery Pro

To fachowe narzędzie zostało stworzone do odzyskiwania usuniętych bądź uszkodzonych plików. Zostało jednak od tamtej pory mocno unowocześnione i teraz pomaga ofiarom ataków ransomware odzyskać większość zaszyfrowanych dokumentów.

 • Pobierz Data Recovery Pro;
 • Zapoznaj się z nastepującymi krokami Data Recovery a nastepnie zainstaluj program na swoim komputerze.
 • Uruchom go a nastepnie przeskanuj swoj zaszyfrowany komputer w poszukiwaniu Mole02.
 • Przywróć je

Wsparcie poprzednich wersji Windows

Ta funkcja systemu WIndows pozwala na podróż w czasie i dostęp do dawniej zapisanych wersji zaszyfrowanych plików. Jej działanie wymaga jednak posiadania włączonej opcji Przywracania Systemu przed atakiem wirusa.

 • Znajdź zaszyfrowany plik, który chcesz przywrócić i kliknij na nim prawym przyciskiem myszy
 • Wybierz “Properties” a nastepnie przejdz do zakladki “Previous versions”
 • Tutaj sprawdz dostepne kopie pliku w “Folder versions”. Powinienes wybrac wersje ktora cie interesuje i kliknac przycisk przywracania “Restore”

Decryptor Mole02 nie jest jeszcze dostępny

Uaktualnimy informację tak szybko, jak tylko pojawi się oficjalny dekryptor. W międzyczasie bądź cierpliwy i nie płać okupu!

Na końcu powinienes dodatkowo pomyśleć o ochronie swojego komputera przed oprogramowaniem ransomware. Aby chronić swój komputer przed Mole02 i innym szkodliwym oprogramowaniem polecamy skorzystanie ze sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego takiego jak Reimage, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes

O autorze

Olivia Morelli
Olivia Morelli

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Źródło: https://www.2-spyware.com/remove-mole02-ransomware-virus.html

Poradniki w innych językach