Usuń wirusa Sigma (Poradnik usuwania) - zaaktualizowano, mar 2018

Instrukcja usuwania wirusa Sigma

Czym jest Wirus ransomware Sigma?

Sigma – ransomware który wciąż rozpowszechnia się i szyfruje pliki w 2018 roku

Zrzut ekranu z malware'm Sigma

Sigma to zagrożenie typu ransomware korzystające z szyfru RSA-2048 oraz dodające losowe 4-znakowe rozszerzenie do zaszyfrowanych danych. Po szyfrowaniu zostawia ono pliki ReadMe.html i ReadMe.txt przekierowujące na stronę zapłaty okupu. Najczęstszym sposobem na infekcję tym malware'm jest otwarcie złośliwego załącznika mailowego. Eksperci informują, że nowa kampania spamowa z tym wirusem pojawiła się w marcu 2018 roku.

Ogólne informacje
Nazwa Sigma
Rodzaj Ransomware
Nazwy przypisane przez antywirusy Trojan.Agent.CPOW, Trojan.Ransom.Shade!1.A988 (CLASSIC), Trojan.Generic.bcnxb etc.
Stopień zagrożenia Wysokie. Ransomware uszkadza ważne procesy systemu Windows, instaluje złośliwe komponenty i szyfruje pliki.
Objawy Brak możliwości otwarcia i użycia plików z powodu na nieznane rozszerzenie.
Rozszerzenie pliku losowe 4 znaki
Żądania okupu ReadMe.html, ReadMe.txt
Pliki powiązane z ransomware GUID.exe, GUID.txt, Automated Universal MultiBoot UFD Creation Tool.exe,

W chwili obecnej, wirus Sigma ma niski poziom detekcji. Rozpowszechnia się ukryty jako Automated Universal MultiBoot UFD Creation Tool.exe lub Guid.exe.bin. Jest on wykrywany jako Trojan.Agent.CPOW,, Trojan.Ransom.Shade!1.A988 (CLASSIC), itd. Poprzedni przykład jest identyfikowany tylko przez jednego antywirusa jako plik Trojan.Generic.bcnxb. Na podstawie obserwacji alternatywnych nazw dla tego trojana oraz układu żądania okupu, możliwe jest powiązanie go z malware'm Shade.

Co więcej, wirus ten zapoznaje się też ze szczegółami komputera, głównie z protokołami RDP. Tworzy też fałszywe procesy systemowe, by ukrywać swoje działanie. Co ciekawe, malware posiada funkcje anty-sandboksowe. Korzysta z nich w celu unikania wykrycia. Jeśli system okazuje się naturalnie zainstalowanym zamiast maszyną wirtualną, malware łączy się następnie z http://ip.api/json.txt oraz wysyła informacje na temat geolokalizacji ofiary. Dlatego też usunięcie Sigmy jest potrzebne, by móc naprawić uszkodzenia w urządzeniu.

Głównym zadaniem ransomware'a jest jednak szyfrowanie plików na zaatakowanym komputera. Podczas tego procesu umieszcza on plik ReadMe.html kierujący użytkowników na stronę płatności online. Informuje ona o zaszyfrowanych danych i instruje do pobrania przeglądarki TorBrowser oraz wejścia na okresloną stronę .onion Ta zaś przedstawia stronę nazwaną “Sigma Ransomware” i prosi o wprowadzenie identyfikatora urządzenia. Strona ta zawiera też link do pobrania programu GUID Helper.

Tapeta Sigmy

Po ukończeniu szyfrowania, malware zmienia również tapetę pulpitu. Wiadomość na niej się znajdująca domaga się zapoznania z plikiem “Readme” bądź odwiedzenia wspomnianego linku .onion oraz wprowadzenia osobistego ID podanego w żądaniu okupu. Na pulpicie Sigma zostawia także pliki GUID.exe oraz GUID.txt.

Jeśli zaś chodzi o opłaty, strona składa się z kilku podstron. Jedna z nich wskazuje dokładny czas do zaszyfrowania plików. Domaga się ona 1000$ w zamian za oprogramowanie deszyfrujące. Jeśli zapłata nie nastąpi w ciągu 7 dni, wysokość okupu się podwoi. Na samej stronie .onion, ofiarom zaleca się stworzenie portfela Bitcoin.

Strona opłat Sigmy

Analiza ransomware'a Sigma odkryła, że w przeciwieństwie do standardowych ransomware'ów, ten krypto-malware nie zapewnia adresu email, w zamian sugerując skorzystanie z konta Xamp. Posiada także link do instalacji Pidgin. Ofiary muszą się kontaktować z hakerem poprzez adres Sigmaxxx@jabb.im.

Zamiast przystawania na żądania, usuń ransomware Sigma. Możesz tego dokonać z pomocą FortectIntego lub Malwarebytes. W tym celu będziesz też musiał uruchomić komputer w Trybie Awaryjnym. Dokładniejsze instrukcje znajdują się poniżej. Niestety, nie istnieje jeszcze dekrypter Sigmy – możesz jednak spróbować innych metod, dostępnych na końcu artykułu.

Obrazek przedstawiający ransomware SigmaTwórcy ransomware Sigma dają 4 miesiące na zapłatę okupu - po tym czasie klucz deszyfrujący zostaje bezpowotnie utracony.

Fałszywe maile z Craigslist rozpowszechniały ransomware Sigma w marcu 2018

Autorzy wirusa Sigma uruchomili nową kampanię, by rozpowszechniać swoje złośliwe dzieło. Tym razem oszuści wysyłają wiadomości podszywające się pod Craiglist, które zawierają zahasłowane pliki Worda lub dokumenty RTF. Oczywiście dokumenty te zawierają plik wykonywalny ransomware'a.

Ransomware Sigma jest rozpowszechniana poprzez złośliwe emaile

Użytkownicy, którzy otworzyli zainfekowany email oraz wpisali hasło są proszeni o włączenie zawartości dokumentu. Jak to tylko zrobią, złośliwy skrypt VBA zostaje uruchomiony Od razu po kliknięciu na przycisk „Włącz zawartość”, chroniony hasłem plik RAR zostaje umieszczony w folderze %Temp%. Folder ten posiada plik svchost.exe aktywujący ransomware.

Sigma jest pobierana poprzez dokument Worda

Fałszywe przeskanowane pliki zawierają plik wykonywalny malware'a

Podczas, gdy malware ten przedstawia szczegółowy interfejs oraz stronę opłat, jego sosób dystrybucji różni się od innych krypto-malware'ów. Sigma znajduje się w załączonych plikach “Scan_[numer].doc” file.

Wiadomość ta informuje, że adresat musi zapłacić pewną kwotę pieniędzy i żeby uniknąć zapłaty, powinien zapoznać się z załącznikiem. Wiadomość zawiera także hasło. Wprowadzenie go aktywuje jednak atak Sigmy – co ciekawe, chociaż malware jest napisany w języku angielskim, jest zauważany na greckich stronach.

Poza spamem, użytkownicy powinni też uważać przy pobieraniu aplikacji. Zwracaj uwagę na źródło, z którego go pobierasz oraz czy jest ono certyfikowane. Obserwuj też instalatora i odznacz opcjonalne i niepotrzebne dodatki. Przejdźmy teraz do sekcji usuwania wirusa Sigma.

Instrukcje usuwania ransomware'a Sigma

Usunięcie Sigmy jest potrzebne, by oczyścić komputer i móc z niego normalnie korzystać. Niestety, eliminacja wirusa nie przywraca zaszyfrowanych plików. Możesz jednak spróbować innych programów bądź użyć kopii zapasowej po uwolnieniu komputera od ransomware'a.

Możesz tego dokonać z pomocą programów do usuwania malware, takich jak FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes. Jeśli nie możesz uruchomić bądź usunąć wirusa Sigma, Przywróć Sistem lub uruchom komputer a Trybie Awaryjnym. Dopiero po usunięciu malware'a, spróbuj odzyskać pliki.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa Sigma

Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

W taki sposób uruchomisz komputer w Trybie Awaryjnym z Obsługą Sieci:

Ważne! →
Przewodnik ręcznego usuwania może być zbyt skomplikowany dla zwykłych użytkowników komputerów. Przeprowadzenie go w sposób prawidłowy wymaga zaawansowanej wiedzy z zakresu informatyki (jeśli ważne pliki systemowe zostaną usunięte lub uszkodzone, może to skutkować uszkodzeniem całego systemu Windows) i może zająć wiele godzin. Dlatego też zdecydowanie zalecamy skorzystanie z automatycznej metody przedstawionej wyżej. 

Krok 1. Przejdź do trybu awaryjnego z obsługą sieci 

Ręczne usuwanie malware powinno być wykonywane w Trybie awaryjnym. 

Windows 7 / Vista / XP

 1. Kliknij Start > Zamknij > Uruchom ponownie > OK.
 2. Kiedy twój komputer stanie się aktywny, zacznij naciskać przycisk F8 (jeśli to nie zadziała, spróbuj F2, F12, Del, itp. – wszystko zależy od modelu płyty głównej) wiele razy, aż zobaczysz okno Zaawansowane opcje rozruchu.
 3. Wybierz z listy opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Windows 10 / Windows 8

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start i wybierz Ustawienia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Przewiń w dół i wybierz Aktualizacja i zabezpieczenia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Wybierz Odzyskiwanie po lewej stronie okna. 
 4. Teraz przewiń w dół i znajdź sekcję Zaawansowane uruchamianie.
 5. Kliknij Uruchom ponownie teraz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Wybierz Rozwiązywanie problemów. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 7. Idź do Zaawansowanych opcji. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 8. Wybierz Ustawienia uruchamiania. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 9. Naciśnij Uruchom ponownie.
 10. teraz wciśnij 5 lub kliknij 5) Włącz tryb awaryjny z obsługą sieci. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 2. Zamknij podejrzane procesy

Menedżer zadań systemu Windows to przydatne narzędzie, które wyświetla wszystkie procesy działające w tle. Jeśli malware uruchomiło proces, to musisz go zamknąć: 

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań. 
 2. Kliknij Więcej szczegółów.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Przewiń w dół do sekcji Procesy w tle i wyszukaj wszystko, co wygląda podejrzanie. 
 4. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Otwórz lokalizację pliku.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Wróć do procesu, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy i wybierz Zakończ proces.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Usuń zawartość złośliwego folderu.

Krok 3. Sprawdź Uruchamianie

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań systemu Windows. 
 2. Idź do karty Uruchamianie
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy na podejrzany program i wybierz Wyłącz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 4. Usuń pliki wirusów

Pliki powiązane z malware można znaleźć w różnych miejscach na komputerze. Oto instrukcje, które pomogą ci je znaleźć: 

 1. Wpisz Czyszczenie dysku w wyszukiwarce Windows i naciśnij Enter.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Wybierz dysk, który chcesz wyczyścić (C: to domyślny dysk główny i prawdopodobnie jest on tym, który zawiera złośliwe pliki).
 3. Przewiń w dół przez listę Pliki do usunięcia i wybierz następujące:

  Tymczasowe pliki internetowe
  Pliki do pobrania
  Kosz
  Pliki tymczasowe 

 4. Wybierz Wyczyść pliki systemowe.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Możesz także poszukać innych złośliwych plików ukrytych w następujących folderach (wpisz te wpisy w wyszukiwaniu Windows i wciśnij Enter):

  %AppData%
  %LocalAppData%
  %ProgramData%
  %WinDir%

Po zakończeniu, uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. 

Usuń Sigma korzystająć z System Restore

Ta metoda może pomóc wyłączyć Sigmę i uruchomić proces jej usuwania:

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Command Prompt
  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Command Prompt w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Przywróć ustawienia fabryczne i pliki systemowe
  1. Jak tylko zobaczysz okno Command Prompt, wpisz cd restore i wybierz Enter Wpisz 'cd restore' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  2. Teraz wybierz rstrui.exe a nastepnie kliknij Enter jeszcze raz. Wpisz 'rstrui.exe' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  3. Kiedy pokaże ci się nowe okno wybierz Next a nastepnie wybierz punkt przywracania systemu, który wypada przed zainstalowaniem Sigma. Zaraz po tym wybierz $3$s. Kiedy pojawi się okno 'System Restore' wybierz 'Next'. Wybierz punkt przywracania systemu i wybierz 'Next'
  4. Teraz wybierz Yes aby rozpocząć przywracanie systemu Kliknij 'Yes' i rozpocznij przywracanie systemu.
  Jak tylko przywrócisz system do poprzednich ustawien, pobierz na swoj komputer program FortectIntego i z jego pomoca dokonaj skanowania swojego systemu, upewnij się że udało ci sie usunąć oprogramowanie Sigma

Bonus: przywróć swoje dane

Poradnik zaprezentowany powyżej powinien pomóc ci w usunieciu oprogramwania Sigma z twojego komputera. Celem przywrócenia zaszyfrowanych danych prosze skorzystaj z dokladnego poradnika przygotowanego przez naszych ekspertow do spraw bezpieczenstwa usunwirusa.pl

Jezeli twoje pliki zostaly zaszyfrowane przez Sigma mozesz skorzystac z podanych metod aby je przywrocic

Program Data Recovery Pro może pomóc odzyskać pliki

Chociaż te program jest stworzony do odzyskiwania plików po awarii systemu, może także być przydatny w tej sytuacji.

 • Pobierz Data Recovery Pro;
 • Zapoznaj się z nastepującymi krokami Data Recovery a nastepnie zainstaluj program na swoim komputerze.
 • Uruchom go a nastepnie przeskanuj swoj zaszyfrowany komputer w poszukiwaniu Sigma.
 • Przywróć je

Zalety ShadowExplorera

Nie ma informacji na temat usuwania ukrytych kopii plików przez Sigmę. Program ten może więc pomóc odzyskać część plików korzystając z wymienionych kopii.

 • Pobierz Shadow Explorer (http://shadowexplorer.com/);
 • W odniesieniu do manadzera instalacji Shadow Explorer po prostu postepuj z pozostalymi krokami instalacji.
 • Uruchom program, przejdz przez menu a nastepnie w górnym lewym roku kliknij dysk z zaszyfronwanymi danymi. Sprawdz jakie wystepuja tam foldery
 • Kliknij prawym przyciskiem na folder ktory chcesz przywrocic i wybierz “Export”. Nastepnie wybierz gdzie chcesz go skladowac.

Sigma Decryptor

Na chwilę obecną nie ma darmowego dekryptera dla tego wariantu ransomware'a. Nie jest zalecane skorzystanie z tego oferowanego przez twórców malware, ponieważ może to doprowadzić do kolejnego ataku na system.

Na końcu powinienes dodatkowo pomyśleć o ochronie swojego komputera przed oprogramowaniem ransomware. Aby chronić swój komputer przed Sigma i innym szkodliwym oprogramowaniem polecamy skorzystanie ze sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego takiego jak FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes

Polecane dla ciebie:

Nie pozwól, by rząd cię szpiegował

Rząd ma wiele problemów w związku ze śledzeniem danych użytkowników i szpiegowaniem obywateli, więc powinieneś mieć to na uwadze i dowiedzieć się więcej na temat podejrzanych praktyk gromadzenia informacji. Uniknij niechcianego śledzenia lub szpiegowania cię przez rząd, stając się całkowicie anonimowym w Internecie.

Możesz wybrać różne lokalizacje, gdy jesteś online i uzyskać dostęp do dowolnych materiałów bez szczególnych ograniczeń dotyczących treści. Korzystając z Private Internet Access VPN, możesz z łatwością cieszyć się połączeniem internetowym bez żadnego ryzyka bycia zhakowanym.

Kontroluj informacje, do których dostęp może uzyskać rząd i dowolna inna niepożądana strona i surfuj po Internecie unikając bycia szpiegowanym. Nawet jeśli nie bierzesz udziału w nielegalnych działaniach lub gdy ufasz swojej selekcji usług i platform, zachowaj podejrzliwość dla swojego własnego bezpieczeństwa i podejmij środki ostrożności, korzystając z usługi VPN.

Kopie zapasowe plików do późniejszego wykorzystania w przypadku ataku malware

Problemy z oprogramowaniem spowodowane przez malware lub bezpośrednia utrata danych w wyniku ich zaszyfrowania może prowadzić do problemów z twoim urządzeniem lub do jego trwałego uszkodzenia. Kiedy posiadasz odpowiednie, aktualne kopie zapasowe, możesz z łatwością odzyskać dane po takim incydencie i wrócić do pracy.

Bardzo ważne jest, aby aktualizować kopie zapasowe po wszelkich zmianach na urządzeniu, byś mógł powrócić do tego nad czym aktualnie pracowałeś, gdy malware wprowadziło jakieś zmiany lub gdy problemy z urządzeniem spowodowały uszkodzenie danych lub wpłynęły negatywnie na wydajność. 

Posiadając poprzednią wersję każdego ważnego dokumentu lub projektu, możesz oszczędzić sobie frustracji i załamania. Jest to przydatne, gdy niespodziewanie pojawi się malware. W celu przywrócenia systemu, skorzystaj z Data Recovery Pro.

O autorze
Julie Splinters
Julie Splinters - Specjalistka od usuwania oprogramowania malware

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach