Usuń wirusa WeChat (Poradnik usuwania) - Darmowy poradnik

Instrukcja usuwania wirusa WeChat

Czym jest Wirus WeChat?

Cyberprzestępcy atakuję użytkowników WeChat w poszukiwaniu pieniędzy i wartościowych informacji

Wirus WeChat

Wirus WeChat to ogólne pojęcie na wszystkie rodzaje malware atakujące rzetelne oprogramowanie do komunikacji. Kryminaliści często próbuję wysyłać podejrzane linki do swoich ofiar przezaplikacje do natychmiastowego porozumiewania się i wciągać ich w przejęte lub spreparowane strony mające na celu wyciągać pieniądze lub informacje.

WeChat od Tencent, Ltd. jest jedną z najpopularniejszych aplikacji do komunikacji. Posiada ponad 889 milionów aktywnych użytkowników (dane z raportu ChinaChannel) i dominuje głównie w Chinach. Znany także jak Weixin, program został uruchomiony w 2011 roku.

Wirusy i oszustw wędrujące takimi sposobami nie mog być powiązane z oficjalnym deweloperem aplikacji. WeChat/Weixin, tak jak Facebook, Whatsapp, Viber, Gmail bądź eBay to popularne narzędzie do komunikacji pozwalające hakerom na polowanie na potencjalne ofiary, zmylenie ich oraz włamanie się na ich konta bądź też przekonanie do instalacji groźnych wirusów.

Istnieje jeden taki “wirus”, o którym należałoby wspomnieć. W styczniu 2016 roku, Tencet opublikował stronę nazwaną “The Story of Me and WeChat”, pozwalającą użytkownikom na zobaczenie swojej aktywności w aplikacji i statystyk z nią związanych.

Szybko jednak po pojawieniu się witryny rozeszły się plotki mówiące o spreparowaniu strony oraz wizytach na niej kończących się zniknięciem wszystkich pieniędzy z Alipay. Tencent potwierdził, że te plotki są fałszywe i że strona jest całkowicie bezpieczna.

Mesendżer był też jednym z celów ataków przeciwko AppStore we wrześniu 2015 roku. Atakujący stworzyli kopię Xcode – programu przeznaczonego do tworzenia aplikacji na iOS. Ta kopia, nazwana XcodeGhost pozwalała atakującym na użycie stworzonyh aplikacji do kradzieży prywatnych informacji i przesyłania ich na serwery przestępców. Jedną z zainfekowanych w taki sposób aplikacji był WeChat – Tencent ujawnił jednak, że tylko wersja 6.2.5 została w taki sposób zaatakowana.

App Store usunął podrodbione oprogramowanie i upewnił się, że twóry aplikacji korzystają już z odpowiedniej wersji Xcode.

Przykłady wirusa WeChatWeChat to popularny mesendżer czasem używany przez cyberprzestępców do rozpowszechniania zwodniczych wiadomości z podejrzanymi linkami. Powyżej fałszywa plotka na temat strony “The Story of Me and WeChat"

Wskazówki na temat posiadania bezpiecznego konta:

 • Unikaj dodawania obcych osób do swojej listy kontaktów;
 • Połącz swoje konto z zaufanym emailem by móc odzyskać je w sytuacjach utraty bądź kradzieży telefonu;
 • Jeśli ktoś się pyta Cię o pożyczenie pieniędzy, nie ufaj im. Jeśli to ktoś, kogo znasz, zadzwoń do tej osoby i zapytaj się, czy serio wysyłał takie wiadomości;
 • Nigdy nie podawaj informacji osobistych poprzez mesendżera – w szczególności nieznanym Ci osobom;
 • Trzymaj swoje hasło Weixin ukryte;
 • Nie klikaj na linki zamieszczone przez obcych – nawet, jesli obiecują Tobie zniżki na popularnych sklepach, kupony promocyjne lub darmowe usługi. Możesz tak zostać wciągnięty w oszukańcze strony. Jeśli korzystasz z WeChata w sieci, możesz tak nawet zainfekować swój koputer ransomware'm lub trojanem!

Dystrybucja wirusów WeChat

Aplikacje WeChat są dostępne na dla użytkowników Windowsa, Maca, iPhone'a oraz Androida. Zalecamy pobieranie tych aplikacji tylko z oficjalnej strony producenta, www.wechat.com. Nie ufaj innym witrynom i nigdy nie zgadzaj się na pobieranie od nich oprogramowania ponieważ mogą one zabundlować do niego niechciane aplikacje i zmusić do ich instalacji.

Posiadanie aplikacji z dobrego źródła nie uchroni jednak przed scammerami próbującymi swoimi wiadomościami przekonać ofiary, wysyłając do nich przekonujące wiadomości. Jednakże, jeśli trzymasz się naszych wskazówek, powinieneć być bezpieczny. Używaj bezpiecznych haseł, nie podawaj ich nikomu, nie dodawaj nieznajomych i nigdy nie otwieraj podejrzanych linków wysyłanych do ciebie.

Kasowanie wirusów WeChat

Jeśli podejrzewasz, że Tój komputer lub smartfon został zainfekowany, usuń natychmias malware WeChat. Zalecamy do tego aplikacja anty-spyware i anty-malware takie, jak FortectIntego. W wypadku Maca, skorzystaj zać z Malwarebytes.

Poniższe poradniki są przygotowane doa użytkowników Windows, którzy przypadkowo zainfekowali ich komputer malware'm korzystając z sieciowej The guidelines provided below the article are designed for Windows users who accidentally infected their computers with malware while using the web version of the instant messaging app. In case your Android device was compromised, we recommend checking these Android virus removal guidelines.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa WeChat

Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Wybierz zaufane oprogramowanie do radzenia sobie z malware, by skasować wirusy Weixin. Dokonasz tego najpierw uruchamiając Tryb Awaryjny z Obsługą Sieci.

Ważne! →
Przewodnik ręcznego usuwania może być zbyt skomplikowany dla zwykłych użytkowników komputerów. Przeprowadzenie go w sposób prawidłowy wymaga zaawansowanej wiedzy z zakresu informatyki (jeśli ważne pliki systemowe zostaną usunięte lub uszkodzone, może to skutkować uszkodzeniem całego systemu Windows) i może zająć wiele godzin. Dlatego też zdecydowanie zalecamy skorzystanie z automatycznej metody przedstawionej wyżej. 

Krok 1. Przejdź do trybu awaryjnego z obsługą sieci 

Ręczne usuwanie malware powinno być wykonywane w Trybie awaryjnym. 

Windows 7 / Vista / XP

 1. Kliknij Start > Zamknij > Uruchom ponownie > OK.
 2. Kiedy twój komputer stanie się aktywny, zacznij naciskać przycisk F8 (jeśli to nie zadziała, spróbuj F2, F12, Del, itp. – wszystko zależy od modelu płyty głównej) wiele razy, aż zobaczysz okno Zaawansowane opcje rozruchu.
 3. Wybierz z listy opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Windows 10 / Windows 8

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start i wybierz Ustawienia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Przewiń w dół i wybierz Aktualizacja i zabezpieczenia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Wybierz Odzyskiwanie po lewej stronie okna. 
 4. Teraz przewiń w dół i znajdź sekcję Zaawansowane uruchamianie.
 5. Kliknij Uruchom ponownie teraz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Wybierz Rozwiązywanie problemów. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 7. Idź do Zaawansowanych opcji. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 8. Wybierz Ustawienia uruchamiania. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 9. Naciśnij Uruchom ponownie.
 10. teraz wciśnij 5 lub kliknij 5) Włącz tryb awaryjny z obsługą sieci. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 2. Zamknij podejrzane procesy

Menedżer zadań systemu Windows to przydatne narzędzie, które wyświetla wszystkie procesy działające w tle. Jeśli malware uruchomiło proces, to musisz go zamknąć: 

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań. 
 2. Kliknij Więcej szczegółów.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Przewiń w dół do sekcji Procesy w tle i wyszukaj wszystko, co wygląda podejrzanie. 
 4. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Otwórz lokalizację pliku.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Wróć do procesu, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy i wybierz Zakończ proces.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Usuń zawartość złośliwego folderu.

Krok 3. Sprawdź Uruchamianie

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań systemu Windows. 
 2. Idź do karty Uruchamianie
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy na podejrzany program i wybierz Wyłącz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 4. Usuń pliki wirusów

Pliki powiązane z malware można znaleźć w różnych miejscach na komputerze. Oto instrukcje, które pomogą ci je znaleźć: 

 1. Wpisz Czyszczenie dysku w wyszukiwarce Windows i naciśnij Enter.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Wybierz dysk, który chcesz wyczyścić (C: to domyślny dysk główny i prawdopodobnie jest on tym, który zawiera złośliwe pliki).
 3. Przewiń w dół przez listę Pliki do usunięcia i wybierz następujące:

  Tymczasowe pliki internetowe
  Pliki do pobrania
  Kosz
  Pliki tymczasowe 

 4. Wybierz Wyczyść pliki systemowe.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Możesz także poszukać innych złośliwych plików ukrytych w następujących folderach (wpisz te wpisy w wyszukiwaniu Windows i wciśnij Enter):

  %AppData%
  %LocalAppData%
  %ProgramData%
  %WinDir%

Po zakończeniu, uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. 

Usuń WeChat korzystająć z System Restore

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Command Prompt
  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Command Prompt w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Przywróć ustawienia fabryczne i pliki systemowe
  1. Jak tylko zobaczysz okno Command Prompt, wpisz cd restore i wybierz Enter Wpisz 'cd restore' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  2. Teraz wybierz rstrui.exe a nastepnie kliknij Enter jeszcze raz. Wpisz 'rstrui.exe' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  3. Kiedy pokaże ci się nowe okno wybierz Next a nastepnie wybierz punkt przywracania systemu, który wypada przed zainstalowaniem WeChat. Zaraz po tym wybierz $3$s. Kiedy pojawi się okno 'System Restore' wybierz 'Next'. Wybierz punkt przywracania systemu i wybierz 'Next'
  4. Teraz wybierz Yes aby rozpocząć przywracanie systemu Kliknij 'Yes' i rozpocznij przywracanie systemu.
  Jak tylko przywrócisz system do poprzednich ustawien, pobierz na swoj komputer program FortectIntego i z jego pomoca dokonaj skanowania swojego systemu, upewnij się że udało ci sie usunąć oprogramowanie WeChat

Na końcu powinienes dodatkowo pomyśleć o ochronie swojego komputera przed oprogramowaniem ransomware. Aby chronić swój komputer przed WeChat i innym szkodliwym oprogramowaniem polecamy skorzystanie ze sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego takiego jak FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes

Polecane dla ciebie:

Nie pozwól, by rząd cię szpiegował

Rząd ma wiele problemów w związku ze śledzeniem danych użytkowników i szpiegowaniem obywateli, więc powinieneś mieć to na uwadze i dowiedzieć się więcej na temat podejrzanych praktyk gromadzenia informacji. Uniknij niechcianego śledzenia lub szpiegowania cię przez rząd, stając się całkowicie anonimowym w Internecie.

Możesz wybrać różne lokalizacje, gdy jesteś online i uzyskać dostęp do dowolnych materiałów bez szczególnych ograniczeń dotyczących treści. Korzystając z Private Internet Access VPN, możesz z łatwością cieszyć się połączeniem internetowym bez żadnego ryzyka bycia zhakowanym.

Kontroluj informacje, do których dostęp może uzyskać rząd i dowolna inna niepożądana strona i surfuj po Internecie unikając bycia szpiegowanym. Nawet jeśli nie bierzesz udziału w nielegalnych działaniach lub gdy ufasz swojej selekcji usług i platform, zachowaj podejrzliwość dla swojego własnego bezpieczeństwa i podejmij środki ostrożności, korzystając z usługi VPN.

Kopie zapasowe plików do późniejszego wykorzystania w przypadku ataku malware

Problemy z oprogramowaniem spowodowane przez malware lub bezpośrednia utrata danych w wyniku ich zaszyfrowania może prowadzić do problemów z twoim urządzeniem lub do jego trwałego uszkodzenia. Kiedy posiadasz odpowiednie, aktualne kopie zapasowe, możesz z łatwością odzyskać dane po takim incydencie i wrócić do pracy.

Bardzo ważne jest, aby aktualizować kopie zapasowe po wszelkich zmianach na urządzeniu, byś mógł powrócić do tego nad czym aktualnie pracowałeś, gdy malware wprowadziło jakieś zmiany lub gdy problemy z urządzeniem spowodowały uszkodzenie danych lub wpłynęły negatywnie na wydajność. 

Posiadając poprzednią wersję każdego ważnego dokumentu lub projektu, możesz oszczędzić sobie frustracji i załamania. Jest to przydatne, gdy niespodziewanie pojawi się malware. W celu przywrócenia systemu, skorzystaj z Data Recovery Pro.

O autorze
Ugnius Kiguolis
Ugnius Kiguolis - Mózg

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach