Usuń wirusa ODCODC Ransomware (Ostatnia aktualizacja, sty 2017) - Bonus: Kroki Odszyfrowywania

Instrukcja usuwania wirusa ODCODC Ransomware

Czym jest Wirus ODCODC?

Jak bardzo niebezpieczny jest wirus ODCODC?

Lato najczęściej kojarzy się nam z czasem na zabawe i odpoczynek, jednakze nie dotyczy to wszystkich, hakerzy mają inne zajecia. Ostatnimi czasu zostal opublikowany wirus ODCODC, specjalna aplikacja do szyfrowania plikow. Niestety wykorzystuje ona algorytm szyfrowania RSA-2048. Podobnie jak przecietny zlosliwy plik żąda ona pieniedzy wzamian za odszyfrowanie danych. Uzytkownicy ktorzy wczesniej czekali cierpliwie na narzędzie do deszyfrowania plikow w koncu się doczekali – specjalista BloodDolly znalazl odpowiedz na ich modlitwy. Mozesz pobrać oprogramowanie ODCODC Decoder. Zagrozenie sciaga unikalny klucz dla kazdego dysku twardego który to jest szyfrowane przez to oprogramowanie. Jezeli oprogramowanie nie bedzie w stanie polaczyc sie z serwerem to wybierze jeden z 200 dostępnych kluczy awaryjnych. W instrukcji mozesz znalezc informacje dotyczaca tego która metoda – online czy tez offline zostala zastosowana w twoim przypadku. Jednakze zanim to zrobisz powinienes sie upewnic ze to zagrozenie zostalo calkowicie usuniecie z twojego komputera. Mozesz z powodzeniem usunac wirusa ODCODC z twojego komputera z pomoca sprawdzonego oprogramowania antyszpiegujacego takiego jak FortectIntego

Oprogramowanie nalezy do rodziny wirusow, którzy to prawdopodobnie mają juz na swoim koncie nie jedenego wirusa. Cechą wspólną którą udalo sie nam wyodrebnij jest wspolny adres email. Oprogramowanie Shade ransomware wykorzystuje adres @india.com. Podczas gdy ODCODC ransomware takze korzysta z adresu abennaki@india.com dla ofiar które pragna sie skontaktowac z nimi. Adres email zostal stworzony glownie dla ofiar, które to za jego posrednictwem moga dowiedziec sie jaka bedzie niezbedna kwota wplaty w celu odszyfrowania wirusow. Niespodzianka jest to ze ta metoda wcale nie ulatwia specjalistom znalezienia lokalizacji hakerow. Nie trzeba chyba dodawac ze nie powinienes sie zachowywac zgodnie z tym czego chca hakerzy i nie powinienes podejmowac dzialan naruszajacych twoje finanse. Nawet jezeli zaplacisz to nie sprawi to ze uda ci sie odzyskac zablokowane informacje.

Warto wspomnieć, że ODCODC wydaje się być oprogramowaniem, które dodaje rozszerzenie do kazdego pliku, który tylko wpadnie z jego rece. Najczęściej zainfekowane pliki wyglądają w ten sposob (w zakresie nazwy) C-email-abennaki@india.com-photo2.jpg.odcodc. Dzieki temu mozesz dosc latwo zauwazyc ktory plik zostal zaatakowany. Co wiecej wirus posiada dwie wersje jezykowe – angielska a takze rosyjska, jednakze ta druga nie wygląda tak okazale jak angielska. Stąd podejrzenie ze hakerzy nie są Rosjanami, a bardziej Ukraińcami. Podsumowujac jezeli wirus zdola przeniknac do twojego komputera pozostawi w nim plik readthis.txt. Jezeli chodzi o wysokosc grzywny to ilosc pieniedzy ktorych rzada ten program moze zalezec głównie od widzi mi sie hakerow. Nawet jesli pliki które zostaly tobie zaszyfrowane są wyjątkowo wazne to powinienes pogodzic sie z tym ze je straciles na zawsze o ile nie masz kopii zapasowej. Mozesz takze skorzystac z oprogramowania PhotoRec lub tez R-studio, jednakze nie ma zadnej gwarancji odnosnie tego ze uda ci sie odzyskac swoje pliki.

Dystrybucja plik dodających rozszerzenie .odcodc

Podobnie jak inne wirusy tego samego typu, wirus ma tendencje do przenikania do komputera poprzez roznego rodzaju wiadomosci spam, szkodliwe pliki, czy tez strony do dzielenia sie tego typu oprogramowaniem. W pierwszym wypadku mozesz chronic swoj komputer przed zlosliwym oprogramowaniem poprzez unikanie zlosliwych wiadomosci otrzymanych od nieznanych nadawcow. Uwazaj poniewaz hakerzy doszli do perfekcji jezeli chodzi o sposoby przekonania ofiar do otwarcia zainfekowanych plikow poprze zapraszanie czasami nawet do skorzystania z oprogramowania w wersji trial. Mozesz zminimalizowac ryzyko zostania zainfekowanym. Jednakze zawsze mozesz pasc po prostu ofiara trojana ktory przeniknal do twojego systemu. Wazne jest aby zawsze posiadasz sprawdzony jak i zaaktualiuzowany sprawdzony program antywirusowy na przyklad taki jak FortectIntego lub tez Malwarebytes, który to bedzie w stanie skutecznie wykryc zlosliwe oprogramowanie. Co wiecej tego typu oprogramowanie moze dosc latwo prowadzic do usuniecia oprogramowania ODCODC. Pozwol nam przejsc do ostatniej sekcji.

Całkowite usuwanie wirusa ODCODC z twojego komputera

Najbardziej skuteczne usuwanie tego typu zlosliwego oprogramowania to automatyczne usuwanie. Sprawdzony program antyszpiegujący moze sprawnie poradzic sobie ze zlosliwym oprogramowaniem w zaledwie kilka minut. Jest on w stanie nawet zagwarantowac ci ze wszelkie pliki zwiazane z wirusem ODCODC zostana na stałe usuniete. Co wiecej tego typu program do ochrony twojego komputera moze go chronic w czasie rzeczywistym. Jak juz wspomnielismy moze takze blokowac twoj system przed wtargnieciem zlosliwego oprogramowania. Zaraz po tym jak program dokona usuniecia oprogramowania ODCODC to pomysl o alternatywnym sposobie przechowywania twoich danych. Pamietaj o tym ze powinienes miec zawsze mozliwosc odzyskania swoich danych w przypadku zainfekowania twojego komputera w przyszlosci.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa ODCODC Ransomware

Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Ważne! →
Przewodnik ręcznego usuwania może być zbyt skomplikowany dla zwykłych użytkowników komputerów. Przeprowadzenie go w sposób prawidłowy wymaga zaawansowanej wiedzy z zakresu informatyki (jeśli ważne pliki systemowe zostaną usunięte lub uszkodzone, może to skutkować uszkodzeniem całego systemu Windows) i może zająć wiele godzin. Dlatego też zdecydowanie zalecamy skorzystanie z automatycznej metody przedstawionej wyżej. 

Krok 1. Przejdź do trybu awaryjnego z obsługą sieci 

Ręczne usuwanie malware powinno być wykonywane w Trybie awaryjnym. 

Windows 7 / Vista / XP

 1. Kliknij Start > Zamknij > Uruchom ponownie > OK.
 2. Kiedy twój komputer stanie się aktywny, zacznij naciskać przycisk F8 (jeśli to nie zadziała, spróbuj F2, F12, Del, itp. – wszystko zależy od modelu płyty głównej) wiele razy, aż zobaczysz okno Zaawansowane opcje rozruchu.
 3. Wybierz z listy opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Windows 10 / Windows 8

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start i wybierz Ustawienia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Przewiń w dół i wybierz Aktualizacja i zabezpieczenia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Wybierz Odzyskiwanie po lewej stronie okna. 
 4. Teraz przewiń w dół i znajdź sekcję Zaawansowane uruchamianie.
 5. Kliknij Uruchom ponownie teraz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Wybierz Rozwiązywanie problemów. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 7. Idź do Zaawansowanych opcji. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 8. Wybierz Ustawienia uruchamiania. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 9. Naciśnij Uruchom ponownie.
 10. teraz wciśnij 5 lub kliknij 5) Włącz tryb awaryjny z obsługą sieci. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 2. Zamknij podejrzane procesy

Menedżer zadań systemu Windows to przydatne narzędzie, które wyświetla wszystkie procesy działające w tle. Jeśli malware uruchomiło proces, to musisz go zamknąć: 

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań. 
 2. Kliknij Więcej szczegółów.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Przewiń w dół do sekcji Procesy w tle i wyszukaj wszystko, co wygląda podejrzanie. 
 4. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Otwórz lokalizację pliku.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Wróć do procesu, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy i wybierz Zakończ proces.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Usuń zawartość złośliwego folderu.

Krok 3. Sprawdź Uruchamianie

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań systemu Windows. 
 2. Idź do karty Uruchamianie
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy na podejrzany program i wybierz Wyłącz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 4. Usuń pliki wirusów

Pliki powiązane z malware można znaleźć w różnych miejscach na komputerze. Oto instrukcje, które pomogą ci je znaleźć: 

 1. Wpisz Czyszczenie dysku w wyszukiwarce Windows i naciśnij Enter.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Wybierz dysk, który chcesz wyczyścić (C: to domyślny dysk główny i prawdopodobnie jest on tym, który zawiera złośliwe pliki).
 3. Przewiń w dół przez listę Pliki do usunięcia i wybierz następujące:

  Tymczasowe pliki internetowe
  Pliki do pobrania
  Kosz
  Pliki tymczasowe 

 4. Wybierz Wyczyść pliki systemowe.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Możesz także poszukać innych złośliwych plików ukrytych w następujących folderach (wpisz te wpisy w wyszukiwaniu Windows i wciśnij Enter):

  %AppData%
  %LocalAppData%
  %ProgramData%
  %WinDir%

Po zakończeniu, uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. 

Usuń ODCODC Ransomware korzystająć z System Restore

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Command Prompt
  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Command Prompt w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Przywróć ustawienia fabryczne i pliki systemowe
  1. Jak tylko zobaczysz okno Command Prompt, wpisz cd restore i wybierz Enter Wpisz 'cd restore' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  2. Teraz wybierz rstrui.exe a nastepnie kliknij Enter jeszcze raz. Wpisz 'rstrui.exe' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  3. Kiedy pokaże ci się nowe okno wybierz Next a nastepnie wybierz punkt przywracania systemu, który wypada przed zainstalowaniem ODCODC Ransomware. Zaraz po tym wybierz $3$s. Kiedy pojawi się okno 'System Restore' wybierz 'Next'. Wybierz punkt przywracania systemu i wybierz 'Next'
  4. Teraz wybierz Yes aby rozpocząć przywracanie systemu Kliknij 'Yes' i rozpocznij przywracanie systemu.
  Jak tylko przywrócisz system do poprzednich ustawien, pobierz na swoj komputer program FortectIntego i z jego pomoca dokonaj skanowania swojego systemu, upewnij się że udało ci sie usunąć oprogramowanie ODCODC Ransomware

Na końcu powinienes dodatkowo pomyśleć o ochronie swojego komputera przed oprogramowaniem ransomware. Aby chronić swój komputer przed ODCODC Ransomware i innym szkodliwym oprogramowaniem polecamy skorzystanie ze sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego takiego jak FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes

Polecane dla ciebie:

Nie pozwól, by rząd cię szpiegował

Rząd ma wiele problemów w związku ze śledzeniem danych użytkowników i szpiegowaniem obywateli, więc powinieneś mieć to na uwadze i dowiedzieć się więcej na temat podejrzanych praktyk gromadzenia informacji. Uniknij niechcianego śledzenia lub szpiegowania cię przez rząd, stając się całkowicie anonimowym w Internecie.

Możesz wybrać różne lokalizacje, gdy jesteś online i uzyskać dostęp do dowolnych materiałów bez szczególnych ograniczeń dotyczących treści. Korzystając z Private Internet Access VPN, możesz z łatwością cieszyć się połączeniem internetowym bez żadnego ryzyka bycia zhakowanym.

Kontroluj informacje, do których dostęp może uzyskać rząd i dowolna inna niepożądana strona i surfuj po Internecie unikając bycia szpiegowanym. Nawet jeśli nie bierzesz udziału w nielegalnych działaniach lub gdy ufasz swojej selekcji usług i platform, zachowaj podejrzliwość dla swojego własnego bezpieczeństwa i podejmij środki ostrożności, korzystając z usługi VPN.

Kopie zapasowe plików do późniejszego wykorzystania w przypadku ataku malware

Problemy z oprogramowaniem spowodowane przez malware lub bezpośrednia utrata danych w wyniku ich zaszyfrowania może prowadzić do problemów z twoim urządzeniem lub do jego trwałego uszkodzenia. Kiedy posiadasz odpowiednie, aktualne kopie zapasowe, możesz z łatwością odzyskać dane po takim incydencie i wrócić do pracy.

Bardzo ważne jest, aby aktualizować kopie zapasowe po wszelkich zmianach na urządzeniu, byś mógł powrócić do tego nad czym aktualnie pracowałeś, gdy malware wprowadziło jakieś zmiany lub gdy problemy z urządzeniem spowodowały uszkodzenie danych lub wpłynęły negatywnie na wydajność. 

Posiadając poprzednią wersję każdego ważnego dokumentu lub projektu, możesz oszczędzić sobie frustracji i załamania. Jest to przydatne, gdy niespodziewanie pojawi się malware. W celu przywrócenia systemu, skorzystaj z Data Recovery Pro.

O autorze
Jake Doevan
Jake Doevan - Życie jest za krótkie na walke z wirusami komputerowymi

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach