Usuń wirusa WildFire Locker (Poradnik usuwania) - Ostatnia aktualizacja, lip 2016

Instrukcja usuwania wirusa WildFire Locker

Czym jest Wirus WildFire Locker ransomware?

Co już wiadomo na temat najnowszej wersji oprogramowania WildFire?

Wirus WildFire Locker (lub po prostu WildFire) jest złośliwa aplikacja ransomware, która rozpowszechnia sie poprzez siec botnet o nazwie Kelihos. Rosyjscy hakerzy, którzy pracująd nad tym wirusem korzystaja z sieci botnet do generowania niesamowitych ilosci spamu, które zawierają plik programu Word, który uruchamia makra na komputerze ofiary. Nie daj sie nabrac na ten trik poniewaz takie dzialanie moze uruchomic dzialanie oprogramowania WildFire na twoim komputerze. Jak tylko wirus bedzie aktywny laczy sie z serwerem komend i kontroli gdzie prosi uzytkownika o numer ID jak i hasło. Jest to nowosc ktorej nie zauwazylismy w innych wersjach oprogramowania ransomware. Jak tylko zobaczysz numer ID jak i hasło, oprogramowanie ransomware rozpocznie szyfrowanie plikow ofiary z pomoca algorytmu AES-256 CBC ktory jest dosc zaawansowanym algorytmem ktory komplikuje proces szyfrowania. Program dodaje rozszerzenie .wflx do kazdego pliku i dodatkowo obok nich tworzy plik HOW_TO_UNLOCK_FILES_README_[rev idOFIARY].txt.

Notka prosząca użytkownika o zapłacenie grzywny rozpoczyna się od zdania: “All your files have been encrypted by WildFire Locker.” co oznacza ze pliki zostaly zainfekowane przez oprogramowanei WildFire. Niestety, jedynym sposobem na odszyfrowanie twoich plikow jest zaplacenie grzywny cyber przestepcom lub jak to mowia autorzy aplikacji “buy a decryption password,” – zakupienie hasla deszyfrujacego co kosztuje okolo 299 Euro lub dolarów. Cyber przestepcy dodatkowo informuja ofiare ze powinna zaplacic tak szybko jak to tylko mozliwe w przeciwnym razie cena wzrosnie do 999euro/dolarów. Dodatkowo komunikat oprogramowania WildFire prowadzi do strony gdzie powinienes dokonac platnosci, tam uzytkownik moze dodatkowo dowiedziec sie w jaki sposob zakupic walute Bitcoin (cyber przestepcy oczekuja zaplaty wlasnie w tej walucie), mozna rowniez podejrzec status tranzakcji lub tez za darmo odszyfrowac 2 pliki aby zobaczyc czy klucz deszyfrujacy faktycznie moze dzialac. Jednakze jezeli chcesz zapalcic rzestepcom chcieliysmy ci powiedziec ze to tylko wzmacnia ich dzialania i zacheca do dalszej pracy. Oprocz tego nasze doswiadczenia pokazuja ze rzadko zdarza sie aby program faktycznie dostarczyl poprawny klucz deszyfrujacy ktory doprowadzi do odszyfrowania plikow. Zamiast placic powinienes podjac kroki prowadzace do usuniecia oprogramowania WildFire.

Co dodatkowo warto wiedzieć to to ze strona prowadzi takze wsparcie technczne oprogramowania WildFire gdzie uzytkownik moze wyslac wiadomosc do cyber przestepcow i dostac odpowiedz w przeciagu 24h. Jednakze chcielibysmy cie ostrzec o tym ze nie do konca autor oprogramowania wspiera te dzialania, nie mozesz targowac sie o kwote grzywny, zadne negocjacje nie odnosza skutku. Nie zachecamy cie do placenia, jednakze jezeli 300 euro to dla ciebie mala kwota to oczywiscie nic nie stoi na przeszkodzie zakupu oprogramowania, jednakze miej swiadomosc tego ze prawdopodobnie stracisz te pieniadze. Dodatkowo zauwaz ze proces usuwania oprogramowania WildFire Locker to dosc trudne zadanie, dlatego dobrze posilkowac sie sprawdzonym oprogramowaniem antymalware takim jak na przyklad FortectIntego.

W jaki sposób unikać tego wirusa?

Różnego rodzaju oprogramowanie ransomware, w tym wirus WildFire moze przedostac sie do twojego komputera poprzez roznego rodzaju exploirt, kampanie spamowe w mailach a takze ataki malware. Mozesz chronic swoj komputer przed tego typu infekcjami poprzez roznego rodzaju ochrone:

 • Zainstaluj sprawdzony program antymalware i pamietaj o jego biezacej aktualizacji;
 • Dodatkowo pamietaj o aktualizacji wszystkich swoich programow regularnie. Jezeli nie chcesz robic tego manualnie po prostu wlacz automatyczne aktualizacje.
 • Nie otwieraj wiadomosci email ktore pochodza z niezaufanych czy tez nieznanych zrodel, dodatkowo nie otwieraj linkow z wiadomosci i nie otwieraj podejrzanych zalacznikow
 • Pamietaj o kopiach zapasowych swoich plikow, zapoznaj sie z artykulem – Dlaczego powinienem tworzyć kopie zapasowe?

Jeżeli chcialbys usunac tego wirusa jednakze program nie pozwala ci na wlaczenie oprogramowania antyszpiegującego po prostu przejdz do instrukcji usuwania oprogramowania WildFire Locker pokazanej ponizej.

Instrukcja usuwania oprogramowania WildFire

Najczęściej tego typu zagrozenia jak WildFire posiadaja w sobie zabezpieczenie które nie pozwala na dzialanie oprogramowania antymalware na komputerze ofiary. Jednakze jezeli masz problem z jedna z pierwszych wersji tego oprogramowania to powinienes byc w stanie przeskanowac swoj komputer z pomoca oprogramowania FortectIntego lub też Malwarebytes który ma świetne wyniki jeżeli chodzi o pomoc uzytkownikom w walce z oprogramowaniem ransomware. Jednakze jezeli nie mozesz uruchomic zadnego z tych programow to powinienes przejrzec instrukcje ponizej celem zatrzymania wirusa i wlaczenia oprogramowania antymalware. Tego typu instrukcje pomoga ci skutecznie usunac wirusa WildFire Locker. Mozesz skutecznie przywrocic swoje pliki z pomoca kopii zapasowej lub tez jezeli nie masz takiej skorzystac z nastepujacych opcji:

1. Przywracanie ważnych plików korzystając z funkcji przywracania systemu w systemie Windows

Jeżeli twoje dane zostały zaszyfrowane przez oprogramowanie WildFire i nie sa dla ciebie az tak wazne to mozesz postarac sie przywrocic tylko pojedyncze pliki, w tym celu dobrze jest skorzystac z opcji przywracania systemu. UWAGA! Ta metoda moze ci pomoc tylko jezeli funkcja jest wlaczona na twoim komputerze. Jezeli jest, skorzystaj z tego poradnika:

 • Znajdź zaszyfrowany plik, który chcesz przywrócić i kliknij na niego prawym przyciskiem myszy;
 • Wybierz ”Właściwości” i przejdź do ”Poprzedniej wersji”
 • Tutaj poszukaj dostepnych kopii. Powinienes zawsze wybierac wersje ktora najbardziej odpowiada twoim potrzebom.

2. Przywróć swoje pliki zaraz po przeniknięciu oprogramowania WilFire do twojego komputer korzystając z ShadowExplorer

Jezeli czujesz sie na silach w zwarciu z oprogramowaniem ransomware, ktore nie usuwa kopi waluminów mozesz skorzystac z oprogramowania ShadowExplorer do przywrocenia swoich danych:

 • Pobierz oprogramowanie Shadow Explorer (http://shadowexplorer.com/);
 • Przejdź przez instalację ShadowExplorer Setup Wizard i zainstaluj aplikację na swoim komputerze;
 • Uruchom program i przejdź przez menu instalacji i wybierz dysk na ktorym dane zostaly zaszyfrowane
 • Kliknij prawym przyciskiem na folder który chcesz przywrócić i wybierz ”Export”. Mozesz dodatkowo wybrac jakie pliki chcesz przywrócić
Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa WildFire Locker

Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Ważne! →
Przewodnik ręcznego usuwania może być zbyt skomplikowany dla zwykłych użytkowników komputerów. Przeprowadzenie go w sposób prawidłowy wymaga zaawansowanej wiedzy z zakresu informatyki (jeśli ważne pliki systemowe zostaną usunięte lub uszkodzone, może to skutkować uszkodzeniem całego systemu Windows) i może zająć wiele godzin. Dlatego też zdecydowanie zalecamy skorzystanie z automatycznej metody przedstawionej wyżej. 

Krok 1. Przejdź do trybu awaryjnego z obsługą sieci 

Ręczne usuwanie malware powinno być wykonywane w Trybie awaryjnym. 

Windows 7 / Vista / XP

 1. Kliknij Start > Zamknij > Uruchom ponownie > OK.
 2. Kiedy twój komputer stanie się aktywny, zacznij naciskać przycisk F8 (jeśli to nie zadziała, spróbuj F2, F12, Del, itp. – wszystko zależy od modelu płyty głównej) wiele razy, aż zobaczysz okno Zaawansowane opcje rozruchu.
 3. Wybierz z listy opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Windows 10 / Windows 8

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start i wybierz Ustawienia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Przewiń w dół i wybierz Aktualizacja i zabezpieczenia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Wybierz Odzyskiwanie po lewej stronie okna. 
 4. Teraz przewiń w dół i znajdź sekcję Zaawansowane uruchamianie.
 5. Kliknij Uruchom ponownie teraz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Wybierz Rozwiązywanie problemów. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 7. Idź do Zaawansowanych opcji. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 8. Wybierz Ustawienia uruchamiania. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 9. Naciśnij Uruchom ponownie.
 10. teraz wciśnij 5 lub kliknij 5) Włącz tryb awaryjny z obsługą sieci. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 2. Zamknij podejrzane procesy

Menedżer zadań systemu Windows to przydatne narzędzie, które wyświetla wszystkie procesy działające w tle. Jeśli malware uruchomiło proces, to musisz go zamknąć: 

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań. 
 2. Kliknij Więcej szczegółów.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Przewiń w dół do sekcji Procesy w tle i wyszukaj wszystko, co wygląda podejrzanie. 
 4. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Otwórz lokalizację pliku.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Wróć do procesu, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy i wybierz Zakończ proces.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Usuń zawartość złośliwego folderu.

Krok 3. Sprawdź Uruchamianie

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań systemu Windows. 
 2. Idź do karty Uruchamianie
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy na podejrzany program i wybierz Wyłącz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 4. Usuń pliki wirusów

Pliki powiązane z malware można znaleźć w różnych miejscach na komputerze. Oto instrukcje, które pomogą ci je znaleźć: 

 1. Wpisz Czyszczenie dysku w wyszukiwarce Windows i naciśnij Enter.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Wybierz dysk, który chcesz wyczyścić (C: to domyślny dysk główny i prawdopodobnie jest on tym, który zawiera złośliwe pliki).
 3. Przewiń w dół przez listę Pliki do usunięcia i wybierz następujące:

  Tymczasowe pliki internetowe
  Pliki do pobrania
  Kosz
  Pliki tymczasowe 

 4. Wybierz Wyczyść pliki systemowe.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Możesz także poszukać innych złośliwych plików ukrytych w następujących folderach (wpisz te wpisy w wyszukiwaniu Windows i wciśnij Enter):

  %AppData%
  %LocalAppData%
  %ProgramData%
  %WinDir%

Po zakończeniu, uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. 

Usuń WildFire Locker korzystająć z System Restore

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Command Prompt
  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Command Prompt w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Przywróć ustawienia fabryczne i pliki systemowe
  1. Jak tylko zobaczysz okno Command Prompt, wpisz cd restore i wybierz Enter Wpisz 'cd restore' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  2. Teraz wybierz rstrui.exe a nastepnie kliknij Enter jeszcze raz. Wpisz 'rstrui.exe' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  3. Kiedy pokaże ci się nowe okno wybierz Next a nastepnie wybierz punkt przywracania systemu, który wypada przed zainstalowaniem WildFire Locker. Zaraz po tym wybierz $3$s. Kiedy pojawi się okno 'System Restore' wybierz 'Next'. Wybierz punkt przywracania systemu i wybierz 'Next'
  4. Teraz wybierz Yes aby rozpocząć przywracanie systemu Kliknij 'Yes' i rozpocznij przywracanie systemu.
  Jak tylko przywrócisz system do poprzednich ustawien, pobierz na swoj komputer program FortectIntego i z jego pomoca dokonaj skanowania swojego systemu, upewnij się że udało ci sie usunąć oprogramowanie WildFire Locker

Na końcu powinienes dodatkowo pomyśleć o ochronie swojego komputera przed oprogramowaniem ransomware. Aby chronić swój komputer przed WildFire Locker i innym szkodliwym oprogramowaniem polecamy skorzystanie ze sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego takiego jak FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes

Polecane dla ciebie:

Nie pozwól, by rząd cię szpiegował

Rząd ma wiele problemów w związku ze śledzeniem danych użytkowników i szpiegowaniem obywateli, więc powinieneś mieć to na uwadze i dowiedzieć się więcej na temat podejrzanych praktyk gromadzenia informacji. Uniknij niechcianego śledzenia lub szpiegowania cię przez rząd, stając się całkowicie anonimowym w Internecie.

Możesz wybrać różne lokalizacje, gdy jesteś online i uzyskać dostęp do dowolnych materiałów bez szczególnych ograniczeń dotyczących treści. Korzystając z Private Internet Access VPN, możesz z łatwością cieszyć się połączeniem internetowym bez żadnego ryzyka bycia zhakowanym.

Kontroluj informacje, do których dostęp może uzyskać rząd i dowolna inna niepożądana strona i surfuj po Internecie unikając bycia szpiegowanym. Nawet jeśli nie bierzesz udziału w nielegalnych działaniach lub gdy ufasz swojej selekcji usług i platform, zachowaj podejrzliwość dla swojego własnego bezpieczeństwa i podejmij środki ostrożności, korzystając z usługi VPN.

Kopie zapasowe plików do późniejszego wykorzystania w przypadku ataku malware

Problemy z oprogramowaniem spowodowane przez malware lub bezpośrednia utrata danych w wyniku ich zaszyfrowania może prowadzić do problemów z twoim urządzeniem lub do jego trwałego uszkodzenia. Kiedy posiadasz odpowiednie, aktualne kopie zapasowe, możesz z łatwością odzyskać dane po takim incydencie i wrócić do pracy.

Bardzo ważne jest, aby aktualizować kopie zapasowe po wszelkich zmianach na urządzeniu, byś mógł powrócić do tego nad czym aktualnie pracowałeś, gdy malware wprowadziło jakieś zmiany lub gdy problemy z urządzeniem spowodowały uszkodzenie danych lub wpłynęły negatywnie na wydajność. 

Posiadając poprzednią wersję każdego ważnego dokumentu lub projektu, możesz oszczędzić sobie frustracji i załamania. Jest to przydatne, gdy niespodziewanie pojawi się malware. W celu przywrócenia systemu, skorzystaj z Data Recovery Pro.

O autorze
Julie Splinters
Julie Splinters - Specjalistka od usuwania oprogramowania malware

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach