Skala niebezpieczeństwa:  
  (99/100)

Usuń wirusa .GDCB (Zawiera Kroki Odszyfrowywania) - Poradnik usuwania

stworzone przez Gabriel E. Hall - - | Rodzaj: Ransomware

Wirus rozszerzenia pliku GDCB jest jedną z wersji ransomware'a GandCrab

Przykłady plików zablokowanych przez wirusa rozszerzenia .GDCB

Wirus GDCB jest odmianą niesławnego ransomware'a GandCrab. Ten złośliwy kryptowirus rozpowszechnia się poprzed zestawy exploitów Rig i GrandSoft exploit kits oraz poprzez załączniki w spamie. Po uruchomieniu pliku wykonywalnego zaś, wirus blokuje większość plików osobistych (.doc, .txt, .jpg, .png, .audio, .video, itd.) na komputerze ofiary i dodaje do nich rozszerzenie .GDCB. W celu szyfrowania plików korzysta z silnego szyfru AES, który zmienia pliki w bezużyteczne, jeśli użytkownik nie posiada klucza deszyfrującego.

Pytania dotyczące .GDCB file extension virus

Gdy ransomware GDCB ukończy szyfrowanie plików, tworzy plik GDCB-DECRYPT.txt na pulpicie i we wszystkich folderach zawierających przynajmniej jeden zaszyfrowany plik. Ów żądanie okupu instruuje ofiarę do zapłaty okupu:

1. Download Tor browser – https://www.torproject.org/
2. Install Tor browser
3. Open Tor Browser
4. Open link in tor browser: http://gdcbghvjyqy7jclk.onion/[id]
5. Follow the instructions on this page

Według oszustów, wykonanie tych kroków i zapłata okupu są jedynym sposobem na odzyskanie plików zaszyfrowanych przez wirusa rozszerzenia .GDCB. Przestępcy w zamian za dekrypter domagają się 1,54 DASH, co odpowiada około 1200 dolarów. Jeśli dane te są dla Ciebie cenne, możesz zacząć zastanawiiać się na temat przekazania okupu.

Ekspercy związani z cyberbezpieczeństwem odradzają jednak wysyłania pieniędzy – każda ugoda z przestępcami może prowadzić do kolejnych problemów. Nikt nie może też zagwarantować, że dekrypter promowany przez twórców ransomware'a GandCrab usunie wirusa GDCB z komputera.

Zamiast płacenia okupu, powinieneś usunąć GDCB z pomocą Reimage, SpyHunter 5Combo Cleaner, Malwarebytes lub innego potężnego antywirusa, a następnie przywrócić pliki z pomocą profesjonalnych narzędzi lub ukrytych kopii plików. Na tą chwilę wygląda, że wirus nie potrafi ich usunąć. Na końcu artykułu znajdziesz więcej opcji odzyskania danych.

Ransomware rozszerzenia plików .GDCB
Wirus rozszerzenia pliku .GDCB jest odmianą wirusa GandCrab, który rozpowszechnia się w formie zestawów exploitów oraz załączników do spamu, który ma za zadanie zaszyfrować pliki i domagać się 1.54 DASH okupu.

Mocniejsze filtry antyspamowe obniżą rozprzestrzenianie się ransomware'a

Twórcy tego ransomware'a korzystają z trzech sposobów rozprzestrzeniania dzieła – zestawu exploitów Rig, zestawu exploitów GrandSoft oraz spamu. Pierwsze dwie metody korzystają z luk w systemie, które pozwalają serwerowi SQL na uruchamianie złośliwego kodu. W wypadku powodzenia, złoczyńcy mogą wykonać złośliwy kod w systemie oraz zdalnie blokować pliki osobiste. Niestety, ochrona przed paczkami exploitów nie jest prostym zadaniem – jest jednak możliwa. Musisz tylko regularnie aktualizować system operacyjny oraz antywirusa. Nie zapewni to jednak stuprocentowej ochrony.

Poza exploitami, twórcy tego ransomware'a korzystają z wiadomości email ze złośliwymi załącznikami. Wiadomości te zawierają wątpliwe tematy, jak na przykład Rachunek Feb-21310 [losowy ciąg cyfr] oraz nie posiadają żadnej treści. Poza tym, adres nieznanego nadawcy posiada literówki i błędy gramatyczne. Najnowsza odmiana wirusa GandCrab była wysyłana z adresu @cdkconstruction.org (pierwszy człon zawsze się zmienia). We wszystkich jednak wypadkach, wiadomość zawierała załączony plik .doc. Większość ransomware'ów korzysta z tego schematu. Dlatego też eksperci zalecają unikać interakcji z takimi wiadomościami Oznaczaj je jako spam, jeśli wzbudzają podejrzenia.

Usuń ransomware'a GDCB jednym kliknięciem

Jeśli znalazłeś plik gdcb-decrypt.txt na swoim komputerze, posiadasz na nim poważnego wirusa komputerowego. Zazwyczaj, daje on ograniczony czas na przemyślenie, czy zapłacić okup. Obecnie nie istnieje żaden darmowy dekrypter GDSB – jedynym sposobem na jego zdobycie może być więc przelanie odpowiedniej liczby DASHcoinów i oczekiwanie na odpowiedź przestępców.

Powinieneś jednak zastanowić się dwa razy przed podjęciem działania – usunięcie wirusa GDCB jest lepszym rozwiązaniem. Chociaż wszystkie zaszyfrowane pliki znikną wraz z wirusem, będziesz posiadać możliwość odzyskania ich z pomocą zamieszczonych niżej metod odzyskania plików.

Aby usunąć ransomware'a GDCB z systemu, musisz skorzystać z profesjonalnego programu anty-malware – nawet specjaliści IT nie są w stanie usunąć takich infekcji z systemu bez pozostawiania śladów.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Reimage (usuwanie) Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Reimage (usuwanie) Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Supported versions Program jest kompatybilny z OS X Supported versions
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Reimage, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Do usuwania szkód po wirusie zalecamy Reimage. Darmowy skaner oprogramowania pozwoli ci uzyskac informacje odnosnie tego czy twoj komputer zostal zainfekowany czy tez nie. Jezeli chcialbys usunac oprogramowanie malware lepiej bedzie jezeli zakupisz pelna licencje oprogramowania Reimage ktory jest sprawdznym oprogramowaniem do usuwania plikow malware.

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa .GDCB:

Usuń .GDCB korzystająć z Safe Mode with Networking

Aby pozbyć się wirusa rozszerzenia pliku .GDCB w Trybie Awaryjnym z Obsługą Sieci, skorzystaj z poniższego poradnika. Pomoże Ci on uruchomić antywirusa i przeprowadzić pełny skan systemu.

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Networking

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Networking'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Networking w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Networking'
 • Krok 2: Usuń .GDCB

  Zaloguj się na zainfekowane konto a następnie uruchom przeglądarkę internetową. Pobierz Reimage lub też inny sprawdzony program antyszpiegujący. Zaaktualizuj go przed wykonaniem pełnego skanu systemu a następnie usuń podejrzane pliki powiązane z wirusem ransomware, zakończ usuwanie .GDCB.

Jeżeli program ransomware blokuje skorzystanie z Safe Mode with Networking, skorzystaj z innej metody

Usuń .GDCB korzystająć z System Restore

Poniższe kroki wyjaśnią, jak korzystać z Przywracania Systemu, by wyeliminować ransomware'a z komputera.

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Command Prompt

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Command Prompt w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Przywróć ustawienia fabryczne i pliki systemowe
  1. Jak tylko zobaczysz okno Command Prompt, wpisz cd restore i wybierz Enter Wpisz 'cd restore' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  2. Teraz wybierz rstrui.exe a nastepnie kliknij Enter jeszcze raz. Wpisz 'rstrui.exe' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  3. Kiedy pokaże ci się nowe okno wybierz Next a nastepnie wybierz punkt przywracania systemu, który wypada przed zainstalowaniem .GDCB. Zaraz po tym wybierz $3$s. Kiedy pojawi się okno 'System Restore' wybierz 'Next'. Wybierz punkt przywracania systemu i wybierz 'Next'
  4. Teraz wybierz Yes aby rozpocząć przywracanie systemu Kliknij 'Yes' i rozpocznij przywracanie systemu.
  Jak tylko przywrócisz system do poprzednich ustawien, pobierz na swoj komputer program Reimage i z jego pomoca dokonaj skanowania swojego systemu, upewnij się że udało ci sie usunąć oprogramowanie .GDCB

Bonus: przywróć swoje dane

Poradnik zaprezentowany powyżej powinien pomóc ci w usunieciu oprogramwania .GDCB z twojego komputera. Celem przywrócenia zaszyfrowanych danych prosze skorzystaj z dokladnego poradnika przygotowanego przez naszych ekspertow do spraw bezpieczenstwa usunwirusa.pl

Jezeli twoje pliki zostaly zaszyfrowane przez .GDCB mozesz skorzystac z podanych metod aby je przywrocic

Data Recovery Pro może pomóc Ci odzyskać zaszyfrowane pliki

Data Recovery Pro to darmowy program, który może Ci pomóc w odzyskaniu plików zablokowanych przez wirusa .GDCB nawet, jeśli jego głównym zadaniem jest przywracanie przypadkowo usuniętych plików. Skorzystaj z poniższego poradnika, by odblokować pliki.

 • Pobierz Data Recovery Pro;
 • Zapoznaj się z nastepującymi krokami Data Recovery a nastepnie zainstaluj program na swoim komputerze.
 • Uruchom go a nastepnie przeskanuj swoj zaszyfrowany komputer w poszukiwaniu .GDCB.
 • Przywróć je

Poprzednie Wersje Plików Windows wesprą w przypadku odzyskiwania pojedynczych plików

Opcja ta może pomóc Ci rozszyfrować pliki zablokowane przez ransomware. W przeciwieństwie do wcześniejszych metod, ta opcja do działania wymaga włączonej funkcji Przywracania Systemu Windows.

 • Znajdź zaszyfrowany plik, który chcesz przywrócić i kliknij na nim prawym przyciskiem myszy
 • Wybierz “Properties” a nastepnie przejdz do zakladki “Previous versions”
 • Tutaj sprawdz dostepne kopie pliku w “Folder versions”. Powinienes wybrac wersje ktora cie interesuje i kliknac przycisk przywracania “Restore”

Pobierz ShadowExplorera i zacznij na nowo korzystać z zaszyfrowanych plików

Jeśli ransomware GandCrab nie usuwa ukrytych kopii plików, powinieneś spróbować poradzić sobie z rozszerzeniem pliku .GDCB w następujący sposób:

 • Pobierz Shadow Explorer (http://shadowexplorer.com/);
 • W odniesieniu do manadzera instalacji Shadow Explorer po prostu postepuj z pozostalymi krokami instalacji.
 • Uruchom program, przejdz przez menu a nastepnie w górnym lewym roku kliknij dysk z zaszyfronwanymi danymi. Sprawdz jakie wystepuja tam foldery
 • Kliknij prawym przyciskiem na folder ktory chcesz przywrocic i wybierz “Export”. Nastepnie wybierz gdzie chcesz go skladowac.

Nie istnieje obecnie dekrypter GDCB.

Na końcu powinienes dodatkowo pomyśleć o ochronie swojego komputera przed oprogramowaniem ransomware. Aby chronić swój komputer przed .GDCB i innym szkodliwym oprogramowaniem polecamy skorzystanie ze sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego takiego jak Reimage, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes

O autorze

Gabriel E. Hall
Gabriel E. Hall - Pasjonat wyszukiwania wirusów komputerowych.

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Źródło: https://www.2-spyware.com/remove-gdcb-file-extension-virus.html

Poradniki w innych językach