Skala niebezpieczeństwa:  
  (99/100)

Usuń wirusa GandCrab (zaaktualizowano, Lut 2018) - Ostatnia aktualizacja, Lut 2018

stworzone przez Julie Splinters - - | Rodzaj: Ransomware

Ransomware GandCrab polega na lukach Rig oraz GrandSoft przy rozpowszechnianiu się w sieci

Żądanie okupu ransomware'a GandCrab

GandCrab jest plikiem szyfrującym wirusy, który rozpowszechnia się obecnie poprzez zestawy exploitów Rig oraz GrandSoft. Pliki zaszyfrowane przez tego ransomware'a otrzymują rozszerzenie .GDCB i są niemożliwe do podjerzenia. Dodatkowo, ofiary otrzymują plik GDCB-DECRYPT.txt służący za żądanie okupu. Obecnie, twórcy tego krypto-malware żądają 1.54 DASH w zamian za klucz deszyfrujący. 

Na podstawie analizy, ransomware GandCraab jest rozprowadzany poprzez malvertising, znany jako Seamless i prowadzący do zestawu exploitów RIG. Program ten jest stworzony do wykrywania lud i podatności systemu, a następnie do wykorzystywania ich do infekcji systemu wirusem szyfrującym pliki lub innym, równie niebezpiecznym.

Po ataku, GandCrab zaczyna szyfrować najcenniejsze dane przechowywane w systemie. W efekcie, użytkownicy nie mają już więcej dostępu do ich plików oraz są informowani o ataku ransomware poprzez następującą wiadomość:

—= GANDCRAB =—

Attention!
All your files documents, photos, databases and other important files are encrypted and have the extension: .GDCB
The only method of recovering files is to purchase a private key. It is on our server and only we can recover your files.
The server with your key is in a closed network TOR. You can get there by the following ways:
1. Download Tor browser – https://www.torproject.org/
2. Install Tor browser
3. Open Tor Browser
4. Open link in tor browser: http://gdcbghvjyqy7jclk.onion/[id]
5. Follow the instructions on this page

On our page you will see instructions on payment and get the opportunity to decrypt 1 file for free.

DANGEROUS!
Do not try to modify files or use your own private key – this will result in the loss of your data forever!

Wiadomość zawiera instrukcję. Po wykonaniu tej instrukcji przez ofiarę, zostanie ona zaprowadzona na stronę zwaną GandCrab decryptor. Ludziom, którzy tam się znaleźli, zostanie zaprezentowana kwota okupu (około 1200 $), czat służący za wsparcie techniczne, adres DASH oraz możliwość darmowego rozszyfrowania jednego pliku.

Ilustracja przedstawiająca ransomware GandCrab
GandCrab jest pierwszym wirusem szyfrującym pliki, który wybrał DASH jako walutę, w jakiej płacony jest okup

Warto wspomnieć, że GandCrab określa specyficzny okres czasu, jakiego należy się wystrzegać – w przeciwnym wypadku wysokość okupu się podwoi. Jest to jednak tylko próba przekonania ofiar i zmuszenia do zapłaty bez poszukiwania innych możliwości. 

Z tego powodu zalecamy Ci nie stosować się do zasad zaproponowanych przez przestępców – zawsze są inne sposoby na odzyskanie dostępu do plików. W tym celu musisz najpierw usunąć GandCraba. Eksperci z NoVirus.uk ostrzegają, że jest to bardzo niebezpieczny wirus komputerowy i powinien on zostać wyeliminowany z pomocą specjalisty bądź dobrego antywirusa.

Naszymi rekomendacjami do usunięcia wirusa GandCrab są Reimage lub Malwarebytes. Jest jednak też możliwe wykorzystanie innego programu anty-malware w celu usunięcia tego wirusa szyfrującego pliki. Na końcu tego artykułu możesz znaleźć szczegółową instrukcję rozpoczęcia procedury eliminacji wirusa.

Dodatkowo, NIE próbuj pozbyć się samemu wirusa GandCrab. Takie, rozbudowane infekcje typu ransomware s stworzone, by ukrywać swoją obecność i podszywać się pod rzeczywiste procesy komputerowe. Wyłączenie ważnych plików systemowych może prowadzić do permanentnego uszkodzenia komputera bądź ponownego pojawienia się teego krypto-malware'a. dlatego zalecamy skorzystać z poniższego poradnika.

Deweloperzy rozpowszechniają tego ransomware'a z pomocą dwóch zestawów exploitów.

Jak już wspomnieliśmy, ten niebezpieczny wirus komputerowy rozpowszechnia się z pomocą dwóch zestawów exploitów, znanych jako Rig oraz GrandSoft. Obydwa są szeroko znanymi zestawami, które identyfikują podatności systemu w komputerze ofiary i pomagają ransomware'om dostać się do systemu. Niestety, takie oprogramowanie nie potrzebuje zgody użytkownika na instalację szyfrującego pliki wirusa i nadanie jego twórcom zdalnego dostępu do uruchomienia GandCraba w systemie. Niedoświadczeni użytkownicy komputera mogą nawet nie rozpoznać ataku ransomware na pierwszy rzut oka.

Dodatkowo, warto wiedzieć, że zestawy exploitów nie są jedynym sposobem na dystrybucję ransomware. Przestępcy mogą korzystać z nieuważnych ludzi i wysyłać zwodniczy spam ze złośliwymi załącznikami. Zwykle, listy te podszywają się pod rachunki sklepowe, faktury bądź też podobne dokumenty z szeroko znanych firm i przedsiębiorstw. W takim wypadku naiwni użytkownicy otwierają zainfekowane załączniki i wpuszczają ów cyberzagrożenie.

Z tego powodu zalecamy szczególną ostrożność przy przeglądaniu sieci bądź otwieraniu skrzynki mailowej. Warto zwracać uwagę na otwierane wiadomości — możesz zidentyfikować złośliwą wiadomość poprzez literówki bądź nakłanianie do otwarcia załącznika „ze szczegółami.” Dodatkowo, zalecamy unikanie podejrzanych stron, ponieważ mogą byc one zarządzane przez cyberprzestępców oraz wykorzystywane do dystrybucji ryzykownych infekcji komputerowych.

Naucz się, jak odinstalować wirusa GandCrab już teraz

Niestety, użytkownicy z komputerami zainfekowanymi wirusem typu ransomware nie mają zbyt dużego wyboru i muszą działać szybko. Jedynym sposobem na usunięcie GandCraba jest automatyczne zakończenie jego działania. Pamiętaj, że im szybciej tego dokonasz, tym lepiej – krypto-malware może być przecież stworzone też do instalacji innych groźnych wirusów w systemie.

Powinieneś zaopatrzyć się w profesjonalne oprogramowanie ochronne od razu po zauważeniu infekcji komputera. W celu usunięcia GandCraba zalecamy skorzystanie z Reimage, SpyHunter 5Combo Cleaner, lub Malwarebytes. Po instalacji, wykonaj pełny skan systemu i pozwól aplikacji pozbyć się tego wirusa.

Możesz jednak nie być w stanie zainstalować takiego narzędzia. Wtedy musisz uruchomić komputer w Trybie Awaryjnym. Na końcu tego artykułu znajdziesz instrukcję, która krok po kroku pomoże Ci pozbyć się GandCraba. Dodatkowo, nasi eksperci przygotowali wyjaśnienia alternatywnych metod odzyskania zaszyfrowanych plików.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Reimage (usuwanie) Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Reimage (usuwanie) Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Supported versions Program jest kompatybilny z OS X Supported versions
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Reimage, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Do usuwania szkód po wirusie zalecamy Reimage. Darmowy skaner oprogramowania pozwoli ci uzyskac informacje odnosnie tego czy twoj komputer zostal zainfekowany czy tez nie. Jezeli chcialbys usunac oprogramowanie malware lepiej bedzie jezeli zakupisz pelna licencje oprogramowania Reimage ktory jest sprawdznym oprogramowaniem do usuwania plikow malware.
Ransomware GandCrab snapshot
Ransomware GandCrab snapshotRansomware GandCrab snapshotRansomware GandCrab snapshotRansomware GandCrab snapshotRansomware GandCrab snapshot

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa GandCrab:

Usuń GandCrab korzystająć z Safe Mode with Networking

Rozpocznij usuwanie GandCrab od uruchomienia systemu w Trybie Awaryjnym z Obsługą Sieci.

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Networking

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Networking'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Networking w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Networking'
 • Krok 2: Usuń GandCrab

  Zaloguj się na zainfekowane konto a następnie uruchom przeglądarkę internetową. Pobierz Reimage lub też inny sprawdzony program antyszpiegujący. Zaaktualizuj go przed wykonaniem pełnego skanu systemu a następnie usuń podejrzane pliki powiązane z wirusem ransomware, zakończ usuwanie GandCrab.

Jeżeli program ransomware blokuje skorzystanie z Safe Mode with Networking, skorzystaj z innej metody

Usuń GandCrab korzystająć z System Restore

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Command Prompt

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Command Prompt w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Przywróć ustawienia fabryczne i pliki systemowe
  1. Jak tylko zobaczysz okno Command Prompt, wpisz cd restore i wybierz Enter Wpisz 'cd restore' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  2. Teraz wybierz rstrui.exe a nastepnie kliknij Enter jeszcze raz. Wpisz 'rstrui.exe' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  3. Kiedy pokaże ci się nowe okno wybierz Next a nastepnie wybierz punkt przywracania systemu, który wypada przed zainstalowaniem GandCrab. Zaraz po tym wybierz $3$s. Kiedy pojawi się okno 'System Restore' wybierz 'Next'. Wybierz punkt przywracania systemu i wybierz 'Next'
  4. Teraz wybierz Yes aby rozpocząć przywracanie systemu Kliknij 'Yes' i rozpocznij przywracanie systemu.
  Jak tylko przywrócisz system do poprzednich ustawien, pobierz na swoj komputer program Reimage i z jego pomoca dokonaj skanowania swojego systemu, upewnij się że udało ci sie usunąć oprogramowanie GandCrab

Bonus: przywróć swoje dane

Poradnik zaprezentowany powyżej powinien pomóc ci w usunieciu oprogramwania GandCrab z twojego komputera. Celem przywrócenia zaszyfrowanych danych prosze skorzystaj z dokladnego poradnika przygotowanego przez naszych ekspertow do spraw bezpieczenstwa usunwirusa.pl

Jezeli twoje pliki zostaly zaszyfrowane przez GandCrab mozesz skorzystac z podanych metod aby je przywrocic

Skorzystaj z Data Recovery Pro

Ten program przywracający jest przygotowany do pomocy zarówno ofiarom ransomware'ów, jak i osobom, które przypadkowo usunęły ważne dla nich pliki. Nie wymaga też żadnych dodatkowych funkcji włączonych w komputerze.

 • Pobierz Data Recovery Pro;
 • Zapoznaj się z nastepującymi krokami Data Recovery a nastepnie zainstaluj program na swoim komputerze.
 • Uruchom go a nastepnie przeskanuj swoj zaszyfrowany komputer w poszukiwaniu GandCrab.
 • Przywróć je

Spróbuj funkcji Poprzednich Wersji Windows

Użytkownicy Windowsa mogą skorzystać z wbudowanej funkcji pozwalającej na odzyskanie plików z pomocą ich wcześniejszych wersji. Upewnij się jednak, że przed atakiem ransomware była włączona funkcja Przywracania Systemu.

 • Znajdź zaszyfrowany plik, który chcesz przywrócić i kliknij na nim prawym przyciskiem myszy
 • Wybierz “Properties” a nastepnie przejdz do zakladki “Previous versions”
 • Tutaj sprawdz dostepne kopie pliku w “Folder versions”. Powinienes wybrac wersje ktora cie interesuje i kliknac przycisk przywracania “Restore”

Zdobądź ShadowExplorera

To konkretne narzędzie wymaga ukrytych kopii plików do działania. Sprawdź, czy ransmware ich nie usunął korzystając z poniższych instrukcji.

 • Pobierz Shadow Explorer (http://shadowexplorer.com/);
 • W odniesieniu do manadzera instalacji Shadow Explorer po prostu postepuj z pozostalymi krokami instalacji.
 • Uruchom program, przejdz przez menu a nastepnie w górnym lewym roku kliknij dysk z zaszyfronwanymi danymi. Sprawdz jakie wystepuja tam foldery
 • Kliknij prawym przyciskiem na folder ktory chcesz przywrocic i wybierz “Export”. Nastepnie wybierz gdzie chcesz go skladowac.

Niestety, obecnie nie istnieje darmowy dekrypter GandCrab.

Na końcu powinienes dodatkowo pomyśleć o ochronie swojego komputera przed oprogramowaniem ransomware. Aby chronić swój komputer przed GandCrab i innym szkodliwym oprogramowaniem polecamy skorzystanie ze sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego takiego jak Reimage, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes

O autorze

Julie Splinters
Julie Splinters - Specjalistka od usuwania oprogramowania malware

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Źródło: https://www.2-spyware.com/remove-gandcrab-ransomware.html

Poradniki w innych językach