Usuń Emotet (Poradnik usuwania) - zaaktualizowano, cze 2018

Instrukcja usuwania Emotet

Czym jest Emotet?

Emotet – niebezpieczny trojan bankowy zdolny do instalacji malware'ów Dridex oraz Qakbot na zaatakowanych urządzeniach

Wirus Emotet jest kategoryzowany jako groźny trojan bankowy

Wirus Emotet to trojan bankowy znany od 214 roku. Ten złośliwy program jest wykorzystywany do kradzieży informacji osobistych i instalacji innego malware na zaatakowanych urządzeniach. Zazwyczaj, rozpowszechnia się on poprzez maile phishingowe prowadzące do dokumentu ze zwodniczymi makrami. Gdy użytkownik otworzy ten dokument i włączy makra, złośliwa zawartość zostaje uruchomiona w systemie.

PODSUMOWANIE
Nazwa Emotet
Rodzaj Trojan bankowy, robak internetowy
Data wydania 2014
Atakowane państwa Niemcy, Austria, Szwajcaria, Stany Zjednoczone
Poziom zagrożenia Wysoki. Rozpowszechnia się przez sieć i wpływa na wszystkie połączone komputery, kradnie informacje bankowe, może instalować inne malware w systemie.
Detekcje antywirusowe Mal/Emotet-E, Troj/Inject-CRI, Troj/Agent-AWUQ, Troj/Wonton-ABA, Mal/Generic-S, C2/Generic-B, Mal/Emotet-*, HPmal/Emotet-A, HPmal/Emotet-B, Troj/EmotMem-A, Mal/EncPk-ACW
Rozpowszechnianie Złośliwy spam zawierający linki do stron pobierających dokumenty z makrami
Eliminacja Aby usunąć Emotet, zainstaluj FortectIntego i uruchom pełny skan systemu

Emotet wykorzystuje słabe hasła administracyjne oraz luki w systemie, a następnie rozsyła się po sieci komputerowej. Ten zaawansowany cyberwirus jest wykorzystywany do instalacji malware w celu kradzieży informacji finansowych i bankowych.

Emotet na zaatakowanej maszynie próbuje zdobyć uprawnienia administracyjne. Jeśli nie da rady tego zrobić, uruchamia się poprzez inne procesy systemowe. Modyfikuje także system, by uruchamiać się wraz z jego startem, zbierać informacje, szyfrować je i przesyłać do swojego serwera.

Główne antywirusy identyfikują tego wirusa jako:

 • Mal/Emotet-E
 • Troj/Inject-CRI
 • Troj/Agent-AWUQ
 • Troj/Wonton-ABA
 • Mal/Generic-S
 • C2/Generic-B
 • Mal/Emotet-*
 • HPmal/Emotet-A
 • HPmal/Emotet-B
 • Troj/EmotMem-A
 • Mal/EncPk-ACW

Mimo faktu, że tego trojana można wykryć, usunięcie Emotet jest skomplikowane ze względu na jego specyficzną funkcjonalność. Robak jest stworzony tak, by unikał wykrycia – przykładowo, malware może ukrywać się pod procesami o losowych bądź wiarygodnie wyglądających nazwach, jak wingroup.exe bądź servicelog.exe.

Trojan bankowy Emotet

Pliki powiązane z Emotet znajdują się zwykle w następujących folderach:

 • C:\Windows\
 • C:\windows\system32\
 • C:\Windows\Syswow64\
 • C:\Users\\AppData\Local\Temp\

Nie zalecamy jednak sprawdzać tych lokalizacji ani usuwać tych plików ręcznie. Nie jest to dobry sposób na pozbycie się wirusa Emotet z komputera. Robak rozprowadza się po sieci – może się więc szybko zreinstalować.

Z tego powodu ważnym jest, by wszystkie komputery podłączone do sieci posiadały dobrego antywirusa. Tylko dobry program do usuwania malware może całkowicie pokonać to cyberzagrożenie. Zalecamy skorzystanie z FortectIntego lub Malwarebytes w celu odpowiedniej eliminacji trojana.

Ważnym jest także natychmiastowe usunięcie Emoteta – malware jest zdolne do ściągania do systemu innych cyberinfekcji. Specjaliści ze strony Viruss.lv informują, że ten robak bankowy potrafi sprowadzić na systemy takie wirusy, jak Dridex lub Qakbot.

Trojan bankowy Emotet rozpowszechnia się przez fałszywe faktury.Wirus Emotet jest zaprogramowany do dystrybucji malware'a Dridex i kradzieży haseł.

Niuanse związane z atakiem i działaniem trojana bankowego

Autorzy tego malware'a rozpowszechniają go poprzez złośliwy spam. Mail phishingowy pojawia się w formie maila fakturą bądź zawiadomieniem, by dokonać zapłaty. Nakłania się przez to użytkownika do otwarcia złośliwego linku dołączonego do listu.

Spam Emotet

Link ten przekierowuje następnie na adres URL inicjujący pobranie zainfekowanego dokumentu zawierającego złośliwe makra. Makro to uruchamia następnie proces cmd.exe i pobiera malware ze złośliwej strony.

Wśśród stron, z których trojan może pobierać malware, znajdują się:

 • hxxp://vanguardatlantic[.]com/Invoice-number-7121315833-issue/;
 • hxxp://abbeykurtz[.]com/VZZQNZJIZD9113942;
 • hxxp://charly-bass[.]de/Copy-Invoice-0954/;
 • hxxp://aplacetogrowtherapy[.]com/CNNKIAPGEP3572621.

Zainfekowany dokument Emotet

Po instalacji, kopie malware'a są przechowywane w następujących folderach:

 • System%\{string 1}{string 2}.exe;
 • %AppDataLocal%\Microsoft\Windows\{string 1}{string 2}.exe.

Poza tym, analitycy IT mówią, że złośliwy program usuwa alternatywny strumień danych (znany też jako identyfikaor strefy) określający źródło, z którego próbujesz pobrać plik z pomocą Internet Explorera. Z tego powodu wykrycie wirusa samemu jest niemal niemożliwe.

Chwilę później, trojan oszukuje system pojawiając się jako usługa systemu i modyfikuje Rejestr Windows, by umożliwić sobie autostart. Innymi słowy sprawia, że Emotet uruchamia się za każdym razem, gdy włączysz komputer.

Instrukcje eliminacji Emoteta z komputerów

Jak wspomniano powyżej, ten złośliwy wirus może infekować inne komputery znajdujące się w tej samej sieci. Jeśli opóźnisz usuwanie Emoteta, ryzykujesz nie tylko własnym bezpieczeństwem, lecz także innych. Pamiętaj, że jest to bardzo niebezpieczny program stworzony w taki sposób, by ukrywał swoją obecność. Próba pozbycia się go może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń systemu.

Zalecamy usunąć Emoteta tak szybko jak to możliwe, z wykorzystaniem dobrego programu anty-malware, jak FortectIntego lub SpyHunter 5Combo Cleaner. Trojan ten może jednak blokować instalację oprogramowania ochronnego – dlatego też musisz uruchomić komputer ponownie, w Trybie Awaryjnym z Obsługą Sieci, a następnie pobrać instalator. Chwilę później będziesz w stanie uruchomić pełny skan systemu i usunąć malware.

Pamiętaj, że musisz usunąć Emoteta ze wszystkich komputerów połączonych do tej samej sieci. Jeśli uruchomisz skan kilkukrotnie i za każdym razem znajdziesz złośliwe komponenty, znaczy to że niektóre zawirusowane urządzenia wciąż są połączone. Dlatego też, usunięcie trojana jest skomplikowanym zadaniem i wymaga oczyszczenia natychmiast wszystkich połączonych maszyn.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.

Instrukcja ręcznego usuwania Emotet

Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Emotet może blokować instalację dobrych programów ochronnych. Dlatego też skorzystaj z poniższego poradnika, by uruchomić komputer ponownie w Trybie Awaryjnym z Obsługą Sieci:

Ważne! →
Przewodnik ręcznego usuwania może być zbyt skomplikowany dla zwykłych użytkowników komputerów. Przeprowadzenie go w sposób prawidłowy wymaga zaawansowanej wiedzy z zakresu informatyki (jeśli ważne pliki systemowe zostaną usunięte lub uszkodzone, może to skutkować uszkodzeniem całego systemu Windows) i może zająć wiele godzin. Dlatego też zdecydowanie zalecamy skorzystanie z automatycznej metody przedstawionej wyżej. 

Krok 1. Przejdź do trybu awaryjnego z obsługą sieci 

Ręczne usuwanie malware powinno być wykonywane w Trybie awaryjnym. 

Windows 7 / Vista / XP

 1. Kliknij Start > Zamknij > Uruchom ponownie > OK.
 2. Kiedy twój komputer stanie się aktywny, zacznij naciskać przycisk F8 (jeśli to nie zadziała, spróbuj F2, F12, Del, itp. – wszystko zależy od modelu płyty głównej) wiele razy, aż zobaczysz okno Zaawansowane opcje rozruchu.
 3. Wybierz z listy opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Windows 10 / Windows 8

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start i wybierz Ustawienia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Przewiń w dół i wybierz Aktualizacja i zabezpieczenia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Wybierz Odzyskiwanie po lewej stronie okna. 
 4. Teraz przewiń w dół i znajdź sekcję Zaawansowane uruchamianie.
 5. Kliknij Uruchom ponownie teraz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Wybierz Rozwiązywanie problemów. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 7. Idź do Zaawansowanych opcji. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 8. Wybierz Ustawienia uruchamiania. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 9. Naciśnij Uruchom ponownie.
 10. teraz wciśnij 5 lub kliknij 5) Włącz tryb awaryjny z obsługą sieci. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 2. Zamknij podejrzane procesy

Menedżer zadań systemu Windows to przydatne narzędzie, które wyświetla wszystkie procesy działające w tle. Jeśli malware uruchomiło proces, to musisz go zamknąć: 

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań. 
 2. Kliknij Więcej szczegółów.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Przewiń w dół do sekcji Procesy w tle i wyszukaj wszystko, co wygląda podejrzanie. 
 4. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Otwórz lokalizację pliku.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Wróć do procesu, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy i wybierz Zakończ proces.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Usuń zawartość złośliwego folderu.

Krok 3. Sprawdź Uruchamianie

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań systemu Windows. 
 2. Idź do karty Uruchamianie
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy na podejrzany program i wybierz Wyłącz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 4. Usuń pliki wirusów

Pliki powiązane z malware można znaleźć w różnych miejscach na komputerze. Oto instrukcje, które pomogą ci je znaleźć: 

 1. Wpisz Czyszczenie dysku w wyszukiwarce Windows i naciśnij Enter.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Wybierz dysk, który chcesz wyczyścić (C: to domyślny dysk główny i prawdopodobnie jest on tym, który zawiera złośliwe pliki).
 3. Przewiń w dół przez listę Pliki do usunięcia i wybierz następujące:

  Tymczasowe pliki internetowe
  Pliki do pobrania
  Kosz
  Pliki tymczasowe 

 4. Wybierz Wyczyść pliki systemowe.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Możesz także poszukać innych złośliwych plików ukrytych w następujących folderach (wpisz te wpisy w wyszukiwaniu Windows i wciśnij Enter):

  %AppData%
  %LocalAppData%
  %ProgramData%
  %WinDir%

Po zakończeniu, uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. 

Usuń Emotet korzystająć z System Restore

Jeśli wciąż nie jesteś w stanie pozbyć się trojana bankowego, spróbuj metody Wiersza Poleceń. Poniższe kroki przeprowadzą Cię przez cały proces:

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Command Prompt
  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Command Prompt w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Przywróć ustawienia fabryczne i pliki systemowe
  1. Jak tylko zobaczysz okno Command Prompt, wpisz cd restore i wybierz Enter Wpisz 'cd restore' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  2. Teraz wybierz rstrui.exe a nastepnie kliknij Enter jeszcze raz. Wpisz 'rstrui.exe' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  3. Kiedy pokaże ci się nowe okno wybierz Next a nastepnie wybierz punkt przywracania systemu, który wypada przed zainstalowaniem Emotet. Zaraz po tym wybierz $3$s. Kiedy pojawi się okno 'System Restore' wybierz 'Next'. Wybierz punkt przywracania systemu i wybierz 'Next'
  4. Teraz wybierz Yes aby rozpocząć przywracanie systemu Kliknij 'Yes' i rozpocznij przywracanie systemu.
  Jak tylko przywrócisz system do poprzednich ustawien, pobierz na swoj komputer program FortectIntego i z jego pomoca dokonaj skanowania swojego systemu, upewnij się że udało ci sie usunąć oprogramowanie Emotet

Na końcu powinienes dodatkowo pomyśleć o ochronie swojego komputera przed oprogramowaniem ransomware. Aby chronić swój komputer przed Emotet i innym szkodliwym oprogramowaniem polecamy skorzystanie ze sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego takiego jak FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes

Polecane dla ciebie:

Nie pozwól, by rząd cię szpiegował

Rząd ma wiele problemów w związku ze śledzeniem danych użytkowników i szpiegowaniem obywateli, więc powinieneś mieć to na uwadze i dowiedzieć się więcej na temat podejrzanych praktyk gromadzenia informacji. Uniknij niechcianego śledzenia lub szpiegowania cię przez rząd, stając się całkowicie anonimowym w Internecie.

Możesz wybrać różne lokalizacje, gdy jesteś online i uzyskać dostęp do dowolnych materiałów bez szczególnych ograniczeń dotyczących treści. Korzystając z Private Internet Access VPN, możesz z łatwością cieszyć się połączeniem internetowym bez żadnego ryzyka bycia zhakowanym.

Kontroluj informacje, do których dostęp może uzyskać rząd i dowolna inna niepożądana strona i surfuj po Internecie unikając bycia szpiegowanym. Nawet jeśli nie bierzesz udziału w nielegalnych działaniach lub gdy ufasz swojej selekcji usług i platform, zachowaj podejrzliwość dla swojego własnego bezpieczeństwa i podejmij środki ostrożności, korzystając z usługi VPN.

Kopie zapasowe plików do późniejszego wykorzystania w przypadku ataku malware

Problemy z oprogramowaniem spowodowane przez malware lub bezpośrednia utrata danych w wyniku ich zaszyfrowania może prowadzić do problemów z twoim urządzeniem lub do jego trwałego uszkodzenia. Kiedy posiadasz odpowiednie, aktualne kopie zapasowe, możesz z łatwością odzyskać dane po takim incydencie i wrócić do pracy.

Bardzo ważne jest, aby aktualizować kopie zapasowe po wszelkich zmianach na urządzeniu, byś mógł powrócić do tego nad czym aktualnie pracowałeś, gdy malware wprowadziło jakieś zmiany lub gdy problemy z urządzeniem spowodowały uszkodzenie danych lub wpłynęły negatywnie na wydajność. 

Posiadając poprzednią wersję każdego ważnego dokumentu lub projektu, możesz oszczędzić sobie frustracji i załamania. Jest to przydatne, gdy niespodziewanie pojawi się malware. W celu przywrócenia systemu, skorzystaj z Data Recovery Pro.

O autorze
Jake Doevan
Jake Doevan - Życie jest za krótkie na walke z wirusami komputerowymi

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach