Skala niebezpieczeństwa:  
  (97/100)

Wirus ransomware Scarab. Jak się go pozbyć? (Poradnik usuwania)

stworzone przez Julie Splinters - - | Rodzaj: Ransomware

Ransomware Scarab wraca wraz z wirusem pliku .scorpio

Przedstawienie malware'a Scarab

Scarab działa jak ransomware będące kolejną wariacją z rodziny wirusów HiddenTear. Przedstawia on swoje żądania w pliku IF_YOU_WANT_TO_GET_ALL_YOUR_FILES_BACK_ PLEASE_READ_THIS.txt. Nawet jeśli malware ten wykorzystuje szyfrowanie Base64 – dużo słabsze niż RSA-2048 czy AES-256 – wciąż jest w stanie wytworzyć sporo zniszczeń.

Żądanie okupu informuje, że pliki ofiary zosały zaszyfrowane i oznakowane rozszerzeniem .scarab z powodu znacznej luki w zabezpieczeniach systemu. Dokument ten informuje też o identyfikatorze problemu i prosi o kontakt z adresem qa458@yandex.ru. Najnowsza edycja dodaje rozszerzenie .scorpio. Co więcej, oszuści przedstawiają inny adres do kontaktu – resque@plague.desi. W celu zaskarbienia zaufania, twórcy wirusa oferują darmowe rozszyfrowanie trzech plików.

Twórcy wirusa Scarab nie mówią o kwocie okupu, lecz raczej nakłaniają użytkowników do szybkiego kontaktu w celu zaoszczędzenia pieniędzy. Okup powinien zaś być zapłacony w Bitcoinach. Wirus, podobnie jak Locky zamieszcza kilka linków z dodatkowymi informacjami. Nie ma potrzeby zapłaccenia okupu – zamiast tego usuń ransomware Scarab.

Nazwa malware'a, po polsku skarabeusz, popularny symbol starożytnego Egiptu, odnosi się do innego ransomware o nazwie w podobnym klimacie. Ostatnio, malware Ramsey pojawił się jako nowy wariant wirusa Jigsaw. Możliwe, że ci sami hakerzy tworzyli te malware. Z drugiej strony może to oznaczać, że twórcy sympatyzują z kreatorami wirusa Locky. W szczególności preferują zaś nazywanie swoich dzieł po bóstwach. Jeden z powiązanych z nimi ransomware'ów, Osiris, siał zamęt w ubiegłym roku.

Po zdobyciu fragmentu malware'a Scarab, będzie dużo łatwiej zidentyfikować pochodzenie i – co ważniejsze – sposoby na kontratak. Sam malware nie powinien być lekceważony – zawiera on elementy maskujące.Nawet jeśli nie ma swojej oddzielnej aplikacji, użytkowników powinien zaalarmować sam fakt dostawania się do systemu i szyfrowania plików

Z drugiej strony, jeśli takie nieszczęście przytrafiło się twojemu sprzętowi, usuń wirusa Scarab. Reimage albo Malwarebytes Malwarebytes będą świetnym remedium na ten problem.

Rozszerzająca się sieć dystrybucji

Sukces ransomware'a jest mocno uzależniony od sposobu rozpowszechnianie się wirusa. Często takie malware atakują użytkowników z pomocą spamu. Ironicznie, mimo że ta metoda jest dużo mniej efektywna niż exploity czy skrypty, hakerzy preferują właśnie taki sposób. Problem tkwi w tym, że użytkkownicy wciąż nabierają się na stare sztuczki – na przykład wiadomości gratulujące użytkownikowi zwycięstwa w loterii bądź informujące o lecącej przesyłce.

Przez to, jeśli nie jesteś ostrożny, żaden antywirus nie uratuje Cię przed Scarabem czy innym malware. Dodatkowo zwróć uwagę na inne sztuczki hakerów – chociażby odwiedzenie spreparowanej strony kończące się fałszywym alarmem na temat konieczności aktualizacji Javy czy Adobe Flash Playera.

Pewna eliminacja krypto-wirusa Scarab

Bez względu na ostrzeżenia, by nie zmieniać nazw plików oraz nie usuwać wirusa, zalecamy zachowanie zupełnie odwrotne. Zgodnie z tym, co mówią nasi eksperi, powinieneś usunąć ransomware'a Scarab z pomocą odpowiedniej aplikacji. Upewnij się jednak, że aplikacja jest aktualna przed skanem – będziesz tak pewien, że program odnajdzie wirusa w swoich bazach danych.

Jeśli nie możesz uruchomić programu, rzuć okiem na poniższe instrukcje. Powinny pomóc Tobie w poradzeniu sobie z problemem. Zwróć jednak uwagę na to, że anty-malware nie jest w stanie odszyfrować plików i może pomóc tylko w usunięciu wirusa.

Wszelkie programy, które MOGĄ pomóc w odzyskaniu plików znajdziesz w części zatytułowanej „Odzyskanie plików”. Polecane programy nie są jednak powiązane ze Scarabem w żaden sposób, przez co nie ma pewności, że zadziałają w Teoim przypadku. Biorąc uwagę na to, że malware szyfruje pliki z wykorzystaniem algorytmu Base64, możesz do rozszyfrowania użyć oficjalnych narzędzi. Zauważ też, że bez względu na nazwę, malware atakuje wszystkich użytkowników – czy mieszkają oni w Norwegii, czy w Egipcie.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Reimage (usuwanie) Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Reimage (usuwanie) Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Supported versions Program jest kompatybilny z OS X Supported versions
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Reimage, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Do usuwania szkód po wirusie zalecamy Reimage. Darmowy skaner oprogramowania pozwoli ci uzyskac informacje odnosnie tego czy twoj komputer zostal zainfekowany czy tez nie. Jezeli chcialbys usunac oprogramowanie malware lepiej bedzie jezeli zakupisz pelna licencje oprogramowania Reimage ktory jest sprawdznym oprogramowaniem do usuwania plikow malware.

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa Scarab:

Usuń Scarab korzystająć z Safe Mode with Networking

Jeśli twój komputer jest poza jakąkolwiek kontrolą, możesz wykorzystać poniższą technikę. Po jej wykonaniu będziesz w stanie uruchomić program anty-spyware i pozbyć się wirusa Scarab na dobre.

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Networking

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Networking'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Networking w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Networking'
 • Krok 2: Usuń Scarab

  Zaloguj się na zainfekowane konto a następnie uruchom przeglądarkę internetową. Pobierz Reimage lub też inny sprawdzony program antyszpiegujący. Zaaktualizuj go przed wykonaniem pełnego skanu systemu a następnie usuń podejrzane pliki powiązane z wirusem ransomware, zakończ usuwanie Scarab.

Jeżeli program ransomware blokuje skorzystanie z Safe Mode with Networking, skorzystaj z innej metody

Usuń Scarab korzystająć z System Restore

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Command Prompt

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Command Prompt w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Przywróć ustawienia fabryczne i pliki systemowe
  1. Jak tylko zobaczysz okno Command Prompt, wpisz cd restore i wybierz Enter Wpisz 'cd restore' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  2. Teraz wybierz rstrui.exe a nastepnie kliknij Enter jeszcze raz. Wpisz 'rstrui.exe' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  3. Kiedy pokaże ci się nowe okno wybierz Next a nastepnie wybierz punkt przywracania systemu, który wypada przed zainstalowaniem Scarab. Zaraz po tym wybierz $3$s. Kiedy pojawi się okno 'System Restore' wybierz 'Next'. Wybierz punkt przywracania systemu i wybierz 'Next'
  4. Teraz wybierz Yes aby rozpocząć przywracanie systemu Kliknij 'Yes' i rozpocznij przywracanie systemu.
  Jak tylko przywrócisz system do poprzednich ustawien, pobierz na swoj komputer program Reimage i z jego pomoca dokonaj skanowania swojego systemu, upewnij się że udało ci sie usunąć oprogramowanie Scarab

Bonus: przywróć swoje dane

Poradnik zaprezentowany powyżej powinien pomóc ci w usunieciu oprogramwania Scarab z twojego komputera. Celem przywrócenia zaszyfrowanych danych prosze skorzystaj z dokladnego poradnika przygotowanego przez naszych ekspertow do spraw bezpieczenstwa usunwirusa.pl

Jezeli twoje pliki zostaly zaszyfrowane przez Scarab mozesz skorzystac z podanych metod aby je przywrocic

Sposób na Data Recovery Pro

Jeśli nie udało Ci się utworyzć kopii zapasowej przed zaszyfrowaniem plików przez malware, Data Recovery Pro może być dobrym rozwiązaniem – program specjalizuje się szczególnie w odzyskiwaniu uszkodzonych plików.

 • Pobierz Data Recovery Pro;
 • Zapoznaj się z nastepującymi krokami Data Recovery a nastepnie zainstaluj program na swoim komputerze.
 • Uruchom go a nastepnie przeskanuj swoj zaszyfrowany komputer w poszukiwaniu Scarab.
 • Przywróć je

Zalety Poprzednich Wersji plików

Ta metoda może pomóc odzyskać pliki, jeśli wcześniej na komputerze było włączone Przywracanie Systemu. Z drugiej strony, sposób ten może być nieco uciążliwy dla użytkowników – metodę należy powtórzy dla każdego zaszyfrowanego pliku.

 • Znajdź zaszyfrowany plik, który chcesz przywrócić i kliknij na nim prawym przyciskiem myszy
 • Wybierz “Properties” a nastepnie przejdz do zakladki “Previous versions”
 • Tutaj sprawdz dostepne kopie pliku w “Folder versions”. Powinienes wybrac wersje ktora cie interesuje i kliknac przycisk przywracania “Restore”

Malware Scarab i ShadowExplorer

Ponieważ wirus nie usuwa ukrytych wersji plików, ShadowExplorer może być ostatnią deską ratunku, jeśli chcesz odzyska zaszyfrowane pliki.

 • Pobierz Shadow Explorer (http://shadowexplorer.com/);
 • W odniesieniu do manadzera instalacji Shadow Explorer po prostu postepuj z pozostalymi krokami instalacji.
 • Uruchom program, przejdz przez menu a nastepnie w górnym lewym roku kliknij dysk z zaszyfronwanymi danymi. Sprawdz jakie wystepuja tam foldery
 • Kliknij prawym przyciskiem na folder ktory chcesz przywrocic i wybierz “Export”. Nastepnie wybierz gdzie chcesz go skladowac.

Na końcu powinienes dodatkowo pomyśleć o ochronie swojego komputera przed oprogramowaniem ransomware. Aby chronić swój komputer przed Scarab i innym szkodliwym oprogramowaniem polecamy skorzystanie ze sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego takiego jak Reimage, SpyHunterCombo Cleaner lub Malwarebytes Malwarebytes

O autorze

Julie Splinters
Julie Splinters - Specjalistka od usuwania oprogramowania malware

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Źródło: https://www.2-spyware.com/remove-scarab-ransomware-virus.html

Poradniki w innych językach