Skala niebezpieczeństwa:  
  (94/100)

Usuń wirusa DoubleLocker (Darmowy poradnik) - Poradnik usuwania wirusa

stworzone przez Olivia Morelli - - | Rodzaj: Malware

DoubleLocker – nowy wirus na Androida, który blokuje ekran i domaga się okup

Przykład wirusa DoubleLocker

DoubleLocker to wirus mobilny typu ransomware, mierzący w system Android. Ten wariant wirusa na Androida rozpowszechnia się jako fałszywa aktualizacja do Adobe Flash. Po włamaniu, wirus szyfruje pliki i zmienia blokadę PIN. Następnie malware próbuje włamać się do konta bankowego ofiary i żąda 0.0130 Bitcoina.

Sczególną cechą ransomware'a DoubleLocker jest bycie „dwupoziomowym” malware. Pierwszą akcją wykonywaną na sprzęcie jest atak na konto bankowe bądź PayPal ofiary. Następnie zaczyna on szyfrowanie danych, blokuje telefon i domaga się okupu. Posiada więc przez to cechy trojana bankowego oraz wirusa szyfrującego pliki.

Cyberbadacze mówią, że to pierwszy mobilny ransomware tak korzystający z dostępności Androida. Wirus jednak będzie jeszcze najpewniej aktualizowany i wykorzystywany tylko do wyciągania pieniędzy z kont bankowych online. Z teo powodu, w wypadku ataku, ofiarom mówi się o natychmiastowej konieczności usunięcia DoubleLockera z pomocą Reimage lub innego mobilnego narzędzia do usuwania malware.

DoubleLocker, po dostaniu się do telefonu, wymaga dostępu do „usług Google Play”. Jeśli użytkownik da takie uprawnienia, malware dostaje prawa administracyjne do telefonu. Ustawia się wtedy jako domyślna aplikacja – innymi słowy, włącza swoje automatyczne uruchamianie.

Ci, którzy zainstalowali fałszywą aktualizację Adobe Flash nie wiedzą o tej złośliwej aktywności. Jednak, gdy ofiara kliknie na przycisk Home, aktywuje krypto-malware. Przez to zaś sprzęt zostaje zablokowany. Problem w tym, że DoubleLocker zmienia PIN. Ofiara zaś traci dostęp do swojego własnego telefonu.

Ransomware tymczasem szyfruje wszystkie zachowane informacje i domaga się zapłaty okupu w ciągu 24 godzin. Po tym, jak atakujący otrzymają pieniądze, telefon zostaje odblokowany, a pliki automatycznie rozszyfrowane. Zaufanie hakerom nie jest jednak mądrą decyzją.

Lepiej skupić się na usunięciu DoubleLockera i przywróceniu plików z kopii zapasowych. Miej nadzieję, że twój sprzęt tworzy automatycznie kopie zapasowe oraz przechowuje je w chmurze. Nie ma informacji, że malware może szyfrować pliki znadujące się w chmurzze. Pozbądź się więc malware i nie ryzykuj utraty pieniędzy.

Graficzne przedstawienie ataku ransomware DoubleLockera
Ransomware DoubleLocker rozpowszechnia się jako fałszywa aktualizacja do Adobe Flasha

Nie instaluj aktualizacji z nieautoryzowanych żródeł – unikniesz ataku

Jak już wspomnieliśmy, ten ransomware rozpowszechnia się jako fałszywa aktualizacja Adobe Flash dostępna z przejętych witryn. Powinieneś z tego powodu korzystać tylko ze sklepu Google Play, jeśli chcesz instalować jakieś programy. Nie zapominaj też, że malware może ominąć zabezpieczenia i działać jak normalna aplikacja – powinieneś zawsze pobierać oprogramowanie od sprawdzonych twórców.

Dodatkowo, dostępne aktualizacje aplikacji mogą wyskakiwać jako notyfikacje. Możesz je też znaleźć w sklepie Google Play. Z tego powodu instaluje je tylko stamtąd. Inne źródła mogą rozprowadzać różne rodzaje malware.

Eksperci ze Szwecji przypominają też o zachowaniu ostrożności wobec innej klikalnej zawartości w celu ochrony przed atakami mobilnego malware. Nie klikaj więc na podejrzane linki i reklamy. Co więcej, nie pobieraj nieznanych aplikacji bądź też narzędzi promowanych w wyskakujących okienkach.

Wskazówki na eliminację DoubleLockera

Usunięcie DoubleLockera może być skomplikowane jeśli nie masz zrootowanego androida. Ofiary mogą odblokować telefon tylko i wyłącznie przywracając telefon do ustwień fabrycznych. Dopiero wtedy staje się możliwa eliminacja wirusa z pomocą programów takich, jak Reimage.

Jeśli malware zaatakował zrootowany telefon z włączonym debugowaniem, użytkownik może skorzystać z mostku debugującego Androida (Android Debug Bridge, ADB). Przez to nie musi przywracać ustawień fabrycznych telefonu aby go odblokować i usunąć DoubleLockera. Po resecie PINu, ofiary mogą odinstalować tego ransomware'a z pomocą mobilnego oprogramowania anty-malware.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Reimage (usuwanie) Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Reimage (usuwanie) Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Supported versions Program jest kompatybilny z OS X Supported versions
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Reimage, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Do usuwania szkód po wirusie zalecamy Reimage. Darmowy skaner oprogramowania pozwoli ci uzyskac informacje odnosnie tego czy twoj komputer zostal zainfekowany czy tez nie. Jezeli chcialbys usunac oprogramowanie malware lepiej bedzie jezeli zakupisz pelna licencje oprogramowania Reimage ktory jest sprawdznym oprogramowaniem do usuwania plikow malware.

O autorze

Olivia Morelli
Olivia Morelli

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Źródło: https://www.2-spyware.com/remove-doublelocker-ransomware-virus.html

Poradniki w innych językach