Usuń wirusa DoubleLocker (Darmowy poradnik) - Poradnik usuwania wirusa
Instrukcja usuwania wirusa DoubleLocker
Czym jest Wirus ransomware DoubleLocker?
DoubleLocker – nowy wirus na Androida, który blokuje ekran i domaga się okup
DoubleLocker to wirus mobilny typu ransomware, mierzący w system Android. Ten wariant wirusa na Androida rozpowszechnia się jako fałszywa aktualizacja do Adobe Flash. Po włamaniu, wirus szyfruje pliki i zmienia blokadę PIN. Następnie malware próbuje włamać się do konta bankowego ofiary i żąda 0.0130 Bitcoina.
Sczególną cechą ransomware'a DoubleLocker jest bycie „dwupoziomowym” malware. Pierwszą akcją wykonywaną na sprzęcie jest atak na konto bankowe bądź PayPal ofiary. Następnie zaczyna on szyfrowanie danych, blokuje telefon i domaga się okupu. Posiada więc przez to cechy trojana bankowego oraz wirusa szyfrującego pliki.
Cyberbadacze mówią, że to pierwszy mobilny ransomware tak korzystający z dostępności Androida. Wirus jednak będzie jeszcze najpewniej aktualizowany i wykorzystywany tylko do wyciągania pieniędzy z kont bankowych online. Z teo powodu, w wypadku ataku, ofiarom mówi się o natychmiastowej konieczności usunięcia DoubleLockera z pomocą FortectIntego lub innego mobilnego narzędzia do usuwania malware.
DoubleLocker, po dostaniu się do telefonu, wymaga dostępu do „usług Google Play”. Jeśli użytkownik da takie uprawnienia, malware dostaje prawa administracyjne do telefonu. Ustawia się wtedy jako domyślna aplikacja – innymi słowy, włącza swoje automatyczne uruchamianie.
Ci, którzy zainstalowali fałszywą aktualizację Adobe Flash nie wiedzą o tej złośliwej aktywności. Jednak, gdy ofiara kliknie na przycisk Home, aktywuje krypto-malware. Przez to zaś sprzęt zostaje zablokowany. Problem w tym, że DoubleLocker zmienia PIN. Ofiara zaś traci dostęp do swojego własnego telefonu.
Ransomware tymczasem szyfruje wszystkie zachowane informacje i domaga się zapłaty okupu w ciągu 24 godzin. Po tym, jak atakujący otrzymają pieniądze, telefon zostaje odblokowany, a pliki automatycznie rozszyfrowane. Zaufanie hakerom nie jest jednak mądrą decyzją.
Lepiej skupić się na usunięciu DoubleLockera i przywróceniu plików z kopii zapasowych. Miej nadzieję, że twój sprzęt tworzy automatycznie kopie zapasowe oraz przechowuje je w chmurze. Nie ma informacji, że malware może szyfrować pliki znadujące się w chmurzze. Pozbądź się więc malware i nie ryzykuj utraty pieniędzy.
Ransomware DoubleLocker rozpowszechnia się jako fałszywa aktualizacja do Adobe Flasha
Nie instaluj aktualizacji z nieautoryzowanych żródeł – unikniesz ataku
Jak już wspomnieliśmy, ten ransomware rozpowszechnia się jako fałszywa aktualizacja Adobe Flash dostępna z przejętych witryn. Powinieneś z tego powodu korzystać tylko ze sklepu Google Play, jeśli chcesz instalować jakieś programy. Nie zapominaj też, że malware może ominąć zabezpieczenia i działać jak normalna aplikacja – powinieneś zawsze pobierać oprogramowanie od sprawdzonych twórców.
Dodatkowo, dostępne aktualizacje aplikacji mogą wyskakiwać jako notyfikacje. Możesz je też znaleźć w sklepie Google Play. Z tego powodu instaluje je tylko stamtąd. Inne źródła mogą rozprowadzać różne rodzaje malware.
Eksperci ze Szwecji przypominają też o zachowaniu ostrożności wobec innej klikalnej zawartości w celu ochrony przed atakami mobilnego malware. Nie klikaj więc na podejrzane linki i reklamy. Co więcej, nie pobieraj nieznanych aplikacji bądź też narzędzi promowanych w wyskakujących okienkach.
Wskazówki na eliminację DoubleLockera
Usunięcie DoubleLockera może być skomplikowane jeśli nie masz zrootowanego androida. Ofiary mogą odblokować telefon tylko i wyłącznie przywracając telefon do ustwień fabrycznych. Dopiero wtedy staje się możliwa eliminacja wirusa z pomocą programów takich, jak FortectIntego.
Jeśli malware zaatakował zrootowany telefon z włączonym debugowaniem, użytkownik może skorzystać z mostku debugującego Androida (Android Debug Bridge, ADB). Przez to nie musi przywracać ustawień fabrycznych telefonu aby go odblokować i usunąć DoubleLockera. Po resecie PINu, ofiary mogą odinstalować tego ransomware'a z pomocą mobilnego oprogramowania anty-malware.
Polecane dla ciebie:
Nie pozwól, by rząd cię szpiegował
Rząd ma wiele problemów w związku ze śledzeniem danych użytkowników i szpiegowaniem obywateli, więc powinieneś mieć to na uwadze i dowiedzieć się więcej na temat podejrzanych praktyk gromadzenia informacji. Uniknij niechcianego śledzenia lub szpiegowania cię przez rząd, stając się całkowicie anonimowym w Internecie.
Możesz wybrać różne lokalizacje, gdy jesteś online i uzyskać dostęp do dowolnych materiałów bez szczególnych ograniczeń dotyczących treści. Korzystając z Private Internet Access VPN, możesz z łatwością cieszyć się połączeniem internetowym bez żadnego ryzyka bycia zhakowanym.
Kontroluj informacje, do których dostęp może uzyskać rząd i dowolna inna niepożądana strona i surfuj po Internecie unikając bycia szpiegowanym. Nawet jeśli nie bierzesz udziału w nielegalnych działaniach lub gdy ufasz swojej selekcji usług i platform, zachowaj podejrzliwość dla swojego własnego bezpieczeństwa i podejmij środki ostrożności, korzystając z usługi VPN.
Kopie zapasowe plików do późniejszego wykorzystania w przypadku ataku malware
Problemy z oprogramowaniem spowodowane przez malware lub bezpośrednia utrata danych w wyniku ich zaszyfrowania może prowadzić do problemów z twoim urządzeniem lub do jego trwałego uszkodzenia. Kiedy posiadasz odpowiednie, aktualne kopie zapasowe, możesz z łatwością odzyskać dane po takim incydencie i wrócić do pracy.
Bardzo ważne jest, aby aktualizować kopie zapasowe po wszelkich zmianach na urządzeniu, byś mógł powrócić do tego nad czym aktualnie pracowałeś, gdy malware wprowadziło jakieś zmiany lub gdy problemy z urządzeniem spowodowały uszkodzenie danych lub wpłynęły negatywnie na wydajność.
Posiadając poprzednią wersję każdego ważnego dokumentu lub projektu, możesz oszczędzić sobie frustracji i załamania. Jest to przydatne, gdy niespodziewanie pojawi się malware. W celu przywrócenia systemu, skorzystaj z Data Recovery Pro.