Usuń wirusa HakunaMatata (Bonus: Kroki Odszyfrowywania) - Poradnik usuwania wirusów

Instrukcja usuwania wirusa HakunaMatata

Czym jest Wirus ransomware HakunaMatata?

Wirus HakunaMatata: śmieszna nazwa ukrywa niebezpieczne zagrożenie cybernetyczne

Wirus HakunaMatata jest to nowy malware szyfrujący pliki, który wykorzystuje popularną frazę z „Króla Lwa”. Mimo, że to piękne powiedzenie oznacza „nie miej obaw”, napotkanie tego ransomware jest niepokojącym zdarzeniem życiowym. Po udanej infiltracji , malware porywa wszystkie pliki użytkownika jako zakładników. Ten kawał szkodnika szyfruje pliki przy użyciu algorytmów szyfrowania AES256-bitowych i RSA-2048. Jest skierowany do szerokiego zakresu danych i dołącza do każdego z nich rozszerzenie pliku .HakunaMatata. Po szybkim zaszyfrowaniu danych , ofiara zauważa, że jej plików da się otworzyć. Istnieje jednak jeden nowy plik, który twórcy szkodnika chcą, by ofiara odczytała. Jest to żądanie okupu nazwane „Recovers files yako.html”. Oto okazuje się, że usunięcie HakunaMatata nie pomoże przywrócić uszkodzonych plików. Według tej noty okupu, ofiary muszą uzyskać prawidłowy klucz prywatny, który można odblokowania swoich danych. Hakerzy każą ofiarom się z nimi skontaktować poprzez system bitmessage i dostarczają szczegółowe instrukcje, jak to zrobić. Jednak nie zaleca się wykonywać poniższego polecenia. To nie tylko strata czasu, ale może również prowadzić do utraty pieniędzy. Cyberprzestępcy nie oddają klucza deszyfrowania za darmo. Ludzie muszą go kupić za określoną kwotę pieniędzy. Należy pamiętać, że istnieje ryzyko, że po dokonaniu płatności, nie otrzymasz klucza deszyfrowania. Hacker może nie być skłonny do przestrzegania zasad fair play. Chcemy zniechęcić cię od podejmowania tego ryzyka. Zamiast tego usuń HakunaMatata z komputera i spróbuj dodatkowych metod odzyskiwania danych.

W nocie okupu, hakerzy nie ujawniają, ile pieniędzy chcą za klucz deszyfrowania. Wielkość okupu może różnić się od użytkownika do użytkownika. Zwykle cyberprzestępcy pytają o kwoty od 1 do 3 Bitcoins równe od 800 do prawie 2500 USD w tej chwili. Ransomware Hakunamatata zostało stworzone dla tego samego celu, tak jak każdy inny krypto-malware – by wyłudzić pieniądze od zwykłych użytkowników komputerów, a nawet firm. Hakerzy mają świadomość, że ludzie rzadko robią kopie zapasowe swoich plików; mimo, że boją się ich utraty. To sprawia, że ​​ten nielegalny biznes jeszcze prostszy, ponieważ często ludzie mają skłonność do płacenia śmiesznie dużych sum pieniędzy, aby przywrócić ich zdjęcia, dokumenty i inne cenne dane. Chcemy przypomnieć, że lepiej zmienić złe nawyki i szukać rozwiązań do tworzenia kilku kopii zapasowych danych zamiast odkupować je od cyberprzestępców. Jednakże, jeśli zostałeś zainfekowany wirusem HakunaMatata, zalecamy przeskanowanie komputera za pomocą FortectIntego lub innego z renomowanych programó do usuwania złośliwego oprogramowania. Tylko po wyczyszczeniu komputera ze złośliwego oprogramowania, można pomyśleć o możliwości odzyskania danych.

Czy mogę ochronić mój PC przed atakiem ransomware?

Wirus ransomware HakunaMatata rozprzestrzenia się przy użyciu tych samych metod dystrybucji, tak jak inne wirusy szyfrujące pliki: przez spamowe wiadomości e-mail i ich załączniki, wykorzystywać pakiety, fałszywe instalatory oprogramowania i aktualizacje. Niestety, nikt nie może czuć się w 100% chroniony przed szkodnikiem; Jednak zdecydowanie zaleca się przeczytać następujące wskazówki dotyczące bezpieczeństwa online . Należy pamiętać, że otwarcie wiadomości spamowych, a zwłaszcza ich załączników jest bardzo niebezpieczne. To jest główna metodą rozpowszechniania ransomware. Przestępcy mogą udawać, że pochodzą z różnych renomowanych i znanych organizacji i firm, więc należy sprawdzić poświadczenia, adresy e-mail i inne informacje w internecie przed otwarciem załącznika. Złośliwe oprogramowanie Hakunamatata może również dostać się do środka poprzez sprawdzenie systemu i skorzysanie z luk bezpieczeństwa komputera. Stąd instalacja renomowanych narzędzi zabezpieczających i utrzymanie całego swojego oprogramowania zaktualizowanym jest również bardzo ważne. Wreszcie, należy trzymać się z dala od wątpliwego pochodzenia oprogramowania i aktualizacji, które często są oferowane z nieznanych stron internetowych lub pop-upów.

W jaki sposób mogę pozbyć się wirusa HakunaMatata z mojego PC?

Jedynym bezpiecznym rozwiązaniem usuwania HakunaMatata jest zdecydowanie się na automatyczną metodą i przeprowadzenie pełnego skanowania systemu za pomocą programu anty-malware. Nasz zespół sugeruje skorzystać z pomocy FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes. Jednak złośliwe oprogramowanie może uniemożliwić zainstalowanie jednego z tych programów. W takim przypadku należy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami. Jak już dowiedzieliśmy się, nie wystarczy usunąć HakunaMatata by przywrócić dostęp do plików. Na końcu tego artykułu, przekazaliśmy kilka wskazówek, które mogą pomóc odzyskać przynajmniej część utraconych danych.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa HakunaMatata

Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Jeśli Wirus Ransomware HakunaMatata uniemożliwia instalację, aktualizację lub uruchomienie programu antywirusowego, wykonaj następujące kroki. Instrukcje te pomogą uruchomić komputer w trybie awaryjnym i uruchomić automatyczną eliminację malware.

Ważne! →
Przewodnik ręcznego usuwania może być zbyt skomplikowany dla zwykłych użytkowników komputerów. Przeprowadzenie go w sposób prawidłowy wymaga zaawansowanej wiedzy z zakresu informatyki (jeśli ważne pliki systemowe zostaną usunięte lub uszkodzone, może to skutkować uszkodzeniem całego systemu Windows) i może zająć wiele godzin. Dlatego też zdecydowanie zalecamy skorzystanie z automatycznej metody przedstawionej wyżej. 

Krok 1. Przejdź do trybu awaryjnego z obsługą sieci 

Ręczne usuwanie malware powinno być wykonywane w Trybie awaryjnym. 

Windows 7 / Vista / XP

 1. Kliknij Start > Zamknij > Uruchom ponownie > OK.
 2. Kiedy twój komputer stanie się aktywny, zacznij naciskać przycisk F8 (jeśli to nie zadziała, spróbuj F2, F12, Del, itp. – wszystko zależy od modelu płyty głównej) wiele razy, aż zobaczysz okno Zaawansowane opcje rozruchu.
 3. Wybierz z listy opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Windows 10 / Windows 8

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start i wybierz Ustawienia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Przewiń w dół i wybierz Aktualizacja i zabezpieczenia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Wybierz Odzyskiwanie po lewej stronie okna. 
 4. Teraz przewiń w dół i znajdź sekcję Zaawansowane uruchamianie.
 5. Kliknij Uruchom ponownie teraz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Wybierz Rozwiązywanie problemów. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 7. Idź do Zaawansowanych opcji. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 8. Wybierz Ustawienia uruchamiania. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 9. Naciśnij Uruchom ponownie.
 10. teraz wciśnij 5 lub kliknij 5) Włącz tryb awaryjny z obsługą sieci. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 2. Zamknij podejrzane procesy

Menedżer zadań systemu Windows to przydatne narzędzie, które wyświetla wszystkie procesy działające w tle. Jeśli malware uruchomiło proces, to musisz go zamknąć: 

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań. 
 2. Kliknij Więcej szczegółów.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Przewiń w dół do sekcji Procesy w tle i wyszukaj wszystko, co wygląda podejrzanie. 
 4. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Otwórz lokalizację pliku.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Wróć do procesu, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy i wybierz Zakończ proces.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Usuń zawartość złośliwego folderu.

Krok 3. Sprawdź Uruchamianie

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań systemu Windows. 
 2. Idź do karty Uruchamianie
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy na podejrzany program i wybierz Wyłącz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 4. Usuń pliki wirusów

Pliki powiązane z malware można znaleźć w różnych miejscach na komputerze. Oto instrukcje, które pomogą ci je znaleźć: 

 1. Wpisz Czyszczenie dysku w wyszukiwarce Windows i naciśnij Enter.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Wybierz dysk, który chcesz wyczyścić (C: to domyślny dysk główny i prawdopodobnie jest on tym, który zawiera złośliwe pliki).
 3. Przewiń w dół przez listę Pliki do usunięcia i wybierz następujące:

  Tymczasowe pliki internetowe
  Pliki do pobrania
  Kosz
  Pliki tymczasowe 

 4. Wybierz Wyczyść pliki systemowe.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Możesz także poszukać innych złośliwych plików ukrytych w następujących folderach (wpisz te wpisy w wyszukiwaniu Windows i wciśnij Enter):

  %AppData%
  %LocalAppData%
  %ProgramData%
  %WinDir%

Po zakończeniu, uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. 

Usuń HakunaMatata korzystająć z System Restore

Poniżej można spróbować dodatkowej metody, aby ponownie uruchomić komputer i uruchomić pełne skanowanie systemu z preferowanym oprogramowaniem od bezpieczeństwa.

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Command Prompt
  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Command Prompt w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Przywróć ustawienia fabryczne i pliki systemowe
  1. Jak tylko zobaczysz okno Command Prompt, wpisz cd restore i wybierz Enter Wpisz 'cd restore' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  2. Teraz wybierz rstrui.exe a nastepnie kliknij Enter jeszcze raz. Wpisz 'rstrui.exe' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  3. Kiedy pokaże ci się nowe okno wybierz Next a nastepnie wybierz punkt przywracania systemu, który wypada przed zainstalowaniem HakunaMatata. Zaraz po tym wybierz $3$s. Kiedy pojawi się okno 'System Restore' wybierz 'Next'. Wybierz punkt przywracania systemu i wybierz 'Next'
  4. Teraz wybierz Yes aby rozpocząć przywracanie systemu Kliknij 'Yes' i rozpocznij przywracanie systemu.
  Jak tylko przywrócisz system do poprzednich ustawien, pobierz na swoj komputer program FortectIntego i z jego pomoca dokonaj skanowania swojego systemu, upewnij się że udało ci sie usunąć oprogramowanie HakunaMatata

Bonus: przywróć swoje dane

Poradnik zaprezentowany powyżej powinien pomóc ci w usunieciu oprogramwania HakunaMatata z twojego komputera. Celem przywrócenia zaszyfrowanych danych prosze skorzystaj z dokladnego poradnika przygotowanego przez naszych ekspertow do spraw bezpieczenstwa usunwirusa.pl

Gdy usunięcie HakunaMatata jest zakończone, można pomyśleć o rozwiązaniach do odzyskiwania danych. Jeśli nie posiadasz kopii zapasowej danych, szanse na przywrócenie zaszyfrowanych plików nie są bardzo wysokie. Jednakże, należy spróbować poniższych opcji i mieć nadzieję, że uda się przywrócić przynajmniej niektóre z plików. Dodatkowo, można zrobić kopie zaszyfrowanych plików i zapisać je w urządzeniu zewnętrznym. Może darmowe oprogramowanie deszyfrujące ukaże się niebawem i będziesz w stanie odszyfrować za jego pomocą pliki osobiste.

Jezeli twoje pliki zostaly zaszyfrowane przez HakunaMatata mozesz skorzystac z podanych metod aby je przywrocic

Opcja 1: Data Recovery Pro

Jest to automatyczny sposób przywracania plików z użyciem Data Recovery Pro. To narzędzie zostało stworzone w celu odzyskania utraconych lub uszkodzonych plików; Jednakże, zostało ostatnio aktualizowane i teraz można odszyfrować niektóre z zaszyfrowanych plików. Wykonaj następujące kroki, aby skorzystać z tej funkcji:

 • Pobierz Data Recovery Pro;
 • Zapoznaj się z nastepującymi krokami Data Recovery a nastepnie zainstaluj program na swoim komputerze.
 • Uruchom go a nastepnie przeskanuj swoj zaszyfrowany komputer w poszukiwaniu HakunaMatata.
 • Przywróć je

Opcja 2: funkcja Poprzednich Wersji Windows

Jeśli aktywowałeś funkcję Przywracania Systemu przed atakiem ransomware HakunaMatata, możesz jej użyć w tej chwili, aby przywrócić pojedyncze pliki. Należy pamiętać, że ta metoda nie pomoże przywrócić wszystkich utraconych plików. Jeśli jednak straciłeś bardzo ważne dokumenty, wykonaj następujące kroki:

 • Znajdź zaszyfrowany plik, który chcesz przywrócić i kliknij na nim prawym przyciskiem myszy
 • Wybierz “Properties” a nastepnie przejdz do zakladki “Previous versions”
 • Tutaj sprawdz dostepne kopie pliku w “Folder versions”. Powinienes wybrac wersje ktora cie interesuje i kliknac przycisk przywracania “Restore”

Opcja 3: ShadowExplorer

Dobrą wiadomością jest to, że wirus HakunaMatata mógł nie usunąć kopii w tle plików docelowych. Dlatego ShadowExplorer może pomóc przywrócić pliki z ich kopii w tle. Wykonaj następujące kroki:

 • Pobierz Shadow Explorer (http://shadowexplorer.com/);
 • W odniesieniu do manadzera instalacji Shadow Explorer po prostu postepuj z pozostalymi krokami instalacji.
 • Uruchom program, przejdz przez menu a nastepnie w górnym lewym roku kliknij dysk z zaszyfronwanymi danymi. Sprawdz jakie wystepuja tam foldery
 • Kliknij prawym przyciskiem na folder ktory chcesz przywrocic i wybierz “Export”. Nastepnie wybierz gdzie chcesz go skladowac.

Na końcu powinienes dodatkowo pomyśleć o ochronie swojego komputera przed oprogramowaniem ransomware. Aby chronić swój komputer przed HakunaMatata i innym szkodliwym oprogramowaniem polecamy skorzystanie ze sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego takiego jak FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes

Polecane dla ciebie:

Nie pozwól, by rząd cię szpiegował

Rząd ma wiele problemów w związku ze śledzeniem danych użytkowników i szpiegowaniem obywateli, więc powinieneś mieć to na uwadze i dowiedzieć się więcej na temat podejrzanych praktyk gromadzenia informacji. Uniknij niechcianego śledzenia lub szpiegowania cię przez rząd, stając się całkowicie anonimowym w Internecie.

Możesz wybrać różne lokalizacje, gdy jesteś online i uzyskać dostęp do dowolnych materiałów bez szczególnych ograniczeń dotyczących treści. Korzystając z Private Internet Access VPN, możesz z łatwością cieszyć się połączeniem internetowym bez żadnego ryzyka bycia zhakowanym.

Kontroluj informacje, do których dostęp może uzyskać rząd i dowolna inna niepożądana strona i surfuj po Internecie unikając bycia szpiegowanym. Nawet jeśli nie bierzesz udziału w nielegalnych działaniach lub gdy ufasz swojej selekcji usług i platform, zachowaj podejrzliwość dla swojego własnego bezpieczeństwa i podejmij środki ostrożności, korzystając z usługi VPN.

Kopie zapasowe plików do późniejszego wykorzystania w przypadku ataku malware

Problemy z oprogramowaniem spowodowane przez malware lub bezpośrednia utrata danych w wyniku ich zaszyfrowania może prowadzić do problemów z twoim urządzeniem lub do jego trwałego uszkodzenia. Kiedy posiadasz odpowiednie, aktualne kopie zapasowe, możesz z łatwością odzyskać dane po takim incydencie i wrócić do pracy.

Bardzo ważne jest, aby aktualizować kopie zapasowe po wszelkich zmianach na urządzeniu, byś mógł powrócić do tego nad czym aktualnie pracowałeś, gdy malware wprowadziło jakieś zmiany lub gdy problemy z urządzeniem spowodowały uszkodzenie danych lub wpłynęły negatywnie na wydajność. 

Posiadając poprzednią wersję każdego ważnego dokumentu lub projektu, możesz oszczędzić sobie frustracji i załamania. Jest to przydatne, gdy niespodziewanie pojawi się malware. W celu przywrócenia systemu, skorzystaj z Data Recovery Pro.

O autorze
Jake Doevan
Jake Doevan - Życie jest za krótkie na walke z wirusami komputerowymi

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach