Skala niebezpieczeństwa:  
  (88/100)

Wirus ransomware Azer. Jak się go pozbyć? (Poradnik usuwania)

stworzone przez Gabriel E. Hall - -   Azer ransomware | Rodzaj: Ransomware

Wirus ransomware CryptoMix Azer pojawił się od razu po pokonaniu wirusa Mole02

Azer ransomware virus

Wirus ransomware Azer to zaktualizowana wersja  wirusa Cryptomix dodająca do zaszyfrowanych plików rozszerzenie .azer. Jego żądanie okupu zawarte jest w pliku _INTERESTING_INFORMACION_FOR_DECRYPT.TXT lądującym na pulpicie po ukończeniu szyfrowania.

List zawiera krótką wiadomość mówiącą o potrzebie skontaktowania się z cyberprzestępcami poprzez adres webmafia@asia.com lub donald@trampo.info. Jeśli zauważyłeś ten ransomware, rozpocznij jego usunięcie tak szybko, jak tylko jesteś w stanie.

Wirus Azer Cryptomix pojawił się krótko po publikacji dekryptera do ransomware'a Mole02. Mole02 jest poprzednią wersją Cryptomixa. Takie działanie jest typowe dla deweloperów ransomware – uaktualniają wirusa i kontynuują jego rozpowszechnianie, przez co stworzone narzędzia stają się bezużyteczne.

Ten ransomware jest powiązany z ransomware Webmafia@asia.com oraz z ransomware Donald Trampo. Podane adresy mejlowe były już w użyciu przy nieco innych akcjach związanych z szyfrowaniem plików dla okupu.

Złośliwy wirus niszczy całkowicie nazwę pliku, po czym dołącza do zaszyfrowanych danych jedno z rozszerzeń::

 • .-email-[webmafia@asia.com].AZER;
 • .-email-[donald@trampo.info].AZER;

Musimy też dodać, że ten ransomware nie komunikuje się z żadnym zewnętrznym serwerem w przeciwieństwie do większości podobnych wirusów. Działa on w trybie offline i ma przygotowanych dzoesięć unikalnych kluczy szyfrowania RSA-1024 używanych do zaszyfrowania klucza AES używanego przy szyfrowaniu właściwych danych.

Azer malware (Cryptomix version)

Kiedy patrzymy na poprzednie próby złamania ransomware'a CryptoMix mamy nadzieję, że specjaliści zajmujący się inzynierią wsteczną malware poradzą sobie z utworzeniem darmowego dekryptera. Z tego powodu nie radzimy płacić okupu, tylko usunąć wirusa Azer z pomocą Reimage lub innego narzędzia przeznaczonego do kasowania malware i cieszącego się dobrą opinią.

Dystrybucja wirusów ransomware podobnych do CryptoMix Azer

Wersje CryptoMiksa są rozprowadzane przez złośliwy spam,  luki w systemie, ataki RDP i inne tradysyjne metody dystrybucji ransomwaer. Z tego powodu musisz podjąć wszelkie kroki, by ochronić komputer przed atakiem.

Po pierwsze, sugerujemy instalację dobrego oprogramowania anty-malware. Drugą rzeczą niemal obowiązkową jest utworzenie kopii zapasowej. Pamiętaj, by ta kopia zapasowa znajdowała się na zewnętrznym nośniku danych i była trzymana z dala od komputera.

Na koniec, zalecamy unikać nieznanych Tobie stron internetowych, e-maili wysłanych przez nieznanych nadawców i, oczywiście, nielegalnego oprogramowania. Interakcja z taką zawartością może szybko zakończyć się niespodziewanym atakiem arnsomware. Jeśli chcesz zaś poznać kilka trików związanych z bezpieczeństwem komputera, zajrzyj na stronę NoVirus.uk.

Usuń wirusa AZER z zainfekowanego komputera

Pozbądź się ransomware korzystając z oprogramowania anty-malware. By poprawnie usunąć wirusa Azer, uruchom najpierw komputer w Trybie Awaryjnym. Rekomendujemy skorzystanie z Trybu Awaryjnego z obsługą sieci. Poniżej znajdziesz instrukcję, jak do niego się dostać.

Po udanym usunięciu wirusa Azer, zacznij myśleć o sposobie na odzyskanie danych. Zazwyczaj sugerujemy skorzystanie z kopii zapasowej – wiele osób jednak nie tworzy takich koii na wszelki wypadek. Jeśli jesteś jedną z takich osób, możesz spróbować poniższych metod odzyskania danych.

Pamiętaj, że ten ransomware psuje pliki w bardzo mocno zabezpieczony sposób i w większości przypadków odzyskanie danych jest  po prostu niemożliwe. Nie znaczy to jednak, że powinieneś zapłacić okup – cyberprzestępcy mogą równie dobrzze ukraść twoje pieniądze i nie dostarczyć w zamian naarzędzia deszyfrującego.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Reimage (usuwanie) Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Reimage (usuwanie) Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Supported versions Program jest kompatybilny z OS X Supported versions
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Reimage, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Do usuwania szkód po wirusie zalecamy Reimage. Darmowy skaner oprogramowania pozwoli ci uzyskac informacje odnosnie tego czy twoj komputer zostal zainfekowany czy tez nie. Jezeli chcialbys usunac oprogramowanie malware lepiej bedzie jezeli zakupisz pelna licencje oprogramowania Reimage ktory jest sprawdznym oprogramowaniem do usuwania plikow malware.
Wirus ransomware Azer snapshot
Wirus ransomware Azer

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa Azer:

Usuń Azer korzystająć z Safe Mode with Networking

W celu usunięcia wirusa Azer, zainstaluj dobry anty-malware lub anty-spyware. Jeśli nie masz takiego, uruchom komputer ponownie w Trybie Awaryjnym z Obsługą Sieci. W ty trybie pobierz tylko i wyłącznie odpowiedni program. Jeśli masz już taką aplikację, zalecamy ją także uruchomić w tym trybie – możesz potrzebować zaktualizować program przed przeprowadzeniem skanu systemu.

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Networking

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Networking'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Networking w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Networking'
 • Krok 2: Usuń Azer

  Zaloguj się na zainfekowane konto a następnie uruchom przeglądarkę internetową. Pobierz Reimage lub też inny sprawdzony program antyszpiegujący. Zaaktualizuj go przed wykonaniem pełnego skanu systemu a następnie usuń podejrzane pliki powiązane z wirusem ransomware, zakończ usuwanie Azer.

Jeżeli program ransomware blokuje skorzystanie z Safe Mode with Networking, skorzystaj z innej metody

Usuń Azer korzystająć z System Restore

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Command Prompt

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Command Prompt w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Przywróć ustawienia fabryczne i pliki systemowe
  1. Jak tylko zobaczysz okno Command Prompt, wpisz cd restore i wybierz Enter Wpisz 'cd restore' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  2. Teraz wybierz rstrui.exe a nastepnie kliknij Enter jeszcze raz. Wpisz 'rstrui.exe' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  3. Kiedy pokaże ci się nowe okno wybierz Next a nastepnie wybierz punkt przywracania systemu, który wypada przed zainstalowaniem Azer. Zaraz po tym wybierz $3$s. Kiedy pojawi się okno 'System Restore' wybierz 'Next'. Wybierz punkt przywracania systemu i wybierz 'Next'
  4. Teraz wybierz Yes aby rozpocząć przywracanie systemu Kliknij 'Yes' i rozpocznij przywracanie systemu.
  Jak tylko przywrócisz system do poprzednich ustawien, pobierz na swoj komputer program Reimage i z jego pomoca dokonaj skanowania swojego systemu, upewnij się że udało ci sie usunąć oprogramowanie Azer

Bonus: przywróć swoje dane

Poradnik zaprezentowany powyżej powinien pomóc ci w usunieciu oprogramwania Azer z twojego komputera. Celem przywrócenia zaszyfrowanych danych prosze skorzystaj z dokladnego poradnika przygotowanego przez naszych ekspertow do spraw bezpieczenstwa usunwirusa.pl

Jeśli posiadasz kopię zapasową danych, usuń wirusa i przystąp do importu plików z tej kopii. Jeśli obawiasz się o pliki, sugerujey zrobić jeszcze jedną kopię zapasową.

Jeżeli nie posiadasz kopii zapasowej, spróbuj jednej z poniższych metod.

Jezeli twoje pliki zostaly zaszyfrowane przez Azer mozesz skorzystac z podanych metod aby je przywrocic

Wykorzystania programu do odzyskania danych

Data Recovery Pro to standardowe narzędzie, które przywraca różne rodzaje popsutych bądź usuniętych plików. Sugerujemy skorzystać z niego w wypadku poszyfrowanych plików .azer.

 • Pobierz Data Recovery Pro;
 • Zapoznaj się z nastepującymi krokami Data Recovery a nastepnie zainstaluj program na swoim komputerze.
 • Uruchom go a nastepnie przeskanuj swoj zaszyfrowany komputer w poszukiwaniu Azer.
 • Przywróć je

Punkt Przywracania Systemu

Spróbj tej metody, jesli w przeszłości utworzyłeś chociaż jeden punkt przywracania systemu Windows.

 • Znajdź zaszyfrowany plik, który chcesz przywrócić i kliknij na nim prawym przyciskiem myszy
 • Wybierz “Properties” a nastepnie przejdz do zakladki “Previous versions”
 • Tutaj sprawdz dostepne kopie pliku w “Folder versions”. Powinienes wybrac wersje ktora cie interesuje i kliknac przycisk przywracania “Restore”

Na końcu powinienes dodatkowo pomyśleć o ochronie swojego komputera przed oprogramowaniem ransomware. Aby chronić swój komputer przed Azer i innym szkodliwym oprogramowaniem polecamy skorzystanie ze sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego takiego jak Reimage, Malwarebytes MalwarebytesCombo Cleaner lub Plumbytes Anti-MalwareMalwarebytes Malwarebytes

O autorze

Gabriel E. Hall
Gabriel E. Hall - Pasjonat wyszukiwania wirusów komputerowych.

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Źródło: https://www.2-spyware.com/remove-azer-ransomware-virus.html

Poradniki w innych językach