Usuń wirusa LeakerLocker (Poradnik usuwania wirusa) - Poradnik

Instrukcja usuwania wirusa LeakerLocker

Czym jest Wirus ransomware LeakerLocker?

LeakerLocker – malware na Androida zauważone przy przeglądaniu Google Play

Wirus ransomware LeakerLocker

LeakerLocker to nowy wariant ransomware'a na Android zauważony podczas rozpowszechniania się jako dwie aplikacje w sklepie Google Play – „Wallpapers Blur HD” and „Booster & Cleaner Pro.“ Ten mobilny malware nie potrafi szyfrować plików – grozi jednak wyciekiem informacji o użytkowniku jeśli ten nie zapłaci 50$ okupu w ciągu 72 godzin.

Wirus LeakerLocker blokuje ekran i wyświetla wiadomość w momencie pobrania jednej z zainfekowanych aplikacji przez użytkownika. Treść wiadomości mówi o informacjach, jakie zostaną udostępnione, jeśli przestępy nie otrzymają „skromnego zadośćuczynienia” w określonym czasie:

 • Osobiste zdjęcia;
 • Numery kontaktowe;
 • Wysyłane i odebrane SMSy;
 • Historia wiadomości;
 • Wiadomości z Facebooka;
 • Historia Chrome;
 • Pełna treść emaili;
 • Historia lokacji GPS.

Oszuści twierdzą, że wszystkie dane osobiste zostały przesłane na ih zabezpieczoną chmurę, przez co usunięcie ransomware'a nie ochroni twoich osobistych plików i danych. Jednakże te słowa mogą być tylko zagrywką zastraszającą mającą na celu zdobycie jak największej liczby pieniędzy. Nie powinieneś spieszyć się więc z kliknięciem „Kontynuuj” i dokończeniem transakcji.

Nikt nie wie, czy oszuści skopiowali Twoje pliki, czy mogą je opublikować lub czy dotrzymają słowa po otrzymaniu okupu. Badania wykazały, że malware może dostać się do pewnych danych poprzez komunikację ze swoim serwerzem zarządzania i kontroli (C&C). Sytuacja jednak nijak ma się do tej, w jaką oszuści chcą, byś wierzył.

Co więcej, nawet jeśli zapłacisz okup , przestępcy później mogą zażądać więcej. Początkowe 50$ może być zaledwie początkiem większego wyciągania Twoich pieniędzy. Lepiej więc usunąć LeakerLockera z Androida.

Kasacja wirusa LeakerLocker wymaga nie tylko deinstalacji złośliwych apek, ale również przeszukania innych podejrzanych kompunentów w systeie. Zadanie może wydawać się skomplikowane – sugerujemy więc skorzystanie z przyjaznego dla użytkowników mobilnych oprogramowania – na przykład FortectIntego.

LeakerLockerLeakerLocker grozi udostępnieniem prywatnych informacji, jeśli ofiara nie wyśle okupu w ciągu 72 godzin.

Dwie złośliwe aplikacje dostępne w sklepie Google Play

Ta odmiana wirusa Android rozpowszechnia się poprzez dwie apki na sklepie oficjalnym:

 • Wallpapers Blur HD;
 • Booster & Cleaner Pro.

Badacze ogłosili informacje o tych aplikacjach, przez co Google już je usunęło ze sklepu. Mogą jednak rozpowszechniać się wciąż poprzez nieoficjalne źródła. Do momentu odkrycia LeakerLockera przez ekipę McAfee, obydwie aplikacje zostały pobrane tysiące razy.

Zgodnie z analizą, “Wallpapers Blur HD” zostało pobrane około 5-10 tysięcy razy. Liczba instalacji “Booster & Cleaner Pro” jest niższa – ta złowroga aplikacja została pobrana tylko 1-5 tysięcy razy. Aplikacja ma wysoką ocenę – widząc jednak opinie użytkowników łatwo wykazać, że są one fałszywe.

Użytkownicy “Wallpapers Blur HD” mówią o potrzebie dostępu przez aktualiację do wielu danych niezwiązanych z działaniem aplikacji – np. dostępu do kontaktów czy SMSów. Chcemy zwrócić uwagę na to, że przed instalacją aplikacji warto przeczytać informacje o potrzebnych dostępach.

Jeśli aplikacja, którą chcesz zainstalować, pyta się o masę informacji niepotrzebnych do jej działania, nie powinieneś dawać jej dostępu. W tym wypadku to oczywiste, że aplikacja od tapet nie potrzebuje do działania np. listy Twoich kontaktów.

Nie wiadomo, jakie kraje najmocniej ucierpiały z powodu tego malware. Zgodnie z wstepnymi danymi Stany Zjednoczone, Kanada i Wielka Brytania mogą otwierać stawkę.

Usuń LeakerLocker z Twojego telefonu z Androidem

Bez wątpienie kasowanie tego wirusa wymaga deinstalacji powiązanych z nim apek (“Wallpapers Blur HD” i “Booster & Cleaner Pro”) z telefonu. Zalecamy też dokładne przeskanowanie systemu odpowiednim programem i pełną eliminację komponentów powiązanych z malware.

Malware może jednak zablokować działanie FortectIntego bądź innej aplikacji. W tym wypadku musisz zrestartować Androida w Trybie Awaryjnym w następujący sposób:

 1. Wciśnij przycisk zasilania i trzymaj go do momentu pokazania menu. Wybierz opcję Wyłącz.
 2. Pojawi się okno dialogowe pytające się o uruchomienie komputera w trybie awaryjnym. Kliknij OK.

Jeśli zaś nie możesz uruchomić ponownie swojego sprzętu bądź też skasować LeakerLockera ręznie, skorzystaj z naszego poradnika odnośnie kasowania wirusów z Androida. Poradnik znajduje się tutaj.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.

Polecane dla ciebie:

Nie pozwól, by rząd cię szpiegował

Rząd ma wiele problemów w związku ze śledzeniem danych użytkowników i szpiegowaniem obywateli, więc powinieneś mieć to na uwadze i dowiedzieć się więcej na temat podejrzanych praktyk gromadzenia informacji. Uniknij niechcianego śledzenia lub szpiegowania cię przez rząd, stając się całkowicie anonimowym w Internecie.

Możesz wybrać różne lokalizacje, gdy jesteś online i uzyskać dostęp do dowolnych materiałów bez szczególnych ograniczeń dotyczących treści. Korzystając z Private Internet Access VPN, możesz z łatwością cieszyć się połączeniem internetowym bez żadnego ryzyka bycia zhakowanym.

Kontroluj informacje, do których dostęp może uzyskać rząd i dowolna inna niepożądana strona i surfuj po Internecie unikając bycia szpiegowanym. Nawet jeśli nie bierzesz udziału w nielegalnych działaniach lub gdy ufasz swojej selekcji usług i platform, zachowaj podejrzliwość dla swojego własnego bezpieczeństwa i podejmij środki ostrożności, korzystając z usługi VPN.

Kopie zapasowe plików do późniejszego wykorzystania w przypadku ataku malware

Problemy z oprogramowaniem spowodowane przez malware lub bezpośrednia utrata danych w wyniku ich zaszyfrowania może prowadzić do problemów z twoim urządzeniem lub do jego trwałego uszkodzenia. Kiedy posiadasz odpowiednie, aktualne kopie zapasowe, możesz z łatwością odzyskać dane po takim incydencie i wrócić do pracy.

Bardzo ważne jest, aby aktualizować kopie zapasowe po wszelkich zmianach na urządzeniu, byś mógł powrócić do tego nad czym aktualnie pracowałeś, gdy malware wprowadziło jakieś zmiany lub gdy problemy z urządzeniem spowodowały uszkodzenie danych lub wpłynęły negatywnie na wydajność. 

Posiadając poprzednią wersję każdego ważnego dokumentu lub projektu, możesz oszczędzić sobie frustracji i załamania. Jest to przydatne, gdy niespodziewanie pojawi się malware. W celu przywrócenia systemu, skorzystaj z Data Recovery Pro.

O autorze
Lucia Danes
Lucia Danes - Ekspert od wyszukiwania wirusów.

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach