Skala niebezpieczeństwa:  
  (67/100)

Usuń wirusa WhatsApp (Instrukcj usuwania) - Ostatnia aktualizacja, Sty 2021

stworzone przez Ugnius Kiguolis - - | Rodzaj: Malware

Wielka liczba oszustw i wirusów WhatsApp

WhatsApp virus

Wirus WhatsApp to rodzaj oprogramowania stworzonego w celu czerpania korzyści na użytkownikach aplikacji WhatsApp. Oryginalna aplikacja NIE jest wirusem. Nazwa zaś może wykorzystana przez złowrogich hakerów do zmanipulowania ofiar w celu pobrania trojana bądź przekazania poufnych danych.

Zwykle, te programy instalują się jako dodatkowe komponenty sprzętu. Nie wystarczy więc skasowanie WhatsApp z komputera w celu naprawy problemu.

WhatsApp jest darmową aplikacją do wysyłania wiadomości, kompatybilną z iPhonem, Androidem, BlackBerry, Windowsem i innymi mobilnymi systemami operacyjnymi. Obecnie, baza użytkowników serwisu przekracza 1,2 miliarda użytkowników. Nie dziwią więc poczynania scammerów i twórców malware na tworzenie nowych sposobów na profity.

Szczególnie, że luki w programie są na ich korzyść.

Na początku tego roku badacz z Uniwersytetu Kalifornii, Tobias Boalter, odkrył kulę pozwalającą na nieautoryzowany i niemonitorowany dostęp do aplikacji. To niedopatrzenie twórców pozwolło na rozszyfrowywanie wiadomości, co zaś uczyniło czytanie wiadomości przez hakerów możliwym.

Luka ta oczywiście została załatana, jednak czy może to zagwarantowa brak problemów w przyszłości? Nawet, jeśli WhatsApp poradził sobie z problemami zabezpieczeń, jest wiele innych sposobów na użycie aplikacji do niecnych celów.

W tym artykule przedstawimy kilka obecnie aktywnych zagrożeń, spróbujemy wykazać, jak się rozpowszechniają oraz, w końcu, omówimy sposób usuwania wirusów WhatsApp. Jeśli jesteś użytkownikiem Androida, powinieneś znaleźć ważne informacje też w poradniku usuwania wirusa Android.

Przykładowy wirus WhatsAppWirus WhatsApp pojawia się w wielu kształtach i rozmiarach. owyżej tylko kilka przykładów.

Odmiany wirusa WhatsApp:

Wirus WhatsApp GhostCtrl

GhostCtrl to koń trojański, który może ukrywać się pod wieloma różnymi programami, w tym pod WhatsApp. Po installacji, fałszywa plikacja WhatsApp przejmuje kontrolę nad sprzętem. Wtedy hakerzy będą mogli zebrać wszelkie informacje, jakich potrzebują – logi, wiadomości tekstowe, numery na liście kontaktów, lokalizacji GPS lub historię przeglądania.

Na początek, GhostCtrl posiada możliwość włączania/wyłączania mikrofonu i kamery. Oznacza to, że możecie być śledzenie zarówno w sieci, jak i w rzeczywistości.

Fałszywa aplikacja wygląda zupełnie tak, jak normalna aplikacja WhatsApp. Przez to może być niezwykle trudna do wykrycia. Z tego powodu powinieneś zawsze pobierać aplikacje tylko z wiarygodnych źródeł.

Trojan wiadomości głosowych WhatsApp

Jeśli orzymałeś wiadomość głosową od WhatsApp na swój adres email, najpewniej jesteś na celowniku scammerów. Tematem takiej wiadomości jest najczęściej „nieodebrana wiadomość głosowa” podczas, gdy sama treść to spreparowane informacje na temat daty otrzymania wiadomości oraz link do jej odtworzenia.

Niestety, kliknięcie na „Odtwarzaj” zaprowadzi Cię na złośliwą stronę, na której przestępcy będą próbowali nakłonić Cię do instalacji złośliwej aplikacji takiej, jak na przykład Browser 6.5.

Tkie programy są bardzo często zainfekowane przez ransomware i podobne wirusy. Powinieneś by niezwykle ostrożny!

Oszustwo WhatsApp Gold

Kolejny schemat oszustwa stworzony by nakłaniać użytkowników do pobierania złośliwego oprogramowania nazywanego nowymi funkcjami WhatsApp.

Zwykle, oszuści rozpowszechniają wiadomści namawiając ofiary do ulepszenia kont do wersji WhatsApp Gold. Sęk w tym, że taka wersja nie istnieje.

Podczas, gdy użytkownicy klikają w link podany w wiadomości, natychmiastowo przekierowuje ich na strony naszpikowane mlware i naraża użytkowników na większe niebezpieczeństwo infekcji sprzętu.

WhatsApp virus

Oszustwo rocznej subsskrypcji WhatsApp

Podobnie do poprzedniego oszustwa, ta forma bazuje na wysyłaniu wiadomości ofiarom. Treść tych wiadomości mówi o wygaśnięciu rocznej subskrypcji WhatsApp i konieczności przedłużenia ważności konta.

By złapać użytkowników na tej ofercie, scammerzy zachęcają ofiary do połączenia się z „portalem klienta” i zarejestrowania się tam z pomocą loginu i hasła WhatsApp.

Wtedy ofiary są proszone o podanie informacji do konta, by zakupić miesięczną, lub roczną subskrypcję.

Oczywiście, podane informacje lądują u hakerów, którzy będa mogli teraz pobierać od Ciebie pieniądza za nieistniejące usługi.

Dystrybucja wirusów smartfonowych

Istnieje wiele sposobów na zainfekowanie swojego sprzętu wirusem WhatsApp:

 • Kliknięcie na zainfekowaną reklamę lub link przy przeglądaniu sieci
 • Pobranie złośliwej aplikacji ze źródeł innych niż oficjalne witryny
 • Otrzymanie złośliwego linku w samej aplikacji WhatsApp
 • Otrzymanie spamu zwaierającego spreparowany link

By pozostać bezpiecznym, musisz nauczyć się być bardziej sceptycznym. Nie spiesz się, by odwiedzić każdy zauważony link, trzymaj się z dala od niebezpiecznych reklam, zachowaj ostrożność podczas otwierania załączników w wiadomościach i pamiętaj, że WhatsApp nigdy nie skontaktuje się  zTobą poza aplikacją. Jeśli to zrobił – jest to oszustwo.

WhatsApp virus

Usuwanie wirusów WhatsApp

W zależności od rodzaju wirusa, możesz potrzebować różnyc sposobów na usunięie wirusa WhatsApp z Twojego sprzętu.
W niektórych przypadkach może wystarczyć samo skasowanie pasożyta z pomocą ReimageIntego, w innych przypadkach musisz się przygotować na nieco więcej pracy. Możesz nawet potrzebować przywrócić podstawowe opje telefonu lub zreinstalować aplikację, by ukończyć proces eliminacji wirusów WhatsApp

Rzuć też okiem na przydatne rady na temat usuwania wirusów Androida dostępne na naszej stronie.

Możesz usunąć szkody spowodowane przez wirusa za pomocą ReimageIntego. SpyHunter 5Combo Cleaner i Malwarebytes są zalecane do wykrywania potencjalnie niechcianych programów i wirusów wraz ze wszystkimi związanymi z nimi plikami i wpisami do rejestru.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Reimage Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Supported versions Program jest kompatybilny z OS X Supported versions
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Reimage Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Reimage Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Reimage Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Reimage, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.
Wirus WhatsApp snapshot
Wirus WhatsApp snapshot

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa WhatsApp:

Usuń WhatsApp z rodziny systemu Windows

 1. Kliknij na Start Control Panel Programs and Features jeśli jesteś użytkownikiem Windows XP, kliknij na Add/Remove Programs). Kliknij na 'Start -> Control Panel -> Programs and Features' jeśli jesteś użytkownikiem 'Windows XP', kliknij na 'Add/Remove Programs').
 2. Jeśli jesteś użytkownikiem Windows 10 / Windows 8, kliknij prawym przyciskiem myszy w dolnym lewym rogu ekramu. Kiedy pojawi się Quick Access Menu, wybierz Control Panel oraz Uninstall a Program. Jeśli jesteś użytkownikiem 'Windows 10 / Windows 8', kliknij prawym przyciskiem myszy w dolnym lewym rogu ekramu. Kiedy pojawi się 'Quick Access Menu', wybierz 'Control Panel' oraz 'Uninstall a Program'.
 3. Odinstaluj WhatsApp oraz powiązane programy
  W tym miejscu, poszukaj WhatsApp lub jakiegokolwiek ostatnio zainstalowanego podejrzanego programu.
 4. Odinstaluj je i kliknij na OK by zapisać te zmiany. Klknij prawym przyciskiem myszy na każdym podejrzanym wpisie i zaznacz 'Uninstall'

Usuń WhatsApp z systemu Mac OS X

 1. Jeżeli korzystasz z OS X, kliknij przycisk Go na samej górze strony i wybierz Applications. Wciśnij przycisk 'Go' i wybierz 'Applications'
 2. Poczekaj aż zobaczusz folder Applications i poszukaj w nimWhatsApp czy też innych podejrzanych pogramów, króre mogą się w nim znajdować. Teraz kliknij prawym przyciskiem myszy na każdym z tych wyników i wybierz Move to Trash. Kliknij na każdą podejrzaną pozycję i wybierz 'Move to Trash'

Usuń WhatsApp z Internet Explorer (IE)

 1. Usuń niebezpieczne dodatki
  Otwórz Internet Explorer, kliknij na ikonę Koła zębatego (menu IE) w górnym prawym rogu przeglądarki i wybierz Manage Add-ons. Kliknij na ikonę menu i zaznacz 'Manage add-ons'
 2. Zobaczysz okno Manage Add-ons. W tym miejscu, poszukaj WhatsApp oraz innych podejrzanych pluginów. Wyłącz te wpisy klikając w Disable: Klknij prawym przyciskiem myszy na każdym szkodliwym wpisie i zaznacz 'Disable'
 3. Zmień swoją strone startową jeśli została zmieniona przez wirusa:
  Kliknij w ikonę Koła zębatego (menu) w górnym prawym rogu przegladarki i zaznacz Internet Options. Zostań w zakładce General.
 4. W tym miejscu, usuń szkodliwy adres URL i wpisz pożądaną domenę. Kliknij na Apply by zapisać zmiany. Usuń szkodliwe adresy URL i wpisz swóją wybraną nazwę domeny a następnie kliknij 'Apply' by zapisać zmiany.
 5. Zresetuj Internet Explorer
  Kliknij ponownie na ikonę koła zębatego (menu) i zaznacz Internet options. Przejdź do zakładki Advanced.
 6. W tym miejscu zaznacz Reset.
 7. Znajdując się w nowym oknie, sprawdź Delete personal settings i zaznacz ponownie Reset by dopełnić usuwania WhatsApp. Przejdź do zakładki 'Advanced' i kliknij w przycisk 'Reset'.

Usuń wirusa WhatsApp z Microsoft Edge

Zresetuj ustawienia pierwszej metody

 1. Uruchom aplikacje Microsoft Edge i kliknij More (trzy kropki w prawym gornym rogu ekranu)
 2. Otwórz Settings aby zobaczyc wiecej opcji
 3. Jak tylko zobaczysz okno Settings kliknij na przycisk Choose what to clear pod opcja Clear browsing data Przejdz do ustawien i wybierz 'Choose what to clear'
 4. Tutaj wybierz wszystko co chcesz usunac i wybierz Clear Wybierz klawisz 'Clear'
 5. Teraz powinienes kliknac prawym przyciskiem na klawisz Start (logo systemu Windows). Teraz przejdz do Task Manager. Otwórz menu start i wybierz 'Task Manager'
 6. Kiedy znajdziesz sie w zakładce Processes, przejdź do Microsoft Edge
 7. Prawym przyciskiem wybierz opcję Go to details. Jezeli nie mozesz zobaczyc opcji Go to details przejdz do More details i powtorz poprzednie kroki Kliknij prawym przyciskiem na 'Microsoft Edge' i wybierz 'Go to details' Wybierz 'More details' jezeli nie pojawi sie opcja 'Go to details'
 8. Jak tylko ujrzysz zakladke Details to znajdz wszystkie wpisy z nazwa Microsoft Edge. Kliknij na nie prawym przyciskiem i zakoncz ich dzialanie przy pomocy przycisku End Task Znajdz wpisy zwiazane z Microsoft Edge a nastepnie wybierz 'End Task'

Zresetuj ustawienia przegladarki Microsoft Edge (Metoda 2)

Jezeli metoda numer 1 ci nie pomoze bedziesz musial skorzystac z metod zaawansowanych

 1. Uwaga: dobrym pomyslem bedzie wykonanie kopii zapasowej oprogramowania przed skorzystaniem z tej metody
 2. Znajdz ten folder na swoim komputerze: C:\Users\%username%\AppData\Local\Packages\Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe.
 3. Zaznacz kazdy wpis ktory zapisales i kliknij na niego prawym przyciskiem myszy. Nastepnie skorzystaj z opcji Delete Przejdz do folderu Microsoft Edge na swoim komputerze a nastepnie kliknij prawym przyciskiem na kazdy wpis i wybierz 'Delete'
 4. Kliknij przycisk Start (logo systemu Windows) a nastepnie wpisz $2$s w linijke $3$s
 5. Kliknij prawym przyciskiem myszy w Windows PowerShell a nastepnie wybierz Run as administrator. Znajdz na swoim komputerze Windows PowerShell a nastepnie kliknij na niego prawym przyciskiem i wybierz $1$s
 6. Jak tylko przejdziesz w tryb administratora: Uruchom Windows PowerShell a nastepnie wprowadz te komende zaraz po PS C:\WINDOWS\system32> i wcisnij klawisz Enter:
  Get-AppXPackage -AllUsers -Name Microsoft.MicrosoftEdge | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register $($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml -Verbose}
  Skopiuj i wklej odpowiednia komende a nastepnie wybierz 'Enter'

Jak tylko wykonasz nastepujace kroki to WhatsApp powinienes zostac usuniety z twojej przegladarki Microsoft Edge

Usuń WhatsApp z Mozilla Firefox (FF)

 1. Usuń niebezpieczne rozszerzenia.
  Otwórz Mozilla Firefox, klknij na ikonę menu (górny prawy róg) i zaznacz Add-ons Extensions. Kliknij na ikonę menu i zaznacz 'Add-ons'
 2. W tym miejscu zaznacz WhatsApp oraz inne podejrzane pluginy Kliknij na Remove by usunąć te wpisy. Zaznacz 'Extensions' i poszukaj szkodliwych wpisów. Kliknij na 'Remove' by pozbyć się każdego z nich
 3. Zresetuj Mozilla Firefox
  Kliknij na menu Firefox w górnym lewym rogu i klknij na znak zapytania. W tym miejscu, zaznacz Troubleshooting Information. Kliknij na ikonę menu, a następnie na '?'. Zaznacz 'Troubleshooting Information'
 4. Teraz zobaczysz wiadomość Reset Firefox to its default state z przyciskiem Reset Firefox. Kliknij w ten przycisk kilka razy i dokończ usuwanie WhatsApp. Kliknij na przycisk 'Reset Firefox' kilka razy

Usuń WhatsApp z Google Chrome

 1. Usuń szkodliwe pluginy
  Otwórz Google Chrome, klknij na ikonę menu (górny prawy róg) i zaznacz Tools Extensions. Kliknij na ikonę menu. Zaznacz 'Tools' oraz 'Extensions'
 2. W tym miejscu, zaznacz WhatsApp oraz inne szkodliwe pluginy i zaznacz ikonę kosza na śmieci by usunąć te wpisy. Poszukaj szkodliwych wpisów i usuń każdego z nich klikając ikonę kosza na śmieci
 3. Klknij na ikonę menu ponownie i wybierz Settings Manage Search engines w sekcji Search. Znajdując się w 'Settings', zaznacz 'Manage search engines...'
 4. Znajdując się w Search Engines..., usuń szkodliwe strony wyszukiwania. Powinieneś zostawić jedynie Google lub swoją preferowaną nazwę domeny. Kliknij 'X' by usunąć szkodliwe adresy URL
 5. Zresetuj Google Chrome
  Klknij na ikonę menu w prawym górnym rogu twojego Google Chrome i znaznacz Settings.
 6. Przescrolluj w dół do końca strony i kliknij na Reset browser settings. Znajdując się w 'Settings', przescroluj w dół do przycisku 'Settings' i kliknij w niego
 7. Klknij na Reset by potweirdzić tę akcję i dopełnić usuwanie WhatsApp. Kliknij w przycisk 'Reset' by zakończyć usuwanie

Usuń WhatsApp z Safari

 1. Usuń niebezpieczne rozszerzenia.
  Otwórz przeglądarkę Safari następnie kliknij na Safari po lewej górze na lewej stonie ekranu. Jak tylko to zrobisz wybierz Preferences. Przejdź do 'Safari' i wybierz 'Preferences'
 2. Tutaj wybierz Extensions i poszukaj WhatsApp i innych podejrzanych pozycji. Przejdź do przycisku Uninstall i pozbądź się każdego z nich. Przejdź do 'Extensions' i odinstaluj podejrzane dodatki
 3. Zresetuj Safari
  Otwórz Safari i przejdź do Safari w sekcji menu w lewym górnym rogu ekranu. Tutaj wybierz Reset Safari.... Przejdź do 'Safari' i wybierz 'Reset Safari...'
 4. Teraz zobaczysz okno dialogowe windowsa przepełnione opcjami resetowania. Wszystkie te opcje zostały przez nas sprawdzone, jednakże możesz sam sprecyzować które z nich chcesz usunąć. Przejdź do rzycisku Reset i dokończ proces usuwania WhatsApp. Wybierz wszystkie opcje i przejdź do przycisku 'Reset'

Nie pozwól, by rząd cię szpiegował

Rząd ma wiele problemów w związku ze śledzeniem danych użytkowników i szpiegowaniem obywateli, więc powinieneś mieć to na uwadze i dowiedzieć się więcej na temat podejrzanych praktyk gromadzenia informacji. Uniknij niechcianego śledzenia lub szpiegowania cię przez rząd, stając się całkowicie anonimowym w Internecie.

Możesz wybrać różne lokalizacje, gdy jesteś online i uzyskać dostęp do dowolnych materiałów bez szczególnych ograniczeń dotyczących treści. Korzystając z Private Internet Access VPN, możesz z łatwością cieszyć się połączeniem internetowym bez żadnego ryzyka bycia zhakowanym.

Kontroluj informacje, do których dostęp może uzyskać rząd i dowolna inna niepożądana strona i surfuj po Internecie unikając bycia szpiegowanym. Nawet jeśli nie bierzesz udziału w nielegalnych działaniach lub gdy ufasz swojej selekcji usług i platform, zachowaj podejrzliwość dla swojego własnego bezpieczeństwa i podejmij środki ostrożności, korzystając z usługi VPN.

Kopie zapasowe plików do późniejszego wykorzystania w przypadku ataku malware

Problemy z oprogramowaniem spowodowane przez malware lub bezpośrednia utrata danych w wyniku ich zaszyfrowania może prowadzić do problemów z twoim urządzeniem lub do jego trwałego uszkodzenia. Kiedy posiadasz odpowiednie, aktualne kopie zapasowe, możesz z łatwością odzyskać dane po takim incydencie i wrócić do pracy.

Bardzo ważne jest, aby aktualizować kopie zapasowe po wszelkich zmianach na urządzeniu, byś mógł powrócić do tego nad czym aktualnie pracowałeś, gdy malware wprowadziło jakieś zmiany lub gdy problemy z urządzeniem spowodowały uszkodzenie danych lub wpłynęły negatywnie na wydajność. 

Posiadając poprzednią wersję każdego ważnego dokumentu lub projektu, możesz oszczędzić sobie frustracji i załamania. Jest to przydatne, gdy niespodziewanie pojawi się malware. W celu przywrócenia systemu, skorzystaj z Data Recovery Pro.

O autorze
Ugnius Kiguolis
Ugnius Kiguolis - Mózg

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Źródło: https://www.2-spyware.com/remove-whatsapp-virus.html
Poradniki w innych językach

Twoja opinia na temat: WhatsApp virus