Usuń wirusa Maktub (Poprawiony poradnik)

Instrukcja usuwania wirusa Maktub

Czym jest Wirus Maktub?

Wirus Maktub: czym jest i jak działa?

W dzisiejszych czasach powinienes byc wyjatkowo uwazny podczas przegladania internetu, ze wzgledu na to ze jest on pelen duzej ilosci zlosliwego oprogramowania, w tym wirusow takich jak Maktub, o ktorym chcielibysmy ostrzec cie w tym artykule. Ten wirus jest rodzajem oprogramowania ransomware, ktore moze przeniknac do systemu bez pozwolenia uzytkownika, szyfruje pliki i prosi o pieniadze wzamian za ich odszyfrowanie. Moze to brzmiec strasznie, jednakze to tylko wierzcholek gory lodowej jezeli chodzi o ten program. Jak tylko wirus Maktub przeniknie do komputera poprzez zainfekowany zlaacznik email, bedzie w stanie przeskanowac zasoby systemu w poszukiwaniu najrozniejszych wirusow. Zdjecia, pliki audio badz wideo, archiwa oraz dokumenty to najczestszy cel tego wirusa. Zaraz po zlokalizowaniu plikow wirus moze szyfrowac je korzystajac z algorytmu, uzywanego nawet przez wojskowych. Zachowaniem typowym dla oprogramowania ransomware takiego jak Maktub jest kompleksowe zakodowanie systemu poniewaz autor oprogramowania chce miec pewnosc ze zaden plik nie zostanie odzyskany bez wplaty pieniedzy. Zaszyfrowane pliki wyrozniaja sie wsrod pozostalych poniewaz posiadaja obce rozszerzenie jak na przyklad .NORV. Tak dlugo jak te pliki sa zaszyfrowane ofiara wirusa nie ma do nich dostepu.

Maktub jest wirusem, który działa w podobny sposób do programow ransomware takich jak Locky virus, Rokku virus i inne. Zaraz po zaszyfrowaniu plikow wyswietla sie komunikat proszacy o zaplate pieniedzy w ilosci od 0,5 do 1,5 BTC (od ok 200 do 600 dolarów) w ciagu 12 godzin poprzez animowa siec Tor. Ofiara jest pod presja czasu i jest zastraszana podwojeniem tej sumy jezeli nie zaplacimy w okreslonym czasie. Dodatkowo warto dodac ze Maktub pozwala ofiarom na szyfrowanie plikow w formie ubezpieczenia. Jednakze nie polecamy korzystania z uslug tego wirusa. Nie zapomnij o tym ze ich glownym celem jest zysk a przywrocenie plikow uzytkownikowi nie nalezy w ich interesie. Tak wiec najlepsza decyzja wydaje sie usuniecie zainfekowane pliku z systemu. Mozesz skutecznie usunac maktub ze swojego komputera korzystajac z narzedzi takich jak chociazby FortectIntego

W jaki sposób mogę sie chronic przed tym wirusem?

Mimo tego ze ten wirus to niebezpieczny i podejrzany program, to jednak mozna go skutecznie unikac. Powinienes uwazac poniewaz rozpowszechnia sie poprzez podejrzane maile, falszywe aktualizacje, trojany oraz siec P2P, tak wiec powinienes przygotowac sie na taki atak. Z tego wzgledu powinienes uzbroic swoj komputer w sprawdzone narzedzie antyszpiegujace. Dodatkowo powinienes unikac podejrzanych witryn i co wiecej, klikania na podejrzane reklamy, aktualizacje oprogramowania a takze pobieranie roznego rodzaju komunikatow, ktore pojawiaj sie na twoim ekranie. Dodatkowo zawsze powinienes trzymac sie z daleka od sekcji spam na twoim mailu, ktora zazwyczaj zawiera zlosliwe i zainfekowane pliki przefiltrowane przez uslugodawce uslugi emailowej. Na koncu warto pamietac o wykonaniu kopii zapasowej swojego systemu. Najlepszym rozwiazaniem byloby przechowywac ja na dysku zewnetrznym, ktory nie bedzie podlaczony do twojego komputera. Podjecie takich krokow powinno ci pomoc trzymac sie z dala od wirusow i utrzymac bezpieczenstwo twojego komputera. Jednakze jezeli juz stales sie ofiara tego oprogramowania powinienes przemyslec usuniecie wirusa Maktub ze swojego komputera tak szybko jak to tylko mozliwe.

W jaki sposób mogę usunąć wirusa maktub z mojego komputera?

Usuwanie oprogramowania ransomware z twojego systemu nie jest az tak trudne jak to sie wydaje, jednakze moze wymagac troche wiecej czasu. jednakze najgorsza rzecza dotyczaca usuwania wirusa Maktub jest to ze atakuje twoje pliki. Oznacza to ze nawet jezeli go usuniesz to pozostana one zaszyfrowane. Oprocz tego jezeli chcesz ciagle uzywac swojego komputera i przywrocic pliki powinienes sie upewnic ze calkowicie oczysciles swoj kmputer. Nasi eksperci do spraw bezpieczenwa polecaja skorzystanie z automatycznej metody usuwania korzystajac z programu antywirusowego. Nawet teraz, zdarza sie czasami ze antywirus nie dziala tak jakbysmy tego chcieli, to znaczy nie usuwa wirusow. W tym wypadku mozesz odlaczyc swoj komputer od sieci i ponownie wlaczyc skanowanie programem antywirusowym. Metoda nie zawsze dziala, jednakze jest pomocna w sytuacji jezeli antywirus blokuje twoj program antywirusowy. Jezeli to nie podziala to prosze zapoznaj sie z manualna instrukcja usuwania oprogramowania Maktub. Po prostu pamietaj o sprawdzeniu swojego systemu z pomoca oprogramowania antywirusowego a zaraz potem upewnij sie ze naprawde udalo ci sie pozbyc wszelkich zagrozen!

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa Maktub

Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Ważne! →
Przewodnik ręcznego usuwania może być zbyt skomplikowany dla zwykłych użytkowników komputerów. Przeprowadzenie go w sposób prawidłowy wymaga zaawansowanej wiedzy z zakresu informatyki (jeśli ważne pliki systemowe zostaną usunięte lub uszkodzone, może to skutkować uszkodzeniem całego systemu Windows) i może zająć wiele godzin. Dlatego też zdecydowanie zalecamy skorzystanie z automatycznej metody przedstawionej wyżej. 

Krok 1. Przejdź do trybu awaryjnego z obsługą sieci 

Ręczne usuwanie malware powinno być wykonywane w Trybie awaryjnym. 

Windows 7 / Vista / XP

 1. Kliknij Start > Zamknij > Uruchom ponownie > OK.
 2. Kiedy twój komputer stanie się aktywny, zacznij naciskać przycisk F8 (jeśli to nie zadziała, spróbuj F2, F12, Del, itp. – wszystko zależy od modelu płyty głównej) wiele razy, aż zobaczysz okno Zaawansowane opcje rozruchu.
 3. Wybierz z listy opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Windows 10 / Windows 8

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start i wybierz Ustawienia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Przewiń w dół i wybierz Aktualizacja i zabezpieczenia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Wybierz Odzyskiwanie po lewej stronie okna. 
 4. Teraz przewiń w dół i znajdź sekcję Zaawansowane uruchamianie.
 5. Kliknij Uruchom ponownie teraz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Wybierz Rozwiązywanie problemów. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 7. Idź do Zaawansowanych opcji. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 8. Wybierz Ustawienia uruchamiania. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 9. Naciśnij Uruchom ponownie.
 10. teraz wciśnij 5 lub kliknij 5) Włącz tryb awaryjny z obsługą sieci. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 2. Zamknij podejrzane procesy

Menedżer zadań systemu Windows to przydatne narzędzie, które wyświetla wszystkie procesy działające w tle. Jeśli malware uruchomiło proces, to musisz go zamknąć: 

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań. 
 2. Kliknij Więcej szczegółów.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Przewiń w dół do sekcji Procesy w tle i wyszukaj wszystko, co wygląda podejrzanie. 
 4. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Otwórz lokalizację pliku.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Wróć do procesu, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy i wybierz Zakończ proces.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Usuń zawartość złośliwego folderu.

Krok 3. Sprawdź Uruchamianie

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań systemu Windows. 
 2. Idź do karty Uruchamianie
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy na podejrzany program i wybierz Wyłącz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 4. Usuń pliki wirusów

Pliki powiązane z malware można znaleźć w różnych miejscach na komputerze. Oto instrukcje, które pomogą ci je znaleźć: 

 1. Wpisz Czyszczenie dysku w wyszukiwarce Windows i naciśnij Enter.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Wybierz dysk, który chcesz wyczyścić (C: to domyślny dysk główny i prawdopodobnie jest on tym, który zawiera złośliwe pliki).
 3. Przewiń w dół przez listę Pliki do usunięcia i wybierz następujące:

  Tymczasowe pliki internetowe
  Pliki do pobrania
  Kosz
  Pliki tymczasowe 

 4. Wybierz Wyczyść pliki systemowe.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Możesz także poszukać innych złośliwych plików ukrytych w następujących folderach (wpisz te wpisy w wyszukiwaniu Windows i wciśnij Enter):

  %AppData%
  %LocalAppData%
  %ProgramData%
  %WinDir%

Po zakończeniu, uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. 

Usuń Maktub korzystająć z System Restore

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Command Prompt
  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Command Prompt w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Przywróć ustawienia fabryczne i pliki systemowe
  1. Jak tylko zobaczysz okno Command Prompt, wpisz cd restore i wybierz Enter Wpisz 'cd restore' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  2. Teraz wybierz rstrui.exe a nastepnie kliknij Enter jeszcze raz. Wpisz 'rstrui.exe' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  3. Kiedy pokaże ci się nowe okno wybierz Next a nastepnie wybierz punkt przywracania systemu, który wypada przed zainstalowaniem Maktub. Zaraz po tym wybierz $3$s. Kiedy pojawi się okno 'System Restore' wybierz 'Next'. Wybierz punkt przywracania systemu i wybierz 'Next'
  4. Teraz wybierz Yes aby rozpocząć przywracanie systemu Kliknij 'Yes' i rozpocznij przywracanie systemu.
  Jak tylko przywrócisz system do poprzednich ustawien, pobierz na swoj komputer program FortectIntego i z jego pomoca dokonaj skanowania swojego systemu, upewnij się że udało ci sie usunąć oprogramowanie Maktub

Na końcu powinienes dodatkowo pomyśleć o ochronie swojego komputera przed oprogramowaniem ransomware. Aby chronić swój komputer przed Maktub i innym szkodliwym oprogramowaniem polecamy skorzystanie ze sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego takiego jak FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes

Polecane dla ciebie:

Nie pozwól, by rząd cię szpiegował

Rząd ma wiele problemów w związku ze śledzeniem danych użytkowników i szpiegowaniem obywateli, więc powinieneś mieć to na uwadze i dowiedzieć się więcej na temat podejrzanych praktyk gromadzenia informacji. Uniknij niechcianego śledzenia lub szpiegowania cię przez rząd, stając się całkowicie anonimowym w Internecie.

Możesz wybrać różne lokalizacje, gdy jesteś online i uzyskać dostęp do dowolnych materiałów bez szczególnych ograniczeń dotyczących treści. Korzystając z Private Internet Access VPN, możesz z łatwością cieszyć się połączeniem internetowym bez żadnego ryzyka bycia zhakowanym.

Kontroluj informacje, do których dostęp może uzyskać rząd i dowolna inna niepożądana strona i surfuj po Internecie unikając bycia szpiegowanym. Nawet jeśli nie bierzesz udziału w nielegalnych działaniach lub gdy ufasz swojej selekcji usług i platform, zachowaj podejrzliwość dla swojego własnego bezpieczeństwa i podejmij środki ostrożności, korzystając z usługi VPN.

Kopie zapasowe plików do późniejszego wykorzystania w przypadku ataku malware

Problemy z oprogramowaniem spowodowane przez malware lub bezpośrednia utrata danych w wyniku ich zaszyfrowania może prowadzić do problemów z twoim urządzeniem lub do jego trwałego uszkodzenia. Kiedy posiadasz odpowiednie, aktualne kopie zapasowe, możesz z łatwością odzyskać dane po takim incydencie i wrócić do pracy.

Bardzo ważne jest, aby aktualizować kopie zapasowe po wszelkich zmianach na urządzeniu, byś mógł powrócić do tego nad czym aktualnie pracowałeś, gdy malware wprowadziło jakieś zmiany lub gdy problemy z urządzeniem spowodowały uszkodzenie danych lub wpłynęły negatywnie na wydajność. 

Posiadając poprzednią wersję każdego ważnego dokumentu lub projektu, możesz oszczędzić sobie frustracji i załamania. Jest to przydatne, gdy niespodziewanie pojawi się malware. W celu przywrócenia systemu, skorzystaj z Data Recovery Pro.

O autorze
Olivia Morelli
Olivia Morelli

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach